Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@liakjim πόση απόσταση έχει η εξωτερική απο τον τοίχο; μήπως να το έφερνες λίγο πιο εμπρός για "παραπάνω αέρα" από το πίσω μέρος ή δεν θα κάνει διαφορά;

Προσωπικά σε δύο on off είδα διαφορά δίνοντας τους λίγο "αέρα" στο πίσω μέρος, φυσικά αν καλύπτει τις απαιτήσεις της toshiba, πάω πάσο.. 😅

Καλοδούλευτο, άστο να γραψει λίγα χιλιόμετρα να στρώσει ο συμπιεστής και μετά τα ζόρια 😄😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, liakjim said:

Εδώ δείχνουν τα δόντια τους τα Fujitsu με τα 150W ελάχιστα watts αλλά τελείως διαφορετική φιλοσοφία λειτουργίας. Τα πεθερικά πάντως δείχνουν ευχαριστημένα κυρίως από την ανύπαρκτη παρουσία της εσωτερικής μονάδας που είναι όντως πραγματικά πολύ εντυπωσιακή.

Μεγάλο αρνητικό το τηλεκοντρόλ, με τη μικρούτσικη οθόνη. Βλέπεις άνετα τη θερμοκρασία, αλλά οι βοηθητικές ρυθμίσεις θέλουν μεγεθυντικό φακό.   

Αυτά προς το παρόν.

Ευχαριστούμε για το αναλυτικό φιντμπακ. Βλέπω ότι, παρά τους όχι τόσο εντυπωσιακούς του δείκτες, το yukai τα πάει μια χαρά και σε μεγάλους χώρους - παρότι οι καταγραφές σου δεν είναι σε "σκληρές" συνθήκες ακόμα. Πολύ αθόρυβη η εσωτερική, σε ποια φάση λειτουργίας είναι η καταγραφή; Σε έξαρση - ύφεση συμπιεστή / στο ωτο - μεδιουμ - λοου του ανεμιστήρα;

Αν μπορείς, θύμισε επιγραμματικά ποια είναι η διαφορετική "φιλοσοφία" των φουτζίτσου. Είμαι με το χέρι στη σκανδάλη για τρίτη αλλαγή μηχανήματος από το εδώ τόπικ, αυτή τη φορά για χώρο απωλειών παρόμοιων με το δικό σου (4-5κ βαττ), στον οποίο δεν πολυπειράζει η φασαρία, γιατί είναι σαλόνι - γραφείο εργασίας αρκετά ευρύχωρο, αλλά λόγω μεγέθους μας ενδιαφέρει η οικονομία παραπάνω από την ησυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ εαν γνωρίζει κάποιος την καλύτερη τιμή για Υukai 10 και 13 και Daikin siesta sensira 9 και 12 μαζί με εγκατάσταση ποιος την έχει αυτή την στιγμή απο μεγάλα καταστήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω. Με βάση τις φωτογραφίες πόσα watt υπολογίζετε οτι θα καίει αυτός ο συνδυασμός εσωτερικής κ εξωτερικής μονάδας για θέρμανση;

Μια εκτίμηση min και max.

Μπορεί για μια στοιχειώδη θέρμανση να συμφέρει κάτι τέτοιο πχ στην 1η ή 2η σκάλα (400/800w);;;;! -->

https://www.skroutz.gr/s/12953758/Eurolamp-147-29163-Sompa-CHalazia-1200W.html

Screenshot_20231121_222303_Gallery.jpg

Screenshot_20231121_222222_Gallery.jpg

Επεξ/σία από satsok2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη η προσθήκη του Yukai στα πεθερικά, δείχνει ότι είναι μια καλή επιλογή:

a757850cb8cfc5e583aa280ab7b4531a.png

Μεσοτοιχία με εμένα, 45+15τμ αυτοί που ενώνονται με ανοιχτή μεγάλη πόρτα με το Yukai 24K και το 12K Morris , ενιαίος 60τμ εγώ με ένα asyg24kmta, ίδιος προσανατολισμός, άθροιστικά οι απώλειες περίπου 6500W και στις 2 περιπτώσεις μέσω της εφαρμογής απωλειών, 22C ζήτηση παντού.

