Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, dimostr said:

Ξεκινά δοκιμές , είναι μεγαλο το δωμάτιο σε τμ ? Απωλειες ειχες βγάλει ? Εαν δε δουλέψει τίποτα και μπουκώνει επειδή θα εγκλωβίζεται ο αέρας εκεί πίσω από το δοκάρι θα το δουλέψεις με το καπάκι ανοιχτό 

1800 watts απώλειες (για 23 βαθμούς) με τα στοιχεία που μου έδωσε ο χρήστης.

Περσίδες για τη θέρμανση τέρμα κάτω και auto.

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, popopo είπε

1800 watts απώλειες (για 23 βαθμούς) με τα στοιχεία που μου έδωσε ο χρήστης.

Περσίδες για τη θέρμανση τέρμα κάτω και auto.

Τέρμα κάτω και ρύθμιση στο quiet γιατί οι απωλειες είναι πολύ λίγες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, dimostr said:

Τέρμα κάτω και ρύθμιση στο quiet γιατί οι απωλειες είναι πολύ λίγες 

Εκτιμώ ότι δεν θα υπάρξει έντονο πρόβλημα εγκλωβισμού θερμού αέρα μεταξύ δοκού και κλιματιστικού ώστε να το κόβει χωρίς να ζεσταίνει το δωμάτιο. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, popopo είπε

Εκτιμώ ότι δεν θα υπάρξει έντονο πρόβλημα εγκλωβισμού θερμού αέρα μεταξύ δοκού και κλιματιστικού ώστε να το κόβει χωρίς να ζεσταίνει το δωμάτιο. Σωστά;

Αυτό μενει να διαπιστωθεί από τις δοκιμες αλλα η εγκατάσταση είναι η πιο λάθος που θα μπορούσε να γίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, adok13 said:

 είμαι σε μεζονέτα και ο διάδρομος πάνω (μόνο ο διάδρομος αφού τα 2 δωματια έχουν κλειστή τη πορτα) είναι πάντα κρύος με αποτέλεσμα να έρχονται ψυχρά ρεύματα κάτω.

κατω έχω 22 βαθμους και περίπου 50 με 55 υγρασία και ο διάδρομος πάνω έχει 60 με 65 και 18.5.

πιστεύετε αν πάρω έναν αφυγραντυρα και τον βάλω στο διάδρομο πάνω θα βοηθούσε?

εκτός από την υγρασία που θα ανεβάσει μπορεί να ζεστάνει και λίγο το χώρο?

συγνώμη που το ξανακοιτάξω,  μήπως έχει κάποιος κάποια γνώμη να με βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Ήδη η προσθήκη του Yukai στα πεθερικά, δείχνει ότι είναι μια καλή επιλογή:

a757850cb8cfc5e583aa280ab7b4531a.png

Μεσοτοιχία με εμένα, 45+15τμ αυτοί που ενώνονται με ανοιχτή μεγάλη πόρτα με το Yukai 24K και το 12K Morris , ενιαίος 60τμ εγώ με ένα asyg24kmta, ίδιος προσανατολισμός, άθροιστικά οι απώλειες περίπου 6500W και στις 2 περιπτώσεις μέσω της εφαρμογής απωλειών, 22C ζήτηση παντού.

Ακόμη το asyg24kmta καίει λιγότερο (1.3KWh στις 6 1/2 ώρες), έναντι αθροιστικά 2,3KWh τα άλλα δύο, αλλά ευελπιστώ ότι θα πέσει και άλλο η κατανάλωσή τους όσο το yukai ζεσταίνει 24/7 τον χώρο του. Η συνδρομή του φαίνεται στην ομαλότατη καμπύλη του Morris.

 

Καταρχας καλοριζικο το μηχανημα.....εγω την εξωτερικη στο Toshiba edge 24 την εχω ταρατσα......με 2 μετρα ανοιγμα χωρου πισω ,καλυμμενο απο τοιχο διπλανης πολυκατοικιας και με τον παρακατω τροπο λειτουργιας  .......

ΥΓ. ειμαι χαρουμενος που υπαρχει κι αλλο toshiba 24 ......

Screenshot_20231119-213135.png

ζητηση 22 .....εξωτερικη {δεν θυμαμαι}

5 λεπτά πριν, adok13 είπε

συγνώμη που το ξανακοιτάξω,  μήπως έχει κάποιος κάποια γνώμη να με βοηθήσει?

εγω που χρησιμοποιω και αφυγραντηρα,οπως τωρα ας πουμε,οταν φευγει η υγρασια σαφως και αισθανεσαι πιο ζεστο το χωρο.......ομως θερμανση δεν ειναι.......απο 18,5 αντε να παει 19,5 δεν νομιζω να παει 22.....καλυτερη αισθηση σαφως και θα εχεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, adok13 είπε

συγνώμη που το ξανακοιτάξω,  μήπως έχει κάποιος κάποια γνώμη να με βοηθήσει?

