Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, teohokage είπε

καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας για επιλογή κλιματιστικού 12000btu παρακάτω οι πληροφορίες για τον χώρο.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα Αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή πηγή θέρμανσης κυρίως θα ανάβει πρίν μπουμ τα καλά κρύα που εκεί θα μπαίνει ο λέβητας πετρελαίου 
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Δωμάτιο 22τμ
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Δάσος Χαϊδαρίου με 42C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα  , https://penteli.meteo.gr/stations/chaidari-lofos/?CFID=18626282-ad73-4d19-a7c8-a2f1f28d0aaa&CFTOKEN=0
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις,κουφώματα αλουμινίου με ενεργειακά τζάμια 

2991.87Watt

2573.07KCal/h

135.94Watt/m^2

116.85KCal/h/m^2

          για 22C

 

 

να πω ότι ήρθε ενας ψυκτικός ππυ δουλεύει στην daikin και μου πρότεινε το παρακάτω που θα μου το φέρει στα 600 ευρώ λόγω τιμολογίου. 

https://www.skroutz.gr/s/18330206/Daikin-FTXP35M-RXP35M-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι 12άρι αφού δεν θα παίξει αποκλειστική θέρμανση.

Το daikin έχει 3 χρόνια εγγύηση. Το toshiba έχει 7 και είναι με την εγκατάσταση στην τιμή.

6 ώρες πριν, tkorovesis είπε

12 μ είναι 5ος όροφος

Στο περίπου το εβαλα

Ευτυχώς που δεν μένεις σε κανά ουρανοξύστη 😅

Θα σε καλύψει το μιντεάκι.

Αν σε παίρνει οικονομικά, μπορείς να δεις κ το παρακάτω το οποίο έχει πολύ ηψηλό seer

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252250-a-c-in9-midea-msab09nxd6-aurora-black

7 ώρες πριν, MrVertigo είπε

Από ότι καταλαβαίνω στο σύνολο δεν υπάρχουν κινέζικα ή οικονομικά κλιματιστικά που να έχουν απόδοση και οικονομική κατανάλωση. Όταν η θέρμανση αποτελέσει κριτήριο τότε τα ποιο ακριβά και ποιο επώνυμα είναι μονόδρομος.

Έχουμε feedback για οικονομικότερα κλιματιστικά που προορίζονται για ψύξη και εξαιρετικά σπάνια ή καθόλου για θέρμανση?

Να υποθέσω είναι τα αυτά που είχα συγκεντρώσει από την έρευνα που είχα κάνει εδώ;

Αναφορικά Midea All Easy Pro, Ιnventor Legend (για την εγγύση), Ιnventor Comfort? Μπορεί να μου ξεφεύγει κάτι. Υπάρχουν άλλες προτάσεις;

Koιτάω να εμπλουτίσω λίγο τις επιλογές που έχω μπροστά μου, προτού στραφώ σε ποιο ακριβές επιλογές που αγγίζουν όλο το budget που έχω δηλώσει.

Εάν αυτό προϋποθέτει να "θυσιάσω" θέρμανση είμαι οκ με αυτό καθώς μέχρι τώρα δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ για θέρμανση και ήμουν καλυμμένος ούτος ή άλλος.

Όπως είπαμε, αν θέλεις αποκλειστικά ψύξη και ελάχιστα θέρμανση, μπορείς να πας σε οποιοδήποτε κινέζικο και όπου λέμε κινέζικο εννοούμε για ψύξη midea (και τα φασονάκια). Αλλά και πάλι δεν είναι όλα τα midea ίδια. Υπάρχουν οι καλές σειρές πχ aurora, easy pro και υπάρχουν οι πιο μέτριες. Όταν κάποιος πάει σε ακριβή σειρά midea, μπαίνει σε περιοχές επώνυμων και αρχίζει και αναρωτιέται αν θα πρέπει να θυσιάσει τα καλούδια που έχουν τα ακριβά midea (follow me, ιονιστές , αισθητήρες, ρυθμίσεις κτλ) ή να πάει σε κάτι επώνυμο που θα είναι και πιο basic σε χαρακτηριστικά.

Απάντηση δεν υπάρχει ή δεν υπάρχει μόνο μία. Κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις. Για αυτό στο sticky υπάρχει και ένα εργαλείο λήψης απόφασης, ίσως σε βοηθήσει.

ΥΓ Το comfort είναι haier.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Παιδιά καλησπέρα, υπάρχει κάποιος εδώ μέσα να έχει τοποθετήσει και χρησιμοποιήσει toshiba edge (ειδικά θέρμανση) 10αρι ή 13αρι, να μου στείλει προσωπικό μήνυμα για κάποιες λεπτομέρειες, μην γεμίζω άσκοπα το νήμα;

13αρι και 18αρι εγω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι 12άρι αφού δεν θα παίξει αποκλειστική θέρμανση.

Το daikin έχει 3 χρόνια εγγύηση. Το toshiba έχει 7 και είναι με την εγκατάσταση στην τιμή.

