Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, zeys13 είπε

Εξωτερική μονάδα fujitsu ecolandia 71 24.000btu

Video 1

Video 2

Video 3

@liakjim τι λες απο θόρυβο; το εχω ακουσει να κανει και παραπάνω πάντως. 

Ευχαριστώ πολύ για τα video. Μου θυμίζουν το asyg24kmta με ενεργοποιημένη τη λειτουργία που κάνει λιγότερο θορυβώδη την εξωτερική μονάδα.

Λοιπόν, έχοντας υπόψη

1. Αναφορές μελών αλλά και κριτικές στο Σκρουτζ για αθόρυβη εξωτερική μονάδα

2. Ότι ποτέ δεν είχα δει στο δικό μου asyg24klca χαμηλότερα από 200-210W σε θέρμανση ενώ εσύ μας έδειξες 150.

είμαι σχεδόν βέβαιος ότι έχουν αλλάξει προγραμματισμό στο asyg071klca και έχουν ρίξει στροφές ανεμιστήρα σε σχέση με το asyg24klca. Αν αυτό ισχύει έχει αφαιρεθεί ένα μειονέκτημα του klca και αναρωτιέμαι τι άλλο έχουν αλλάξει.

Ενδεικτικά το asyg24klca έκανε τόσο βουητό από τον αεροδυναμικό θόρυβο του ανεμιστήρα που μπορούσα να το ακούσω μέσα στο σπίτι ( αμυδρά μεν αλλά πέρναγε ο ήχος). Αυτό για πάνω από 8-9C. Πιο κάτω ήταν τάφος. Άλλαζε mode. Ίσως για να καθυστερεί το defrost; Δεν ξέρω.

Έχε μας ενήμερους. Επίσης πως σου φαίνεται ο θόρυβος της εσωτερικής; Τελος όταν πιάσει κάτω από 3-4C και σε συνδυασμό με υψηλή υγρασία, πόσα defrost θα σου κάνει.

Παρακάτω video από το ελικόπτερο του asyg24klca παρόλα τα χαμηλά watts ( έχω playlist και σε άλλες συνθήκες) :

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εξωτερικη κατω απο 12 στρωνουν τα διαγραμματα στα κλιματιστικα που εχουν στα ενεργειακα τους ταμπελακια μεγαλυτερο φορτιο στο θερμη απο οτι στη μεση ζωνη 

image.png.0dac14f637345290fc2631a383d03b0a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, liakjim said:

Ευχαριστώ πολύ για τα video. Μου θυμίζουν το asyg24kmta με ενεργοποιημένη τη λειτουργία που κάνει λιγότερο θορυβώδη την εξωτερική μονάδα.

Λοιπόν, έχοντας υπόψη

1. Αναφορές μελών αλλά και κριτικές στο Σκρουτζ για αθόρυβη εξωτερική μονάδα

2. Ότι ποτέ δεν είχα δει στο δικό μου asyg24klca χαμηλότερα από 200-210W σε θέρμανση ενώ εσύ μας έδειξες 150.

είμαι σχεδόν βέβαιος ότι έχουν αλλάξει προγραμματισμό στο asyg071klca και έχουν ρίξει στροφές ανεμιστήρα σε σχέση με το asyg24klca. Αν αυτό ισχύει έχει αφαιρεθεί ένα μειονέκτημα του klca και αναρωτιέμαι τι άλλο έχουν αλλάξει.

Ενδεικτικά το asyg24klca έκανε τόσο βουητό από τον αεροδυναμικό θόρυβο του ανεμιστήρα που μπορούσα να το ακούσω μέσα στο σπίτι ( αμυδρά μεν αλλά πέρναγε ο ήχος). Αυτό για πάνω από 8-9C. Πιο κάτω ήταν τάφος. Άλλαζε mode. Ίσως για να καθυστερεί το defrost; Δεν ξέρω.