Στον διάδρομο δε μπορεί να μπει κάνα 9 αρι κλιματιστικό εαν δουλευει ταυτόχρονα με το κάτω τα ίδια θα σου καίει με τον αφυγραντηρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, dimostr said:

Αυτό μενει να διαπιστωθεί από τις δοκιμες αλλα η εγκατάσταση είναι η πιο λάθος που θα μπορούσε να γίνει 

Ναι συμφωνώ. Απορώ πως οι τεχνικοί αποφασίζουν τέτοιες θέσεις χωρίς να αναφέρουν καν ότι είναι λάθος. Είχα προετοιμάσει τον φίλο να ζητήσει 3 μέτρα και αντλία αλλά δεν είχα δει το χώρο του να του προτείνω θέση. Και ανέλαβαν οι "ψυκτικοί" την επιλογή θέσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, popopo είπε

Ναι συμφωνώ. Απορώ πως οι τεχνικοί αποφασίζουν τέτοιες θέσεις χωρίς να αναφέρουν καν ότι είναι λάθος. Είχα προετοιμάσει τον φίλο να ζητήσει 3 μέτρα και αντλία αλλά δεν είχα δει το χώρο του να του προτείνω θέση. Και ανέλαβαν οι "ψυκτικοί" την επιλογή θέσης...

Τα μαστορια , το έχουμε πει και εδώ πολλές φορές , βάζουν τα κλιματιστικά όπου τους βολεύει εκεί που θα χρειαστούν την λιγότερη προσπάθεια και τα λιγότερα έξοδα 

Αυτο όμως γίνεται γιατί εμείς τους δίνουμε άλλοθι , πόσες φορές ακόμα και εδώ μέσα που λέμε τ8 πρέπει να γίνεται για μια σωστή εγκατάσταση και τοποθέτηση ,  βγαίνουν κάτι  @%&€   και προσπαθούν να τους ξεπλύνουν λέγοντας ότι είμαστε εμείς υπερβολικοί που ζητάμε τα δέοντα και αυτά που χρειάζονται ώστε το μηχάνημα που έχουμε ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ και πολλές φορές από το ύστερημα μας να δουλέψει όπως πρέπει και να αποδώσει όπως πρέπει 

Ο άνθρωπος αυτος με το συγκεκριμένο μηχάνημα δε θα μπορέσει ποτέ μα ποτέ ,ποτέ ποτέ,ποτέ να πάρει από αυτό το μηχάνημα τις δυνατότητες του 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, dimostr said:

Στον διάδρομο δε μπορεί να μπει κάνα 9 αρι κλιματιστικό εαν δουλευει ταυτόχρονα με το κάτω τα ίδια θα σου καίει με τον αφυγραντηρα 

 

 

47 minutes ago, marmaris said:

εγω που χρησιμοποιω και αφυγραντηρα,οπως τωρα ας πουμε,οταν φευγει η υγρασια σαφως και αισθανεσαι πιο ζεστο το χωρο.......ομως θερμανση δεν ειναι.......απο 18,5 αντε να παει 19,5 δεν νομιζω να παει 22.....καλυτερη αισθηση σαφως και θα εχεις....

σκεφτόμουνα ότι επειδή θέλω ίσα ίσα να κρατάω λίγο ζεστό το χώρο για να μην μου έρχονται ψυχρά ρεύματα από πάνω ότι θα έφτανε ο αφθγραντηρας για να μη βαζω κλιματιστικό και σωληνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 12μμ μέχρι και τώρα που μιλάμε, έχει 18C έξω.

Σε τέτοιες συνθήκες, το asyg24kmta κάνει μαγικά πράγματα. Καίει ένα τίποτα την ώρα που δίπλα στα πεθερικά, το 24άρι edge και το 12άρι Morris κάνουν ασταμάτητα onoff και μέσα σε μια ώρα το πρώτο καίει το 1/4 (!!!!) από τα άλλα δύο, 0.2KWh vs 0.8KWh,  έχοντάς το μάλιστα στους 22.5 έναντι 22 τα άλλα:

image.png.79b072660574b2513893552021212a08.png

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν 24άρια εκεί έξω με καλύτερη απόδοση σε τέτοιες συνθήκες.

Πάρτε και ένα διάγραμμα στιγμιαίων pout, cop , θερμοκρασιών αέρα. Παίζει με cop 10-11.

image.png.3cba395f5858d355b5437f3a2de2178e.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, marmaris είπε

εβαλα στον αφυγραντηρα μου μπριζακι καταναλωσεως  IMG-20231122-195335-464.jpg

Screenshot_20231122-194959.png

οποτε χιλιες φορες το fujitsu του liakjim

Spoiler

Ναι αλλά τα κλιματιστικά κάνουν αφυγρανση σε κύκλο ψύξης οπότε τον χειμώνα ο αφυγραντήρας είναι μονόδρομος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, arianos16 είπε

Αυτό θα κάνω αύριο πρωί πρωί. Αλλά με βλέπω να μην μένω ικανοποιημένος με τις απαντήσεις και να το γυρνάω

Πότε θα έρθουν για εγκατάσταση? Ρωτάω γιατί παραλαμβάνω αύριο το απόγευμα από αεροδρόμιο και μου έστειλαν μήνυμα για εγκατάσταση Σάββατο 12 με 2 το μεσημέρι στο viber. Εκεί έχει και ένα σύνδεσμο αν θέλω να αλλάξω το ραντεβού αν δεν με βολεύει. Να διαλέξω δεν έχει,απλά λέει ότι αν το πατήσω θα με ενημερώσουν αυτοί με άλλο ραντεβού. Θα με πάρουν τηλέφωνο για να στραβώσουν και με μένα που θα ζητήσω αντλία και 3 μέτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...