Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Είναι αδύνατο να έχει πιστοποίηση αερίων και ταυτόχρονα να λέει ότι η εκδίωξη είναι το ίδιο. Τραγικός. Προσωπικά θα έστελνα ένα ενημερωτικό email στην εταιρεία που το αγόρασες. Είναι δεδομένο ότι αλλού κάνει εξαέρωση και ίσως και κοντές σωλήνες.

Καλά πέρα από το το τραγικός, ήταν και κωλοπαιδαρας γιατί εγώ τα ζήτησα ευγενικά από την αλυσίδα που εργάζεται (Κωτσο) όλα αυτά, αλλά φαίνεται του χάλασα τα σχέδια , γιατί αφού καταγράφηκαν στο δελτίο πελάτη που είχε αυτός αν δεν έκανε ότι ζήτησα τον ξέσκιζα άνετα.. Άρα χάλασε το σχέδιο εξαέρωσης και ενός μέτρου σωλήνα που θα τα έβαζε στην τσέπη του και ήταν εμπαθακος μετά μαζί μου..

Το επικοτερο είναι ότι εκραξε γνωστό επαγγελματία της περιοχής που μου έχει τοποθετήσει φανταστικα 24Ρι στο σαλονι μου ότι "σιγά ο βλάκας έκανε τόση ώρα άντληση κενού ο τεμπέλης για να σου ζητήσει παραπάνω λεφτά χαχαχα, αν ειναι ΠΑΡΤΟΝ τηλέφωνο μπροστά μου, να μας πει ότι η αντλία κενού εινάι απαραίτητη να ξεφτιλιστει, και εγώ κάνω στα ΙΕΚ μάθημα και χω πιστοποίηση και κάτι παπαριες.. " δεν πειράζει ξύδι πρώτα απ' όλα γιατί έκανε όσα έπρεπε (ελπίζω) δεύτερον εγώ σκοπεύω να τον κραξω σιγουρα στον Κωτσο.. περιμένω ίσως ένα εμαιλ και καλά με βαθμολογία για την εγκατάσταση δεν ξέρω ίσως έχουν τπτ τέτοιο αλλιώς από εκεί κοντά, γιατί πήξαμε στους επιστήμονες (αυτό με ειρωνευτηκε εντωμεταξυ αυτός, και καλά εσύ που τα ξέρεις όλα αυτά είσαι ψυκτικός; αέρα θέλω να βγάλω και στα καλοριφέρ γιατί κάνεις εξαέρωση και όχι αντλία κενού; )του απάντησα όσο μπορούσα πιο ήρεμα ότι εινάι σα να συγκρίνεις τη τσαπου με τη βούρτσα και ξαναθιχτηκε και δεν μιλήσαμε ξανά στο υπόλοιπο της εγκατάστασης..

Επεξ/σία από UlveRz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, touristas1985 είπε

Σας ευχαρισυω πολυ ολους! Πολυ σημαντικο τα λιγοτερα χρηματα και τα 7 χρονια του Toshiba.

Θα παω για αυτο εκτος αν οι γεροι θελουν να δωσουν 1500 για το Fujitsu και θα προσθεσω μελλοντικα ενα 2ο

Μπορείς να γλυτώσεις ακόμα περισσότερα χρήματα βάζοντας Toshiba αλλα το μοντέλο arata/yukai αλλα δεν έχει το WiFi που έχει το edge σαν δείκτες απόδοσης είναι πολύ κοντά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimostr said:

Μπορείς να γλυτώσεις ακόμα περισσότερα χρήματα βάζοντας Toshiba αλλα το μοντέλο arata/yukai αλλα δεν έχει το WiFi που έχει το edge σαν δείκτες απόδοσης είναι πολύ κοντά 

Δεν με ενδιαφερει καθολου το wifi μιλαμε για ανθρωπους 75 ετων . 

Εννοεις κατι τετοιο;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, touristas1985 είπε

Δεν με ενδιαφερει καθολου το wifi μιλαμε για ανθρωπους 75 ετων . 

