Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Midea Xtreme Save Series AG1-12NXD6-I/O περάστηκε κανονικά σήμερα με τα προβλεπόμενα μέτρα χαλκοσωλήνα από τεχνικό που συνεργάζεται με το πλαίσιο.

Για τα άλλα 2 κλιματιστικά με κάλεσε τεχνικός του public και όταν του ανέφερα ότι θα ήθελα να τηρηθεί ότι προβλέπει ο κατασκευαστής κατά την εγκατάσταση (3 μέτρα+αντλία κενού), με ύφος πανεπιστήμονα μου είπε "τι είσαι εσύ, τεχνικός; εγώ βάζω 2 μέτρα σωλήνα" και εγώ του λέω δεν δέχομαι την εγκατάσταση...

ξυδάκι έχω να πω στους τεχνικούς της πλάκας που δεν έχουν βασικές γνώσεις του αντικειμένου και ψάχνουν να γλιτώσουν 5 ευρώ ή πόσο έχει το 1 μέτρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 hours ago, Kozanitis1 said:

Για θέρμανση θέλουμε τις περσίδες να κοιτάνε κάτω, ανεμιστήρας στο αυτόματο (auto) και συνεχή λειτουργία (24/7 δεν το κλείνεις ποτέ), ιδανικά στην ίδια επιθυμητή θερμοκρασία χώρου..

Όχι στο high o ανεμιστήρας; Νόμιζα αυτό ήταν το ορθότερον, καθώς παρασύρει με ορμή τη θερμότητα του στοιχείου και την πετά ηδονικά στο χώρο. Όχι;

14 minutes ago, go2jimmys1 said:

Το Midea Xtreme Save Series AG1-12NXD6-I/O περάστηκε κανονικά σήμερα με τα προβλεπόμενα μέτρα χαλκοσωλήνα από τεχνικό που συνεργάζεται με το πλαίσιο.

Για τα άλλα 2 κλιματιστικά με κάλεσε τεχνικός του public και όταν του ανέφερα ότι θα ήθελα να τηρηθεί ότι προβλέπει ο κατασκευαστής κατά την εγκατάσταση (3 μέτρα+αντλία κενού), με ύφος πανεπιστήμονα μου είπε "τι είσαι εσύ, τεχνικός; εγώ βάζω 2 μέτρα σωλήνα" και εγώ του λέω δεν δέχομαι την εγκατάσταση...

ξυδάκι έχω να πω στους τεχνικούς της πλάκας που δεν έχουν βασικές γνώσεις του αντικειμένου και ψάχνουν να γλιτώσουν 5 ευρώ ή πόσο έχει το 1 μέτρο.

Θα μάθουν σιγά - σιγά οι ψυκτικοί ότι υπάρχει ένα φόρουμ που λέγονται αυτά τα περίεργα με τα 3μετρα και τις αντλίες και θα παρακολουθήσουν τον λιακτζιμ, τον κοζανίτη, τον σπεκς και άλλους συνήθεις υπόπτους, μέχρι να τους βρουν μόνους τους και να τους σπάσουν.

"ξέρουμε πού μένεις, αν δεν τα γυρίσεις αυτά που λες σε 1 μετρο και εκδίωξη, θα δεις πόσα απίδια βάνει ο σάκος"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Τις εξωτερικές μονάδες τις πλένουν με το λάστιχο όσο μπορούν ώστε να καθαρίσουν οι κυψέλες , προσπάθησε να αποφύγεις το χώρο του συμπιεστη έτσι για το φόβο των Ιουδαίων που λέμε και μην βάζεις χέρι και τσαλακώνεις τα στοιχεία 

ΑΛΛΑ καλό θα ήταν να πάρεις ένα μάστορα να σου κάνει καθαρισμό και τις εσωτερικές μονάδες εαν δε το έχεις κάνει ήδη στα δυο χρόνια που τα δουλεύεις 

Ναι οκ αλλά με λάστιχο πλένουν την εξωτερική μοναδα στο μέρος που είναι ο ανεμιστήρας.

