Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, liakjim είπε

Ολοκληρώθηκε η αποξύλωση του ariston prios 50 των πεθερικών και στη θέση του μπήκε ένα Toshiba Yukai 24άρι. Η χρήση θα είναι κυρίως θέρμανση αλλά και ψύξη στις ημέρες με ζέστη (εδώ - Ωρωπός - είναι γενικά δροσερά το καλοκαίρι, κρύα τον χειμώνα αν και το φετινό καλοκαίρι ήταν ασυνήθιστα ζεστό) .

Προβλεπέ εγκατάσταση σε αποστάσεις, μήκος (βγήκε μόνο του με τη μονάδα στο πάτωμα) και κενό με αντλία μπαταρίας makita και ψηφιακό μανόμετρο σε PSI. Έπιασε -14.7 μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά (στη φωτογραφία δείχνει λίγο πριν βγει στα 14.5) .  Είχε μόνο πλαστικές βάσεις, οπότε ζητήσαμε και βάλαμε τις παλιές τις οποίες και θα αλλάξουμε στην πρώτη ευκαιρία.

IMG20231121132318.jpg


IMG20231121132443.jpg


IMG20231121133005.jpg


IMG20231121133018.jpg


IMG20231121134958.jpg


IMG20231121135010.jpg

Η εσωτερική μονάδα είναι απόλυτα αθόρυβη. Μπαίνεις στον χώρο και είναι αδύνατον να καταλάβεις ακουστικά ότι λειτουργεί κάποιο κλιματιστικό. Εντυπωσιαστήκαμε όλοι μας.

Όσον αφορά την εξωτερική μονάδα, είναι πολύ μικρή σε μέγεθος και κομψή. Πάντως για να είμαι ειλικρινής την περίμενα λιγότερο θορυβώδη. Σε καμιά περίπτωση δεν ενοχλεί, αλλά ακούγεται ο ανεμιστήρας και ένας αμυδρός μεν αλλά αντιληπτός υψίσυχνος ήχος από το twin rotary. Εννοείται απείρως πιο αθόρυβη από τη μονάδα του ariston που έκανε σαν ξεχαρβαλωμένο ψυγείο, αλλά έχω την αίσθηση ότι η μονάδα του asyg24kmta είναι πιο ήσυχη. Θα επανέλθω με συγκριτικό video. 

 

Έγινε και δοκιμαστική λειτουργία σε θέρμανση, αρχικά 30C και μετά 22C ζήτηση με 17 εξωτερική (δεν έχω αλλάξει ακόμη όνομα στο διάγραμμα). Το πρωί έβαλα το Ariston σε ζήτηση 20C με εσωτερική 19C για να φανεί η διαφορά.

image.png.376410d0a6dca4b7592c3763af4354d8.png

Ο χώρος των 45τμ και ~5000W απωλειών ζεστάθηκε αμέσως και όπως βλέπουμε έκανε on-off από τα περίπου 400W.

Δεν έπιασε τα ~335W που δίνει η toshiba για τη θερμοκρασία των 17C, αλλά ίσως με πιο προσεκτική θέση των περσίδων και με λίγο υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα να το έφερνα σε πιο χαμηλά watts. Θα αξιολογηθεί πιο προσεκτικά στο μέλλον και με περισσότερα κρύα (που έρχονται από την Κυριακή και μετά).

image.png.1bd32e91355db7e948a9951ab6109bfd.png

Εδώ δείχνουν τα δόντια τους τα Fujitsu με τα 150W ελάχιστα watts αλλά τελείως διαφορετική φιλοσοφία λειτουργίας. Τα πεθερικά πάντως δείχνουν ευχαριστημένα κυρίως από την ανύπαρκτη παρουσία της εσωτερικής μονάδας που είναι όντως πραγματικά πολύ εντυπωσιακή.

Μεγάλο αρνητικό το τηλεκοντρόλ, με τη μικρούτσικη οθόνη. Βλέπεις άνετα τη θερμοκρασία, αλλά οι βοηθητικές ρυθμίσεις θέλουν μεγεθυντικό φακό.   

Αυτά προς το παρόν.

Φίλος που μένει Χαλκούτσι του έχω προτείνει το συγκεκριμένο. Περιμένω τις εντυπώσεις και τις μετρήσεις σου για να του δώσω το πράσινο φως για την αγορά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 είμαι σε μεζονέτα και ο διάδρομος πάνω (μόνο ο διάδρομος αφού τα 2 δωματια έχουν κλειστή τη πορτα) είναι πάντα κρύος με αποτέλεσμα να έρχονται ψυχρά ρεύματα κάτω.

κατω έχω 22 βαθμους και περίπου 50 με 55 υγρασία και ο διάδρομος πάνω έχει 60 με 65 και 18.5.

πιστεύετε αν πάρω έναν αφυγραντυρα και τον βάλω στο διάδρομο πάνω θα βοηθούσε?

