Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, notist είπε

Πότε θα έρθουν για εγκατάσταση? Ρωτάω γιατί παραλαμβάνω αύριο το απόγευμα από αεροδρόμιο και μου έστειλαν μήνυμα για εγκατάσταση Σάββατο 12 με 2 το μεσημέρι στο viber. Εκεί έχει και ένα σύνδεσμο αν θέλω να αλλάξω το ραντεβού αν δεν με βολεύει. Να διαλέξω δεν έχει,απλά λέει ότι αν το πατήσω θα με ενημερώσουν αυτοί με άλλο ραντεβού. Θα με πάρουν τηλέφωνο για να στραβώσουν και με μένα που θα ζητήσω αντλία και 3 μέτρα?

Χέστηκες αν θα στραβώσουν. Αν δεις ότι δεν συμμορφώνονται, τους διώχνεις και ενημερώνεις το κατάστημα για να στείλουν άλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Υπερπλήρεις όροι και οι τυπικοί για τις δωρεάν εγκαταστάσεις. Συμφωνείς;

Πάντα έχω ενα φόβο γιατί αυτοί τα έχουν μελετήσει καλύτερα 🤔

Σε γενικές γραμμές είναι οκ το οποίο βοηθάει να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις με τους εγκαταστάτες.

Θα το σκαναρω ολόκληρο και θα το ανεβάσω εκ νέου για όποιον δεν το έχει για να το δείχνει και στους ψυκτικούς.

Στη δική μου περίπτωση με χαλάει γιατί αναφέρει 20αρα ασφάλεια από τα 16000-30000 btu ανεξαρτήτως εταιρείας. Ήταν ένας από τους λόγους που δεν πήγα στο 63αρι της mitsubishi. Ήθελα να αποφύγω τον ηλεκτρολόγο. 

Υ.Γ. Επειδή ήμουν άσχετος και μου ανοίξατε τα μάτια, όταν έρθει η ώρα της εγκατάστασης θα ήθελα την βοήθεια σου. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,σημερα ηρθαν  και τοποθετησαν τα δικα μου,αγορα απο πρακτικερ με δωρεαν εγκατασταση,3 μετρα σωληνες και αντλια κενου κανονικα,με χρέωσαν μονο την καλοδιωση που ηταν κοντα στα 6 μετρα ,επειδη δεν ειχα κοντινη μπριζα(κανα 20),το μονο λαθος τους πιστευω ειναι οτι δεν με ενημερωσαν  για το σωληνα αποχετευσης που ειναι για το ζεστο(ετρεχε νερο στο μπαλκονι) και θα πρεπει να παρω εγω να την βαλω αυριο ,καλο συνεργειο απλα χρεωνουν με το παραμικρο.Χαλαλι απο την μια γιατι ο ενας κρεμαστηκε και μου κλεισε την τρυπα που  ηταν εξωτερικα του κτιριου και απο κατω το στενο(2 οροφος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Ήταν ένας από τους λόγους που δεν πήγα στο 63αρι της mitsubishi. Ήθελα να αποφύγω τον ηλεκτρολόγο. 

 

Δηλαδή έχεις ρισκάρει να έχεις ένα κλιματιστικό κατώτερο των αναγκων σε btu για την κάλυψη του χώρου απλά για να μην φέρεις ηλεκτρολόγο , δηλαδή εαν αύριο στα κρύα το κλιματιστικό δεν φτάνει να καλυψει το χώρο δεν μπορεί να πιάσει την θερμοκρασία στόχο ακόμα και αν η κατανάλωση του είναι στο μέγιστο των δυνατοτήτων του τότε τι θα κάνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια άποψη για τα παρακάτω για χρήση μόνο για ψύξη; Η midea τι λέει σαν μάρκα;

Έχω πάρει 2x9000btu για κρεβατοκάμαρα + γραφείο και το 12άρι για το σαλόνι/κουζίνα σε σπίτι 70 τ.μ

Δυστυχώς σκέφτηκα το forum μετά που τα παράγγειλα...Διάβασα αρκετές σελίδες αλλά οι περισσότεροι ενδιαφέρονται για θέρμανση απότι έχω δει.

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/midea-xtreme-save-ag1-09nxd6-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1679852

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501?qId=01f61e02e2b8f65272b2823ab550a47c&qIx=products

Επεξ/σία από go2jimmys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή έχεις ρισκάρει να έχεις ένα κλιματιστικό κατώτερο των αναγκων σε btu για την κάλυψη του χώρου απλά για να μην φέρεις ηλεκτρολόγο , δηλαδή εαν αύριο στα κρύα το κλιματιστικό δεν φτάνει να καλυψει το χώρο δεν μπορεί να πιάσει την θερμοκρασία στόχο ακόμα και αν η κατανάλωση του είναι στο μέγιστο των δυνατοτήτων του τότε τι θα κάνεις ?

