Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Θεωρητικά 18αρι για αυτόν το χώρο, ειδικά για ψύξη, εκτιμώ πως είναι υπερ-αρκετό..

Στο χώρο καπνίζουν ή έχει κάποιο αντίστοιχο επιβαρυντικό παράγοντα; (πχ κουζίνα/μαγείρεμα)

Του ζητάς 23-24 να κατεβάσει και λες πως κόβει; Λογικό αν πιάνει θερμοκρασία.., κάποιο θερμόμετρο χώρου τι θερμοκρασίες λέει; Εσύ τι θερμοκρασία θες στον χώρο;

Ανεμιστήρας είναι στο auto και οι περσίδες να κοιτάνε πάνω, όταν το δουλεύεις ψύξη;

Εννοώ ότι στην άλλη άκρη του δωματίου (~5-6 μέτρα διαγώνια) δεν φτάνει εκεί που θα έπρεπε η θερμοκρασία. Κόβει ενώ έχω ακόμα 26-27 ενώ έχω ζητούμενη π.χ. 23. Ανεμιστήρα στο αυτόματο και έχω δοκιμάσει και σε "comfort" (η περσίδα πάνω για να μη χτυπάει άτομα) και σε κανονική. Ένας είμαι συνήθως στο χώρο, δεν καπνίζω η κουζίνα είναι στην άλλη άκρη πίσω από ένα άνοιγμα (χωρίς πόρτα) αλλά δεν μαγειρεύει συνήθως κανείς. Αν του δώσω ακόμα χαμηλότερη ζητούμενη θερμοκρασία δεν αμφιβάλλω ότι θα την πετύχει το θέμα είναι ότι δεν κάνει καλή κατανομή θερμοκρασίας στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, theopan είπε

Έχω βάλει από πέρυσι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/35953898/Daikin-Sensira-FTXF50D-RXF50D-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html#specs

σε ένα καθιστικό "σοφίτας" 3ου ορόφου εμβαδού 27 τ.μ. όπως το βλέπετε στη φωτό. Ο τοίχος που πατάει είναι δυτικός. Η απόστασή του από το ξύλινο ταβάνι (κεραμοσκεπή από πάνω) είναι περίπου 35εκ. στα αριστερά και 15εκ. στα δεξιά και το ύψος του από το πάτωμα περίπου στα 2μ. Ο σκοπός του είναι σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη. Δεν μπορώ να πω ότι έχω τρελαθεί με την απόδοσή του τις λίγες εβδομάδες που πρόλαβα να το δουλέψω πέρυσι το καλοκαίρι. Μου φαίνεται ότι "κόβει" αδικαιολόγητα κι ενώ ακόμα η θεμοκρασία στην άλλη άκρη του δωματίου δεν έχει πέσει όσο θα ήθελα. Και βγάζει και μια ενοχλητική μυρωδιά (πλαστικού) όταν δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας. Θεωρείτε ότι υπάρχει λάθος στην τοποθέτηση; Αν και δεν είχα και πολλές επιλογές για τη θέση του. Αντικατέστησε ένα -προφανώς ανεπαρκές- "on-off" 12άρι Delonghi που το είχα στον ακριβώς δίπλα τοίχο (εκεί που φαίνονται οι στοκαρισμένες τρύπες) του οποίου το κομπρεσέρ δούλευε φυσικά σχεδόν ακατάπαυστα μη καταφέρνοντας να κατεβάσει ποτέ τη θερμοκρασία του χώρου κάτω από 23-24 βαθμούς. Αλλά τουλάχιστον εκείνο δεν μύριζε.

Υ.Γ. Πραγματικά απαράδεκτο θεωρώ να μην έχει i-feel λειτουργία (όχι μόνο αυτό αλλά οποιοδήποτε κλιματιστικό του 1000άρικου για να μην πω ότι θα έπρεπε όλα να έχουν πλέον) που ίσως έλυνε εν μέρει το πρόβλημα. Ούτε καν φωτισμό στο τηλεκοντρόλ του.

daikin.jpg

Δεν ξέρω πως είναι η διάταξη του δωματίου. Μπορείς να μας σχεδιάσεις ένα σκαρίφημα;

Μη συγκρίνεις με το παλιό. Τα on-off παίζουν όπως λέει και το όνομά τους, ή μέγιστο ή σβήνει. Τα inverter χαμηλώνουν watts , όσο χρειάζεται. Τόσο χαμηλά που ενδεχομένως να μην κάνουν αφύγρανση και στο τέλος έχεις αυξημένη υγρασία στον χώρο που σε συνδυασμό με τα On-off που κάνει όταν πιάσει θερμοκρασία, πιθανώς να έχεις και οσμές από υγρασία και ανάπτυξη μούχλας.