εκτός από την υγρασία που θα ανεβάσει μπορεί να ζεστάνει και λίγο το χώρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, satsok2 said:

Να ρωτήσω. Με βάση τις φωτογραφίες πόσα watt υπολογίζετε οτι θα καίει αυτός ο συνδυασμός εσωτερικής κ εξωτερικής μονάδας για θέρμανση;

Μια εκτίμηση min και max.

Μπορεί για μια στοιχειώδη θέρμανση να συμφέρει κάτι τέτοιο πχ στην 1η ή 2η σκάλα (400/800w);;;;! -->

https://www.skroutz.gr/s/12953758/Eurolamp-147-29163-Sompa-CHalazia-1200W.html

Screenshot_20231121_222303_Gallery.jpg

Screenshot_20231121_222222_Gallery.jpg

 

Είναι ένα top ME μοντέλο για εκείνες τις εποχές, inverter φυσικά, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσει κάποιος εδώ να σου δώσει την απάντηση στην ερώτησή σου. Στα τεχνικά του στοιχεία (επισυνάπτω το service manual για την εξωτερική μονάδα, με όλες τις προδιαγραφές) δεν έχει τις τιμές min/max input. Θα μπορούσες να το ανακαλύπτεις μόνος σου συνδέοντάς το σε μια έξυπνη πρίζα με μέτρηση ενέργειας.

Mitsubishi_Electric_MUZ-FD_SERVICE_MANUAL_Eng.pdf (planetaklimata.com.ua)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις με πήρανε από τον εξωτερικό συνεργάτη του Κωτσόβολου για επιβεβαίωση και λέω να τις αναφέρω αυτά περί εγκατάστασης.

με το που είπα 3 μέτρα σωλήνα και έπεσε και η αντλία κενού, μόνο νεύρα. Και όχι μας προσβάλλεται και οι τεχνικοί ξέρουν την δουλειά τους κλπ κλπ. Ειδικά όταν της ειπα ότι δεν θα δεχτώ εγκατάσταση χωρίς αντλία κενού τρελάθηκε, αν είναι δυνατόν 

Επίσης ανέφερε ότι η δωρεάν εγκατάσταση είναι μέχρι 3 μέτρα σωλήνα μετά χρεώνεται όπως επίσης η επιτοίχια βάση για την μονάδα πάει έξτρα (δεν συγκράτησα ποσό) γνωρίζει κανεις κάτι ;

θα κοιτάξω μετά τους ακριβείς όρους αλλά και εγώ ο καημένος όταν λέμε δωρεάν εγκατάσταση καταλαβαίνω δωρεάν εγκατάσταση , όχι το ένα έξτρα το άλλο έξτρα 

μου φαίνεται αύριο το πρωινό μου θα είναι μια υπέροχη επικοινωνία με Κωτσόβολο 

Επεξ/σία από arianos16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

@liakjim πόση απόσταση έχει η εξωτερική απο τον τοίχο; μήπως να το έφερνες λίγο πιο εμπρός για "παραπάνω αέρα" από το πίσω μέρος ή δεν θα κάνει διαφορά;

Προσωπικά σε δύο on off είδα διαφορά δίνοντας τους λίγο "αέρα" στο πίσω μέρος, φυσικά αν καλύπτει τις απαιτήσεις της toshiba, πάω πάσο.. 😅

Καλοδούλευτο, άστο να γραψει λίγα χιλιόμετρα να στρώσει ο συμπιεστής και μετά τα ζόρια 😄😎

Με όριο τα 10εκ, είναι κάπου 25.

image.png.d14d16f2f8532e27ffa3d5fb6d0f48d1.png

17 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Αν μπορείς, θύμισε επιγραμματικά ποια είναι η διαφορετική "φιλοσοφία" των φουτζίτσου.

Φουσκώνουν τον χώρο, δίνουν κυβικά εις βάρος του θορύβου.

13 ώρες πριν, satsok2 είπε

Να ρωτήσω. Με βάση τις φωτογραφίες πόσα watt υπολογίζετε οτι θα καίει αυτός ο συνδυασμός εσωτερικής κ εξωτερικής μονάδας για θέρμανση;

Inventer είναι και mitsubishi. Λογικά θα έχουν καλή απόδοση και αποδεκτή κατανάλωση.

image.png.663718b29dc5c303d42be9843153e879.png

1500W δίνει ελάχιστο capacity σε θέρμανση, θα τολμήσω να πω ότι θα έχει κάπου 300W ελάχιστα.

11 ώρες πριν, notist είπε

Για την επέκταση εγγύησης με τα +99 μέχρι πότε έχω περιθώριο?

Από ότι θυμάμαι εντός 12 μηνών από την αγορά, αλλά μίλα με daikin για 100%.

4 λεπτά πριν, arianos16 είπε

Μόλις με πήρανε από τον εξωτερικό συνεργάτη του Κωτσόβολου για επιβεβαίωση και λέω να τις αναφέρω αυτά περί εγκατάστασης.