Επειδή προφανώς δεν γνωρίζεις τις ανάγκες και τον χώρο, αν και τα έχω αναφέρει, θα λειτουργεί για θέρμανση από 0-20 % πιο πολύ το θέλω για ψύξη. Θα μπει στην θέση ενός 12αριου και επίσης παίζει ρόλο το οικονομικό συν κάποια άλλα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/10/2023 στις 10:42 ΠΜ, liakjim είπε

Ναι οκ, αλλά δεν ξέρουμε πόσο αέρας έχει μπει στο μηχάνημα. Αν ερχόταν ένας σωστός ψυκτικός το σώζει με απόρριψη παλιού φρέον, άζωτο για καθάρισμα και νέο φρέον. Αλλά στα τέτοια μας, ας επωμιστεί η αλυσίδα το κόστος. Καινούργια μηχανήματα .

Με έναν σωστό μάστορα, σώζονται. Νέο χαλκό σε haier, hisense, απόρριψη παλιού φρέον, άζωτο για καθάρισμα , κενό και νέο φρέον. Αλλά όπως έχει πει ο @Klausx πιο παλιά, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έρθει ένας και να τα κάνει χειρότερα.

Οπότε το πιο ασφαλές για μένα είναι να γίνει καταγγελία στον κώτσο με συνήγορο καταναλωτή αν χρειαστεί, και αντικατάσταση των μηχανημάτων, νέος χαλκός παντού και διαδικασία από την αρχή και σωστά. Γιατί να δεχτεί ο πελάτης κάτι υποδεέστερο; 

Παιδιά ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές που μου δώσατε, που ήταν  ο οδηγός των ενεργειών μου, και έρχομαι μετά από μέρες για να σαςπω τι έγινε. Μίλησα με Κωτσόβολο, τους εξήγησα την κατάσταση και έστειλα και σχετικές φωτογραφίες. Μετά από 3 μέρες επικοινώνησαν μαζί μου και μου πρότειναν να επιλέξω μόνος μου ψυκτικό για να ελέγξει την εγκατάσταση και να προβεί σε τυχόν ενέργειες με την προϋπόθεση να είναι πιστοποιημένος. Πράγματι φώναξα έναν μηχανολόγο μηχανικό που γνώριζα από άλλη δουλειά που κάναμε (θέρμανση) και ξέρω ότι ασχολείται και με κλιματιστικά, του είπα τι ήθελα (πάνω κάτω όσα είπε ο @liakjim ) και μου είπε και αυτός τα ίδια, με τη διαφορά του αζώτου για καθαρισμό, όπου είπε ότι πρέπει να τα αφήσει 1-2 24ωρα και μετά να κάνει κενό, το οποίο δέχτηκα. Εν κατακλείδι σε όλα τα μηχανήματα εκτός του Toshiba ξήλωσε το χαλκό και έβαλε 4 μέτρα, σε όλα απέρριψε το φρέον και έβαλε καινούργιο αφού πρώτα έκανε τη διαδικασία που είπα και μετά κενό με αντλία. Επίσης ο Κωτσόβολος μου έδωσε δωρεάν για τα μηχανήματα αυτά (τα δύο αφού το τρίτο το πήρα από αλλού) την επέκταση εγγύησης και τις λοιπές παροχές, όχι  ότι έχουν σημασία αφού ήδη το Toshiba έχει 7 χρόνια και το Hisense 10. 

Σας ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές, ελπίζω τώρα να έχω καλή λειτουργία στα κλιματιστικά (όταν τη χρειαστώ, ακόμη δεν ήρθε η ώρα). Όπως πάντα πολύτιμες οι προτάσεις σας.

Επεξ/σία από galanta
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία έχω αν κάποιος γνωρίζεις και μπορεί να βοηθήσει.

Έχω δύο κλιματιστικά δαπέδου στην ταράτσα.Στο πίσω μέρους τους της εξωτερικής μονάδας δηλαδη εκεί που αν το λέω σωστά είναι κάτι σαν μεταλλικές γρίλιες έχουν πιάσει κάτι σαν χνούδι,σαν σκόνη κλπ .

Αυτό το σημείο των κλιματιστικών που υπάρχει στο πίσω μερος της εξωτερικής μονάδας λειτουργεί ως σύστημα ψύξης του κλιματιστικού;Ποια η λειτουργία αυτών των μεταλλικών φύλλων που είναι σαν γρίλιες; πΠοια η χρήση τους.Επηρεαζει την λειτουργία του κλιματιστικού αν έχουν πιάσει σκόνη και χνούδι;Γιατί παρατήρησα ότι δεν ξεχωρίζουν πια ,έχει γίνει ένα ομοιόμορφο πράγμα από την σκόνη.

