Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, arianos16 είπε

Σε θέρμανση εννοείς πιο ελάχιστα πιο οικονομικό ; Και τι χαρακτηριστικά ; 
γιατι τα 300€ κάτω είναι μεγάλο πλας 😅

Ναι σε θέρμανση. Μη με ρωτήσεις σε χρήμα τι βγαίνει. Για τα χαρακτηριστικά ρίξε μια ματιά στο site της toshiba.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Είναι τεράστιοι αλήτες. Μασούλησαν με υπερτιμολογήσεις όλο το κρατικό χρήμα και τα λεφτά των μεροκαματιάρηδων που νόμιζαν ότι παίρνουν "προσφορά" και τώρα τα δίνουν σε τιμές "χώμα" (δηλ. χωρίς καπέλο). Αυτό το κλιματιστικό το αγόραζε 450 ευρώ κάποιος πριν 3 μήνες (γλιτώνοντας... 30 ευρώ) και ο Πάμπλικ/Κωτσόβολος/Πράκτικερ τσίμπαγε 200 σχεδόν. Αυτοί είμαστε, αυτά μας κάνουν.

Λίγο που το είχα ψάξει πάντως, δεν είχαν φουσκώσει οι τιμές σε όλα τα μοντέλα. Υπάρχουν κυρίως καλές σειρές, που παρέμειναν σταθερά ακριβές, χωρίς να ανέβουν κι άλλο. Το φούσκωμα δηλαδή έπαιξε πιο πολύ σε οικονομικά και ευπώλητα μοντέλα. Οπότε θεωρώ ότι όσοι είχαν επιδότηση, είχαν έναν παραπάνω λόγο να πάρουν από ποιοτικές σειρές και όχι τις πιο κάτω.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Basketikos_ said:

Λίγο που το είχα ψάξει πάντως, δεν είχαν φουσκώσει οι τιμές σε όλα τα μοντέλα. Υπάρχουν κυρίως καλές σειρές, που παρέμειναν σταθερά ακριβές, χωρίς να ανέβουν κι άλλο. Το φούσκωμα δηλαδή έπαιξε πιο πολύ σε οικονομικά και ευπώλητα μοντέλα. Οπότε θεωρώ ότι όσοι είχαν επιδότηση, είχαν έναν παραπάνω λόγο να πάρουν από ποιοτικές σειρές και όχι τις πιο κάτω.

Ορθόν. Κυρίως τα 22-24-26 δεν πολυ-τσίμπησαν, και δη των καλών σειρών.

9άρια και 12άρια χτυπήθηκαν αλύπητα, καλές και κακές σειρές. Ιδίως τα φασόν. Έφτασαν κάτι κίντερ εκπληξη αριέλλι και γιουροπρο να κάνουν 400 και 500 ευρώ, ήμαρτον, έλεος και παρταμησταχρωστώ ήταν η φάση. Και μάλιστα, σε μία περίοδο που η Κίνα ξαναξεκίνησε να στέλνει τις καραβιές της μετα-πανδημικά, άρα το περιθώριο κέρδους των πωλητών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, ήταν ακόμα πιο ληστρικό.

Όλα αυτά στις πλάτες του κόσμου που έμπαινε στο τόπικ και είχε μπατζετ 350-400 ευρώ, με μικρά παιδιά ή ηλικιωμένους ή σφιχτά οικονομικά οι περισσότεροι. Διαολίζομαι, γιατί μπορούσαν να πάρουν δαηκίνους και τοσιμπαίους και έμειναν στα χάηερ και τα τισιελ. Όχι πως είναι κακά, αλλά θέρμανση τσούζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/282166-a-c-in16-toshiba-16j2avsg-e1-b16g3kvsgbe

Να το πάρω από εδώ με δωρεάν εγκατάσταση??

Θα μπλέξω με τους ψυκτικούς? Την τελευταία φορά από Κωτσόβολο συνεργαζόμενος ψυκτικός μου έλεγε ότι δεν χρειάζεται 3 μέτρα παρόλο που το καλύπτει ο Κωτσόβολος και όταν έβαλε αντλία την κράτησε για κάνα λεπτό όπου πρέπει στο τέλος να έκανε εκδίωξη. Γιατί έφυγε αρκετός αέρας και το έκλεισε απότομα .

Ή στα ίδια λεφτά χωρίς  δωρεάν εγκατάσταση και να ψάξω ψυκτικό που θα του πω τι θέλω αλλιώς να μην έρθει.

Φοβάμαι και το αναμένεται...δεν είναι ετοιμοπαραδοτο.

Επεξ/σία από dimo69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι και αλλιώς αγοράζετε τη χειρότερη περίοδο. Οι ψυκτικοί θα σας κλάνουν και θα σας ξεπετάξουν, οπότε οπλιστείτε με υπομονή, ρίξτε μια ματιά στο sticly για να δείτε για αυτά που θα τσακωθείτε και κρατήστε στην άκρη ένα ρεπό για να είστε σπίτι όταν με το κακό θα έρθουν.

ΥΓ Υπάρχουν και κάποιοι σωστοί επαγγελματίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 26ska είπε

Άποψη για τους ψυκτικούς από Aircon energy στη Συγγρού;Κανουν τα προβλεπόμενα στην εγκατάσταση;

Έχω θετική εμπειρία από εγκατάσταση ηλιακού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimo69 είπε

Γιατί χειρότερη περίοδο? Νόμιζα το καλοκαίρι είναι η χειρότερη περίοδος!

Εν μέσω προσφορών τύπου BF; Δεν ξέρω, νομίζω ότι τώρα είναι πιο συμπυκνωμένες οι αγορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εν μέσω προσφορών τύπου BF; Δεν ξέρω, νομίζω ότι τώρα είναι πιο συμπυκνωμένες οι αγορές.

Σαν το καλοκαίρι δεν είναι για τα κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Απ ότι βλέπω μέχρι στιγμής το daikin  είναι στα 479€ από κωτσο-πρακτικερ, και 499€ από πλαίσιο-public με την τοποθέτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 26ska είπε

Άποψη για τους ψυκτικούς από Aircon energy στη Συγγρού;Κανουν τα προβλεπόμενα στην εγκατάσταση;

Βάλαμε αρχές Μαιου στο πατρικό όλα προβλεπόμενα αλλά τα ζήτησα πριν έρθουν σύμφωνα με τις οδηγίες των παιδιών εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη συντομα ελπιζω θα εχει μπει το daikin sensira το 9αρι στο σπιτι, και δεν ηταν πρωτη μου επιλογη η συνδεσιμοτητα, ομως ετσι κι αλλιως θα το εχω πανω σε πριζακι tapo, για να ελεγχω και την καταναλωση. Αναρωτιεμαι αν μπορω να τηλεχειριζομαι το κλιματιστικο, οχι για θεμα ρυθμισεων, αλλα μονο να το ανοιγω και να το κλεινω, αν μπορω με το on/off του tapo να το ανοιγω και να το κλεινω οταν θελω. Γινεται αυτο; Γιατι στο παλιο κλιματιστικο που εχω, ειναι σαν οταν πεφτει το ρευμα, που απλα τοτε παιζουν λιγο οι γρυλλιες και επειτα παραμενει κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος γτ στον ζεστο αερα βγαζει εντονη μυρωδια σκονης;; τα εξωτερικα φιλτρα μαζι με την εξωτερικη μοναδα ειναι καθαρα.Στο dry δεν μυριζει κατι. Τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...