Εννοεις κατι τετοιο;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e

 

 

 

 

 

 

Ναι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

Δεν με ενδιαφερει καθολου το wifi μιλαμε για ανθρωπους 75 ετων

Ίσα-ίσα, επειδή μιλάμε για ανθρώπους 75 ετών, που καταλάθος κάτι θα πατήσουν, κάτι θα μπερδέψουν, μήπως θα είναι καλύτερα να έχεις την εφαρμογή στο κινητό σου όπου με ένα "κλικ" να μπορείς να τους το διορθώνεις οπουδήποτε και να είσαι, ή να τους το ανάβεις;

Μην τα σκέφτεσαι όλα περιττά, σε λίγα χρόνια θα είναι 80+ (μακάρι να τα εκατοστήσουν οι άνθρωποι), αλλά θα είναι σε θέση να αλλάζουν ρυθμίσεις/θερμοκρασίες κλπ;

Εγώ πχ σίγουρα θα έβαζα στους ηλικιωμένους γονείς/παππούδες μου wifi, ώστε να έχω τον έλεγχο αν δεν είμαι εκεί..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, UlveRz είπε

Καλά πέρα από το το τραγικός, ήταν και κωλοπαιδαρας γιατί εγώ τα ζήτησα ευγενικά από την αλυσίδα που εργάζεται (Κωτσο) όλα αυτά, αλλά φαίνεται του χάλασα τα σχέδια , γιατί αφού καταγράφηκαν στο δελτίο πελάτη που είχε αυτός αν δεν έκανε ότι ζήτησα τον ξέσκιζα άνετα.. Άρα χάλασε το σχέδιο εξαέρωσης και ενός μέτρου σωλήνα που θα τα έβαζε στην τσέπη του και ήταν εμπαθακος μετά μαζί μου..

Το επικοτερο είναι ότι εκραξε γνωστό επαγγελματία της περιοχής που μου έχει τοποθετήσει φανταστικα 24Ρι στο σαλονι μου ότι "σιγά ο βλάκας έκανε τόση ώρα άντληση κενού ο τεμπέλης για να σου ζητήσει παραπάνω λεφτά χαχαχα, αν ειναι ΠΑΡΤΟΝ τηλέφωνο μπροστά μου, να μας πει ότι η αντλία κενού εινάι απαραίτητη να ξεφτιλιστει, και εγώ κάνω στα ΙΕΚ μάθημα και χω πιστοποίηση και κάτι παπαριες.. " δεν πειράζει ξύδι πρώτα απ' όλα γιατί έκανε όσα έπρεπε (ελπίζω) δεύτερον εγώ σκοπεύω να τον κραξω σιγουρα στον Κωτσο.. περιμένω ίσως ένα εμαιλ και καλά με βαθμολογία για την εγκατάσταση δεν ξέρω ίσως έχουν τπτ τέτοιο αλλιώς από εκεί κοντά, γιατί πήξαμε στους επιστήμονες (αυτό με ειρωνευτηκε εντωμεταξυ αυτός, και καλά εσύ που τα ξέρεις όλα αυτά είσαι ψυκτικός; αέρα θέλω να βγάλω και στα καλοριφέρ γιατί κάνεις εξαέρωση και όχι αντλία κενού; )του απάντησα όσο μπορούσα πιο ήρεμα ότι εινάι σα να συγκρίνεις τη τσαπου με τη βούρτσα και ξαναθιχτηκε και δεν μιλήσαμε ξανά στο υπόλοιπο της εγκατάστασης..

Ωχ ωχ και περιμένω από Κωτσο καιψγω να έρθουν για τρία κλιματιστικά...

Ω ρε κατάρες που θα φάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, UlveRz said:

περιμένω ίσως ένα εμαιλ και καλά με βαθμολογία για την εγκατάσταση

Ειτε ερθει απο Κωτσοβολο κατι για αξιολογηση , ειτε οχι, δεν εχει ο Κωτσοβολος καμμια εταιρικη κουλτουρα "τραβηγματος αυτιου κακων παιδιων" κλπ γιατι απλουστατα οσο διαρκει το voucher τον εχουν αναγκη κ σιγα που θα ασχοληθουν με το 1% των θυματων του που αντιδρα!