Ακόμη το asyg24kmta καίει λιγότερο (1.3KWh στις 6 1/2 ώρες), έναντι αθροιστικά 2,3KWh τα άλλα δύο, αλλά ευελπιστώ ότι θα πέσει και άλλο η κατανάλωσή τους όσο το yukai ζεσταίνει 24/7 τον χώρο του. Η συνδρομή του φαίνεται στην ομαλότατη καμπύλη του Morris.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ήδη η προσθήκη του Yukai στα πεθερικά, δείχνει ότι είναι μια καλή επιλογή:

a757850cb8cfc5e583aa280ab7b4531a.png

Μεσοτοιχία με εμένα, 45+15τμ αυτοί που ενώνονται με ανοιχτή μεγάλη πόρτα με το Yukai 24K και το 12K Morris , ενιαίος 60τμ εγώ με ένα asyg24kmta, ίδιος προσανατολισμός, άθροιστικά οι απώλειες περίπου 6500W και στις 2 περιπτώσεις μέσω της εφαρμογής απωλειών, 22C ζήτηση παντού.

Ακόμη το asyg24kmta καίει λιγότερο (1.3KWh στις 6 1/2 ώρες), έναντι αθροιστικά 2,3KWh τα άλλα δύο, αλλά ευελπιστώ ότι θα πέσει και άλλο η κατανάλωσή τους όσο το yukai ζεσταίνει 24/7 τον χώρο του. Η συνδρομή του φαίνεται στην ομαλότατη καμπύλη του Morris.

 

Πολύ on-off στο toshiba, γιατί; Σε σχέση με το Fujitsu που φαίνεται μόνο ένα σβήσιμο για λίγο.., μήπως συγκεντρώνεται ζεστός αέρας πάνω και κόβει; θα βελτίωνε αν αύξανες τη ζητούμενη +1 ή +2;

Το morris φασόν midea ή carrier? Παραδόξως δουλεύει γραμμικά, αλλά κάτι καίει και αυτό..

Τα 18W του yukai, είναι πως δεν κλείνει τον εσωτερικό ανεμιστήρα αλλά τον αφήνει σε πολύ χαμηλές στροφές;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Ολοκληρώθηκε η αποξύλωση του ariston prios 50 των πεθερικών και στη θέση του μπήκε ένα Toshiba Yukai 24άρι. Η χρήση θα είναι κυρίως θέρμανση αλλά και ψύξη στις ημέρες με ζέστη (εδώ - Ωρωπός - είναι γενικά δροσερά το καλοκαίρι, κρύα τον χειμώνα αν και το φετινό καλοκαίρι ήταν ασυνήθιστα ζεστό) .

Προβλεπέ εγκατάσταση σε αποστάσεις, μήκος (βγήκε μόνο του με τη μονάδα στο πάτωμα) και κενό με αντλία μπαταρίας makita και ψηφιακό μανόμετρο σε PSI. Έπιασε -14.7 μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά (στη φωτογραφία δείχνει λίγο πριν βγει στα 14.5) .  Είχε μόνο πλαστικές βάσεις, οπότε ζητήσαμε και βάλαμε τις παλιές τις οποίες και θα αλλάξουμε στην πρώτη ευκαιρία.

IMG20231121132318.jpg


IMG20231121132443.jpg


IMG20231121133005.jpg


IMG20231121133018.jpg


IMG20231121134958.jpg


IMG20231121135010.jpg

Η εσωτερική μονάδα είναι απόλυτα αθόρυβη. Μπαίνεις στον χώρο και είναι αδύνατον να καταλάβεις ακουστικά ότι λειτουργεί κάποιο κλιματιστικό. Εντυπωσιαστήκαμε όλοι μας.

Όσον αφορά την εξωτερική μονάδα, είναι πολύ μικρή σε μέγεθος και κομψή. Πάντως για να είμαι ειλικρινής την περίμενα λιγότερο θορυβώδη. Σε καμιά περίπτωση δεν ενοχλεί, αλλά ακούγεται ο ανεμιστήρας και ένας αμυδρός μεν αλλά αντιληπτός υψίσυχνος ήχος από το twin rotary. Εννοείται απείρως πιο αθόρυβη από τη μονάδα του ariston που έκανε σαν ξεχαρβαλωμένο ψυγείο, αλλά έχω την αίσθηση ότι η μονάδα του asyg24kmta είναι πιο ήσυχη. Θα επανέλθω με συγκριτικό video. 