Κάποιες συμβουλές.

1. Αγόρασε και βάλτου όπως είναι μια τέτοια: https://www.skroutz.gr/s/32406716/TP-LINK-Tapo-P110-Smart-Μονόπριζο-με-Διακόπτη-Λευκό.html

Αυτή θα σε βοηθήσει αλλά και εμάς όταν έρθεις με τα αποτελέσματα, για να δούμε τι παίζει.

2. Μη φοβηθείς να βάλεις χαμηλότερη θερμοκρασία πχ αν θέλεις 26-27 , βάλε και 25 ώστε να έχεις τη θερμοκρασία που θέλεις σε όλον τον χώρο.

3. Οι περσίδες να είναι ψηλά, οι κάθετες περσίδες μάλλον λοξά δεξιά όπως το βλέπουμε και ενδεχομένως χειροκίνητα υψηλότερα την ταχύτητα ανεμιστήρα.

4. Τέλος, αγόρασε ένα ψηφιακό θερμόμετρο που να δείχνει και υγρασία. Πιθανώς να απαιτηθεί να το δουλέψεις σε ρύθμιση αφύγρανσης αν δεις ότι έχεις πάνω από 50-55% υγρασία. Προσωπικά είχα το asyg24klca το οποίο έπαιζε τόσο χαμηλά σε ψύξη ( 100-120W ) ώστε δεν έκανε καθόλου αφύγρανση (δεν έβλεπα νερό έξω), οπότε είχα οσμές και βαριά ατμόσφαιρα λόγω υγρασίας οπότε τελικά το δούλευα όλο το καλοκαίρι αφύγρανση και 25C. Έπαιζε στα 200-250W, αλλά είχα άψογο αποτέλεσμα.

ΥΓ Δεν χρειάζονται ifeel που έχουν οι κινεζιές, άσε που δεν είναι και πανάκεια (έχω κινέζικο με folllow me και ξέρω).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έιχα καιρό να περάσω από Σείριο. Βουνά από σαβουρες (toyotomi, juro pro, Carrier, midea, Morris κτλ ). Μη χάσετε τον χρόνο σας. 

Είδα μόνο ένα asyg18kmta και ένα atxm50n στο χιλιάρικο.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

 

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω καιρό να περάσω από Σείριο.

Αποστέλλουν προϊόντα αν ζητήσεις ή μόνο τα φορτώνεις και φεύγεις?

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω πως είναι η διάταξη του δωματίου. Μπορείς να μας σχεδιάσεις ένα σκαρίφημα;

Μη συγκρίνεις με το παλιό. Τα on-off παίζουν όπως λέει και το όνομά τους, ή μέγιστο ή σβήνει. Τα inverter χαμηλώνουν watts , όσο χρειάζεται. Τόσο χαμηλά που ενδεχομένως να μην κάνουν αφύγρανση και στο τέλος έχεις αυξημένη υγρασία στον χώρο που σε συνδυασμό με τα On-off που κάνει όταν πιάσει θερμοκρασία, πιθανώς να έχεις και οσμές από υγρασία και ανάπτυξη μούχλας.

Κάποιες συμβουλές.

1. Αγόρασε και βάλτου όπως είναι μια τέτοια: https://www.skroutz.gr/s/32406716/TP-LINK-Tapo-P110-Smart-Μονόπριζο-με-Διακόπτη-Λευκό.html

Αυτή θα σε βοηθήσει αλλά και εμάς όταν έρθεις με τα αποτελέσματα, για να δούμε τι παίζει.

2. Μη φοβηθείς να βάλεις χαμηλότερη θερμοκρασία πχ αν θέλεις 26-27 , βάλε και 25 ώστε να έχεις τη θερμοκρασία που θέλεις σε όλον τον χώρο.

