Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Η διαφορά είναι ότι το Onoff με το που το ανάβεις πάει στο 100% τον συμπιεστή. Δεν έχει ενδιάμεσα. Θα δουλεύει έτσι μέχρι να πιάσει το offset και θα σβήσει.

Αν θέλεις να δεις παρόμοιο σχήμα με το Inverter, βάλτο στο 16C ώστε να πάει και αυτό στο 100% σταθερά.

 

6 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

To 9άρι "φονιάς" μιτσουμπίσι που μου έχει ξεμείνει από το 1999 (ο τελευταίος μου δεινόσαυρος) έχει μέγιστη κατανάλωση 1000 βαττ περίπου. Δίνει όντως άμεση ψύξη και θέρμανση, όπως τις περιγράφεις.

Όπως διαπίστωσες εσύ, κι όπως σου ειπε ο λιακτζιμ, τα σύγχρονα δουλεύουν μεταξύ 100 και 400, εκτός κι αν τους ''ζητήσεις'' να γίνουν ον/οφφ σαν τα παλιά, τρελαίνοντάς τα. Πώς το κάνεις αυτό; Βάζεις το κοντρολάκι στους 16 βαθμούς και τον ανεμιστήρα στο τέρμα. Αν το κλιματιστικό σου έχει λειτουργία τούρμπο (η δαηκιν έχει), τότε πατάς το κουμπί και για 20 λεπτά δουλεύει σαν παλιό καλό ον/οφφ, αλλά με 1200 βαττ μέγιστη.

Αν συνυπολογίσουμε ότι τα COP/EER είναι 30-40% πάνω, ένα μιτσουμπίσι του 1999 που καίει 1000 βαττ "δίνει" 2000 βαττ ψύξης στο χώρο, ενώ ένα δάηκιν του 2023 που καίει στο τούρμπο 1200, αποδίδει ως και 3000/3500 ψύξη, ανάλογα το μοντέλο. Κι αυτό ήταν εμφανές φέτος, που το μεν κόπιαζε (περ. μια ώρα) για να δροσίσει με ανοιχτές πόρτες 3 δωμάτια, ενώ το δε, δρόσιζε και τα 3 αισθητά, μετά το 20λεπτο της powerful λειτουργίας.

Απλά, δεν ήξερες να κάνεις τη σωστή χρήση, όπως και πολύς κόσμος που γκρινιάζει στο σκρουτζ, τώρα σου είπαμε ποια είναι.

Ίσως δεν έγινα κατανοητός πριν, ψυκτικός μέτρησε με θερμόμετρο τον αέρα που έβγαινε απ' τις γρίλιες, και το Klimatair κατέβαζε για πλάκα ενώ τα Midea με το πάσο τους και δεν έφτασαν και ποτέ τόσο χαμηλά όσο το Klimatair.

Στο Low και Turbo και τα τρία.

Θεωρώ πώς έχει να κάνει και με το ψυκτικό μέσο, αλλά δε θα διαφωνήσω περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να πάρω για τους παππούδες ένα δωδεκάρι να ζεσταθούν τώρα το χειμώνα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι για θέρμανση κυρίως από προσωπική εμπειρία κι όχι απλά να σπάει το κρύο; Ποσό γύρω στα 500 και τμ στα 25-30 σαλονοκουζίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Max90 είπε

στα 25-30 σαλονοκουζίνα

Είσαι σίγουρος ότι θα φτάσει το 12 αρι για να ζεσταθούν , έχει τόσο καλές μονωσεις ?

για να μη βρεθείς με κλιματιστικό που δε θα φτάνει και τα λεφτά σου να πετάξεις αλλα και να μη ζεσταθεί ο κόσμος κανε αυτό μόνο για το χώρο του κλιματιστικού 

https://www.elith.gr/calc/index.php

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ

Ερωτηση, συνηθισμενη, αλλα απαιτει ψαγμενη απαντηση.

Εχει μπει παραγγελια για daikin, συντομα πιστευω να γινει και η εγκατασταση. Με το θεμα 'συντηρηση΄, τι ισχυει; Επισημα και ανεπισημα.

