Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Γενικές ρυθμίσεις όσον αφορά τη θέρμανση; Αν όλα αυτά είναι inverter (τσέκαρε το LG), τότε θέλουμε σε όλα:

- Ίδια ρύθμιση θερμοκρασίας όλη τη διάρκεια της μέρας (ιδανικά σε όλα τα μηχανήματα την ίδια)

- Αδιάκοπη 24/7 λειτουργία

- Ανεμιστήρας Auto (αυτόματο)

- Περσίδες να κοιτάνε όσο το δυνατόν κάτω

Έτσι πετυχαίνουμε απόδοση στα μηχανήματα μας.., τώρα ανάλογα την περιοχή που βρίσκεσαι, λογικά μέχρι τους 4-5 βαθμούς θα έχουν άριστη απόδοση, από εκεί και κάτω θα αρχίσουν οι αποψύξεις των εξωτερικών μονάδων, οπότε μπορείς να το γυρίσεις στο πετρέλαιο ή να δουλεύεις και τους δύο τρόπους στις πολύ κρύες μέρες για να εξοικονομήσεις πετρέλαιο..

Από κει και πέρα αν δικαιούσαι επίδομα θέρμανσης κλπ, με το λογιστή σου τι πρέπει να κάψεις για τα ποσά που δικαιούσαι;)

Τα κλιματιστικά ξέρω πως να τα λειτουργήσω. Όντως στο προηγούμενο σπίτι έβγαλα 2-3 χειμώνες με το 24/7, και ρύθμιση στους 21 βαθμούς γιατί εκείνο το σπίτι είχε πολλές απώλειες.
Εγώ τώρα ρωτάω αν κάποιος χρησιμοποιεί 2 μορφές θέρμανσης, αν υπάρχει κανένα tip που πρέπει να ξέρουμε, για αυτό ρωτάω! :D
Δυστυχώς λόγο μωρού νομίζω πως δε γλυτώνω το να λειτουργήσω φέτος λίγο παραπάνω και το πετρέλαιο, για να υπάρχει καλή ζέστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, johnykim said:

@liakjim, έκανα παραγγελία το Daikin ATXC25D Siesta Sensira τελικά. Θα γράψω εντυπώσεις όταν το λειτουργήσω.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Εχει μπει και δικη μου παραγγελια για το ιδιο. Επειτα απο πολλες καθυστερησεις και παλινωδιες, απο εκει που αποφασισα να αγορασω...

Αναμενω εγκατασταση.

Ελπιζω οτι ειναι καλη επιλογη. Αξιοπιστια και οικονομια δηλαδη, βασικα ζητουμενα.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Εχει μπει και δικη μου παραγγελια για το ιδιο. Επειτα απο πολλες καθυστερησεις και παλινωδιες, απο εκει που αποφασισα να αγορασω...

Αναμενω εγκατασταση.

Ελπιζω οτι ειναι καλη επιλογη. Αξιοπιστια και οικονομια δηλαδη, βασικα ζητουμενα.

Καλή εγκατάσταση και καλοδούλευτο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, johnykim said:

Καλή εγκατάσταση και καλοδούλευτο!

Και σε σενα αγαπητε!

Θα επανελθουμε εδω με εντυπωσεις ελπιζω, αποριες ελπιζω, και οχι...προβληματα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, yazidis είπε

Τα κλιματιστικά ξέρω πως να τα λειτουργήσω. Όντως στο προηγούμενο σπίτι έβγαλα 2-3 χειμώνες με το 24/7, και ρύθμιση στους 21 βαθμούς γιατί εκείνο το σπίτι είχε πολλές απώλειες.
Εγώ τώρα ρωτάω αν κάποιος χρησιμοποιεί 2 μορφές θέρμανσης, αν υπάρχει κανένα tip που πρέπει να ξέρουμε, για αυτό ρωτάω! :D
Δυστυχώς λόγο μωρού νομίζω πως δε γλυτώνω το να λειτουργήσω φέτος λίγο παραπάνω και το πετρέλαιο, για να υπάρχει καλή ζέστη!