Έχε μας ενήμερους. Επίσης πως σου φαίνεται ο θόρυβος της εσωτερικής; Τελος όταν πιάσει κάτω από 3-4C και σε συνδυασμό με υψηλή υγρασία, πόσα defrost θα σου κάνει.

Παρακάτω video από το ελικόπτερο του asyg24klca παρόλα τα χαμηλά watts ( έχω playlist και σε άλλες συνθήκες) :

 

 

Οπως εγραψα και πριν εχω ακούσει την εξωτερική να κάνει παραπανω θόρυβο, οχι κατι τρελο παντως που να πεις οτι δεν αντεχεται. 

Τωρα για την εσωτερική σιγουρα δε το λες αθόρυβο, ειναι για να δουλεύει στη πρώτη και δεύτερη σκαλα. Το συγκεκριμένο ειναι και χαμηλα τοποθετημενο, οποτε ειναι ποιο κοντα στο κεφαλι και τα αυτια. 

Οταν πιάσουν τα κρυα θα ανεβασω ξανα να δουμε τι κανει και με τα defrost. 

Ας αναφερω κατι ασχετο με τις μετρησεις. Το συγκεκριμένο ειναι τοποθετημενο σε ηλικιωμενο ατομο, που πριν ειχε ενα on off 18000. Τον ρωτησα μετα απο 2 μερες τι γινεται, πως του φαινεται; σουπερ μου λεει δεν με πνιγει-μπουκωνει ο αερας, το προηγούμενο αναγκαζομουν να το κλεινω. Φαντάζομαι οτι το ελεγε για τη θερμοκρασία του αερα που εβγαζε το παλιό, και του εφερνε αισθημα δυσφορίας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας βλέπω μιλάτε για 200+watt κατανάλωση σε θέρμανση.
Εγω με το 16αρι Yukai που με πιανει 600+watt να ανησυχώ; Η θερμοκρασία έχει πιαστεί, είχα ανάψει και λίγο πετρέλαιο και μετά άφησα τα κλιματιστικά να κρατάνε τη ζέστη, όποτε κρυο σπίτι δεν υπήρχε..

IMG_3636.png.2b4817b7db7ae5cfbb2a47a52d3c562c.pngIMG_3635.png.dcdf8c5028ffde021126a3be29cf84f8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yazidis είπε

Σας βλέπω μιλάτε για 200+watt κατανάλωση σε θέρμανση.
Εγω με το 16αρι Yukai που με πιανει 600+watt να ανησυχώ; Η θερμοκρασία έχει πιαστεί, είχα ανάψει και λίγο πετρέλαιο και μετά άφησα τα κλιματιστικά να κρατάνε τη ζέστη, όποτε κρυο σπίτι δεν υπήρχε..

IMG_3636.png.2b4817b7db7ae5cfbb2a47a52d3c562c.pngIMG_3635.png.dcdf8c5028ffde021126a3be29cf84f8.png

Η κατανάλωση όντως φαίνεται αρκετή, αλλά εξαρτάται από τη ζήτηση και τις απώλειές σου. Οπότε θα πρέπει να μας πεις σε τι χώρο βρίσκεται, πόσες απώλειες σου βγάζει το εργαλείο, τρόπο λειτουργίας κτλ

Ενδεικτικά, σε χώρο με 6500W απώλειες, 22.5 ζήτηση και κάπου 10C εξωτερική, το asyg24kmta ζητούσε κάπου 300W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billsoul είπε

Σε ποια πόλη/περιοχή είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billsoul είπε

βολο

 

 

Βλέπω ότι τον χειμώνα κάνει αρκετό κρύο http://penteli.meteo.gr/stations/uth_volos/NOAAPRYR.TXT

Ανάλογα με την υγρασία που έχετε και τον προσανατολισμό της εξωτερικής μονάδας (πχ αν μπει σε βορινό σημείο), πιθανώς να σε ταράξει στα συχνά defrost. Κάνει και αρκετό θόρυβο η εξωτερική μονάδα.

Θα έλεγα ότι το παρακάτω είναι πιο σωστή επιλογή -> https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

(προτείνω να αγοράσεις και την επέκταση εγγύησης).