 

 

 

Το δωμάτιο μπορεί να είναι και 1-2τμ μεγαλύτερο για αυτό είπα για 12.000btu, λες να κάνει και το 9.000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, teohokage είπε

Το δωμάτιο μπορεί να είναι και 1-2τμ μεγαλύτερο για αυτό είπα για 12.000btu, λες να κάνει και το 9.000?

Αν μας έλεγες ότι θα παίξει αποκλειστική χρήση θέρμανσης θα έλεγα 12άρι.

Αν δεν είναι τίποτα δωμάτιο που να ψήνεται στον ήλιο ή νότιο με πολύ ηλιοφάνεια θα έλεγα ότι είσαι κομπλέ με το 9άρι, αλλιώς 12άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν μας έλεγες ότι θα παίξει αποκλειστική χρήση θέρμανσης θα έλεγα 12άρι.

Αν δεν είναι τίποτα δωμάτιο που να ψήνεται στον ήλιο ή νότιο με πολύ ηλιοφάνεια θα έλεγα ότι είσαι κομπλέ με το 9άρι, αλλιώς 12άρι.

ευχαριστώ, σε 12άρι τι θα πρότεινες? το daikin που έβαλα πιο πάνω ή κάτι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teohokage είπε

ευχαριστώ, σε 12άρι τι θα πρότεινες? το daikin που έβαλα πιο πάνω ή κάτι αλλο?

Το toshiba σε 13άρι (όπως τα λέει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλημέρα,

αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις/προτάσεις.
Τελικά επέλεξα να πάω στο toshiba αφού διαβάζω αρκετά καλά σχόλια στο thread.

Μία επιπλέον απορία για την εγκατάσταση που δίνει το κατάστημα δωρεάν.
Στις παροχές στο site τους αναφέρουν  ότι μέσα στην εγκατάσταση περιλαμβάνεται: "Δημιουργία κενού στις σωληνώσεις (με αντλία κενού)."
Με κάλεσαν στο τηλ. και όταν τους ξαναανέφερα ότι υπάρχει προεγκατάσταση (δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ καθότι νεόκτιστο) μου είπαν ότι πρέπει να βάλουν άζωτο στις σωλήνες που είναι επιπλέον 50 ευρώ.
Βλέπω στο site τους ότι γράφουν πως δεν παρέχεται "καθαρισμός νέας προεγκατάστασης με άζωτο".

Έχει βάση αυτό ή δεν έχει κανένα νόημα;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2023 στις 4:29 ΜΜ, Seldon68 είπε

Μια απορία.

Από ότι κατάλαβα στην θέρμανση σε συμφέρει να δουλεύει συνέχεια το κλιματιστικό από ότι να το ανοιγοκλείνεις ,ισχύει το ίδιο και στην ψύξη;

Εδώ κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Vancas είπε

Καλημέρα,

αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις/προτάσεις.
Τελικά επέλεξα να πάω στο toshiba αφού διαβάζω αρκετά καλά σχόλια στο thread.

Μία επιπλέον απορία για την εγκατάσταση που δίνει το κατάστημα δωρεάν.
Στις παροχές στο site τους αναφέρουν  ότι μέσα στην εγκατάσταση περιλαμβάνεται: "Δημιουργία κενού στις σωληνώσεις (με αντλία κενού)."
Με κάλεσαν στο τηλ. και όταν τους ξαναανέφερα ότι υπάρχει προεγκατάσταση (δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ καθότι νεόκτιστο) μου είπαν ότι πρέπει να βάλουν άζωτο στις σωλήνες που είναι επιπλέον 50 ευρώ.
Βλέπω στο site τους ότι γράφουν πως δεν παρέχεται "καθαρισμός νέας προεγκατάστασης με άζωτο".

Έχει βάση αυτό ή δεν έχει κανένα νόημα;
 

Ναι, πρέπει να γίνει η διαδικασία με το άζωτο στις προεγκαταστάσεις . Βέβαια γλιτώνουν τον χαλκό που εσύ το πλήρωσες στη φουσκωμένη τιμή του μηχανήματος ώστε να καλύψει και το κόστος της εγκατάστασης, αλλά τι να κάνεις...

22 ώρες πριν, yazidis είπε

Guys μια ερώτηση: Για 16.000btu χρειάζεται ειδική ηλεκτρολογική εγκατάσταση όπως για τα 18.000btu και 24.000btu;

Πάντως στο 16άρι edge, το πάει σαν 18άρι:

image.png.d40d3924195d469c3f30de6181844ed2.png

image.png.c66cd1cdd6572a4d0aafcbf413c33aa7.png

37 λεπτά πριν, Seldon68 είπε

Εδώ κανείς;

Το βλέπεις. Συνήθως ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντελή μετά από σκέψη έγινε η παραγγελία αυτών (η ανάρτηση των λινγκ είναι ενδεικτική) :

https://www.skroutz.gr/s/27757118/Daikin-Sensira-FTXC25C-RXC25C-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/27758085/Daikin-Sensira-FTXC35C-RXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

ελπίζω να μην το μετανιώσω καθώς ήμουν ανάμεσα σε toshiba yukai και daikin sensira ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βάλει από πέρυσι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/35953898/Daikin-Sensira-FTXF50D-RXF50D-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html#specs