Πιστεύω περιττό είναι να δουλεύεις ταυτόχρονα 2 τύπους θέρμανσης, μόνο πχ σε παγωνιές που τυχόν δεν σε φτάνουν τα κλιματιστικά ή ξέρω γω να μην παγώσουν τίποτα σωλήνες νερού του πετρελαίου, απλά για οικονομία σε αυτό να το βοηθάς λίγο με τα κλιματιστικά. Με το μωρό συχνό καθάρισμα τα φίλτρα (πχ κάθε 15 μέρες) και απέφυγε βαριά καθαριστικά κλπ.., φυσικά ό,τι σας πει και ο παιδίατρος..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giorgis4 είπε

@liakjim, δεν ξέρω αν το έχετε σχολιάσει ή έχω κάποιο λάθος σε αυτή το χαρακτηριστικό που δείχνω. Αυτά που υπογραμμίζω δε δείχνουν την κατώτερη κατανάλωση στα χαρτιά;

Αυτά τα στοιχεία είναι σε rated τιμές , 35C σε ψύξη και 7C σε θέρμανση και σε high ανεμιστήρα. Στην πράξη λοιπόν θα δούλε λιγότερα ελάχιστα (και σε κάποιες φορές περισσότερα πχ τα κινέζικα έχουν ελάχιστες που δεν βλέπουν ποτέ οι κάτοχοί τους, ίσα ίσα που μπορεί να είναι 2Χ ή και 3Χ πάνω).

Για το daikin μια καλή ένδειξη είναι τα data books, όπου για το atxc25c βλέπουμε αυτό:

image.png.cd262b519a29d73cd637695f4376eb8c.png

και

image.png.87fba0f68cc9257b264511077a3d1bd3.png

Ε λοιπόν σε ευνοϊκές συνθήκες κάπου εκεί παίζουν τα ελάχιστά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί στο public μου φαίνεται το χουν κάψει σαν το 50λεπτο του κίτρινου μαγαζιού. Αφού ξεκίνησαν πρώτοι με το πλαίσιο και έβαλαν το daikin 499€,ακολούθησε ο κωτσος με το πρακτικερ στα 479€. Και αντί να το ρίξουν και αυτοί ένα 20αρικο το ανέβασαν στα 535,20€. Το 0,20€ μου αρέσει. Δεν θα είχα θέμα αλλά θέλω να το πάρω από αυτούς λόγω klarna με τις 3 δόσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/10/2023 at 16:34, Kozanitis1 said:

Τι ύψος ορόφου έχεις βάλει; Βάλε όλο το μπλε πλαίσιο με τα χαρακτηριστικά του χώρου.., πότε κατασκευάστηκε κλπ; Μιλάμε για τον κάτω όροφο σωστά; Τι θερμοκρασία έβαλες για υπολογισμό;

Μην έχεις βάλει 5-6 μέτρα όλου του κτηρίου, λογικά θα είναι 2.80 με 3, άντε 3.20..

200W/m^2 είναι αρκετές απώλειες, ο χώρος δεν κλείνει με τίποτα πόρτες κλπ;

Πολύ δύσκολα να καλύψεις όλο αυτό τον χώρο με 1 μηχάνημα, ακόμα και κάποιο μεγάλο 27αρι-30αρι mitsubishi heavy ή fujitsu, θα πρέπει να λειτουργεί 24/7, αδιάκοπα για να συντηρήσει τον χώρο, ασχέτως κρύου.., βέβαια κάτω από 4-5 βαθμούς εξωτερική να ξέρεις θα αρχίσουν τα ζόρια..

Πχ αυτά ΙΣΩΣ σε καλύψουν κατά 80-90% του χειμώνα:

https://www.fujitsu-general.com/gr/products/split/wall/asyh36kmtb.html

https://mitsubishiheavyindustries.gr/oikiaka-klimatistika/srk-zr-w/

Συγκεκριμένα το SRK80 ZR W

Επίσης θα χρειαστεί να τραβήξεις από τον πίνακα γραμμή 3Χ4mm2 αποκλειστικά μόνο για το κλιματιστικό, παροχή της εξωτερικής μονάδας..

