Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/11/2023 at 19:15, liakjim said:

Βάλτε μετάφραση στους υπότιτλους στα Αγγλικά.

Κράτησα το προπάνιο R290 που από ότι φαίνεται θα (έχει ήδη) μπει στα σπλιτάκια (να σε δω ψυκτικέ τι εκδίωξη θα κάνεις σε αυτό😅), την επέκταση της εισαγωγής νωπού αέρα, τη σχεδιαστική αλλαγή των εσωτερικών μον'αδων ώστε να φέρνει στα πρότυπα των Γιαπωνέζων άκα ururu sarara (ίσως και με την ενσωμάτωση μεγαλύτερων εσωτερικών στοιχείων; ) και το διαστημικό midea με το 12.2 seer!!!

Πότε περίπου αναμένονται στην αγορά τα R290 κλιματιστικά, σε λογικές τιμές όπως τα τωρινά r32;

Αξίζει η αναμονή ή όχι;

Για την αντλία κενού, χρειάζεται χρόνος αναμονής μετά το άδειασμα και κατά την πλήρωση; (τα ξεσήκωσα από εδώ, 8:25 και μετά)

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, με τις παρακάτω ανάγκες και με την απόφαση τελικά να χρησιμοποιούμε τα air-condition και για θέρμανση καταλαβαίνω σωστά ότι οι επιλογές μου είναι τα παρακάτω με δυο 9000btu για τα μικρά δωμάτια και ενα 12000btu για το μεγάλο ?

1)https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

2)https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278368-a-c-in12btu-daikin-atxc35d-sensira

  1. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  2. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Δεν μου χρειάζονται οι δόσεις, δεν θα με χάλαγε όμως ανάλογα το κόστος να υπάρχει για τα 3 κλιματιστικά δωρεάν εγκατάσταση.
  3. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% ψύξη / 30 % θέρμανση.
  4. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Υπάρχει λέβητας πετρελαίου.
  5. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 3 υπνοδωμάτια (8τμ - 10τμ - 18τμ) 
  6. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:Αχαρναί(σε απόσταση 3χλμ απο την Πάρνηθα)με καλοκαίρι στους 40c και χειμώνα κοντά στους 0c.
  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:Μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω ένα κλιματιστικό 12αρι  με έμφαση στην απόδοση και στην οικονομία. Επίσης με ενδιαφέρει πιο πολύ αν μπορω να το πω έτσι η θέρμανση  εννοείται οτι θα δουλεύει και το καλοκαίρι αλλά επειδή όπως διαβάζω τα περισσότερα κλιματιστικά <πάσχουν> στην θέρμαση σε σχέση απόδοσης - οικονομίας γιαυτό θέλω να μου πείτε όσοι ξέρεται για να δω που θα κατευθυνθώ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, arisikaria είπε

Θέλω να πάρω ένα κλιματιστικό 12αρι  με έμφαση στην απόδοση και στην οικονομία. Επίσης με ενδιαφέρει πιο πολύ αν μπορω να το πω έτσι η θέρμανση  εννοείται οτι θα δουλεύει και το καλοκαίρι αλλά επειδή όπως διαβάζω τα περισσότερα κλιματιστικά <πάσχουν> στην θέρμαση σε σχέση απόδοσης - οικονομίας γιαυτό θέλω να μου πείτε όσοι ξέρεται για να δω που θα κατευθυνθώ. Ευχαριστώ.

Για αρχή είσαι σίγουρος πως ο χώρος "χρειάζεται" 12αρι; Κάνε έναν υπολογισμό θερμικών απωλειών

Αν θέλεις απόδοση και οικονομία, εννοείται πως θα ψωνίσεις από τα "πάνω ράφια", οπότε πες για αρχή περιοχή και χρήση

Κάντε ένα κόπο όλοι να διαβάζετε το sticky και λίγες σελίδες πίσω, μην "ανακυκλώνουμε' συνεχώς τα ίδια και τα ίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, MikeJ είπε

Σε ένα υπνοδωμάτιο  (ξενώνα κατά βάση με ελάχιστη χρήση) έλεγα να βάλω ένα τέρμα φθηνό 9άρι μιας και είναι περίοδος προσφορών, για να υπάρχει όταν φιλοξενώ κάποιον.

Μεταξύ Nuvelle του πλαισίου https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/nuvelle-npl-09inv-wifi-klimatistiko-9-000-btu-h_4100751

και κάποιων AUX ή Arielli του e-shop πχ https://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h09b5a4-far3di-c0-freedom-eco-9000btu-wi-fi-ready-a-a-inverter-p-HAP.004669  , υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω το μεν ή το δε πχ;

Δεν ξέρω αν έχει πάρει το μάτι σας κάποιο άλλο σε αυτό το ευρος τιμών των 250 ευρώ δηλαδή. Στα υπόλοιπα καταστήματα αλυσίδες που έχω κοιτάξει πάνε πάνω από 280 και επιπλεον κοστος στα μεταφορικα.