 

Έγινε και δοκιμαστική λειτουργία σε θέρμανση, αρχικά 30C και μετά 22C ζήτηση με 17 εξωτερική (δεν έχω αλλάξει ακόμη όνομα στο διάγραμμα). Το πρωί έβαλα το Ariston σε ζήτηση 20C με εσωτερική 19C για να φανεί η διαφορά.

image.png.376410d0a6dca4b7592c3763af4354d8.png

Ο χώρος των 45τμ και ~5000W απωλειών ζεστάθηκε αμέσως και όπως βλέπουμε έκανε on-off από τα περίπου 400W.

Δεν έπιασε τα ~335W που δίνει η toshiba για τη θερμοκρασία των 17C, αλλά ίσως με πιο προσεκτική θέση των περσίδων και με λίγο υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα να το έφερνα σε πιο χαμηλά watts. Θα αξιολογηθεί πιο προσεκτικά στο μέλλον και με περισσότερα κρύα (που έρχονται από την Κυριακή και μετά).

image.png.1bd32e91355db7e948a9951ab6109bfd.png

Εδώ δείχνουν τα δόντια τους τα Fujitsu με τα 150W ελάχιστα watts αλλά τελείως διαφορετική φιλοσοφία λειτουργίας. Τα πεθερικά πάντως δείχνουν ευχαριστημένα κυρίως από την ανύπαρκτη παρουσία της εσωτερικής μονάδας που είναι όντως πραγματικά πολύ εντυπωσιακή.

Μεγάλο αρνητικό το τηλεκοντρόλ, με τη μικρούτσικη οθόνη. Βλέπεις άνετα τη θερμοκρασία, αλλά οι βοηθητικές ρυθμίσεις θέλουν μεγεθυντικό φακό.   

Αυτά προς το παρόν.

Μια χαρά, καλορίζικο!

Καλό θα ήταν να μπει ένα Ταφ στην πρίζα που να μην μπορεί να πάρει νερό από πάνω. Επίσης ένα κουτί για την παροχή του κλιματιστικού μαζί με προστασία υπέρτασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Πολύ on-off στο toshiba, γιατί; Σε σχέση με το Fujitsu που φαίνεται μόνο ένα σβήσιμο για λίγο.., μήπως συγκεντρώνεται ζεστός αέρας πάνω και κόβει; θα βελτίωνε αν αύξανες τη ζητούμενη +1 ή +2;

Το morris φασόν midea ή carrier? Παραδόξως δουλεύει γραμμικά, αλλά κάτι καίει και αυτό..

Τα 18W του yukai, είναι πως δεν κλείνει τον εσωτερικό ανεμιστήρα αλλά τον αφήνει σε πολύ χαμηλές στροφές;

Αν δεις πιο πίσω, κάπου τόσο το δίνει η Toshiba στα ελάχιστα. Ίσως 50W κάτω. Όντως δεν κλείνει τον ανεμιστήρα εντελώς.

Το Morris είναι TCL .

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Να ρωτήσω. Με βάση τις φωτογραφίες πόσα watt υπολογίζετε οτι θα καίει αυτός ο συνδυασμός εσωτερικής κ εξωτερικής μονάδας για θέρμανση;

Μια εκτίμηση min και max.

Μπορεί για μια στοιχειώδη θέρμανση να συμφέρει κάτι τέτοιο πχ στην 1η ή 2η σκάλα (400/800w);;;;! -->

https://www.skroutz.gr/s/12953758/Eurolamp-147-29163-Sompa-CHalazia-1200W.html

Screenshot_20231121_222303_Gallery.jpg

Screenshot_20231121_222222_Gallery.jpg

Ξεχνάς οτιδήποτε καίει ρεύμα για θέρμανση, πλην κλιματιστικών, είναι ασύμφορα και δεν πρόκειται να ζεσταθείς επαρκώς..