Επισημα λενε οτι πρεπει να κανεις ετησια συντηρηση; Δεν ξερω αν το ονομαζουν 'service'.

Σε οσα κλιματιστικα ειχαμε μεχρι τωρα στη ζωη μας, ενω ειμαστε τυπικοι σε ολα, γενικως δεν 'χαμπαριαζαμε' να βαζει στο τρυπακι καθε εταιρια, επειδη ετσι θελει. Στο αμαξι βεβαιως και θα παω ετησιως και μαλιστα το παω και σε επισημη αντιπροσωπεια. Αλλα ειναι οι ζωες μας εκει μεσα. Και σιγουρα, κινειται στους δρομους.

Αλλα γενικως, δεν κανουμε ποτε 'βαρια' χρηση κλιματιστικου. Οπως δεν κανω και καθε χρονο συντηρηση για τον λεβητα πετρελαιου. Κανω καθε 2 χρονια, και υπερβολη ειναι παλι, γιατι τα τελευταια χρονια, κανουμε ελαχιστη χρηση, αλλα παρολα αυτα, θεωρω οτι πρεπει να γινει.

Κλιματιστικα, διαφορων εταιριων, μεχρι τωρα, το τονιζω με ΜΙΚΡΗ ΧΡΗΣΗ (μονο σε απολυτο καυσωνα, δηλαδη καμια 20αρια μερες το χρονο), καναμε συντηρηση, μια φορα στα 5 χρονια. Ολα καλα. Ποτε κανενα προβλημα.

Απλα θελω να μου πειτε, τι ισχυει με 'νεοτερα' και 'επωνυμα' κλιματιστικα, σαν τα daikin που αναμενω. Φανταζομαι επισημως θα θελουν 'επισημο αρμεγμα' της αγελαδας, αλλα δεν, εκτος αν πειτε κατι επιτακτικο εσεις και θα το αξιολογησω.

Πειτε και συσχετιση με εγγυηση αν υπαρχει.

Ανεπισημα, για μικρη χρηση, πειτε μου, αν εκτιματε οτι ειμαι οκ με το να καλω εναν ψυκτικο, οπως καναμε παντα, μια φορα την 5ετια.

(Αν λειτουργουσαν μια χαρα τα τυχαρπαστα κλιματιστικα με συντηρηση οχι ιδιαιτερη και στα χρονια, κατι ποιοτικα ανωτερο και παντα με μικρη χρηση, αναμενω οτι μπορει να κανει το ιδιο)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mindreader είπε

ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ

Ερωτηση, συνηθισμενη, αλλα απαιτει ψαγμενη απαντηση.

Εχει μπει παραγγελια για daikin, συντομα πιστευω να γινει και η εγκατασταση. Με το θεμα 'συντηρηση΄, τι ισχυει; Επισημα και ανεπισημα.

Επισημα λενε οτι πρεπει να κανεις ετησια συντηρηση; Δεν ξερω αν το ονομαζουν 'service'.

Σε οσα κλιματιστικα ειχαμε μεχρι τωρα στη ζωη μας, ενω ειμαστε τυπικοι σε ολα, γενικως δεν 'χαμπαριαζαμε' να βαζει στο τρυπακι καθε εταιρια, επειδη ετσι θελει. Στο αμαξι βεβαιως και θα παω ετησιως και μαλιστα το παω και σε επισημη αντιπροσωπεια. Αλλα ειναι οι ζωες μας εκει μεσα. Και σιγουρα, κινειται στους δρομους.

Αλλα γενικως, δεν κανουμε ποτε 'βαρια' χρηση κλιματιστικου. Οπως δεν κανω και καθε χρονο συντηρηση για τον λεβητα πετρελαιου. Κανω καθε 2 χρονια, και υπερβολη ειναι παλι, γιατι τα τελευταια χρονια, κανουμε ελαχιστη χρηση, αλλα παρολα αυτα, θεωρω οτι πρεπει να γινει.

Κλιματιστικα, διαφορων εταιριων, μεχρι τωρα, το τονιζω με ΜΙΚΡΗ ΧΡΗΣΗ (μονο σε απολυτο καυσωνα, δηλαδη καμια 20αρια μερες το χρονο), καναμε συντηρηση, μια φορα στα 5 χρονια. Ολα καλα. Ποτε κανενα προβλημα.