Θα έβαζα κάποιο TCL.

12 ώρες πριν, atbalbo81 είπε

Από Βόλο και εγώ (κοντα σε θαλασσα μονοκατοικια για 60τμ σαλόνοκουζινας οροφου) με απώλειες 5300watt, το mitsubishi που προτείνεις  σκεφτόμουν η το 24αρι του , με εναλλακτικές daikin ururu sarara και LG Deluxe DC24RH. Ποια είναι η γνώμη σου; Το οικονομικό κουτσά στραβά δεν ειναι θέμα αν "αξίζει ο κοπος".

 

 

Θα σε καλύψει το heavy 63+επέκταση εγγύησης.

Εναλλακτικά asyg24kmte+επέκταση εγγύησης.

Από Toshiba θα έβαζα το 24αρι edge white.

5 ώρες πριν, savvassfa είπε

Καλημέρα, με τις παρακάτω ανάγκες και με την απόφαση τελικά να χρησιμοποιούμε τα air-condition και για θέρμανση καταλαβαίνω σωστά ότι οι επιλογές μου είναι τα παρακάτω με δυο 9000btu για τα μικρά δωμάτια και ενα 12000btu για το μεγάλο ?

1)https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

2)https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278368-a-c-in12btu-daikin-atxc35d-sensira

  1. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  2. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Δεν μου χρειάζονται οι δόσεις, δεν θα με χάλαγε όμως ανάλογα το κόστος να υπάρχει για τα 3 κλιματιστικά δωρεάν εγκατάσταση.
  3. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% ψύξη / 30 % θέρμανση.
  4. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Υπάρχει λέβητας πετρελαίου.
  5. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 3 υπνοδωμάτια (8τμ - 10τμ - 18τμ) 
  6. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:Αχαρναί(σε απόσταση 3χλμ απο την Πάρνηθα)με καλοκαίρι στους 40c και χειμώνα κοντά στους 0c.
  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:Μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός.

Μεγάλη εγγύηση= arata /yukai ή atxc25b +99€ για δέκα χρόνια εγγύηση αν βρεθεί σε καλή τιμή. Λίγα τα τμ , νομίζω τα 9αρια θα φτάνουν.

Άντε ένα 12αρ για τα 18τμ αν οι απώλειες είναι 3.5KW και άνω.

1 ώρα πριν, arisikaria είπε

Θέλω να πάρω ένα κλιματιστικό 12αρι  με έμφαση στην απόδοση και στην οικονομία. Επίσης με ενδιαφέρει πιο πολύ αν μπορω να το πω έτσι η θέρμανση  εννοείται οτι θα δουλεύει και το καλοκαίρι αλλά επειδή όπως διαβάζω τα περισσότερα κλιματιστικά <πάσχουν> στην θέρμαση σε σχέση απόδοσης - οικονομίας γιαυτό θέλω να μου πείτε όσοι ξέρεται για να δω που θα κατευθυνθώ. Ευχαριστώ.

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα έβαζα κάποιο TCL.

Θα σε καλύψει το heavy 63+επέκταση εγγύησης.

Εναλλακτικά asyg24kmte+επέκταση εγγύησης.

Από Toshiba θα έβαζα το 24αρι edge white.

Μεγάλη εγγύηση= arata /yukai ή atxc25b +99€ για δέκα χρόνια εγγύηση αν βρεθεί σε καλή τιμή. Λίγα τα τμ , νομίζω τα 9αρια θα φτάνουν.

Άντε ένα 12αρ για τα 18τμ αν οι απώλειες είναι 3.5KW και άνω.

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Αυτές είχαμε βγάλει οπότε φαντάζομαι είναι οκ για 9ρι.

Αν αφαιρέσουμε από την συζήτηση την εγγύηση σαν μηχανήματα συμφέρει κάποιο περισσότερο από το άλλο ?

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, savvassfa είπε

Αυτές είχαμε βγάλει οπότε φαντάζομαι είναι οκ για 9ρι.

Αν αφαιρέσουμε από την συζήτηση την εγγύηση σαν μηχανήματα συμφέρει κάποιο περισσότερο από το άλλο ?

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ1.pdf 562.02 kB · 0 downloads

Ναι θα φτάνει. Κάνε ένα search εδώ, θα βρεις απόψεις μελών για τα δύο μοντέλα. Αν είναι σε παρόμοια τιμή, θα έλεγα ότι τα 7 χρόνια εγγύησης του Toshiba το καθιστούν πιο VFM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, adok13 said:

αν αλλάξω κλιματιστικό μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι παλιές σωληνώσεις?