Το πίσω μέρος της εξωτερικής μονάδας που είναι οι γρίλιες δεν έχω δει να το πλένουν αφού ουσιαστικά είναι κολλητά με τον τοίχο του σπιτιού και δεν χωράει να πλυθεί.

Αυτό ρωτάω δηλαδή.Θα πρέπει να πλένεται αυτό το σημείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Όχι στο high o ανεμιστήρας; Νόμιζα αυτό ήταν το ορθότερον, καθώς παρασύρει με ορμή τη θερμότητα του στοιχείου και την πετά ηδονικά στο χώρο. Όχι;

Θα έλεγα καλύτερα auto, καθώς πλέον στα inverter, η ταχύτητα του ανεμιστήρα μέσα, έχει σχέση με την ισχύ λειτουργία της εξωτερική μονάδας, δες για παράδειγμα στα SRK της Mitsubishi, τι αναφέρει στο manual:

Spoiler

1646180804_.png.e385ca9e0049fe1a185b71d03bcaff46.png

 

12 λεπτά πριν, sonikk είπε

Ναι οκ αλλά με λάστιχο πλένουν την εξωτερική μοναδα στο μέρος που είναι ο ανεμιστήρας.

Το πίσω μέρος της εξωτερικής μονάδας που είναι οι γρίλιες δεν έχω δει να το πλένουν αφού ουσιαστικά είναι κολλητά με τον τοίχο του σπιτιού και δεν χωράει να πλυθεί.

Αυτό ρωτάω δηλαδή.Θα πρέπει να πλένεται αυτό το σημείο;

Ανέβασε μια φωτογραφία να καταλάβουμε, γενικά κλείσε το ρεύμα και πλύνε το με το λάστιχο χωρίς πολύ πίεση, απέφυγε τα νερά στο πάνω δεξιά μέρος που είναι η πλακέτα (και κάτω ο συμπιεστής)

@liakjim, μπορείς αν σου είναι εύκολο να ανεβάσεις ή να μου στείλεις τα capacity tables του edge white 10 και 13;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lorddeimos είπε

Είδα κι αυτά :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/289212-inventor-lhuvi-24wfi-leon

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/283878-a-c-in24btu-morris-wfin70166-loft-plus

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252264-a-c-in18-midea-aep218nxd6-all-easy-pro

 

Θέλουν πρόταση από Κωτσόβολο για 24 βασικά ή έστω 18. Επειδή δεν το έχω με το θέμα αν θέλει κάποιος ας βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ! 

Καμιά ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lorddeimos είπε

Είδα κι αυτά :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/289212-inventor-lhuvi-24wfi-leon

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/283878-a-c-in24btu-morris-wfin70166-loft-plus

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252264-a-c-in18-midea-aep218nxd6-all-easy-pro

 

Θέλουν πρόταση από Κωτσόβολο για 24 βασικά ή έστω 18. Επειδή δεν το έχω με το θέμα αν θέλει κάποιος ας βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ! 

Δες τον οδηγό του sticky, υπολόγισε απώλειες, πες μας χρήση κλπ, να πάρουμε μια ιδέα και σου προτείνουμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Θα έλεγα καλύτερα auto, καθώς πλέον στα inverter, η ταχύτητα του ανεμιστήρα μέσα, έχει σχέση με την ισχύ λειτουργία της εξωτερική μονάδας, δες για παράδειγμα στα SRK της Mitsubishi, τι αναφέρει στο manual:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1646180804_.png.e385ca9e0049fe1a185b71d03bcaff46.png

 

Ανέβασε μια φωτογραφία να καταλάβουμε, γενικά κλείσε το ρεύμα και πλύνε το με το λάστιχο χωρίς πολύ πίεση, απέφυγε τα νερά στο πάνω δεξιά μέρος που είναι η πλακέτα (και κάτω ο συμπιεστής)