Αυτό είναι 9αρι on-off, αν δεν κάνω λάθος, δηλαδή στη μία ώρα λειτουργίας (στη θέρμανση), καίει περίπου 600Wh (ή 0.6 kWh), αποδίδοντας περίπου 3kW θερμότητας στο χώρο.., αν είναι σε χώρο που χρησιμοποιείς αραιά, άναβε αυτό αυτές τις λίγες ώρες που είσαι, αν είσαι σε χώρο που θέλεις όλη μέρα θέρμανση, τότε θα σου κάψει κάτι τις και αυτό, ιδανικά το αλλάζεις με ένα inverter, κόστος 500-600€

Σε ποια περιοχή είσαι; Αν είναι τίποτα ορεινά μην περιμένεις να κάνει και πολλά, στα κρύα, τον μισό χρόνο λειτουργίας θα κάνει απόψυξη..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Μαρούσι είμαι. Και ειναι inverter.

Αν είναι όντως inverter, τότε δεν έχει κάτι ποιο οικονομικό.., πιθανών να παίζει από 150-200W έως 1.000, ανάλογα το φορτίο

Δούλεψε το άφοβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Αν είναι όντως inverter, τότε δεν έχει κάτι ποιο οικονομικό.., πιθανών να παίζει από 150-200W έως 1.000, ανάλογα το φορτίο

Δούλεψε το άφοβα

Ευχαριστώ. Ιδανικά μια σταθερή λογική θερμοκρασία (πχ. 22) και ανοιχτο παρά να το ανοιγοκλεινω καθε τόσο, σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ήδη η προσθήκη του Yukai στα πεθερικά, δείχνει ότι είναι μια καλή επιλογή:

a757850cb8cfc5e583aa280ab7b4531a.png

Μεσοτοιχία με εμένα, 45+15τμ αυτοί που ενώνονται με ανοιχτή μεγάλη πόρτα με το Yukai 24K και το 12K Morris , ενιαίος 60τμ εγώ με ένα asyg24kmta, ίδιος προσανατολισμός, άθροιστικά οι απώλειες περίπου 6500W και στις 2 περιπτώσεις μέσω της εφαρμογής απωλειών, 22C ζήτηση παντού.

Ακόμη το asyg24kmta καίει λιγότερο (1.3KWh στις 6 1/2 ώρες), έναντι αθροιστικά 2,3KWh τα άλλα δύο, αλλά ευελπιστώ ότι θα πέσει και άλλο η κατανάλωσή τους όσο το yukai ζεσταίνει 24/7 τον χώρο του. Η συνδρομή του φαίνεται στην ομαλότατη καμπύλη του Morris.

 

Καλοδουλευτο!!Επιτελους και toshiba στα διαγραμματα😄 Καποιες δικες μου παρατηρησεις..Η εξωτερικη μοναδα ειναι μικρη αρα και πιο θυρυβωδες απ το αναμενομενο λογικο νομιζω..Σημασια εχει πως ειναι αθορυβο μεσα!! Ισως να θελει το φαν στο 2 για να μην κανει off..Οσο για τις ελαχιστες κι επειδη εξυπηρετει ηληκιωμενους ανθρωπους μαλλον καλυτερα που δεν πεφτει πολυ χαμηλα οπως fujitsu γιατι με 150-180w ισως υπηρχαν κρυα ρευματα..Οποτε εγω θα ελεγα σουπερ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τελικά πήρα και εγώ το daikin atxc25d siesta sensira για το παιδικό δωμάτιο, από τον κωτσο στα 499€ αφού έβαλε και αυτός το 20αρικο. Θα παραλάβω την Πέμπτη από αεροδρόμιο και θα περιμένω να δω την συνέχεια με τους εγκαταστάτες που συνεργάζεται.

Με το πρακτικερ για τα 2 yukai ήρθαμε ισοπαλία 1-1. Αυτοί που έβαλαν το 18αρι άψογοι. Οι άλλοι που έβαλαν το 10αρι για τα πανηγύρια. Για να δούμε κι αυτούς. Σωληνώσεις αντλία δεν ρωτάω ξέρω,τα έχω διαβάσει πολλές φορές. Για την επέκταση εγγύησης με τα +99 μέχρι πότε έχω περιθώριο? Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...