3. Οι περσίδες να είναι ψηλά, οι κάθετες περσίδες μάλλον λοξά δεξιά όπως το βλέπουμε και ενδεχομένως χειροκίνητα υψηλότερα την ταχύτητα ανεμιστήρα.

4. Τέλος, αγόρασε ένα ψηφιακό θερμόμετρο που να δείχνει και υγρασία. Πιθανώς να απαιτηθεί να το δουλέψεις σε ρύθμιση αφύγρανσης αν δεις ότι έχεις πάνω από 50-55% υγρασία. Προσωπικά είχα το asyg24klca το οποίο έπαιζε τόσο χαμηλά σε ψύξη ( 100-120W ) ώστε δεν έκανε καθόλου αφύγρανση (δεν έβλεπα νερό έξω), οπότε είχα οσμές και βαριά ατμόσφαιρα λόγω υγρασίας οπότε τελικά το δούλευα όλο το καλοκαίρι αφύγρανση και 25C. Έπαιζε στα 200-250W, αλλά είχα άψογο αποτέλεσμα.

ΥΓ Δεν χρειάζονται ifeel που έχουν οι κινεζιές, άσε που δεν είναι και πανάκεια (έχω κινέζικο με folllow me και ξέρω).

 

1) Αν και έχω άλλες smart plugs (μια που δεν θυμάμαι μάρκα με ένδειξη στιγμιαίας κατανάλωσης και ημερήσια αλλά με ραβδογράφημα μόνο και μια Tapo P100) παρήγγειλα σήμερα κι άλλες P110. Όταν τις πάρω θα ξεκινήσω την έρευνα.

2) Δεν το φοβάμαι, το έχω δοκιμάσει. Το θέμα είναι ότι έτσι θα κατεβάσει τη θερμοκρασία κοντά στην εσωτ. μονάδα π.χ. στους 19C για να έχω 23C στην άλλη άκρη του δωματίου.

3) Έτσι είναι οι περσίδες. Και την ταχύτητα δοκίμασα να ανεβάσω. Αυξάνει ο θόρυβος αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο. Μου φαίνεται αδύναμος/ανεπαρκής ο ανεμιστήρας.

4) Έχω ήδη και από αυτά. Και ένα καλώδιο με αισθητήρα temp/humidity για Broadlink RM4 mini. Κάτω από 50% 1-2 φορές θυμάμαι να έχω δει είτε χειμώνα ή καλοκαίρι. 60%+ είναι η υγρασία στο χώρο τον περισσότερο καιρό.

Με παρέσυρε ο κουμπάρος μου για Daikin "πάρε τέτοιο είναι φοβερό" ο οποίος έχει πάρει 1 χρόνο πιο πριν 18άρι αλλά τελικά αυτός έχει από όσο θυμάμαι το FTXC50C και όχι το Τούρκικο το δικό μου. Και αρχίζω να μην έχω εμπιστοσύνη και στην κρίση κανενός...

Υ.Γ. Λειτουργία τύπου "i-feel" έχουν 4 κλιματιστικά Sanyo του ...1998 που έχω στον από κάτω όροφο και δουλεύουν πραγματικά υποδειγματικά με αυτό. Απορώ πως γίνεται 25 χρόνια μετά να υπάρχουν ακόμα κλιματιστικά χωρίς τέτοια λειτουργία ή που την έχουν αλλά δεν λειτουργεί σωστά...

 

Ευχαριστώ, θα επανέλθω.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fabricated είπε

Καλησπέρα υπάρχει κάποιο vfm 9αρι και 12αρι με το πρόγραμμα ανακυκλώνω?

Δεν εχω συγκεκριμένες απαιτήσεις ψάχνω απλα vfm

Σε 9άρι έχει μείνει αυτό σε μερικούς κωτσόβολους, που αν κρίνω από τις τιμές και την ανιούσα τους, είναι ΑΧΑΣΤΗ ευκαιρία για όποιον θέλει 9άρι. Το παίρνεις σε αυτή την τιμή, με την εγκατάσταση μέσα, και δε ρωτάς τίποτα. Όποιος πρόλαβε, τον κύριον είδε.

