Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 minutes ago, mindreader said:

A μαλιστα, φερνω λοιπον οποιον ψυκτικο θελω εγω.

Υποχρεωτικα, μια φορα ετησιως, σωστα; (για να μην χαθει η 10ετης εγγυηση).

Υποβαλλω καπου ετησιως το αποδεικτικο της συντηρησης, ή απλα κραταω αποδειξεις, αν τυχον ποτε χρειαστουν, να μπορω να τις δειξω στην daikin;

Μου είπαν ότι τις στέλνεις με email σε αυτούς ώστε να τις καταχωρήσουν. Θα το κάνω τις επόμενες ημέρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, popopo said:

Μου είπαν ότι τις στέλνεις με email σε αυτούς ώστε να τις καταχωρήσουν. Θα το κάνω τις επόμενες ημέρες. 

Thanks!

Εσυ ανοιξες κωδικους στην daikin, ή ζητησες να σου ανοιξουν αυτοι; Εκανες τη διαδικασια με την επεκταση εγγυησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

Thanks!

Εσυ ανοιξες κωδικους στην daikin, ή ζητησες να σου ανοιξουν αυτοι; Εκανες τη διαδικασια με την επεκταση εγγυησης;

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις ακριβώς την διαδικασία;

Λογικά θα σου ζητήσουν να στείλεις φωτογραφίες με την απόδειξη αγοράς και την απόδειξη εγκατάστασης, στην απόδειξη εγκατάστασης ας είναι γραμμένο το μοντέλο/serial number καλύτερα.

 

Εγώ την αγορά την έκανα από blue dealer πέρυσι οπότε δεν ξέρω ακριβώς πώς γίνεται η διαδικασία για αγορά από αλυσίδα/άλλο κατάστημα.

Σε εμένα έγινε η αγορά και όταν έγινε η εγκατάσταση (από δικό μου άτομο) απλά έστειλα φωτογραφία την απόδειξη στον blue dealer όπου εκείνος μου άνοιξε τον λογαριασμό.

Μέσα από τον λογαριασμό έκανα την επέκταση εγγύησης. Κάποια στιγμή νομίζω μου ήρθε και γράμμα στο σπίτι με την απόδειξη ή κάτι τέτοιο από την επέκταση εγγύησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kostaslepe είπε

Θόρυβος από κλιματιστικό Toyotomi izuru eco 9000btu. 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το κλιματιστικό που αναφέρω στο θέμα. Όταν το κλιματιστικό λειτουργεί στην ψύξη και έξω έχει δυνατό άνεμο συγκεκριμένης κατεύθυνσης, στον οποίο είναι εκτεθειμένη η εξωτερική μονάδα, μεταφέρεται θόρυβος στην εσωτερική μονάδα και συγκεκριμένα δυνατοί χτύποι. Οι χτύποι αυξάνουν την ένταση και την συχνότητα τους ανάλογα με την την αυξομείωση της έντασης του ανέμου. Όταν κάλεσα τον εξουσιοδοτημένο τεχνικό της εταιρείας (καθότι είναι ακόμα στην εγγύηση) μου ανέφερε ότι πιθανόν κατά την εγκατάσταση να μην έχουν κάνει σωστά την διαδικασία με το κενό αέρος και να ζορίζεται το κλιματιστικό όταν πιέζεται από τον άνεμο. Επανέλαβε αυτή την διαδικασία ο ψυκτικός αλλά το πρόβλημα παραμένει. Όταν τον κάλεσα εκ νέου μου ανέφερε ότι δεν του έχει ξανατύχει αντίστοιχο περιστατικό, δεν γνωρίζει τι μπορεί να είναι και ότι θα επικοινωνήσει με την εταιρεία μήπως βρουν κάποια λύση. Γενικά και σε επικοινωνία που είχα με την εταιρεία θέλουν να το πάνε ψάχνοντας και από ότι κατάλαβα δεν γνωρίζουν τι βλάβη μπορεί να έχει.

Να αναφέρω ότι ο θόρυβος πιθανόν ξεκινά όταν αρχίζει και βγάζει νερό από τον σωλήνα της αποχέτευσης και μπορεί να συνεχίζει για ώρα αφότου κλείσω το κλιματιστικό έως ότου στεγνώσει το νερό στον σωλήνα της αποχέτευσης, Τα πάντα στην εξωτερική μονάδα είναι σωστά στερεωμένα και η απόδοση του κλιματιστικού είναι καλή.  Επισυνάπτω βίντεο με τον θόρυβο που ανέφερα. Εαν γνωρίζει ή αν έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε κάποιον θα ήθελα την βοήθεια σας. Σας ευχαριστώ πολύ.

