Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ή έχεις κάνει λάθος ή έχεις βάλει τις απώλειες όλου του σπιτιού.., αυτές που λες θέλουν 10 12αρια κλιματιστικά για να καλυφθούν

Συμπλήρωσε τον οδηγό μόνο για το δωμάτιο που θες

Ναι για όλο το σπίτι με συγχωρείς.

19 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ή έχεις κάνει λάθος ή έχεις βάλει τις απώλειες όλου του σπιτιού.., αυτές που λες θέλουν 10 12αρια κλιματιστικά για να καλυφθούν

Συμπλήρωσε τον οδηγό μόνο για το δωμάτιο που θες

 

Screenshot_2023-11-18-12-15-53-62_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dcmpaira είπε

Ναι για όλο το σπίτι με συγχωρείς.

 

Screenshot_2023-11-18-12-15-53-62_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

Φίλε μου κάτι κάνεις λάθος, βάλε σωστές διαστάσεις δωματίου καθώς και τι κουφώματα και μονώσεις έχεις, η οικοδομή του πότε είναι; διαμέρισμα; μονοκατοικία;

500W/m2 απώλειες κάτι έχεις λάθος, ούτε ημιυπαίθριο να ήταν :P

Πόσα τμ είναι το δωμάτιο, 15;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Φίλε μου κάτι κάνεις λάθος, βάλε σωστές διαστάσεις δωματίου καθώς και τι κουφώματα και μονώσεις έχεις, η οικοδομή του πότε είναι; διαμέρισμα; μονοκατοικία;

500W/m2 απώλειες κάτι έχεις λάθος, ούτε ημιυπαίθριο να ήταν :P

Πόσα τμ είναι το δωμάτιο, 15;

Έχει βάλεις ύψος κτιρίου και όχι του δωματίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update μετά από τοποθέτηση daikin 9000 δωρεάν εγκατάσταση μεγάλης αλυσίδας..

Αγοράστηκε Τρίτη,  Πέμπτη πρωί μήνυμα για ραντεβού Παρασκευη εγκατάστασης 8.30 το πρωί.. παραξενεύτηκαν για αυτήν αμεσότητα σχεδόν δεν το πίστεψα..

Πεμπτη απόγευμα τηλέφωνο να ενημερώσω για κάποια πράγματα για να ενημερωθεί ο δωρεάν εγκαταστατης για Παρασκευη όντως πρωί.. (σε τι είδους τοίχο θα τοποθετηθεί αν έχω κέλυφος κλπ κλπ).. Σε αυτή μας την επικοινωνία, ενημερώνω με κοφτό τρόπο, ωραία θέλω και εγώ κάποια πράγματα να ενημερώσω για τον εγκατάστατη σας 

1. Δε θα γίνουν ζημιές με γκρεμίσματα στο πάτωμα μου γιατί στην προηγούμενη εγκατάσταση σας πριν κάποια χρόνια μου έσπασαν πάτωμα με τούβλο που έπεσε από το γκρέμισμα

2. Απορώ 3 μέτρα σωληνώσεων και ας είναι κοντή η απόσταση 

3. Θα γίνει άντληση κενού και όχι εξαέρωση αλλιώς να μήν ρθουν καθόλου..  

Εντάξει κύριε καλώς θα τα μεταφέρω στον εγκατάστατη..

 

Όντως πρωί ακριβέστατα ήρθαν, με υφακι και αγένεια αμίλητοι ούτε καλημέρα (χεστηκαμε)

-ΠΟΥ να το βάλω;

(Εγώ)Εσείς τι κρίνετε που πρέπει να μπει; 

-Εεεε όπου θέλετε εσείς δεν ξέρω..

Τεσπα μπαίνει σε μια θέση που υπήρχε κουρτινόξυλο, το βγάζει γιατί έβρισκε μπετό η τρύπα που ήδη εκανε.. 

Ρε παιδιά θα με βάλετε δλδ εμένα τώρα να κάνω νέες τρύπες να στοκαρω να παω να κόψω την κουρτίνα η να  αλλάξω την κουρτίνα; είμαστε σοβαροί; 

Απάντηση: και τι θες να σου κάνω εγώ; 2 στόκους θα βάλεις σιγά.. (με ύφος)

Η συνέχεια προφανώς ήταν απολαστική γιατί κατάλαβα ότι είχε πειραχτει από τις απαιτήσεις για σωλήνες και αντλία.. Άκου να σου πω κάτι μου λέει είναι το ίδιο πράγμα εξαέρωση ε το να βάλεις αντλία, απλά η αντλία θα με κάνει να σου κουβαλάω στον τρίτο χωρίς ασανσέρ την αντλία κατάλαβες;  Δουλεύει όπως το καλοριφέρ κάνεις εξαέρωση και είναι το ίδιο.. Δε θα μου πεις εσύ πως να κάνω τη δουλειά μου είμαι ο καλύτερος και έχω και πιστοποίηση και με προσβάλλεις που είπες ότι δεν έχω αντλία και άλλες λοιπές αηδιες σάλτσες .. 