@liakjim, μπορείς αν σου είναι εύκολο να ανεβάσεις ή να μου στείλεις τα capacity tables του edge white 10 και 13;

Ευχαριστώ!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι όροι εγκατάστασης του Κωτσόβολου

kotsovolos.jpg

6 ώρες πριν, dimostr είπε

Προφανώς και δε γνωρίζω αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι έκανες επιλογή δυναμικότητας κλιματιστικού με βάσει τον ηλεκτρολόγο (αυτό το έχεις αναφέρει εσυ)και όχι τις απώλειες οι οποίες είναι ίδιες είτε μιλάμε για θέρμανση είτε για ψυξη , οποτε ο κίνδυνος υποδιαστασιολογησης παραμένει , το οικονομικό που λες  που σαφώς είναι ένα κύριο θέμα θα μπορούσε να αντιμε5ωπιστει με την αγορά ενός φθηνότερου κλιματιστικού αλλα επαρκούς δυναμικότητας , εδώ μέσα υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που θα μπορούσαν να σου προτείνουν αρκετά κλιματιστικά πολύ φθηνότερα από κάποιο «επωνυμο» αλλα ιδιαίτερα καλών χαρακτηριστικών

Στο τέλος βεβαια εσυ έχεις το τελικό λόγο μιας και δικη σου είναι η τσέπη όπως επισης και εσυ -ελπίζω πως όχι - θα διαπιστώσεις ότι ένα μικρότερο κλιματιστικό δε θα σου φτάνει και θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου  

Ο κύριος χώρος που θα χρησιμοποιείται είναι 25τ.μ. αλλά θέλω να μεταφέρεται και σε έναν άλλο χώρο σε συνδυασμό με ένα αλλο κλιματιστικό που βρίσκεται απέναντι. Επίσης αναφέρω "ένας από τους λόγους" , υπήρχαν κι άλλοι... όπως πχ διαστάσεις που μπορεί να έβρισκε σε δοκάρι κτλ.
Έλαβα σοβαρά υπόψη όσα ειπώθηκαν εδώ και γι αυτό το έψαξα παραπάνω και σίγουρα είναι μεγάλη η βοήθεια που προσφέρετε, αλλά από ένα σημείο και μετά ο ιδιοκτήτης ξέρει τις λεπτομέρειες και τις ανάγκες.

Αν και θα αργήσουν οι ζέστες, θα πω τις εντυπώσεις μου όταν έρθει ο καιρός. Σίγουρα θα κάνω και ένα τεστ και με θέρμανση για να πάρω μια πρώτη εικόνα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Kozanitis1 said:

Θα έλεγα καλύτερα auto, καθώς πλέον στα inverter, η ταχύτητα του ανεμιστήρα μέσα, έχει σχέση με την ισχύ λειτουργία της εξωτερική μονάδας, δες για παράδειγμα στα SRK της Mitsubishi, τι αναφέρει στο manual:

  Reveal hidden contents

1646180804_.png.e385ca9e0049fe1a185b71d03bcaff46.png

MMMναι, το βλέπω κι εγώ στα δαηκιν, νόμιζα έχουν χαλάσει ή είναι λίγο περίεργα. Τώρα που το λες αυτό, και με το σκρινσοτ σου, παίζει να έχεις δίκιο.