  

@Klausx

4 ώρες πριν, insomniagfg είπε

θεσσαλονικη ,αν εχουμε κατω απο 7 βαθμους και λιγοτερο, οπου πεφτει η αποδοση, λες να φτανει το 12?

Ανεβάζω το edge 13000. Σας καλύπτει άνετα.

image.png.7cbd3c484a7453d28230ec8cdba3cc34.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kostaslepe είπε

Θόρυβος από κλιματιστικό Toyotomi izuru eco 9000btu. 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το κλιματιστικό που αναφέρω στο θέμα. Όταν το κλιματιστικό λειτουργεί στην ψύξη και έξω έχει δυνατό άνεμο συγκεκριμένης κατεύθυνσης, στον οποίο είναι εκτεθειμένη η εξωτερική μονάδα, μεταφέρεται θόρυβος στην εσωτερική μονάδα και συγκεκριμένα δυνατοί χτύποι. Οι χτύποι αυξάνουν την ένταση και την συχνότητα τους ανάλογα με την την αυξομείωση της έντασης του ανέμου. Όταν κάλεσα τον εξουσιοδοτημένο τεχνικό της εταιρείας (καθότι είναι ακόμα στην εγγύηση) μου ανέφερε ότι πιθανόν κατά την εγκατάσταση να μην έχουν κάνει σωστά την διαδικασία με το κενό αέρος και να ζορίζεται το κλιματιστικό όταν πιέζεται από τον άνεμο. Επανέλαβε αυτή την διαδικασία ο ψυκτικός αλλά το πρόβλημα παραμένει. Όταν τον κάλεσα εκ νέου μου ανέφερε ότι δεν του έχει ξανατύχει αντίστοιχο περιστατικό, δεν γνωρίζει τι μπορεί να είναι και ότι θα επικοινωνήσει με την εταιρεία μήπως βρουν κάποια λύση. Γενικά και σε επικοινωνία που είχα με την εταιρεία θέλουν να το πάνε ψάχνοντας και από ότι κατάλαβα δεν γνωρίζουν τι βλάβη μπορεί να έχει.

Να αναφέρω ότι ο θόρυβος πιθανόν ξεκινά όταν αρχίζει και βγάζει νερό από τον σωλήνα της αποχέτευσης και μπορεί να συνεχίζει για ώρα αφότου κλείσω το κλιματιστικό έως ότου στεγνώσει το νερό στον σωλήνα της αποχέτευσης, Τα πάντα στην εξωτερική μονάδα είναι σωστά στερεωμένα και η απόδοση του κλιματιστικού είναι καλή.  Επισυνάπτω βίντεο με τον θόρυβο που ανέφερα. Εαν γνωρίζει ή αν έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε κάποιον θα ήθελα την βοήθεια σας. Σας ευχαριστώ πολύ.

  

Βάλε φωτογραφία της εξωτερικής μονάδας. Ακόμη δεν έχεις βρει λύσει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αφού ο Κωτσο είχε δωρεάν την εγκατάσταση τσίμπησα τρία κλιματιστικά και τα τρία Toshiba.

Δύο arata για τα υπνοδωμάτια και ένα 18αρι egde white.Το edge αναμένεται σύντομα λεει...Να δούμε πότε θα μπει.

Στην ουσία αφού γλίτωσα το κόστος εγκατάστασης είναι σαν να μου βγήκε τ9 ένα arata τσάμπα.

Ελπίζω οι τεχνικοί του Κωτσο να μην είναι για τα πανηγύρια και να τηρουνε τις προδιαγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 26ska είπε

Λοιπόν αφού ο Κωτσο είχε δωρεάν την εγκατάσταση τσίμπησα τρία κλιματιστικά και τα τρία Toshiba.

Δύο arata για τα υπνοδωμάτια και ένα 18αρι egde white.Το edge αναμένεται σύντομα λεει...Να δούμε πότε θα μπει.

Στην ουσία αφού γλίτωσα το κόστος εγκατάστασης είναι σαν να μου βγήκε τ9 ένα arata τσάμπα.

Ελπίζω οι τεχνικοί του Κωτσο να μην είναι για τα πανηγύρια και να τηρουνε τις προδιαγραφές.

Δεν είναι τεχνικοί του κώτσου. Είναι απλό συνεργείο ψυκτικών που συνεργάζονται μαζί τους (εξωτερικοί συνεργάτες). Είναι τυχαίο ως προς το ποιοι θα έρθουν, εξαρτάται από την περιοχή σου, το χρονικό διάστημα κτλ. Οπότε θα πρέπει να είσαι εκεί, κανόνισε με τη δουλειά κτλ  και να είσαι έτοιμος για να διεκδικήσεις τα αυτονόητα, αλλιώς ξεπέτα.