Εννοείται πως με τόσες απώλειες (σχεδόν 11kW+), μόνο οικονομικά δεν θα δουλέψουν αυτά τα μηχανήματα.., απλά θα σου εξοικονομήσουν ό,τι σώζεται.., δηλαδή μόνο αυτό να κάψει καμιά 3.000kWh όλο τον χειμώνα, ίσως και λιγότερο..

Καλησπέρα συνφορουμίτες.

Τελικά πρέπει να πάρουμε ένα έστω για να παρέχει μια βασική θέρμανση. Το budget ειναι 1200 max με την εγκατάσταση

Μας προτειναν το παρακατω στο Public - Εχετε καμια καλυτερη εναλλακτική (κυρια χρήση θέρμανση)

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/toyotomi-kuro-tkntkg-671r32-klimatistiko-inverter-24000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1679979?custom_campaign=PMax_GENERIC_Multi_All_Products_Ongoing&custom_source=google&custom_medium=cpc&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAu9yqBhBmEiwAHTx5p-rat5gNbZoaONoNV3St2yVXpcLRIb0PdJkHw5snSR0wI0LwT9lIPBoChq0QAvD_BwE

Ευχαριστώ πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, touristas1985 είπε

Καλησπέρα συνφορουμίτες.

Τελικά πρέπει να πάρουμε ένα έστω για να παρέχει μια βασική θέρμανση. Το budget ειναι 1200 max με την εγκατάσταση

Μας προτειναν το παρακατω στο Public - Εχετε καμια καλυτερη εναλλακτική (κυρια χρήση θέρμανση)

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/toyotomi-kuro-tkntkg-671r32-klimatistiko-inverter-24000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1679979?custom_campaign=PMax_GENERIC_Multi_All_Products_Ongoing&custom_source=google&custom_medium=cpc&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAu9yqBhBmEiwAHTx5p-rat5gNbZoaONoNV3St2yVXpcLRIb0PdJkHw5snSR0wI0LwT9lIPBoChq0QAvD_BwE

Ευχαριστώ πολυ!

Θύμισε μας απώλειες για το χώρο και περιοχή.., επίσης έχουμε πει άπειρες φορές πως για θέρμανση ΜΟΝΟ Daikin, Mitsubishi, Fujitsu, Toshiba

Αυτό που σου είπαν είναι φασον gree ή midea (δεν θυμάμαι ακριβώς), που σημαίνει υψηλά ελάχιστα watt και αρκετή κατανάλωση.. 

Αν θυμάμαι καλά είχες πολλές απώλειες με χάλια κουφώματα;

Πρέπει να ανέβεις σε λεφτά σίγουρα, ότι είχαμε πει:

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-80zr-w-klimatistiko-inverter-28000-btu-aa/1688526

Ή αυτό 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/fujitsu-km-series-asyaoyg24kmte-klimatistiko-inverter-24000-btu-aa/1688552

Αλλά δεν ξέρω αν θα σε καλύψει, καλύτερα από Fujitsu ξέρει ο @liakjim

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/10/2023 at 15:31, touristas1985 said:

Μιλαμε για οργανωση οχι αστεια :)

 

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού μη λειτουργικού κλιματιστικού 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Μόνο τζάκι.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 100τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα + σκαλα για 2ο οροφο (μεζονετα)
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Πάτρα 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Εγγυηση. Αδιαφορο wifi/ιονιστης
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Πολλές απώλειες. Ξυλινα παραθυρα με μονα τζαμια. Περιπου 10 παραθυρα στον οροφο
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας
  12. Θερμικές Απώλειες
    22087.56
    Watt
    18995.30
    KCal/h
    200.80
    Watt/m2
    172.68
    KCal/h/m2

αυτο ηταν. Γενικα και τεχνικο που εφερα μου ειπε να βαλω ενα καλο 24αρι για αρχη και ενα 2ο 18αρι στο μοναδικο αλλο σημειο που μπορω να βαλω.

