Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Αρχικά πρόσεχε αυτά που έχουμε πει για τις εγκαταστάσεις, μην έχουμε "γκρίνια" εκ των υστέρων..

3 μέτρα σωληνώσεις (η κάθε μία) στο κάθε κλιματιστικό, κενό με χρήση αντλίας κενού, οτιδήποτε πλην αυτού, δεν δέχεσαι εγκατάσταση..

Για θέρμανση θέλουμε τις περσίδες να κοιτάνε κάτω, ανεμιστήρας στο αυτόματο (auto) και συνεχή λειτουργία (24/7 δεν το κλείνεις ποτέ), ιδανικά στην ίδια επιθυμητή θερμοκρασία χώρου..

Όταν λέμε 3 μέτρα σωληνώσεις η κάθε μία εννοούμε,λέμε το λιγότερο ή πρπει να είναι 3 μέτρα κ μονο;Επισης η Toshiba κάπου είδα ότι αναφέρει για 2 μέτρα σωληνώσεις.

Αν η εξωτερική μονάδα είναι ακριβώς πίσω από την εσωτερική πως θα γίνουν τα 3 έξτρα σωληνώσεις;Θα γίνει κουλούρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοζάνιτη μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις αυτό με το να τα έχουμε ανοιχτά 24/7? Δηλαδή εάν λείπω από το σπίτι 24 ώρες δεν πρέπει να το κλείνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, 26ska είπε

Όταν λέμε 3 μέτρα σωληνώσεις η κάθε μία εννοούμε,λέμε το λιγότερο ή πρπει να είναι 3 μέτρα κ μονο;Επισης η Toshiba κάπου είδα ότι αναφέρει για 2 μέτρα σωληνώσεις.

Αν η εξωτερική μονάδα είναι ακριβώς πίσω από την εσωτερική πως θα γίνουν τα 3 έξτρα σωληνώσεις;Θα γίνει κουλούρα;

H Toshiba τουλάχιστον για τα yukai/arata που έχω μελετήσει τα manual δεν αναφέρει πουθενά ελάχιστα μήκη σωληνώσεων, μόνο μέγιστα. Οπότε θεωρώ πως δεν παίζει ρόλο σ' αυτά τα μοντέλα το 3 μέτρα που πάγια λέμε εδώ μέσα και ίσως δεν μπορεί να υποστηριχτεί μια τέτοια απαίτηση στον εγκαταστάτη αν αυτός δεν είναι διατεθειμένος να τα βάλει.

Φυσικά ο σωστός τεχνικός/εγκαταστάτης, αφού είναι μέσα στο "δωρεάν" πακέτο εγκατάστασης θα βάλει 3 μέτρα χωρίς καν να του το ζητήσεις (με κουλούρα πίσω απ΄την εξωτερική μονάδα αν χρειαστεί) και θα κερδίσει πιθανά κι έναν πελάτη για το μέλλον, επί πληρωμή πιά.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 26ska είπε

Όταν λέμε 3 μέτρα σωληνώσεις η κάθε μία εννοούμε,λέμε το λιγότερο ή πρπει να είναι 3 μέτρα κ μονο;Επισης η Toshiba κάπου είδα ότι αναφέρει για 2 μέτρα σωληνώσεις.

Αν η εξωτερική μονάδα είναι ακριβώς πίσω από την εσωτερική πως θα γίνουν τα 3 έξτρα σωληνώσεις;Θα γίνει κουλούρα;

Κάθε μηχάνημα έχει δύο χαλκοσωλήνες, το μήκος της κάθε μιας να είναι 2 μέτρα τουλάχιστον (για τα Toshiba, το είχα ξεχάσει 😅),  αν είναι ακριβώς από πίσω ας κάνουν κουλούρα..

13 λεπτά πριν, babinosman είπε

Κοζάνιτη μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις αυτό με το να τα έχουμε ανοιχτά 24/7? Δηλαδή εάν λείπω από το σπίτι 24 ώρες δεν πρέπει να το κλείνω? 

Αν λείπουμε λίγες ώρες από το σπίτι δεν το κλείνουμε (πχ πάμε δουλειά)

Τώρα αν λείψεις 1+ μέρες, αν έξω έχει 18 και εσύ μέσα θες 22, ε κλείσε το

Αλλά, αν είναι κρύες μέρες που έξω έχει κάτω από 10 ή κοντά στο μηδέν (ή παρακάτω), καλύτερα αν λείψεις ακόμα και πολλές μέρες να το βάλεις στην ελάχιστη θερμοκρασία, παρά να το σβήσεις, γιατί θα θελήσει πολύ χρόνο να έρθει σε θερμική ισορροπία ο χώρος..