Φοβερή επιλογή έκανες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Klausx είπε

Βάλε φωτογραφία της εξωτερικής μονάδας. Ακόμη δεν έχεις βρει λύσει;

Ακόμα όχι. Ήρθε πάλι ο εξουσιοδοτημένος τεχνικός και άλλαξε το μοτέρ της εξωτερικής μονάδας (της φτερωτής) επειδή πίστευαν πως το παλιό έχει κάποιο κενό και παίζει η φτερωτή όταν ζοριζεται και έτσι προκύπτει ο θόρυβος..πάλι όμως συνεχίζει το πρόβλημα.

IMG_20231117_150124.jpg

IMG_20231117_150152.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmaris είπε

πως βαζουμε φωτο?εμενα δεν τις δεχοταν.....

Ανεβάζεις πχ εδώ https://postimages.org/

και μετά βάζεις τον σύνδεσμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostaslepe είπε

Ακόμα όχι. Ήρθε πάλι ο εξουσιοδοτημένος τεχνικός και άλλαξε το μοτέρ της εξωτερικής μονάδας (της φτερωτής) επειδή πίστευαν πως το παλιό έχει κάποιο κενό και παίζει η φτερωτή όταν ζοριζεται και έτσι προκύπτει ο θόρυβος..πάλι όμως συνεχίζει το πρόβλημα.

IMG_20231117_150124.jpg

IMG_20231117_150152.jpg

Δεν βλέπω κάτι περίεργο, αν το βγάλεις από την πρίζα σταματάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys καλησπέρα και πάλι.

Μια ερώτηση γιατί δε θυμάμαι αν έχει αναλυθεί. Έχουμε μήπως κάποιον μπούσουλα ή κάποιες γενικές "ρυθμίσεις" αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε 2 μορφές θέρμανσης στο σπίτι; Μετακόμισα και θα κάνω 1ο χειμώνα έχοντας και θέρμανση με πετρέλαιο, αλλά έχοντας και 3 κλιματιστικά στο σπίτι (Toshiba Arata/Yukai 16άρι, Daikin Sensira 12άρι, LG 12άρι) τα οποία υπερκαλύπτουν τους χώρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Giorgis4 είπε

Άρα λοιπόν τα χαρακτηριστικά που δίνουν οι εταιρείες δεν επαληθεύονται και είναι και καλύτερα;;;; Τουλάχιστον για το δικό σου...ποιος ξέρει για τα άλλα...

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_20231117_031412.jpg.269554938fda611f7815840f93699a7c.jpg

 

@liakjim, δεν ξέρω αν το έχετε σχολιάσει ή έχω κάποιο λάθος σε αυτή το χαρακτηριστικό που δείχνω. Αυτά που υπογραμμίζω δε δείχνουν την κατώτερη κατανάλωση στα χαρτιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yazidis είπε

Guys καλησπέρα και πάλι.

Μια ερώτηση γιατί δε θυμάμαι αν έχει αναλυθεί. Έχουμε μήπως κάποιον μπούσουλα ή κάποιες γενικές "ρυθμίσεις" αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε 2 μορφές θέρμανσης στο σπίτι; Μετακόμισα και θα κάνω 1ο χειμώνα έχοντας και θέρμανση με πετρέλαιο, αλλά έχοντας και 3 κλιματιστικά στο σπίτι (Toshiba Arata/Yukai 16άρι, Daikin Sensira 12άρι, LG 12άρι) τα οποία υπερκαλύπτουν τους χώρους.

Γενικές ρυθμίσεις όσον αφορά τη θέρμανση; Αν όλα αυτά είναι inverter (τσέκαρε το LG), τότε θέλουμε σε όλα:

- Ίδια ρύθμιση θερμοκρασίας όλη τη διάρκεια της μέρας (ιδανικά σε όλα τα μηχανήματα την ίδια)

- Αδιάκοπη 24/7 λειτουργία

- Ανεμιστήρας Auto (αυτόματο)

- Περσίδες να κοιτάνε όσο το δυνατόν κάτω

Έτσι πετυχαίνουμε απόδοση στα μηχανήματα μας.., τώρα ανάλογα την περιοχή που βρίσκεσαι, λογικά μέχρι τους 4-5 βαθμούς θα έχουν άριστη απόδοση, από εκεί και κάτω θα αρχίσουν οι αποψύξεις των εξωτερικών μονάδων, οπότε μπορείς να το γυρίσεις στο πετρέλαιο ή να δουλεύεις και τους δύο τρόπους στις πολύ κρύες μέρες για να εξοικονομήσεις πετρέλαιο..

Από κει και πέρα αν δικαιούσαι επίδομα θέρμανσης κλπ, με το λογιστή σου τι πρέπει να κάψεις για τα ποσά που δικαιούσαι;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...