Στο 12άρι θα πας ή στο αντίστοιχο ντάηκιν, το οποίο είναι λίγο πιο καινούριο μοντέλο (χωρίς διαφορές που να γνωρίζουμε), το οποίο έχει όμως...750 ευρώ, είτε θα πας στο yukai που έχει προταθεί πολλές φορές σε αυτό εδώ το τόπικ, στα 780 ευρώ. Βέβαια το yukai είναι ίσως λίγο καλύτερο vfm, γιατί παρά το χειρότερο δείκτη κατανάλωσης στη θέρμανσή του, έχει καλύτερο δείκτη ψύξης ΚΑΙ διπλάσια εγγύηση μέσα στην τιμή του.

Μετά, επειδή το vfm το έχω ψάξει καλά, θα πήγαινα προσωπικά σε αυτό, το οποίο είναι αρκετά φθηνότερο, αλλά έχει μόλις 5,1 scop, άρα στη θέρμανση, ειδικά αν τη χρησιμοποιείς πολύ, θα σε τσούξει λίγο παραπάνω σε σχέση με το προαναφερθέν daikin, που έχει 5,7.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Μια βοηθεια γιατι έχω πελαγώσει.Για υπνοδωματιο ποιο απο τα κάτω θα προτείνατε? Η χρήση είναι μεγαλύτερη στην ψυξη.

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-inventor-leon-leuvi-09wfileuvo-09-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1792497

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-bosch-series-6-asi09aw40aso09aw40-9000-btu-aa-me-wifi/1693705

Κάθε πρόταση δεκτή.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομη παρεμβολή: Επειδή εντός της εβδομάδος θα προχωρήσω σε 2 εγκαταστάσεις κλιματιστικών, (12.000 + 9.000 btu), ποια είναι η ενδεδειγμένη αντικραδασμική βάση/βάσεις που είχε ξανακυκλοφορήσει στο παρόν τόπικ, ούτως ώστε να αποσοβηθεί, όσο είναι εφικτό, η παραγόμενη από τις εξωτερικές μονάδες φασαρία;  Η μία εγκατάσταση θα γίνει με επιδαπέδια τοποθέτηση σε ταράτσα πάνω από κοινόχρηστο χώρο, οπότε δε με πολυ-απασχολεί ο θόρυβος. Η άλλη όμως, θα γίνει σε μπαλκόνι, κι εκεί χρειάζομαι οπωσδήποτε ό,τι καλύτερο μπορώ να κάνω από άποψη θορύβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Σε 9άρι έχει μείνει αυτό σε μερικούς κωτσόβολους, που αν κρίνω από τις τιμές και την ανιούσα τους, είναι ΑΧΑΣΤΗ ευκαιρία για όποιον θέλει 9άρι. Το παίρνεις σε αυτή την τιμή, με την εγκατάσταση μέσα, και δε ρωτάς τίποτα. Όποιος πρόλαβε, τον κύριον είδε.

Στο 12άρι θα πας ή στο αντίστοιχο ντάηκιν, το οποίο είναι λίγο πιο καινούριο μοντέλο (χωρίς διαφορές που να γνωρίζουμε), το οποίο έχει όμως...750 ευρώ, είτε θα πας στο yukai που έχει προταθεί πολλές φορές σε αυτό εδώ το τόπικ, στα 780 ευρώ. Βέβαια το yukai είναι ίσως λίγο καλύτερο vfm, γιατί παρά το χειρότερο δείκτη κατανάλωσης στη θέρμανσή του, έχει καλύτερο δείκτη ψύξης ΚΑΙ διπλάσια εγγύηση μέσα στην τιμή του.

Μετά, επειδή το vfm το έχω ψάξει καλά, θα πήγαινα προσωπικά σε αυτό, το οποίο είναι αρκετά φθηνότερο, αλλά έχει μόλις 5,1 scop, άρα στη θέρμανση, ειδικά αν τη χρησιμοποιείς πολύ, θα σε τσούξει λίγο παραπάνω σε σχέση με το προαναφερθέν daikin, που έχει 5,7.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ με έσωσες από πολύ ψάξιμο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Είχα αγοράσει αυτό το κλιματιστικό πριν 2 χρόνια από μεγάλη αλυσίδα και μου το τοποθετήσανε με αυτόν τον τρόπο. Μια μονάδα που κρέμεται στον αέρα, το καλώδιο της πρίζας να κάνει ζιγκ ζαγκ πάνω στον τοίχο και ο σωλήνας του αέρα σε κοινή θέα δεμένος με μονωτική ταινία. Το επίπεδο της προχειροδουλειάς παραπέμπει περισσότερο σε τσαντίρι παρά σε σπίτι… Επίσης τρύπησαν και το δοκάρι οι αχρείαστοι…

