Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, zeys13 είπε

40 τμ το δωμάτιο, fujitsu AOYG071KLCA το κλιματιστικό.

Σε παρακαλώ, μπορείς να μας ανεβάσεις ένα video από την εξωτερική μονάδα σε λειτουργία; Πχ unlisted στο YouTube. Πως σου φαίνεται από θόρυβο;

1 ώρα πριν, kostisger είπε

Ξανατρέχοντας το εργαλέιο υπολογισμού αλλά βάζοντας για μόνωση τοίχου κέλυφος μου βγάζει τα παρακάτω αποτελέσματα

2639.38Watt

2269.86KCal/h

65.98Watt/m2

56.75KCal/h/m2

Απλά  όπως είπα δε μπορώ δυστυχώς να βάλω απο το βορεινό τοίχο που είναι εκτεθειμένος σε αερα οπότε δεν είναι και πλήρως ρεαλιστικό.

Θα μείνει μετά σίγουρα και θα είναι κυρίως για ψύξη και backup αν πάθει ποτε τίποτα η αντλία θερμότητας

Θα έβαζα ένα 12αρι Daikin Perfera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλος με asyg18kmta μου έστειλε το παρακάτω διάγραμμα. Δεν έχει καλή ανάλυση (5' ), αλλά δείχνει ότι η σειρά kmta της Fujitsu θα πρέπει να έχει τις απολύτως χαμηλότερες ελάχιστες καταναλώσεις σε 18,24Κ σε θέρμανση:

image.png.7bbecf0931721895a5eab2c9398111ad.png

Τα δίνει τα νούμερα αυτά:

image.png.013da08ba56345370a9860949b1f02b2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Για υπνοδωμάτιο έχω βρει τα παρακάτω κλιματιστικά.

1) https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278367-a-c-in9btu-daikin-atxc25d-sensira

2) https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252991-a-c-in9btu-fujitsu-asyg025kpca

3) https://www.skroutz.gr/s/42292168/TCL-Elite-Premium-PRM-II-09CHSD-XAC1I-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Για ψύξη και θέρμανση.

Στα χαρτιά, από θέμα οικονομίας, φαίνεται το Fujitsu να υπερέχει. 3071 - 12966 BTU εύρος στη θέρμανση.

 

Ποιο θα προτείνατε; Ιδανικά αν τα αγοράσει έχει κάποιος, να μας πει και στην πράξη πως είναι.

Επίσης, θα προτείνατε κάποιο άλλο; 500€ περίπου με εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα. Για υπνοδωμάτιο έχω βρει τα παρακάτω κλιματιστικά.

1) https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278367-a-c-in9btu-daikin-atxc25d-sensira

2) https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252991-a-c-in9btu-fujitsu-asyg025kpca

3) https://www.skroutz.gr/s/42292168/TCL-Elite-Premium-PRM-II-09CHSD-XAC1I-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Για ψύξη και θέρμανση.

Στα χαρτιά, από θέμα οικονομίας, φαίνεται το Fujitsu να υπερέχει. 3071 - 12966 BTU εύρος στη θέρμανση.

 

Ποιο θα προτείνατε; Ιδανικά αν τα αγοράσει έχει κάποιος, να μας πει και στην πράξη πως είναι.

Επίσης, θα προτείνατε κάποιο άλλο; 500€ περίπου με εγκατάσταση.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είμαι ένας υπέρ ευχαριστημένος κάτοχος ενός shorai premium 24αρι, αλλά με προβληματίζουν τα σχόλια για τη φτερωτή: https://www.skroutz.gr/s/37065226/Toshiba-Arata-RAS-10CAVG-E-RAS-B10CKVG-E-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-WiFi.html

Το edge επίσης είναι απλησίαστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, johnykim είπε

Είμαι ένας υπέρ ευχαριστημένος κάτοχος ενός shorai premium 24αρι, αλλά με προβληματίζουν τα σχόλια για τη φτερωτή: https://www.skroutz.gr/s/37065226/Toshiba-Arata-RAS-10CAVG-E-RAS-B10CKVG-E-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-WiFi.html

Το edge επίσης είναι απλησίαστο. 

Το πήρε ο αδερφός μου το 10άρι. Τάφος.

Αν σου κάτσει η φτερωτή, θα αλλαχθεί στο πλαίσιο εγγύησης.