Μετά σκέφτηκα ότι τόσα κλιματιστικά που βλέπω εγκατεστημένα πάνω σε τοίχους ψηλά στα σπίτια και με το μικρό κενό ανάμεσα στο πίσω μέρος του κλιματιστικού και του τοίχου κάνεις δεν μπορεί να τα καθαρίσει στο πίσω μέρους τους.

Εγώ τί θα έπρεπε να κάνω τώρα; Να τα καθαρίσω και πώς;Πήρα μια λεκάνη με νερό να ρίξω αλλά δεν έφυγε αυτή η βρωμιά.Σαν να είναι κολλημένη.Με το χέρι μου πηγα  να το βγάλω αλλά δεν φεύγει εύκολα.Και στραβωνουν και εύκολα αυτές οι γρίλιες.

Τί να κάνω;Αν το καθαρίσω θα δουλεύει καλύτερα το κλιματιστικό;Το έχω δύο χρόνια.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/250806-a-c-in24btu-toyotomi-thn-thg-a71vr22

 

Λέει τίποτα αυτό για 24άρι; Έχουμε κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά περίπου ή το χτυπάμε; 

Επεξ/σία από lorddeimos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα κι αυτά :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/289212-inventor-lhuvi-24wfi-leon

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/283878-a-c-in24btu-morris-wfin70166-loft-plus

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252264-a-c-in18-midea-aep218nxd6-all-easy-pro

 

Θέλουν πρόταση από Κωτσόβολο για 24 βασικά ή έστω 18. Επειδή δεν το έχω με το θέμα αν θέλει κάποιος ας βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα, έχει κάποιος το Daikin Perfera ή Toshiba Edge White, 9αρι ή 12αρι, αν μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα να τον ρωτήσω κάτι;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ababa641 είπε

Επειδή προφανώς δεν γνωρίζεις τις ανάγκες και τον χώρο, αν και τα έχω αναφέρει, θα λειτουργεί για θέρμανση από 0-20 % πιο πολύ το θέλω για ψύξη. Θα μπει στην θέση ενός 12αριου και επίσης παίζει ρόλο το οικονομικό συν κάποια άλλα πράγματα. 

Προφανώς και δε γνωρίζω αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι έκανες επιλογή δυναμικότητας κλιματιστικού με βάσει τον ηλεκτρολόγο (αυτό το έχεις αναφέρει εσυ)και όχι τις απώλειες οι οποίες είναι ίδιες είτε μιλάμε για θέρμανση είτε για ψυξη , οποτε ο κίνδυνος υποδιαστασιολογησης παραμένει , το οικονομικό που λες  που σαφώς είναι ένα κύριο θέμα θα μπορούσε να αντιμε5ωπιστει με την αγορά ενός φθηνότερου κλιματιστικού αλλα επαρκούς δυναμικότητας , εδώ μέσα υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που θα μπορούσαν να σου προτείνουν αρκετά κλιματιστικά πολύ φθηνότερα από κάποιο «επωνυμο» αλλα ιδιαίτερα καλών χαρακτηριστικών

Στο τέλος βεβαια εσυ έχεις το τελικό λόγο μιας και δικη σου είναι η τσέπη όπως επισης και εσυ -ελπίζω πως όχι - θα διαπιστώσεις ότι ένα μικρότερο κλιματιστικό δε θα σου φτάνει και θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου  

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω από Κωτσο δύο 10αρια arata και ένα 18αρι edge white.

Όταν έρθουν κ εγκατασταθούν με το καλό,ποιος είναι ο τρόπος λειτουργίας τους που θα μου δώσει περισσότερη οικονομία στο ρεύμα και να είναι και το σπίτι ζεστό;

Δεν ειχα ξανά κλιματιστικά inverter και δεν χρησιμοποιούσα κλιματιστικά για θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 26ska είπε

Περιμένω από Κωτσο δύο 10αρια arata και ένα 18αρι edge white.

Όταν έρθουν κ εγκατασταθούν με το καλό,ποιος είναι ο τρόπος λειτουργίας τους που θα μου δώσει περισσότερη οικονομία στο ρεύμα και να είναι και το σπίτι ζεστό;

Δεν ειχα ξανά κλιματιστικά inverter και δεν χρησιμοποιούσα κλιματιστικά για θέρμανση.

Αρχικά πρόσεχε αυτά που έχουμε πει για τις εγκαταστάσεις, μην έχουμε "γκρίνια" εκ των υστέρων..

3 μέτρα σωληνώσεις (η κάθε μία) στο κάθε κλιματιστικό, κενό με χρήση αντλίας κενού, οτιδήποτε πλην αυτού, δεν δέχεσαι εγκατάσταση..

Για θέρμανση θέλουμε τις περσίδες να κοιτάνε κάτω, ανεμιστήρας στο αυτόματο (auto) και συνεχή λειτουργία (24/7 δεν το κλείνεις ποτέ), ιδανικά στην ίδια επιθυμητή θερμοκρασία χώρου..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...