Είναι δυνατόν, αλλά... Απαιτεί πλύσιμο με ειδικά απορρυπαντικά και άζωτο, διαδικασίες που έχουν κόστος.
Πρέπει επίσης να ελεγχθεί το πάχος των παλιών χαλκοσωλήνων. Για το R32, το πάχος που υποδεικνύουν οι κατασκευαστές στα εγχειρίδια πρέπει να είναι τουλάχιστον 0,8

Επεξ/σία από amotida
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Λόγω έκτακτων συνθηκών στην πολυκατοικία τους ,θα χρειαστώ δύο κλιματιστικά για τους γονείς μου.

Κάνοντας τους υπολογισμούς με τα εργαλεία που έχω δει στο θέμα , κανονικά βγαίνει ότι χρειάζονται ένα 18αρι και ένα 9αρι . Μιλάμε για θέρμανση στην Αθήνα. Το πρόβλημα είναι ότι λόγω πολλών εκτάκτων εξόδων έχουμε πολύ μικρό budget . 

Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι τα απολύτως πιο φτηνά για μια στοιχειώδη θέρμανση που θα είναι semi-decent και θα υπάρχει ένας κάποιος αντιπρόσωπος αν χρειαστεί κάτι; μιλάμε το χιλιάρικο δεν το έχουμε αυτή τη στιγμή συνολικά δυστυχώς. Αν χρειαστεί θα πάω και σε 12αρι αντί για 18, που θα είναι πολύ καλύτερα από το τίποτα η από σόμπες αλογόνου και χαζομάρες που λένε να βάλουν .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagelisda είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Λόγω έκτακτων συνθηκών στην πολυκατοικία τους ,θα χρειαστώ δύο κλιματιστικά για τους γονείς μου.

Κάνοντας τους υπολογισμούς με τα εργαλεία που έχω δει στο θέμα , κανονικά βγαίνει ότι χρειάζονται ένα 18αρι και ένα 9αρι . Μιλάμε για θέρμανση στην Αθήνα. Το πρόβλημα είναι ότι λόγω πολλών εκτάκτων εξόδων έχουμε πολύ μικρό budget . 

Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι τα απολύτως πιο φτηνά για μια στοιχειώδη θέρμανση που θα είναι semi-decent και θα υπάρχει ένας κάποιος αντιπρόσωπος αν χρειαστεί κάτι; μιλάμε το χιλιάρικο δεν το έχουμε αυτή τη στιγμή συνολικά δυστυχώς. Αν χρειαστεί θα πάω και σε 12αρι αντί για 18, που θα είναι πολύ καλύτερα από το τίποτα η από σόμπες αλογόνου και χαζομάρες που λένε να βάλουν .

 

Για αρχή ανέβασε τα αποτελέσματα των θερμικών απωλειών για τον κάθε χώρο. Έπειτα εφόσον μιλάμε για θέρμανση, κοιτάμε Fujitsu, Toshiba, Daikin, Mitsubishi αποκλειστικά (για να μην βγουν άλλα επιπλέον στο τι θα πληρώσουν :P)

Επίσης για να πετύχουμε απόδοση και οικονομία στη θέρμανση, θέλουμε λειτουργία 24/7 (να μην το κλείνουν ποτέ), όσο και αν ακούγεται παράξενο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω για το 24/7 και τα γνωστά brands αλλά είναι άπιαστα αυτή τη στιγμή σε κόστος, τα κοιτάζω 5 μέρες και έχω απογοητευτεί εντελώς . Σε ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagelisda είπε

Γνωρίζω για το 24/7 και τα γνωστά brands αλλά είναι άπιαστα αυτή τη στιγμή σε κόστος, τα κοιτάζω 5 μέρες και έχω απογοητευτεί εντελώς . Σε ευχαριστώ πάντως.

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=30211752%2C30087242%2C42292168%2C15039194
κοιτα λίγο αυτές τις επιλογές ,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vagelisda είπε

Γνωρίζω για το 24/7 και τα γνωστά brands αλλά είναι άπιαστα αυτή τη στιγμή σε κόστος, τα κοιτάζω 5 μέρες και έχω απογοητευτεί εντελώς . Σε ευχαριστώ πάντως.

Το 9αρι που λες: https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-sensira-c25-atxc25d-arxc25d-klimatistiko-inverter-9000btu-143202

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278367-a-c-in9btu-daikin-atxc25d-sensira

Για 12αρι: https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278368-a-c-in12btu-daikin-atxc35d-sensira

Αν δεν κάνω λάθος είναι με δωρεάν εγκατάσταση, λίγο πάνω από τα 1.000€, δυστυχώς αν πέσεις χαμηλότερα θα τα πληρώσεις πολλαπλάσια σε έναν χειμώνα σε ρεύμα..

Δες μήπως μπορέσεις να τα βάλεις σε πχ 12 άτοκες με πιστωτική κάρτα ή αν δεν έχεις σε πρόγραμμα δόσεων άτοκα στο κατάστημα..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...