Τελικά προφανώς ενώ περίμενα να με γράψει τελικά κουβάλησε αντλία στην πορεία και έγινε άντληση κενού μπροστά μου, και εγινε όπως έπρεπε (πιστεύω) η εγκατάσταση το μηχάνημα φαίνεται πολύ κομπλε.. Αν πιστεύω δεν είχα ζητήσει στην επικοινωνία με την υπάλληλο σωλήνα 3 μέτρα Μιν και αντλία θα ερχόταν χωρίς προφανώς.. Στο τέλος φυσικά ούτε γεια δεν είπαμε.. ξύδι..

Πιστεύω αν εξαιρέσεις την αγγαρεία που έχω να φάω τώρα και τη γκρίνια της κυράς, καλά πήγε και 479 με εγκατάσταση μέσα ήταν μια χαρά κίνηση..

 

 

Επεξ/σία από UlveRz
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, touristas1985 είπε

Σωστα! Οκ πολλα κρυα δεν εχει υγρασια κυριως.

Για Fujitsu με βλεπω μερικα τηλεφωνα που εκανα για διαθεσιμοτητα εκτος αν εχουμε καμια αλλη προταση να πεσει και το budget

Θα σου έλεγα να πας εδώ https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/282146-a-c-in24-toshiba-24j2avsg-e1-b24g3kvsg-e

Διαθεσιμότητα, καλή τιμή, όλα τα καλούδια, εγγύηση 7 ετών, αθόρυβο .

2 ώρες πριν, Dcmpaira είπε

Καλησπερα με ενδιαφερει ενα 12.000 btu κλιματιστικο για υπνοδωματιο μεν αλλα στην ευθεια τοποθετησης του ειναι μετα το τελος του διαδρομου (περπου 15-18 μετρα) ενα 24αρι Toyotomi izuru στο σαλονι και θα βολευε εννοειται να λειτουργουν μαζι γτ το σπιτι ειναι μεγαλο.

Μια vfm προταση? το Μπατζετ ιδανικα ειναι μεχρι 450 αλλα οτι γλιτωσουμε καλο ειναι.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Μια πρώτη προσέγγιση (πιο πάνω από το μπάτζετ, αλλά αν θέλεις θέρμανση αυτό και το atxc35d είναι το bare minimum για οικονομία σε χρήση) . Έχει και την εγκατάσταση στην τιμή.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

Για άλλες προτάσεις, προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο σύμφωνα με τις οδηγίες του Sticky.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/07/2023 at 11:15, Dimkask8 said:

Τα sendo λέει εγγύηση εφόρου ζωής. 

 

On 20/07/2023 at 11:32, Specs said:

λινκ να απολαυσουμε απατη ?

https://www.sendo.gr/services-el/warranty-el/

Mπήκα να διαβάσω κάνα update για sendo κι είπα να απαντήσω.

Δεν υπάρχει κάτι περίεργο στους όρους της εγγύησης... ισχύει εφ' όρου ζωής. Εγώ που τα πήρα πέρυσι έχω 10 χρόνια εγγύηση.

Απλά πρέπει:

- Να γίνει καταχώρηση του κλιματιστικού στη παραπάνω σελίδα. Κρατήστε το αποδεικτικό email που θα έρθει μετά και σε ηλεκτρονική και σε έγγραφή μορφή.

- Να μη χαθεί η απόδειξη αγοράς.

- Να γίνεται ετήσια συντήρηση με απόδειξη. Προτιμήστε να τον εξουσιοδοτημένο τεχνικό για την εγκατάσταση και την ετήσια συντήρηση, ώστε αν προκύψει κάποια βλάβη να μη μπορεί η εταιρία να υποστηρίξει ότι προκλήθηκε από κακή εγκατάσταση/συντήρηση.