Αλλιώς πας στο daikin και του βάζεις με 99€ 10 χρόνια εγγύηση.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το πήρε ο αδερφός μου το 10άρι. Τάφος.

Αν σου κάτσει η φτερωτή, θα αλλαχθεί στο πλαίσιο εγγύησης.

Αλλιώς πας στο daikin και του βάζεις με 99€ 10 χρόνια εγγύηση.

Με προβληματίζει το 4400 BTU ελάχιστη απόδοση (ψύξη - θέρμανση). Έχει τρελό SCOP, 5.78, αλλά δεν ξέρω αν χρειάζομαι τόση μεγάλη απόδοση για υπνοδωμάτιο. 13648 BTU μέγιστη δίνει στη θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, johnykim είπε

Με προβληματίζει το 4400 BTU ελάχιστη απόδοση (ψύξη - θέρμανση). Έχει τρελό SCOP, 5.78, αλλά δεν ξέρω αν χρειάζομαι τόση μεγάλη απόδοση για υπνοδωμάτιο. 13648 BTU μέγιστη δίνει στη θέρμανση.

Μη σε απασχολεί. Έχω το atxc25b. Επίσης 4400. Ψύξη πέφτει 105W, θέρμανση 145.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θόρυβος από κλιματιστικό Toyotomi izuru eco 9000btu. 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το κλιματιστικό που αναφέρω στο θέμα. Όταν το κλιματιστικό λειτουργεί στην ψύξη και έξω έχει δυνατό άνεμο συγκεκριμένης κατεύθυνσης, στον οποίο είναι εκτεθειμένη η εξωτερική μονάδα, μεταφέρεται θόρυβος στην εσωτερική μονάδα και συγκεκριμένα δυνατοί χτύποι. Οι χτύποι αυξάνουν την ένταση και την συχνότητα τους ανάλογα με την την αυξομείωση της έντασης του ανέμου. Όταν κάλεσα τον εξουσιοδοτημένο τεχνικό της εταιρείας (καθότι είναι ακόμα στην εγγύηση) μου ανέφερε ότι πιθανόν κατά την εγκατάσταση να μην έχουν κάνει σωστά την διαδικασία με το κενό αέρος και να ζορίζεται το κλιματιστικό όταν πιέζεται από τον άνεμο. Επανέλαβε αυτή την διαδικασία ο ψυκτικός αλλά το πρόβλημα παραμένει. Όταν τον κάλεσα εκ νέου μου ανέφερε ότι δεν του έχει ξανατύχει αντίστοιχο περιστατικό, δεν γνωρίζει τι μπορεί να είναι και ότι θα επικοινωνήσει με την εταιρεία μήπως βρουν κάποια λύση. Γενικά και σε επικοινωνία που είχα με την εταιρεία θέλουν να το πάνε ψάχνοντας και από ότι κατάλαβα δεν γνωρίζουν τι βλάβη μπορεί να έχει.

Να αναφέρω ότι ο θόρυβος πιθανόν ξεκινά όταν αρχίζει και βγάζει νερό από τον σωλήνα της αποχέτευσης και μπορεί να συνεχίζει για ώρα αφότου κλείσω το κλιματιστικό έως ότου στεγνώσει το νερό στον σωλήνα της αποχέτευσης, Τα πάντα στην εξωτερική μονάδα είναι σωστά στερεωμένα και η απόδοση του κλιματιστικού είναι καλή.  Επισυνάπτω βίντεο με τον θόρυβο που ανέφερα. Εαν γνωρίζει ή αν έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε κάποιον θα ήθελα την βοήθεια σας. Σας ευχαριστώ πολύ.

  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, kostaslepe said:

Να αναφέρω ότι ο θόρυβος πιθανόν ξεκινά όταν αρχίζει και βγάζει νερό από τον σωλήνα της αποχέτευσης και μπορεί να συνεχίζει για ώρα αφότου κλείσω το κλιματιστικό έως ότου στεγνώσει το νερό στον σωλήνα της αποχέτευσης,

Μήπως να δοκίμαζες να αλλάξεις θέση στην σωλήνα αποχεύτευσης ή να τοποθετήσεις κάτι κοντά στην αποληξή της ώστε να μην την χτυπάει απευθείας ο άνεμος; Δοκίμασε να δέσεις κάποιο σφουγγάρι ή πάνι ώστε να μην μπορεί να μπει αέρας με δύναμη μέσα στο σωλήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Μη σε απασχολεί. Έχω το atxc25b. Επίσης 4400. Ψύξη πέφτει 105W, θέρμανση 145.