Μόλις πετύχουν θερμοκρασία χώρου και ανοίξουν σε χαμηλά βατ (150-190), ΔΕΝ φυσάνε τέρμα, ακόμα κι αν τα έχεις βάλει. Προφανώς, γιατί ίσως γίνει καμιά ζημιά, αλλά θεωρώ κυρίως γιατί 150 βαττ με τέρμα αέρα, θα είναι στο όριο του κρύου η θερμοκρασία του ρεύματος αέρα. Μπορεί να κάνουν κάποιο burst 4-5 δευτερολέπτων και ξαναγυρνούν άμεσα στο auto - medium.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Δες τον οδηγό του sticky, υπολόγισε απώλειες, πες μας χρήση κλπ, να πάρουμε μια ιδέα και σου προτείνουμε ;)

1. Μέχρι 900 ευρώ 

2. Αντικατάσταση παλιού 

3. Μεγάλη αλυσίδα 

4. 60% θέρμανση / 40% ψύξη 

5. Ψύξη αποκλειστικά. Θέρμανση περιστασιακή 

6. Λέβητας πετρελαίου 

7. Σαλονοκουζίνα

8. Αθήνα / Νέος Κόσμος 

9. Δεν είναι απαραίτητα 

10. Νοτιοδυτικό διαμέρισμα με ηλιοφάνεια Screenshot_20231123_151042.jpg.2061475a00b03b2d71f31b8af687311a.jpg

 

Αν μου τα είπανε σωστά... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1646180804_.png.e385ca9e0049fe1a185b71d03bcaff46.png

 

Ανέβασε μια φωτογραφία να καταλάβουμε, γενικά κλείσε το ρεύμα και πλύνε το με το λάστιχο χωρίς πολύ πίεση, απέφυγε τα νερά στο πάνω δεξιά μέρος που είναι η πλακέτα (και κάτω ο συμπιεστής)

@liakjim

Το κλιματιστικο βρίσκεται σε ταράτσα και βρίσκομαι εκτός τώρα για φωτό.

Το πίσω μέρος εννοώ της εξωτερικής μονάδας που έχει κάτι σαν μεταλλικές γριλιες που πιάνουν σκόνη,βρωμιες κλπ

Αυτό θα πρέπει να καθαρίζεται ή όχι;

Διότι αλλά κλιματιστικά που βλέπω αλλά είναι κρεμασμένα σε τοίχους σπιτιών ,μπαλκονιών κλπ δεν έχω δει ποτέ να καθαρίζονται.Ετσι κ αλλιώς το κενό είναι πολύ μικρό μεταξύ τοίχους και εξωτερικής μονάδας για να καθαριστεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sonikk είπε

Το κλιματιστικο βρίσκεται σε ταράτσα και βρίσκομαι εκτός τώρα για φωτό.

Το πίσω μέρος εννοώ της εξωτερικής μονάδας που έχει κάτι σαν μεταλλικές γριλιες που πιάνουν σκόνη,βρωμιες κλπ

Αυτό θα πρέπει να καθαρίζεται ή όχι;

Διότι αλλά κλιματιστικά που βλέπω αλλά είναι κρεμασμένα σε τοίχους σπιτιών ,μπαλκονιών κλπ δεν έχω δει ποτέ να καθαρίζονται.Ετσι κ αλλιώς το κενό είναι πολύ μικρό μεταξύ τοίχους και εξωτερικής μονάδας για να καθαριστεί.

 

 

Πρέπει. Φέρε έναν καλό μάστορα και κάντε καλό service με προσυνεννόηση ότι θέλεις καθάρισμα και έξω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, sap00 said:

.. είχα ίδιο θέμα σε μεζονέτα. Τα ανοδικά θερμά ρεύματα "σπρώχνουν" το κρύο προς τα κάτω. Πρώτη λύση να ανοίξεις τις πόρτες και να θερμάνεις τα πάνω δωμάτια, ή έστω ένα από αυτά ώστε να "σπάει" και τη θερμοκρασία του διαδρόμου. Οπωσδήποτε μονωτικά λάστιχα στα πάνω κουφώματα ώστε να μην μπάζουν αέρα. Αν τα πάνω δεν χρησιμοποιούνται, βάλε βαριά κουρτίνα στη σκάλα - διάδρομο ώστε να απομονώσεις τους ορόφους τον χειμώνα. Την τελευταία λύση εφάρμοσα και εγώ και είδα μεγάλη διαφορά στα καθοδικά κρύα ρεύματα αλλά κυρίως στην κατανάλωση του κάτω ορόφου.  