με το που είπα 3 μέτρα σωλήνα και έπεσε και η αντλία κενού, μόνο νεύρα. Και όχι μας προσβάλλεται και οι τεχνικοί ξέρουν την δουλειά τους κλπ κλπ.

Επίσης ανέφερε ότι η δωρεάν εγκατάσταση είναι μέχρι 3 μέτρα σωλήνα μετά χρεώνεται όπως επίσης η επιτοίχια βάση για την μονάδα πάει έξτρα (δεν συγκράτησα ποσό) γνωρίζει κανεις κάτι ;

θα κοιτάξω μετά τους ακριβείς όρους αλλά και εγώ ο καημένος όταν λέμε δωρεάν εγκατάσταση καταλαβαίνω δωρεάν εγκατάσταση , όχι το ένα έξτρα το άλλο έξτρα 

Ότι λένε οι όροι. Κάποια πράγματα είναι εντός της δωρεάν εγκατάστασης, κάποια όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς τι καταλαβαίνετε από αυτό ;

δωρα που το είδα θυμήθηκα ότι είπε ακόμα και το φις χρεώνεται.

αύριο το πρωί σίγουρα τηλέφωνο Κωτσόβολο και αν δω ότι μου τα μασάνε κατευθείαν επιστροφή. Δεν πρόκειται να κάτσω να σκάσω 😅

IMG_0101.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ξεκάθαρη μου φαίνεται απλά λέω μην δεν έχω καταλάβει εγώ καλά κάτι.
 

Γιατί κατά τα λεγόμενα της μόνο ένα από τα 3 που είπε ισχύει σχετικά με τις σωληνώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, arianos16 είπε

Εσείς τι καταλαβαίνετε από αυτό ;

δωρα που το είδα θυμήθηκα ότι είπε ακόμα και το φις χρεώνεται.

αύριο το πρωί σίγουρα τηλέφωνο Κωτσόβολο και αν δω ότι μου τα μασάνε κατευθείαν επιστροφή. Δεν πρόκειται να κάτσω να σκάσω 😅

IMG_0101.png

Κενό με χρήση αντλίας κενού δεν βλέπω, οπότε το νου σου, πριν ακόμα ξεκινήσουν, πες να την έχουν μαζί, αλλιώς δεν δέχεσαι εγκατάσταση..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, arianos16 είπε

Μια χαρά ξεκάθαρη μου φαίνεται απλά λέω μην δεν έχω καταλάβει εγώ καλά κάτι.
 

Γιατί κατά τα λεγόμενα της μόνο ένα από τα 3 που είπε ισχύει σχετικά με τις σωληνώσεις

Όταν είχα ψωνίσει το daikin με δωρεάν εγκατάσταση από Κώτσο (πριν 3-4 χρόνια), μου είχαν δώσει μαζί ένα φύλλο Α4 με αναλυτικούς όρους της εγκατάστασης (τι έχει μέσα και τι όχι). Δεν δίνουν πλέον κάτι τέτοιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, arianos16 said:

Εσείς τι καταλαβαίνετε από αυτό ;

δωρα που το είδα θυμήθηκα ότι είπε ακόμα και το φις χρεώνεται.

αύριο το πρωί σίγουρα τηλέφωνο Κωτσόβολο και αν δω ότι μου τα μασάνε κατευθείαν επιστροφή. Δεν πρόκειται να κάτσω να σκάσω 😅

IMG_0101.png

Δεν το περιμενα οτι γραφουν επακριβως τα χαρακτηριστικα μιας σωστης εγκαταστασης!

Ελπιζω να τα τηρουν ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Όταν είχα ψωνίσει το daikin με δωρεάν εγκατάσταση από Κώτσο (πριν 3-4 χρόνια), μου είχαν δώσει μαζί ένα φύλλο Α4 με αναλυτικούς όρους της εγκατάστασης (τι έχει μέσα και τι όχι). Δεν δίνουν πλέον κάτι τέτοιο;

Αυτό με ρώτησε και η κοπέλα στο τηλέφωνο αλλά όπως της είπα έγινε ηλεκτρονικά η παραγγελία και ποτε δεν μου εμφάνισε κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, arianos16 είπε

Αυτό με ρώτησε και η κοπέλα στο τηλέφωνο αλλά όπως της είπα έγινε ηλεκτρονικά η παραγγελία και ποτε δεν μου εμφάνισε κάτι 

Δεν είναι μαζί με το κουτί; Το έχεις παραλάβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, arianos16 είπε

Ναι παρέλαβα χθες , όχι δεν είχε κάτι πάνω στις κούτες μόνο το απόκομμα της απόδειξης μου έδωσε.

Οκ, θα μίλαγα με την υποστήριξη και θα ζήταγα να μου στείλουν τους αναλυτικούς όρους στο email.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...