Το μονο που αξιζει, ειναι οι κριτικες στο google αν εχει ηδη καταχωρημενη την επιχειρηση. Καταγραφεις ολο το σκανδαλωδες ιστορικο κ σωζεις καμμια ψυχη!

Αν δεν εχει (πραγμα δυσκολο αν μιλαμε για επαγγελματια σημερα) καταχωρηση, τον καταχωρεις εσυ και κανεις σεφτε κ αναμενεις να δεις ποσοι ακομη υπηρξαν θυματα του! θα εκπλαγεις...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και μένα σήμερα μυνημα για παράδοση Τρίτη και εγκατάσταση Πέμπτη.

Μιας και έκανα την παραγγελία ηλεκτρονικά να πάρω τηλ στο support και να αναφέρω αυτά περί της εγκαταστάσεως ; 
 

επισης έχω επιλέξει την υπηρεσία απ εγκατάστασης και το κουπόνι για την Ανακυκλωση. Θα γίνουν όλα από το ίδιο συνεργείο ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλτε μετάφραση στους υπότιτλους στα Αγγλικά.

Κράτησα το προπάνιο R290 που από ότι φαίνεται θα (έχει ήδη) μπει στα σπλιτάκια (να σε δω ψυκτικέ τι εκδίωξη θα κάνεις σε αυτό😅), την επέκταση της εισαγωγής νωπού αέρα, τη σχεδιαστική αλλαγή των εσωτερικών μον'αδων ώστε να φέρνει στα πρότυπα των Γιαπωνέζων άκα ururu sarara (ίσως και με την ενσωμάτωση μεγαλύτερων εσωτερικών στοιχείων; ) και το διαστημικό midea με το 12.2 seer!!!

 

3 ώρες πριν, touristas1985 είπε

Δεν με ενδιαφερει καθολου το wifi μιλαμε για ανθρωπους 75 ετων . 

Εννοεις κατι τετοιο;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e

 

Ρίξε μια ματιά:

a7935b9bb3a549b13d02ebc1cb7e7dd9.png

Επειδή είστε οριακά σε capacity για τον χώρο, θα προτιμούσα το edge μιας και έχει γύρω στα 0,5-0,8 παραπάνω KW μέγιστο και ονομαστικό capacity σε σχέση με το yukai σε κάθε εξωτερική θερμοκρασία που ίσως παίξει τον ρόλο του. Έχει μεγαλύτερους επί μέρους δείκτες cop οπότε λογικά σε βάθος χρόνου θα αποσβεσθεί το έξτρα κόστος κτήσης.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι πάρετε κλιματιστικό από Κωτσόβολο και κάνετε και ανακύκλωση συσκευής να ξέρετε οτι μέχρι 16000btu η δωροεπιταγή είναι 50€. Από 18000 btu είναι 100€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, UlveRz είπε

Update μετά από τοποθέτηση daikin 9000 δωρεάν εγκατάσταση μεγάλης αλυσίδας..

Αγοράστηκε Τρίτη,  Πέμπτη πρωί μήνυμα για ραντεβού Παρασκευη εγκατάστασης 8.30 το πρωί.. παραξενεύτηκαν για αυτήν αμεσότητα σχεδόν δεν το πίστεψα..

Πεμπτη απόγευμα τηλέφωνο να ενημερώσω για κάποια πράγματα για να ενημερωθεί ο δωρεάν εγκαταστατης για Παρασκευη όντως πρωί.. (σε τι είδους τοίχο θα τοποθετηθεί αν έχω κέλυφος κλπ κλπ).. Σε αυτή μας την επικοινωνία, ενημερώνω με κοφτό τρόπο, ωραία θέλω και εγώ κάποια πράγματα να ενημερώσω για τον εγκατάστατη σας 

1. Δε θα γίνουν ζημιές με γκρεμίσματα στο πάτωμα μου γιατί στην προηγούμενη εγκατάσταση σας πριν κάποια χρόνια μου έσπασαν πάτωμα με τούβλο που έπεσε από το γκρέμισμα

2. Απορώ 3 μέτρα σωληνώσεων και ας είναι κοντή η απόσταση 

3. Θα γίνει άντληση κενού και όχι εξαέρωση αλλιώς να μήν ρθουν καθόλου..  