Είχα πάει στο κατάστημα τις επόμενες ημέρες να παραπονεθώ για την εγκατάσταση, αλλά μου είπαν ότι εκεί έπρεπε να μπει γιατί είναι ψηλά για να είναι πιο αποδοτικό. Η αλήθεια είναι ότι επειδή ήταν καλοκαίρι δεν τους κυνήγησα αρκετά όσο θα έπρεπε και το άφησα το θέμα για 2 χρόνια. Τώρα είμαι σε φάση να βάψω το συγκεκριμένο δωμάτιο, οπότε τους έστειλα μήνυμα και με ενημέρωσαν για κόστος 100€. (Να το πάνε ουσιαστικά λίγο πιο κάτω, βγάζοντας την πρίζα και κάνοντας φλατ με τον τοίχο).

Πιστεύετε ότι είναι ΟΚ η τιμή; Με την έννοια ότι τόσο κάνει μια εγκατάσταση από την αρχή, ενώ ουσιαστικά θα γίνει η μισή δουλειά. Αξίζει να μπω ξανά στη διαδικασία και να ξανατρυπάω τοίχους; Η δουλειά θα γίνει καθαρά για αισθητικούς λόγους. Το κλιματιστικό χρησιμοποιείται αποκλειστικά για κρύο αέρα το καλοκαίρι, οπότε δε με πειράζει τόσο το ύψος που θα χάσει.

IMG_2087.jpeg.0e481f07417e14345f743b5a990c34b5.jpegIMG_2084.jpeg.3cf2c800151e51be9d1cc0a0ff1f0e9d.jpegIMG_2085.jpeg.e838e08b55a6d242018e8df0d24209ac.jpeg

Επεξ/σία από enlightened
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/5/2023 στις 10:19 ΜΜ, liakjim είπε

Κλασικό midea. Καίει παραπάνω σε θέρμανση, πολύ καλό σε ψύξη.

Έχω το asyg24kmta. Και ναι, είναι αληθινό. Κριτική για το 24άρι εδώ https://www.skroutz.gr/s/37904262/Fujitsu-ASYG24KMTE-AOYG24KMTA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html#sku_review_2178489

Το inventor το ξεχνάς για θέρμανση (φασόν midea). Το siesta έχει σχετικά μέτριους δείκτες seer, scop.

τελικά είχα κάνει λάθος; τα τ.μ. είναι 63 και με ελάχιστες μονώσεις βγάζει ότι θέλει 21.000 btu για να κάλυψει τις απώλειες. (θεωρητικά χρειάζομαι 12αρι οπότε κάνω το κέλυφος αλλά  πάντα υπάρχει περίπτωση να μην το κάνω φέτος το φθινόπωρο) Το τζάκι το ανάβουμε και το a/c ειναι backup. (ακόμα και φέτος με τις τιμές που είχαν τα ξύλα και δεν είναι καν ενεργειακο)

@liakjim λες να πάω όντως στο asyg18kmte η να πάω σε ποιο μεγάλο και ας μείνει μεγάλυτερο? αν πάω ποιο μεγάλο κάποια πρόταση μέχρι 1700Ε σύνολο ( θα ήθελα και τον ιονιστη στο πακέτο)

edit: η να πάω +100 στο μπάτζετ και να πάρω το asyg24kmte; 

Επεξ/σία από franky10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω πελαγώσει μια βοηθεια παιδιά!!!!

το Daikin ATXC25C Siesta που προτείνουν αρκετοι αν συγκρίνεις τις τιμές scop seer δεν είναι πιο ενεργοβόρο απο το inverter INVENTOR Leon LEUVI-09WFI/LEUVO-09; 

Συνεπώς δεν θα πρέπει να είναι βασικός παραγοντας επιλογής οι τιμές αυτές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...