Είναι λίγο λογική και εμπειρία που αποκταμε από το νήμα 😄😉😎

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε χώρο που λειτουργεί 9αρι κλιματιστικό κοιτάζω μήπως υπάρχει κάποια αξιολογη προσφορά Black Fridays γύρω στα 300ε μήπως έβρισκα να το αντικαταστήσω με νεότερο.

Ψυκτικός μου είχε προτείνει αυτό το sendo από Leroy αλλά είναι εξαντλημένο

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-sendo-aegean-snd-12agn2-id-snd-12agn2-od-12000-btuh-89184639

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ήρθε η ώρα και για μένα να αγοράσω κλιματιστικό για το σπίτι, οπότε είπα να πάρω κάποια γνώμη. Παραθέτω το ερωτηματολόγιο, οποιαδήποτε βοήθεια πολύτιμη, ευχαριστώ!

 

Edit: Επειδή δεν το διευκρίνησα, για 24άρι ψάχνω.

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Ιδανικά έως 1500 ευρώ.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, κοιτούσα κυρίως μέσω σκρουτζ.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Περίπου στο 60/40 ή 70/30 με την ψύξη να υπερτερεί. 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Συμπληρωματική πηγή θέρμανσης, ενδεχομένως και αποκλειστική σε μαλακό χειμώνα. Αποκλειστική πηγή ψύξης σίγουρα.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα περίπου 60τμ, αν μας καλύπτει και ένα υπνοδωμάτιο που είναι απέναντι, ακόμα καλύτερα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Μαγνησία, μαλακό κλίμα -5 έως 40 βαθμοί.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Καλοδεχούμενο αν υπάρχει το wifi, για τα άλλα δεν έχω άποψη-απαίτηση.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μόνωση κέλυφος, κουφώματα αλουμινίου καινούρια.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Δεν ξέρω αν έκανα σωστά τους υπολογισμούς, αλλά παραθέτω και τα αποτελέσματα.
     
  11. Θερμικές Απώλειες

     

    7693.20Watt

     

    6616.15KCal/h

     

    128.22Watt/m2

     

    110.27KCal/h/m2

     

    Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

    Περιοχή:Μαγνησία - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
    Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
    Επιθυμητή Θερμοκρασία:21 ℃Αλλαγή
    Έτος Kατασκευής:2005Αλλαγή
    Εμβαδό Κατοικίας:60 m2Αλλαγή
    Ύψος Ορόφου:2.80 mΑλλαγή
    Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε περιοχή με αραιή δόμησηΑλλαγή
    Μόνωση Τοίχων:Αλλαγή
    Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
    Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
    Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
    Δυτική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
    Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
    Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
    Οροφή σε επαφή με:ΑέραΑλλαγή
    Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
    Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:6Αλλαγή
    Παράθυρα:6Αλλαγή
    Τύπος Κουφωμάτων:Συνθετικά κουφώματαΑλλαγή
    Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμιαΑλλαγή
    Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

 

 

Επεξ/σία από Tsamjunior
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2023 στις 4:51 ΜΜ, liakjim είπε

Όχι.

Καλημέρα! Με το wifi module σε atxc25d & atxc35d - και μέσα στην εφαρμογή onecta, σίγουρα δεν βλέπεις την κατανάλωση? (σε perfera και με onecta βλέπω καταναλώσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sap00 είπε

Καλημέρα! Με το wifi module σε atxc25d & atxc35d - και μέσα στην εφαρμογή onecta, σίγουρα δεν βλέπεις την κατανάλωση? (σε perfera και με onecta βλέπω καταναλώσεις).

Δεν το υποστηρίζει την μέτρηση κατανάλωση σε atxc

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα SEER και τα SCOP είναι τιμές που κάποιος μπορεί να βασιστεί γενικά;
Και αν ναι, γιατί δεν φτάνουν αυτές σαν κριτήριο για το πόσο οικονομικό/αποδοτικό μπορεί να είναι ένα κλιματιστικό;

Αναφέρομαι καθαρά στα κλιματιστικά σαν μηχανήματα και όχι στις απαιτήσεις που μπορεί να έχει ο κάθε χώρος ανάλογα με τους διάφορους παράγοντες κλπ. κλπ.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα . Έχει κάποιος εμπειρία με την σειρά MSZ-HR της Mitsubishi , απο ποιότητα , θόρυβο ??

Κοιτάω τα Mitsubishi σειρές BT & HR και εναλλακτικά σε Midea (All Easy Pro 18)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sonikk είπε

Μια απορία έχω αν κάποιος γνωρίζεις και μπορεί να βοηθήσει.