σε ένα καθιστικό "σοφίτας" 3ου ορόφου εμβαδού 27 τ.μ. όπως το βλέπετε στη φωτό. Ο τοίχος που πατάει είναι δυτικός. Η απόστασή του από το ξύλινο ταβάνι (κεραμοσκεπή από πάνω) είναι περίπου 35εκ. στα αριστερά και 15εκ. στα δεξιά και το ύψος του από το πάτωμα περίπου στα 2μ. Ο σκοπός του είναι σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη. Δεν μπορώ να πω ότι έχω τρελαθεί με την απόδοσή του τις λίγες εβδομάδες που πρόλαβα να το δουλέψω πέρυσι το καλοκαίρι. Μου φαίνεται ότι "κόβει" αδικαιολόγητα κι ενώ ακόμα η θεμοκρασία στην άλλη άκρη του δωματίου δεν έχει πέσει όσο θα ήθελα. Και βγάζει και μια ενοχλητική μυρωδιά (πλαστικού) όταν δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας. Θεωρείτε ότι υπάρχει λάθος στην τοποθέτηση; Αν και δεν είχα και πολλές επιλογές για τη θέση του. Αντικατέστησε ένα -προφανώς ανεπαρκές- "on-off" 12άρι Delonghi που το είχα στον ακριβώς δίπλα τοίχο (εκεί που φαίνονται οι στοκαρισμένες τρύπες) του οποίου το κομπρεσέρ δούλευε φυσικά σχεδόν ακατάπαυστα μη καταφέρνοντας να κατεβάσει ποτέ τη θερμοκρασία του χώρου κάτω από 23-24 βαθμούς. Αλλά τουλάχιστον εκείνο δεν μύριζε.

Υ.Γ. Πραγματικά απαράδεκτο θεωρώ να μην έχει i-feel λειτουργία (όχι μόνο αυτό αλλά οποιοδήποτε κλιματιστικό του 1000άρικου για να μην πω ότι θα έπρεπε όλα να έχουν πλέον) που ίσως έλυνε εν μέρει το πρόβλημα. Ούτε καν φωτισμό στο τηλεκοντρόλ του.

daikin.jpg

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, theopan είπε

Έχω βάλει από πέρυσι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/35953898/Daikin-Sensira-FTXF50D-RXF50D-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html#specs

σε ένα καθιστικό "σοφίτας" 3ου ορόφου εμβαδού 27 τ.μ. όπως το βλέπετε στη φωτό. Ο τοίχος που πατάει είναι δυτικός. Η απόστασή του από το ξύλινο ταβάνι (κεραμοσκεπή από πάνω) είναι περίπου 35εκ. στα αριστερά και 15εκ. στα δεξιά και το ύψος του από το πάτωμα περίπου στα 2μ. Ο σκοπός του είναι σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη. Δεν μπορώ να πω ότι έχω τρελαθεί με την απόδοσή του τις λίγες εβδομάδες που πρόλαβα να το δουλέψω πέρυσι το καλοκαίρι. Μου φαίνεται ότι "κόβει" αδικαιολόγητα κι ενώ ακόμα η θεμοκρασία στην άλλη άκρη του δωματίου δεν έχει πέσει όσο θα ήθελα. Και βγάζει και μια ενοχλητική μυρωδιά (πλαστικού) όταν δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας. Θεωρείτε ότι υπάρχει λάθος στην τοποθέτηση; Αν και δεν είχα και πολλές επιλογές για τη θέση του. Αντικατέστησε ένα -προφανώς ανεπαρκές- "on-off" 12άρι Delonghi που το είχα στον ακριβώς δίπλα τοίχο (εκεί που φαίνονται οι στοκαρισμένες τρύπες) του οποίου το κομπρεσέρ δούλευε φυσικά σχεδόν ακατάπαυστα μη καταφέρνοντας να κατεβάσει ποτέ τη θερμοκρασία του χώρου κάτω από 23-24 βαθμούς. Αλλά τουλάχιστον εκείνο δεν μύριζε.

Υ.Γ. Πραγματικά απαράδεκτο θεωρώ να μην έχει i-feel λειτουργία που ίσως έλυνε εν μέρει το πρόβλημα. Ούτε καν φωτισμό στο τηλεκοντρόλ του.

daikin.jpg

Θεωρητικά 18αρι για αυτόν το χώρο, ειδικά για ψύξη, εκτιμώ πως είναι υπερ-αρκετό..

Στο χώρο καπνίζουν ή έχει κάποιο αντίστοιχο επιβαρυντικό παράγοντα; (πχ κουζίνα/μαγείρεμα)

Του ζητάς 23-24 να κατεβάσει και λες πως κόβει; Λογικό αν πιάνει θερμοκρασία.., κάποιο θερμόμετρο χώρου τι θερμοκρασίες λέει; Εσύ τι θερμοκρασία θες στον χώρο;

Ανεμιστήρας είναι στο auto και οι περσίδες να κοιτάνε πάνω, όταν το δουλεύεις ψύξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...