- Να έχετε ενεργή ΥΔΕ, ώστε σε περίπτωση που πάθει κάτι η πλακέτα να μην υποστηρίξουν ότι έφταιγε η ηλεκτρολογική εγκατάσταση.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες και ιδιως τον liakjim,πηγα και πηρα 2 Daikin Siesta Sensira ATXC25D / ARXC25D απο το πρακτικερ,ευτυχως χωρεσαν και τα δυο στο αμαξι,το κουτι γραφει made in malaisia,περιμενω τηλ  για την εγκατασταση,ελπιζω να ειναι καλη επιλογη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, UlveRz είπε

Update μετά από τοποθέτηση daikin 9000 δωρεάν εγκατάσταση μεγάλης αλυσίδας..

Αγοράστηκε Τρίτη,  Πέμπτη πρωί μήνυμα για ραντεβού Παρασκευη εγκατάστασης 8.30 το πρωί.. παραξενεύτηκαν για αυτήν αμεσότητα σχεδόν δεν το πίστεψα..

Πεμπτη απόγευμα τηλέφωνο να ενημερώσω για κάποια πράγματα για να ενημερωθεί ο δωρεάν εγκαταστατης για Παρασκευη όντως πρωί.. (σε τι είδους τοίχο θα τοποθετηθεί αν έχω κέλυφος κλπ κλπ).. Σε αυτή μας την επικοινωνία, ενημερώνω με κοφτό τρόπο, ωραία θέλω και εγώ κάποια πράγματα να ενημερώσω για τον εγκατάστατη σας 

1. Δε θα γίνουν ζημιές με γκρεμίσματα στο πάτωμα μου γιατί στην προηγούμενη εγκατάσταση σας πριν κάποια χρόνια μου έσπασαν πάτωμα με τούβλο που έπεσε από το γκρέμισμα

2. Απορώ 3 μέτρα σωληνώσεων και ας είναι κοντή η απόσταση 

3. Θα γίνει άντληση κενού και όχι εξαέρωση αλλιώς να μήν ρθουν καθόλου..  

Εντάξει κύριε καλώς θα τα μεταφέρω στον εγκατάστατη..

 

Όντως πρωί ακριβέστατα ήρθαν, με υφακι και αγένεια αμίλητοι ούτε καλημέρα (χεστηκαμε)

-ΠΟΥ να το βάλω;

(Εγώ)Εσείς τι κρίνετε που πρέπει να μπει; 

-Εεεε όπου θέλετε εσείς δεν ξέρω..

Τεσπα μπαίνει σε μια θέση που υπήρχε κουρτινόξυλο, το βγάζει γιατί έβρισκε μπετό η τρύπα που ήδη εκανε.. 

Ρε παιδιά θα με βάλετε δλδ εμένα τώρα να κάνω νέες τρύπες να στοκαρω να παω να κόψω την κουρτίνα η να  αλλάξω την κουρτίνα; είμαστε σοβαροί; 

Απάντηση: και τι θες να σου κάνω εγώ; 2 στόκους θα βάλεις σιγά.. (με ύφος)

Η συνέχεια προφανώς ήταν απολαστική γιατί κατάλαβα ότι είχε πειραχτει από τις απαιτήσεις για σωλήνες και αντλία.. Άκου να σου πω κάτι μου λέει είναι το ίδιο πράγμα εξαέρωση ε το να βάλεις αντλία, απλά η αντλία θα με κάνει να σου κουβαλάω στον τρίτο χωρίς ασανσέρ την αντλία κατάλαβες;  Δουλεύει όπως το καλοριφέρ κάνεις εξαέρωση και είναι το ίδιο.. Δε θα μου πεις εσύ πως να κάνω τη δουλειά μου είμαι ο καλύτερος και έχω και πιστοποίηση και με προσβάλλεις που είπες ότι δεν έχω αντλία και άλλες λοιπές αηδιες σάλτσες .. 

Τελικά προφανώς ενώ περίμενα να με γράψει τελικά κουβάλησε αντλία στην πορεία και έγινε άντληση κενού μπροστά μου, και εγινε όπως έπρεπε (πιστεύω) η εγκατάσταση το μηχάνημα φαίνεται πολύ κομπλε.. Αν πιστεύω δεν είχα ζητήσει στην επικοινωνία με την υπάλληλο σωλήνα 3 μέτρα Μιν και αντλία θα ερχόταν χωρίς προφανώς.. Στο τέλος φυσικά ούτε γεια δεν είπαμε.. ξύδι..

Πιστεύω αν εξαιρέσεις την αγγαρεία που έχω να φάω τώρα και τη γκρίνια της κυράς, καλά πήγε και 479 με εγκατάσταση μέσα ήταν μια χαρά κίνηση..