Εντάξει κύριε καλώς θα τα μεταφέρω στον εγκατάστατη..

 

Όντως πρωί ακριβέστατα ήρθαν, με υφακι και αγένεια αμίλητοι ούτε καλημέρα (χεστηκαμε)

-ΠΟΥ να το βάλω;

(Εγώ)Εσείς τι κρίνετε που πρέπει να μπει; 

-Εεεε όπου θέλετε εσείς δεν ξέρω..

Τεσπα μπαίνει σε μια θέση που υπήρχε κουρτινόξυλο, το βγάζει γιατί έβρισκε μπετό η τρύπα που ήδη εκανε.. 

Ρε παιδιά θα με βάλετε δλδ εμένα τώρα να κάνω νέες τρύπες να στοκαρω να παω να κόψω την κουρτίνα η να  αλλάξω την κουρτίνα; είμαστε σοβαροί; 

Απάντηση: και τι θες να σου κάνω εγώ; 2 στόκους θα βάλεις σιγά.. (με ύφος)

Η συνέχεια προφανώς ήταν απολαστική γιατί κατάλαβα ότι είχε πειραχτει από τις απαιτήσεις για σωλήνες και αντλία.. Άκου να σου πω κάτι μου λέει είναι το ίδιο πράγμα εξαέρωση ε το να βάλεις αντλία, απλά η αντλία θα με κάνει να σου κουβαλάω στον τρίτο χωρίς ασανσέρ την αντλία κατάλαβες;  Δουλεύει όπως το καλοριφέρ κάνεις εξαέρωση και είναι το ίδιο.. Δε θα μου πεις εσύ πως να κάνω τη δουλειά μου είμαι ο καλύτερος και έχω και πιστοποίηση και με προσβάλλεις που είπες ότι δεν έχω αντλία και άλλες λοιπές αηδιες σάλτσες .. 

Τελικά προφανώς ενώ περίμενα να με γράψει τελικά κουβάλησε αντλία στην πορεία και έγινε άντληση κενού μπροστά μου, και εγινε όπως έπρεπε (πιστεύω) η εγκατάσταση το μηχάνημα φαίνεται πολύ κομπλε.. Αν πιστεύω δεν είχα ζητήσει στην επικοινωνία με την υπάλληλο σωλήνα 3 μέτρα Μιν και αντλία θα ερχόταν χωρίς προφανώς.. Στο τέλος φυσικά ούτε γεια δεν είπαμε.. ξύδι..

Πιστεύω αν εξαιρέσεις την αγγαρεία που έχω να φάω τώρα και τη γκρίνια της κυράς, καλά πήγε και 479 με εγκατάσταση μέσα ήταν μια χαρά κίνηση..

 

 

5 ώρες πριν, Giorgis4 είπε

Σε ποια περιοχή φίλε; Τώρα αυτόν δεν πρέπει να τον στείλεις στην σέντρα κανονικά; Και το όνομα του να ξέρουμε καλό είναι...

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Είναι αδύνατο να έχει πιστοποίηση αερίων και ταυτόχρονα να λέει ότι η εκδίωξη είναι το ίδιο. Τραγικός. Προσωπικά θα έστελνα ένα ενημερωτικό email στην εταιρεία που το αγόρασες. Είναι δεδομένο ότι αλλού κάνει εξαέρωση και ίσως και κοντές σωλήνες.


Κρίμα αλλά είναι σε μεγάλο ποσοστό έτσι χύμα σε όλα τα τεχνικά επαγγέλματα. Όπως αναφέρθηκε μία αξιολόγηση με την αλήθεια θα πονέσει.
 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Βάλτε μετάφραση στους υπότιτλους στα Αγγλικά.