Δεν το ειχα σκεφτει καθολου για κουρτινα, εψαχνα να βρω ενα τροπο να απομονώσω τον πανω οροφο αλλα δεν ηθελα να μπλεκω με γυψοσανιδες.

Σε ευχαριστω πολυ μου εδωσεσ ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tsamjunior είπε

Καλησπέρα, ήρθε η ώρα και για μένα να αγοράσω κλιματιστικό για το σπίτι, οπότε είπα να πάρω κάποια γνώμη. Παραθέτω το ερωτηματολόγιο, οποιαδήποτε βοήθεια πολύτιμη, ευχαριστώ!

 

Edit: Επειδή δεν το διευκρίνησα, για 24άρι ψάχνω.

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Ιδανικά έως 1500 ευρώ.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, κοιτούσα κυρίως μέσω σκρουτζ.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Περίπου στο 60/40 ή 70/30 με την ψύξη να υπερτερεί. 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Συμπληρωματική πηγή θέρμανσης, ενδεχομένως και αποκλειστική σε μαλακό χειμώνα. Αποκλειστική πηγή ψύξης σίγουρα.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα περίπου 60τμ, αν μας καλύπτει και ένα υπνοδωμάτιο που είναι απέναντι, ακόμα καλύτερα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Μαγνησία, μαλακό κλίμα -5 έως 40 βαθμοί.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Καλοδεχούμενο αν υπάρχει το wifi, για τα άλλα δεν έχω άποψη-απαίτηση.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μόνωση κέλυφος, κουφώματα αλουμινίου καινούρια.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Δεν ξέρω αν έκανα σωστά τους υπολογισμούς, αλλά παραθέτω και τα αποτελέσματα.
     
  11. Θερμικές Απώλειες

     

    7693.20Watt

     

    6616.15KCal/h

     

    128.22Watt/m2

     

    110.27KCal/h/m2

     

    Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

    Περιοχή:Μαγνησία - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
    Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
    Επιθυμητή Θερμοκρασία:21 ℃Αλλαγή
    Έτος Kατασκευής:2005Αλλαγή
    Εμβαδό Κατοικίας:60 m2Αλλαγή
    Ύψος Ορόφου:2.80 mΑλλαγή
    Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε περιοχή με αραιή δόμησηΑλλαγή
    Μόνωση Τοίχων:Αλλαγή
    Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
    Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
    Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
    Δυτική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
    Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
    Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
    Οροφή σε επαφή με:ΑέραΑλλαγή
    Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
    Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:6Αλλαγή
    Παράθυρα:6Αλλαγή
    Τύπος Κουφωμάτων:Συνθετικά κουφώματαΑλλαγή
    Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμιαΑλλαγή
    Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

 

 

 

Κάποια βοήθεια κάποιος; ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

Το κλιματιστικο βρίσκεται σε ταράτσα και βρίσκομαι εκτός τώρα για φωτό.

Το πίσω μέρος εννοώ της εξωτερικής μονάδας που έχει κάτι σαν μεταλλικές γριλιες που πιάνουν σκόνη,βρωμιες κλπ

Αυτό θα πρέπει να καθαρίζεται ή όχι;

Διότι αλλά κλιματιστικά που βλέπω αλλά είναι κρεμασμένα σε τοίχους σπιτιών ,μπαλκονιών κλπ δεν έχω δει ποτέ να καθαρίζονται.Ετσι κ αλλιώς το κενό είναι πολύ μικρό μεταξύ τοίχους και εξωτερικής μονάδας για να καθαριστεί.

 

 

Ανέβασε λάστιχο εκεί και πλύνε την εξωτερική με την πίεση του δαχτύλου σου, όχι πιεστικά κλπ, θα φύγουν τα πολλά λογικά, όταν μπορέσεις ανέβασε μια φώτο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...