 

Αυτο βλεπω κοντα στα λεφτα μετα

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/fujitsu-ecolandia-asyaoyg071klca-klimatistiko-inverter-24000-btu-aa/1687206

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253028-a-c-in24btu-mitsubishi-msz-hr71k

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278371-a-c-in24btu-daikin-atxc71d-sensira

 

 

32 minutes ago, Kozanitis1 said:

Θύμισε μας απώλειες για το χώρο και περιοχή.., επίσης έχουμε πει άπειρες φορές πως για θέρμανση ΜΟΝΟ Daikin, Mitsubishi, Fujitsu, Toshiba

Αυτό που σου είπαν είναι φασον gree ή midea (δεν θυμάμαι ακριβώς), που σημαίνει υψηλά ελάχιστα watt και αρκετή κατανάλωση.. 

Αν θυμάμαι καλά είχες πολλές απώλειες με χάλια κουφώματα;

Πρέπει να ανέβεις σε λεφτά σίγουρα, ότι είχαμε πει:

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-80zr-w-klimatistiko-inverter-28000-btu-aa/1688526

Ή αυτό 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/fujitsu-km-series-asyaoyg24kmte-klimatistiko-inverter-24000-btu-aa/1688552

Αλλά δεν ξέρω αν θα σε καλύψει, καλύτερα από Fujitsu ξέρει ο @liakjim

Να το παρω αποφαση δηλαδη ε μεχρι 1200 δεν? :) Πηγα απο τα 1000 στα 1200 τωρα παμε για 1500 

Επεξ/σία από touristas1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

αυτο ηταν. Γενικα και τεχνικο που εφερα μου ειπε να βαλω ενα καλο 24αρι για αρχη και ενα 2ο 18αρι στο μοναδικο αλλο σημειο που μπορω να βαλω.

 

Αυτο βλεπω κοντα στα λεφτα μετα

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/fujitsu-ecolandia-asyaoyg071klca-klimatistiko-inverter-24000-btu-aa/1687206

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253028-a-c-in24btu-mitsubishi-msz-hr71k

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278371-a-c-in24btu-daikin-atxc71d-sensira

 

 

Άσε τι λέει ο τεχνικός, έκατσε να βγαλει θερμικές απώλειες;

Αν όντως είναι τόσες πολλές οι απώλειες σου (22kW), με τίποτα δεν θα ζεσταθεί ικανοποιητικά ο χώρος στα πολλά κρύα

Μονόδρομος το SRK80ZR-W, τίποτα μικρότερο για αρχή, λειτουργία 24/7 αυστηρά, δεν τολμάς να το κλείσεις ακόμα και 10 μέρες να λείψεις και αυτό πιστεύω να σε "βγάλει" με ζόρι μέχρι τους 6-7 βαθμούς έξω, κάτω από τους 3 και με παγωνιές θα δυσκολέψει πολύ το πράμα, με πολύ ζόρι στο μηχάνημα και φυσικά κατανάλωση ρεύματος στο Θεό..

Κάνε πάλι έναν υπολογισμό για θερμικές απώλειες του χώρου μήπως το μαζέψουμε λίγο.. 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, Kozanitis1 said:

Άσε τι λέει ο τεχνικός, έκατσε να βγαλει θερμικές απώλειες;

Αν όντως είναι τόσες πολλές οι απώλειες σου (22kW), με τίποτα δεν θα ζεσταθεί ικανοποιητικά ο χώρος στα πολλά κρύα

Μονόδρομος το SRK80ZR-W, τίποτα μικρότερο για αρχή, λειτουργία 24/7 αυστηρά, δεν τολμάς να το κλείσεις ακόμα και 10 μέρες να λείψεις και αυτό πιστεύω να σε "βγάλει" με ζόρι μέχρι τους 6-7 βαθμούς έξω, κάτω από τους 3 και με παγωνιές θα δυσκολέψει πολύ το πράμα 

Το θεμα ειναι οτι αυτο δεν δινει πουθενα διαθεσιμοτητα δεν πρεπει να το εχουν καν αρα πρεπει να δω εναλλακτικες κυριως απο αυτους που τωρα τρεχουν προσφορες (public, kotso, plaisio)

16 minutes ago, Kozanitis1 said:

Άσε τι λέει ο τεχνικός, έκατσε να βγαλει θερμικές απώλειες;

Αν όντως είναι τόσες πολλές οι απώλειες σου (22kW), με τίποτα δεν θα ζεσταθεί ικανοποιητικά ο χώρος στα πολλά κρύα

Μονόδρομος το SRK80ZR-W, τίποτα μικρότερο για αρχή, λειτουργία 24/7 αυστηρά, δεν τολμάς να το κλείσεις ακόμα και 10 μέρες να λείψεις και αυτό πιστεύω να σε "βγάλει" με ζόρι μέχρι τους 6-7 βαθμούς έξω, κάτω από τους 3 και με παγωνιές θα δυσκολέψει πολύ το πράμα, με πολύ ζόρι στο μηχάνημα και φυσικά κατανάλωση ρεύματος στο Θεό..

Κάνε πάλι έναν υπολογισμό για θερμικές απώλειες του χώρου μήπως το μαζέψουμε λίγο.. 

Λιγο πιο αισιοδοξο εβγαλε

14839.94Watt

 

12762.35KCal/h

 

148.40Watt/m2

 

127.62KCal/h/m2

14839.94Watt 12762.35KCal/h 148.40Watt/m 2127.62KCal/h/m2

Επεξ/σία από touristas1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 26ska είπε

Λοιπόν αφού ο Κωτσο είχε δωρεάν την εγκατάσταση τσίμπησα τρία κλιματιστικά και τα τρία Toshiba.

Δύο arata για τα υπνοδωμάτια και ένα 18αρι egde white.Το edge αναμένεται σύντομα λεει...Να δούμε πότε θα μπει.

Στην ουσία αφού γλίτωσα το κόστος εγκατάστασης είναι σαν να μου βγήκε τ9 ένα arata τσάμπα.

Ελπίζω οι τεχνικοί του Κωτσο να μην είναι για τα πανηγύρια και να τηρουνε τις προδιαγραφές.

Καλορίζικα!
Πήρα κι εγώ το 18αρι Edge white και μου είπε ο προϊστάμενος του καταστήματος που είναι φίλος οτι θα τα έχουν σε μια εβδομάδα.
Μίλησα και με τους τεχνικούς που συνεργάζεται ο κώτσο στην περιοχή μου και κάνουν τα προβλεπόμενα (αντλία κενου, 3 μετρα σωλήνα). Βέβαια θα είμαι απο πάνω.

Δεν ξέρω αν μπορώ να ζητήσω κάποιο χαρτί που να αναφέρει τι έκαναν πχ αντλία κενού και 3 μέτρα σωλήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ababa641 είπε

Καλορίζικα!
Πήρα κι εγώ το 18αρι Edge white και μου είπε ο προϊστάμενος του καταστήματος που είναι φίλος οτι θα τα έχουν σε μια εβδομάδα.
Μίλησα και με τους τεχνικούς που συνεργάζεται ο κώτσο στην περιοχή μου και κάνουν τα προβλεπόμενα (αντλία κενου, 3 μετρα σωλήνα). Βέβαια θα είμαι απο πάνω.

Δεν ξέρω αν μπορώ να ζητήσω κάποιο χαρτί που να αναφέρει τι έκαναν πχ αντλία κενού και 3 μέτρα σωλήνα.

https://opse.gr/Files/doc1.pdf

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Καλορίζικα!
Πήρα κι εγώ το 18αρι Edge white και μου είπε ο προϊστάμενος του καταστήματος που είναι φίλος οτι θα τα έχουν σε μια εβδομάδα.
Μίλησα και με τους τεχνικούς που συνεργάζεται ο κώτσο στην περιοχή μου και κάνουν τα προβλεπόμενα (αντλία κενου, 3 μετρα σωλήνα). Βέβαια θα είμαι απο πάνω.

Δεν ξέρω αν μπορώ να ζητήσω κάποιο χαρτί που να αναφέρει τι έκαναν πχ αντλία κενού και 3 μέτρα σωλήνα.

Οι τεχνικοί σε πήραν ή τους έψαξες.εσυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...