Κράτησα το προπάνιο R290 που από ότι φαίνεται θα (έχει ήδη) μπει στα σπλιτάκια (να σε δω ψυκτικέ τι εκδίωξη θα κάνεις σε αυτό😅), την επέκταση της εισαγωγής νωπού αέρα, τη σχεδιαστική αλλαγή των εσωτερικών μον'αδων ώστε να φέρνει στα πρότυπα των Γιαπωνέζων άκα ururu sarara (ίσως και με την ενσωμάτωση μεγαλύτερων εσωτερικών στοιχείων; ) και το διαστημικό midea με το 12.2 seer!!!

Σύντομα και εδώ και θα χρειαστεί επιπλέον πιστοποίηση από τους τεχνικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Giorgis4 είπε

Σε ποια περιοχή φίλε; Τώρα αυτόν δεν πρέπει να τον στείλεις στην σέντρα κανονικά; Και το όνομα του να ξέρουμε καλό είναι...

Περιοχή Αργολίδα, έξω από Ναύπλιο οικισμός, αν κάποιος ενδιαφέρεται ελεύθερα στείλτε προσωπικό μήνυμα..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λειτουργία clean στα 2 AUX.

"η μονάδα θα καθαρίσει αυτόματα την σκόνη από τον εξατμιστή και θα τον στεγνώσει, ώστε να αυξηθεί η απόδοση της Ψύξης και της Θέρμανσης."

Σταδιακά ανέβασε την θερμοκρασία και μετα για περίπου 10 λεπτά έβγαζε κρυο αέρα.

image.png.a98cd7aa17ed19f0de2d800842cca3f2.png

 

Όχι ότι έχει σημασία μεγάλη, όμως καταλαβαίνει κανείς τι θέλει να πει ο ποιητής με το παρακάτω

image.png.4fc99561a2849e53b10238487c714c4a.png

 

και στα ελληνικά

image.png.b483d46f757416c96635975945ff1246.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, όσοι δουλεύετε τα κλιματιστικά και φια θέρμανση, έχετε ανάψει καθόλου;

Εγώ έκανα μια δοκιμή σήμερα το SRK63ZR-W στο ζεστό, μέσα 20.5 (πιο πολύ να σπάσει η υγρασία), ζήτηση 24, έσκασα όμως και το χαμήλωσα 😅

Χαμηλά έπαιζε γύρω στα 600W στο ξεκίνημα που τσέκαρα.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2023 στις 4:04 ΜΜ, liakjim είπε

Θα μας τρελάνεις.

Στην πράξη θα δεις. Στα δικά μου τεστ σε θέρμανση με ανοιχτές πόρτες, ο αέρας κάποια στιγμή περνάει έξω αλλά δεν μπαίνει σε άλλους χώρους (πάει πάνω, εγκλωβίζεται σε δοκάρια, ταβάνια κτλ). Μακάρι να είχες πάρει το atx35d και για το σαλόνι. Με αυτά τα 2 ανοιχτά 24/7 (ασταμάτητα), σιγά σιγά θα είχες μια κατανομή (και με το tcl (tesla) θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα αλλά λίγο παραπάνω €€€ σε χρήση).