Δες και αυτό , εγγύηση, wifi, καλούδια

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/282146-a-c-in24-toshiba-24j2avsg-e1-b24g3kvsg-e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, UlveRz said:

Άκου να σου πω κάτι μου λέει είναι το ίδιο πράγμα εξαέρωση ε το να βάλεις αντλία, απλά η αντλία θα με κάνει να σου κουβαλάω στον τρίτο χωρίς ασανσέρ την αντλία κατάλαβες;  Δουλεύει όπως το καλοριφέρ κάνεις εξαέρωση και είναι το ίδιο.. Δε θα μου πεις εσύ πως να κάνω τη δουλειά μου είμαι ο καλύτερος και έχω και πιστοποίηση και με προσβάλλεις που είπες ότι δεν έχω αντλία και άλλες λοιπές αηδιες σάλτσες .. 

Τελικά προφανώς ενώ περίμενα να με γράψει τελικά κουβάλησε αντλία στην πορεία και έγινε άντληση κενού μπροστά μου, και εγινε όπως έπρεπε (πιστεύω) η εγκατάσταση το μηχάνημα φαίνεται πολύ κομπλε.. Αν πιστεύω δεν είχα ζητήσει στην επικοινωνία με την υπάλληλο σωλήνα 3 μέτρα Μιν και αντλία θα ερχόταν χωρίς προφανώς.. Στο τέλος φυσικά ούτε γεια δεν είπαμε.. ξύδι..

Νομίζω ότι το παρακάτω πρέπει να προστεθεί στις "γενικές συμβουλές" του liakjim...

Για να το έχουν όλοι κοντά όταν κάποιο κάθαρμα σαν κι αυτό κάνει τον έξυπνο

AIR PURGING METHOD IS PROHIBITED FOR R32 SYSTEM !
Do not purge the air with refrigerants but use a vacuum pump to vacuum the installation.
There is no extra refrigerant in the outdoor unit for air purging.

purj.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βλέπω ότι τον χειμώνα κάνει αρκετό κρύο http://penteli.meteo.gr/stations/uth_volos/NOAAPRYR.TXT

Ανάλογα με την υγρασία που έχετε και τον προσανατολισμό της εξωτερικής μονάδας (πχ αν μπει σε βορινό σημείο), πιθανώς να σε ταράξει στα συχνά defrost. Κάνει και αρκετό θόρυβο η εξωτερική μονάδα.

Θα έλεγα ότι το παρακάτω είναι πιο σωστή επιλογή -> https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

(προτείνω να αγοράσεις και την επέκταση εγγύησης).

σε ευχαριστω φιλε μου, υποβοηθηση στην θερμανση με πετρελαιο θα ειναι γιατι τα ξυλα ποια ειναι πολυ ακριβα(ενεργειακο τζακι με συμβουλες απο asteris)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billsoul είπε

σε ευχαριστω φιλε μου, υποβοηθηση στην θερμανση με πετρελαιο θα ειναι γιατι τα ξυλα ποια ειναι πολυ ακριβα(ενεργειακο τζακι με συμβουλες απο asteris)

Ναι, αν θα παίξει συμπληρωματικά θα είσαι οκ και στα πολλά κρύα τζάκι, όπως οκ.

(μορφή ο αστέρης 🙂)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, αν θα παίξει συμπληρωματικά θα είσαι οκ και στα πολλά κρύα τζάκι, όπως οκ.

(μορφή ο αστέρης 🙂)

το edge η το arata; μας ξυπνησε ο αστερης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, liakjim said:

Ή asyg071klca, asyg24kmta, Mitsubishi heavy 63/71 , Toshiba edge

Τα mitsubishi heavy fujitsu παντως που λεει το Public ρωτησα διαθεσιμοτητα και μου ειπαν απο το νεο ετος και αν. 

Λενε 15.12-11.01 αλλα μου ειπαν δεν υπαρχει το νωριτερο ειναι το 11.01

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...