 

 

Σε ποια περιοχή φίλε; Τώρα αυτόν δεν πρέπει να τον στείλεις στην σέντρα κανονικά; Και το όνομα του να ξέρουμε καλό είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, UlveRz είπε

απλά η αντλία θα με κάνει να σου κουβαλάω στον τρίτο χωρίς ασανσέρ την αντλία κατάλαβες;  Δουλεύει όπως το καλοριφέρ κάνεις εξαέρωση και είναι το ίδιο.. Δε θα μου πεις εσύ πως να κάνω τη δουλειά μου είμαι ο καλύτερος και έχω και πιστοποίηση και με προσβάλλεις που είπες ότι δεν έχω αντλία και άλλες λοιπές αηδιες σάλτσες .. 

 

 

Είναι αδύνατο να έχει πιστοποίηση αερίων και ταυτόχρονα να λέει ότι η εκδίωξη είναι το ίδιο. Τραγικός. Προσωπικά θα έστελνα ένα ενημερωτικό email στην εταιρεία που το αγόρασες. Είναι δεδομένο ότι αλλού κάνει εξαέρωση και ίσως και κοντές σωλήνες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, liakjim said:

Θα σου έλεγα να πας εδώ https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/282146-a-c-in24-toshiba-24j2avsg-e1-b24g3kvsg-e

Διαθεσιμότητα, καλή τιμή, όλα τα καλούδια, εγγύηση 7 ετών, αθόρυβο .

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Μια πρώτη προσέγγιση (πιο πάνω από το μπάτζετ, αλλά αν θέλεις θέρμανση αυτό και το atxc35d είναι το bare minimum για οικονομία σε χρήση) . Έχει και την εγκατάσταση στην τιμή.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

Για άλλες προτάσεις, προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο σύμφωνα με τις οδηγίες του Sticky.

Για το Toshiba δεν ενοχλει ο χαμηλος βαθμος SCOP  και θερμ. αποδοσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

Για το Toshiba δεν ενοχλει ο χαμηλος βαθμος SCOP  και θερμ. αποδοσης;

Θεωρείς το 5,5 χαμηλό ? 

18 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

θερμ. αποδοσης;

Αυτο ποιο εννοείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, dimostr said:

Θεωρείς το 5,5 χαμηλό ? 

Αυτο ποιο εννοείς 

βλεπω τα εξης στο Toshiba

Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP) 4.1

Θερμ. Απόδοση(BΤU/h) 27797

ενω σε αλλα μοντελα ειναι 5 και πανω και 30.000 και πανω ακομα και στο Toyotomi.

Δεν παιζει ρολο στην θερμανση που το θελω κυριως;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

Για το Toshiba δεν ενοχλει ο χαμηλος βαθμος SCOP  και θερμ. αποδοσης;

Ναι, ναι θα σου καίει παραπάνω από ένα asyg24kmta. Στο ερωτηματολόγιο όμως γράφεις για εγγύηση. Είναι 3 vs 7 χρόνια. Θα πρέπει να βάλεις επέκταση εγγύησης να πας στα 5, αλλά με έξτρα κόστος. Παραπάνω θόρυβος, λιγότερα χαρακτηριστικά, θέλει έξτρα wifi, αυξημένη πιθανότητα για defrost.

Οπότε ζυγίζεις και αποφασίζεις.

3 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

βλεπω τα εξης στο Toshiba

Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP) 4.1

Θερμ. Απόδοση(BΤU/h) 27797

ενω σε αλλα μοντελα ειναι 5 και πανω και 30.000 και πανω ακομα και στο Toyotomi.

Δεν παιζει ρολο στην θερμανση που το θελω κυριως;

 

 

%CE%B5%CE%B4%CE%B3%CE%B5-white.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

Βαθμός θερμικής απόδοσης (SCOP) 4.1

Αυτό αφορά τη μέση ζώνη που μπορεί να αφορά τον2% της χώρας αλλα και πάλι μια χαρά νούμερο είναι το 4,1 

15 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

ενω σε αλλα μοντελα ειναι 5

Στη μέση ζώνη όχι 

 

15 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

πανω και 30.000

Σημασία έχει η ονομαστική απόδοση και όχι το εύρος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαρισυω πολυ ολους! Πολυ σημαντικο τα λιγοτερα χρηματα και τα 7 χρονια του Toshiba.

Θα παω για αυτο εκτος αν οι γεροι θελουν να δωσουν 1500 για το Fujitsu και θα προσθεσω μελλοντικα ενα 2ο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...