Καλημέρα σε όλους! Το TESLA Superior TT34TP21-1232IAWUV 12.000 BTU  με WiFi  τοποθετήθηκε σύμφωνα με τις συμβουλές σας για σωστή εγκατάσταση ( χρήση αντλίας κενού κ.λ.π.) στο 19 τ.μ. σαλονάκι μας . Για το δεύτερο μηχάνημα που θα αποκτηθεί υπάρχουν δυο σκέψεις κι ο ανάλογος «προβληματισμός»  για την ενδεδειγμένη λύση :                                                                                                           1η περίπτωση : αγορά κλιματιστικού από 12000 btu & πάνω (πόσο άραγε;) που θα εγκατασταθεί στην 12 τ. μ. κρεβατοκάμαρα,  με στόχο να καλύπτει δευτερευόντως (κι ως ένα βαθμό ) και τα 18 τ. μ.( 3,5 τ. μ. χολ + 14,5 τ.μ. της δεύτερης κρεβατοκάμαρας που είναι ακριβώς απέναντι από το σημείο που θα τοποθετηθεί το νεο κλιματιστικό.Έχει αναφερθεί ήδη ότι στην 14,5 τ. μ. κρεβατοκάμαρα υπάρχει (κι εδώ τοποθετημένο ακριβώς απέναντι!!) 12αρι on/off General Electric που λειτουργεί μια χαρά (φυσικά με την ανάλογη κατανάλωση !)για περίπτωση ανάγκης ή επικουρικής βοήθειας.                                                                                                                                            2η περίπτωση : αγορά κλιματιστικού 9000 btu αποκλειστικά και μόνο για κάλυψη της 12 τ.μ. κρεβατοκάμαρας ( οπότε η απέναντι  14,5 τ.μ. κρεβατοκάμαρα  θα μείνει με το 25αετιας 12αρι on/off  Genaral Electric  και μελλοντικά  θα καλυφθεί μέσω της απόκτησης ενός άλλου Inverter 9000 btu ).                                                        

Οι θερμικές απώλειες που υπολογιστήκαν  ξεχωριστά για κάθε χώρο είναι οι παρακάτω :

 Για ζητούμενους  21ο C : 3166 Watt για 18 τ. μ.( 3,5 τ. μ. χολ + 14,5 τ.μ. κρεβατοκάμαρα 

.                                    + 1933 Watt για 12 τ. μ. κρεβατοκάμαρα                 Συνολικά btu:10800+6600=17400 btu

Για ζητούμενους  22ο C : 3317 Watt για 18 τ. μ.( 3,5 τ. μ. χολ + 14,5 τ.μ. κρεβατοκάμαρα)

                                     + 2025 Watt για 12 τ. μ. κρεβατοκάμαρα                 Συνολικά btu:11300+6910=18210 btu

Για ζητούμενους  23ο C :3468 Watt για 18 τ. μ.( 3,5 τ. μ. χολ + 14,5 τ.μ. κρεβατοκάμαρα)

                                     +2117 Watt για 12 τ. μ. κρεβατοκάμαρα                 Συνολικά btu:11300+6910=19030 btu

  Το διαθέσιμο ποσό για την πρώτη περίπτωση φτάνει μέχρι τα  600-650 € (βία τα 700 € για την «πλήρη» κάλυψη των χώρων) οπότε τι θα επιλέγατε ως καλύτεροι γνώστες  με βάση τους προαναφερόμενες συνθήκες και χώρους και ως βέλτιστη- καταλληλότερη  κίνηση  ;       Ένα πολύ καλό 12αρι όπως το Daikin Siesta Sensira  ATXC35D/ARXC35D 12.000  ή ένα 13αρι όπως το Toshiba Yukai RAS-13E2AVG-E/RAS-B13E2KVG-E  με Ισχύ Θέρμανσης:15354 BTU θα αρκούσαν ή να επέλεγα  για καλύτερη καλυψη   και των δυο δωματίων κάποιο 16000btu όπως π.χ. τα Gree lomo GRS-161 EI/JLM1-N2  ή GREE Aura GRC/GRCO-161QI/KAR-N5  16.000 BTU A++/A+++  ή Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-717R32 Κλιματιστικό Inverter 16000 BTU A++/A+  ή μήπως τελικά ένα 18αρι όπως τα πιο οικονομικά μοντέλα όπως τα: TESLA Classic TT51EX21-1832IA 18.000 ΒΤU A++/A+++ ή  Tesla TA53FFML-1832IA 18000 BTU A++/A+ ή Nuvelle NPL 18INV Wifi ή

TCL Elite TAC-18CHSA/XA51 η  Haier Tide Green AS50TDMHRA/1U50MEMFRA) θα ήταν η καλύτερη λύση με βάση και τα οικονομικά δεδομένα μου ; Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας !              

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...