Άρα λοιπόν τα χαρακτηριστικά που δίνουν οι εταιρείες δεν επαληθεύονται και είναι και καλύτερα;;;; Τουλάχιστον για το δικό σου...ποιος ξέρει για τα άλλα...

Spoiler

IMG_20231117_031412.jpg.269554938fda611f7815840f93699a7c.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostaslepe είπε

Θόρυβος από κλιματιστικό Toyotomi izuru eco 9000btu. 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το κλιματιστικό που αναφέρω στο θέμα. Όταν το κλιματιστικό λειτουργεί στην ψύξη και έξω έχει δυνατό άνεμο συγκεκριμένης κατεύθυνσης, στον οποίο είναι εκτεθειμένη η εξωτερική μονάδα, μεταφέρεται θόρυβος στην εσωτερική μονάδα και συγκεκριμένα δυνατοί χτύποι. Οι χτύποι αυξάνουν την ένταση και την συχνότητα τους ανάλογα με την την αυξομείωση της έντασης του ανέμου. Όταν κάλεσα τον εξουσιοδοτημένο τεχνικό της εταιρείας (καθότι είναι ακόμα στην εγγύηση) μου ανέφερε ότι πιθανόν κατά την εγκατάσταση να μην έχουν κάνει σωστά την διαδικασία με το κενό αέρος και να ζορίζεται το κλιματιστικό όταν πιέζεται από τον άνεμο. Επανέλαβε αυτή την διαδικασία ο ψυκτικός αλλά το πρόβλημα παραμένει. Όταν τον κάλεσα εκ νέου μου ανέφερε ότι δεν του έχει ξανατύχει αντίστοιχο περιστατικό, δεν γνωρίζει τι μπορεί να είναι και ότι θα επικοινωνήσει με την εταιρεία μήπως βρουν κάποια λύση. Γενικά και σε επικοινωνία που είχα με την εταιρεία θέλουν να το πάνε ψάχνοντας και από ότι κατάλαβα δεν γνωρίζουν τι βλάβη μπορεί να έχει.

Να αναφέρω ότι ο θόρυβος πιθανόν ξεκινά όταν αρχίζει και βγάζει νερό από τον σωλήνα της αποχέτευσης και μπορεί να συνεχίζει για ώρα αφότου κλείσω το κλιματιστικό έως ότου στεγνώσει το νερό στον σωλήνα της αποχέτευσης, Τα πάντα στην εξωτερική μονάδα είναι σωστά στερεωμένα και η απόδοση του κλιματιστικού είναι καλή.  Επισυνάπτω βίντεο με τον θόρυβο που ανέφερα. Εαν γνωρίζει ή αν έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε κάποιον θα ήθελα την βοήθεια σας. Σας ευχαριστώ πολύ.

  

Εφόσον επιβεβαιώνεται ότι είναι θέμα ανέμου τότε αλλάζεις θέση στην εξωτερική μονάδα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, liakjim said:

Το πήρε ο αδερφός μου το 10άρι. Τάφος.

Αν σου κάτσει η φτερωτή, θα αλλαχθεί στο πλαίσιο εγγύησης.

Αλλιώς πας στο daikin και του βάζεις με 99€ 10 χρόνια εγγύηση.

Την επεκταση εγγυησης, μπορω να την κανω και μονος μου, ως πελατης;

Εννοω, μπορω ισως απο την ιστοσελιδα της daikin να το κανω μονος μου; Γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, liakjim said:

Σε παρακαλώ, μπορείς να μας ανεβάσεις ένα video από την εξωτερική μονάδα σε λειτουργία; Πχ unlisted στο YouTube. Πως σου φαίνεται από θόρυβο;

Θα έβαζα ένα 12αρι Daikin Perfera.

Θα το κάνω, θέλεις σε διαφορετικές θερμοκρασιες εσωτερικά; να το βαλω σε υψηλή ζήτηση πχ ή στο powerful; τώρα ηταν στο auto παντως ο εσωτερικός ανεμιστήρας. Είχα γράψει και παλιότερα σχετικά με το θόρυβο, οτι μου φαίνεται μια χαρα ειδικά σε σχεση με ενα 18 on off Carrefour που ειχα πριν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...