Απλα θελω να μου πειτε, τι ισχυει με 'νεοτερα' και 'επωνυμα' κλιματιστικα, σαν τα daikin που αναμενω. Φανταζομαι επισημως θα θελουν 'επισημο αρμεγμα' της αγελαδας, αλλα δεν, εκτος αν πειτε κατι επιτακτικο εσεις και θα το αξιολογησω.

Πειτε και συσχετιση με εγγυηση αν υπαρχει.

Ανεπισημα, για μικρη χρηση, πειτε μου, αν εκτιματε οτι ειμαι οκ με το να καλω εναν ψυκτικο, οπως καναμε παντα, μια φορα την 5ετια.

(Αν λειτουργουσαν μια χαρα τα τυχαρπαστα κλιματιστικα με συντηρηση οχι ιδιαιτερη και στα χρονια, κατι ποιοτικα ανωτερο και παντα με μικρη χρηση, αναμενω οτι μπορει να κανει το ιδιο)

Έχει κάποιο νόημα αυτή η ανάρτηση ? 
Δεν θες να κανεις ετήσιες συντηρήσεις ακόμα και αν δεν χρειάζονται ΠΟΛΥ απλά είσαι εκτός εγγύησης , δεν υπάρχει κάτι να ψάξουμε ούτε να συζητήσουμε η οτιδήποτε άλλο 

Οι όροι είναι ξεκάθαροι 

εαν δε συμφωνείς η ψάχνεις να βρεις κλιματιστικό που δεν έχει τέτοιο όρο η τις κανεις η δεν τις κανεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θέλω για το δωμάτιο της μικρής 11-12τμ ένα 9αρι ουσιαστικά για θέρμανση και είμαι ανάμεσα σε arata/yukai η sensira για edge και perfera πάνε τουλάχιστον 300€ πάνω και πιστεύω δεν αξίζει. 

Και τα δύο μηχανήματα στα ίδια λεφτά είναι sensira 480+100 (10 χρόνια), arata 550 (7 χρόνια) άρα πάμε βάση της οικονομικής λειτουργίας. Σε ψύξη δεν ξέρω αν θα το δουλεύω αν ναι τότε σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις άρα δεν το υπολογίζω.

Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, dimostr said:

Έχει κάποιο νόημα αυτή η ανάρτηση ? 
Δεν θες να κανεις ετήσιες συντηρήσεις ακόμα και αν δεν χρειάζονται ΠΟΛΥ απλά είσαι εκτός εγγύησης , δεν υπάρχει κάτι να ψάξουμε ούτε να συζητήσουμε η οτιδήποτε άλλο 

Οι όροι είναι ξεκάθαροι 

εαν δε συμφωνείς η ψάχνεις να βρεις κλιματιστικό που δεν έχει τέτοιο όρο η τις κανεις η δεν τις κανεις 

Τι απαιτει ο κατασκευαστης; Πιστοποιημενο τεχνικο με πληρωμη 100 ευρω καθε ετος;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Τι απαιτει ο κατασκευαστης; Πιστοποιημενο τεχνικο με πληρωμη 100 ευρω καθε ετος;

Δεν είναι 100 ευρώ ,δε ξέρω πως βγάζεις αυτό το νούμερο 

Συντήρηση από επαγγελματία ψυκτικό με απόδειξη για το συγκεκριμένο μηχάνημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dimostr said:

Δεν είναι 100 ευρώ ,δε ξέρω πως βγάζεις αυτό το νούμερο 

Συντήρηση από επαγγελματία ψυκτικό με απόδειξη για το συγκεκριμένο μηχάνημα 

Αν δεν γινει συντηρηση, χανεται η εγγυηση;

Δεν σκεφτομαι να κανω επεκταση εγγυησης. Ακομη δεν μου εχουν πει αν τα νεα daikin εχουν 2 ή 5 ετη, οταν δεν ειναι απο blue dealer αλλα απο αλλο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αν δεν γινει συντηρηση, χανεται η εγγυηση;

Δεν σκεφτομαι να κανω επεκταση εγγυησης. Ακομη δεν μου εχουν πει αν τα νεα daikin εχουν 2 ή 5 ετη, οταν δεν ειναι απο blue dealer αλλα απο αλλο καταστημα.