Έχω δύο κλιματιστικά δαπέδου στην ταράτσα.Στο πίσω μέρους τους της εξωτερικής μονάδας δηλαδη εκεί που αν το λέω σωστά είναι κάτι σαν μεταλλικές γρίλιες έχουν πιάσει κάτι σαν χνούδι,σαν σκόνη κλπ .

Αυτό το σημείο των κλιματιστικών που υπάρχει στο πίσω μερος της εξωτερικής μονάδας λειτουργεί ως σύστημα ψύξης του κλιματιστικού;Ποια η λειτουργία αυτών των μεταλλικών φύλλων που είναι σαν γρίλιες; πΠοια η χρήση τους.Επηρεαζει την λειτουργία του κλιματιστικού αν έχουν πιάσει σκόνη και χνούδι;Γιατί παρατήρησα ότι δεν ξεχωρίζουν πια ,έχει γίνει ένα ομοιόμορφο πράγμα από την σκόνη.

Μετά σκέφτηκα ότι τόσα κλιματιστικά που βλέπω εγκατεστημένα πάνω σε τοίχους ψηλά στα σπίτια και με το μικρό κενό ανάμεσα στο πίσω μέρος του κλιματιστικού και του τοίχου κάνεις δεν μπορεί να τα καθαρίσει στο πίσω μέρους τους.

Εγώ τί θα έπρεπε να κάνω τώρα; Να τα καθαρίσω και πώς;Πήρα μια λεκάνη με νερό να ρίξω αλλά δεν έφυγε αυτή η βρωμιά.Σαν να είναι κολλημένη.Με το χέρι μου πηγα  να το βγάλω αλλά δεν φεύγει εύκολα.Και στραβωνουν και εύκολα αυτές οι γρίλιες.

Τί να κάνω;Αν το καθαρίσω θα δουλεύει καλύτερα το κλιματιστικό;Το έχω δύο χρόνια.

Σας ευχαριστώ.

Για αυτό που ρώτησα αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sonikk είπε

Για αυτό που ρώτησα αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει;

 

Τις εξωτερικές μονάδες τις πλένουν με το λάστιχο όσο μπορούν ώστε να καθαρίσουν οι κυψέλες , προσπάθησε να αποφύγεις το χώρο του συμπιεστη έτσι για το φόβο των Ιουδαίων που λέμε και μην βάζεις χέρι και τσαλακώνεις τα στοιχεία 

ΑΛΛΑ καλό θα ήταν να πάρεις ένα μάστορα να σου κάνει καθαρισμό και τις εσωτερικές μονάδες εαν δε το έχεις κάνει ήδη στα δυο χρόνια που τα δουλεύεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, popopo είπε

Εγκατάσταση ATXC25D σε παιδικό δωμάτιο με αυτόν τον τρόπο (αναγκαστικά λόγω έλλειψης εναλλακτικής θέσης).

Προφανώς δεν θα λειτουργεί σωστά. Για τη θέρμανση, τι θα πρέπει να ρυθμιστεί ώστε να περιοριστεί η "κακή" λειτουργία λόγω προβληματικής επιστροφής αέρα;

Πχ μεγάλη σκάλα αναμιστήρα;

 

image.jpeg

Θα μπορούσε να μπει στα αριστερά του κουφώματος, στο ύψος του ρολού? Και ιδανικά γυψοσανίδα από το δοκάρι έως τον τοίχο πάνω από το κούφωμα...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα επέλεγα να μπει πάνω στο δοκάρι. Οι σωληνώσεις μπορούσαν με μικρή αισθητική όχληση να βγουν πάλι έξω. Τώρα όπως και να έχει, τοποθετήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, adok13 είπε

συγνώμη που το ξανακοιτάξω,  μήπως έχει κάποιος κάποια γνώμη να με βοηθήσει?

.. είχα ίδιο θέμα σε μεζονέτα. Τα ανοδικά θερμά ρεύματα "σπρώχνουν" το κρύο προς τα κάτω. Πρώτη λύση να ανοίξεις τις πόρτες και να θερμάνεις τα πάνω δωμάτια, ή έστω ένα από αυτά ώστε να "σπάει" και τη θερμοκρασία του διαδρόμου. Οπωσδήποτε μονωτικά λάστιχα στα πάνω κουφώματα ώστε να μην μπάζουν αέρα. Αν τα πάνω δεν χρησιμοποιούνται, βάλε βαριά κουρτίνα στη σκάλα - διάδρομο ώστε να απομονώσεις τους ορόφους τον χειμώνα. Την τελευταία λύση εφάρμοσα και εγώ και είδα μεγάλη διαφορά στα καθοδικά κρύα ρεύματα αλλά κυρίως στην κατανάλωση του κάτω ορόφου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...