Ναι 

τα daikin A έχουν 3 χρόνια τα F 5 χρόνια 

πλεον όλα μπορο6ν να πάρουν επέκταση στα 10 χρόνια 

υποχρεωτικη συντήρηση μετά το πρώτο έτος εγκατάστασης για καθε έτος που αφορά το χρόνο εγγύησης 

30 λεπτά πριν, komatoza είπε

Καλημέρα. Θέλω για το δωμάτιο της μικρής 11-12τμ ένα 9αρι ουσιαστικά για θέρμανση και είμαι ανάμεσα σε arata/yukai η sensira για edge και perfera πάνε τουλάχιστον 300€ πάνω και πιστεύω δεν αξίζει. 

Και τα δύο μηχανήματα στα ίδια λεφτά είναι sensira 480+100 (10 χρόνια), arata 550 (7 χρόνια) άρα πάμε βάση της οικονομικής λειτουργίας. Σε ψύξη δεν ξέρω αν θα το δουλεύω αν ναι τότε σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις άρα δεν το υπολογίζω.

Τι προτείνετε?

Οποίο και να πάρεις από τα δυο είναι καλή επιλογή απλά το roshiba έχει 7 χρόνια εγγύηση χωρίς έξτρα κόστος πέραν των συντηρήσεων και πρέπει να είναι και πιο αθόρυβο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, phanispal said:

 

Ίσως δεν έγινα κατανοητός πριν, ψυκτικός μέτρησε με θερμόμετρο τον αέρα που έβγαινε απ' τις γρίλιες, και το Klimatair κατέβαζε για πλάκα ενώ τα Midea με το πάσο τους και δεν έφτασαν και ποτέ τόσο χαμηλά όσο το Klimatair.

Στο Low και Turbo και τα τρία.

Θεωρώ πώς έχει να κάνει και με το ψυκτικό μέσο, αλλά δε θα διαφωνήσω περαιτέρω.

Μια χαρά κατανοητός έγινες, χάνεις όμως μία πολύ σημαντική παράμετρο, που έχουμε παραλείψει να αναφέρουμε: Τα σύγχρονα κλιματιστικά, έχουν αδιανόητα ισχυρότερο ανεμιστήρα από τα παλιά. Eνός άλλου παλιού μου μιτσουμπίσι του 2009, που τυχαίνει να έχω κρατήσει μάνιουαλ, η εκπομπή αέρα είναι μαξ 180-200 κυβικά μέτρα / ώρα. Ένα toshiba yukai έχει περιθώριο από 72 ως 540 (!!!!).

Όπως καταλαβαίνεις, το ένα θα έχει μικρότερη θερμοκρασία αέρα εξόδου, γιατί παράγει... λιγότερο αέρα. Το άλλο, θα έχει πιο ζεστό αέρα εξόδου, ακόμα κι αν αποδίδει τα διπλά watt, πολύ απλά γιατί τα... μοιράζει σε πολύ περισσότερο αέρα.

Δε λέμε ότι οι αισθήσεις σου κάνουν λάθος. Λέμε ότι λάθος τις ερμηνεύεις. Τα κλιματιστικά του σήμερα είναι πολύ εξυπνότερα - οικονομικότερα - ανετότερα και πιο ήσυχα στο χώρο αλλά και ισχυρότερα ως προς μέγιστη απόδοση σε Βαττ, όταν θες τουρμπάρισμα, για κάποιο λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια, η τιμη στον κωτσοβολο, πως παιζει καθε μερα; Κοιταζω της daikin. Ειλικρινα, αλλαζει καθε μερα! Τη μια μερα 600 ευρω. Την επομενη 650. Την αλλη 500. Δεν καταλαβαινω. Ουτε μετοχες στο χρηματιστηριο τοσες συχνες αλλαγες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...