Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/8/2023 στις 11:35 ΠΜ, mindreader είπε

Παρατηρω οτι το παλαιο on-off μη inverter κλιμαστικο, ακομη και σε 30 βαθμους να το βαλω θερμοκρασια αν εξω εχει 40,
εχεις την αισθηση οτι 'παγωνει' το χωρο.

Αντιθετα εχω βρεθει σε χωρους με κλιματιστικα inverter, οπου μπορει να εχουν ρυθμισμενη χαμηλοτερο θερμοκρασια,
πχ 25, και δεν εχεις την αισθηση οτι 'παγωνουν' το χωρο. Δροσιζουν ωραια.

Θελω να μου πειτε αν αυτο ειναι μονο δικη μου αισθηση, και που οφειλεται.
Επισης θελω να ξερω αν αυτη η αισθηση που προκυπτει απο τον τροπο λειτουργιας αν αντιλαμβανομαι σωστα,
τι σημαινει για την καταναλωση ρευματος.

και εγω αυτή την εντύπωση έχω.  όσο παλιότερο τόσο καλύτερο σε ψύξη μου φαίνεται. 

ειδικά με κάτι παμπάλαια Mitsubishi  χρειάζεσαι μπουφάν το καλοκαίρι μέσα στο σπίτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, The_Judas είπε

και εγω αυτή την εντύπωση έχω.  όσο παλιότερο τόσο καλύτερο σε ψύξη μου φαίνεται. 

ειδικά με κάτι παμπάλαια Mitsubishi  χρειάζεσαι μπουφάν το καλοκαίρι μέσα στο σπίτι. 

Μέχρι που βλέπεις τη χαώδη διαφορά σε κατανάλωση και λες οκ, αντίο παμπάλαιο mitsubishi.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@fotmeTο daikin το 9000 το έβγαλε Κωτσόβολος μόλις 479 με δωρεάν εγκατάσταση.. Το χτύπησα μόλις.. Ευχαριστώ @liakjim για τις συμβουλές..

Επεξ/σία από UlveRz
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μέχρι που βλέπεις τη χαώδη διαφορά σε κατανάλωση και λες οκ, αντίο παμπάλαιο mitsubishi.

Καλώς ή κακώς δε μετράνε όλοι το τελευταίο Watt που θα κάψουν.

Συμφωνώ δε συμφωνώ με τα γραφήματα, τόσες δεκαετίες εξέλιξης της τεχνολογίας μετά, οικολογικά ψυκτικά μέσα, στο θέμα της απόδοσης γελάει ο κόσμος.

Πάλι καλά που είναι και πιο οικονομικά και δεν είναι μόνο φρου φρου κι αρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

στο θέμα της απόδοσης

Μάλλον θα πρέπει να το ορίσουμε αυτό.

Τα καλά σύγχρονα κλιματιστικά δίνουν μόνο την ενέργεια που θέλει ο χώρος με την ελάχιστη κατανάλωση ενέργειας.

Δεν ξέρω ποιος γελάει ακριβώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, phanispal said:

Καλώς ή κακώς δε μετράνε όλοι το τελευταίο Watt που θα κάψουν.

Συμφωνώ δε συμφωνώ με τα γραφήματα, τόσες δεκαετίες εξέλιξης της τεχνολογίας μετά, οικολογικά ψυκτικά μέσα, στο θέμα της απόδοσης γελάει ο κόσμος.

Πάλι καλά που είναι και πιο οικονομικά και δεν είναι μόνο φρου φρου κι αρώματα.

Να το συζητήσουμε. Γιατί "γελάει ο κόσμος" με την απόδοση;

Από αυτό εδώ το τόπικ έχω κόψει 30-40% κόστη θέρμανσης και 50-60% ψύξης σε 3 σπίτια. Με απτά αποτελέσματα. Από τις 7-8-9 κβ ενός κλιματιστικού του 2000, στις 3-4-5 του 2023 ως προς θέρμανση, κι από τις 4-5 ψύξης στη 1,5 - 3 ως προς ψύξη. Με καλύτερα αποτελέσματα αίσθησης στο χώρο, λιγότερη φασαρία κλπ, που δε μετράνε στο οικονομικό, αλλά είναι κι αυτά παράγοντες.

Σε ποιο πεδίο της τεχνολογίας έχουμε δει μέσα σε 20 χρόνια αύξηση 30-60% αποτελεσματικότητας; Μόνο στη βιομηχανική επανάσταση, που πήγαμε από το χέρι/άλογο στον ατμό, κι αυτό πήρε χιλιάδες χρόνια για να γίνει ως ιστορική διεργασία, ώστε να φτάσουμε μεταξύ 1800 και 1815 να γεμίσουμε τον κόσμο ατμοκίνηση.

Γενικά κιόλας, με το πώς πάει η φάση, ο στόχος δεν είναι να μην καίμε τίποτα. Ο στόχος είναι να καίμε ό,τι μπορούμε να παραγάγουμε από εγκατεστημένες ΑΠΕ. Εκεί έχουμε πετύχει το βιώσιμο - αέναο κάποιου τύπου. Όχι όταν τα 26άρια a/c θα θερμαίνουν 200τμ με 1κβ, αλλά όταν οι 5κβ που θέλουν θα καλύπτονται από τα φ/β της στέγης καθενός, ή, για τις πολυκατοικίες, από τα αιολικά που θα έχουμε καταμεσής του Αιγαίου και των ξεροβουνιών μιας ορεινής και χέρσας (αλλά ανεμόεσσας) χώρας όπως η δική μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρατάκια στον Κώτσο για υπνοδωμάτια σε τιμές BF.

Επίσης όποιος ψάχνει περφέρα χτυπάει τώρα.

13 λεπτά πριν, ababa641 είπε

 ποιο λέτε

Toshiba.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μάλλον θα πρέπει να το ορίσουμε αυτό.

Τα καλά σύγχρονα κλιματιστικά δίνουν μόνο την ενέργεια που θέλει ο χώρος με την ελάχιστη κατανάλωση ενέργειας.

Δεν ξέρω ποιος γελάει ακριβώς.

 

8 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Να το συζητήσουμε. Γιατί "γελάει ο κόσμος" με την απόδοση;

Έκανα λόγο αποκλειστικά για την απόδοση σε δεδομένες συνθήκες, που ΟΚ, από μόνη της δε λέει και πολλά, αλλά λέμε.

Καλώς η λειτουργία τους πλέον έχει εξομαλυνθεί αν θέλετε ώστε να μην υπάρχουν άσκοπες σπατάλες, αλλά αν για οποιοδήποτε λόγο ζητήσεις όσο πιο άμεση ψύξη γίνεται (κι ας την πληρώσεις), τα σύγχρονα δε μπορούν να στη δώσουν όπως τα παλαιότερα.

Μου τη βάρεσε ρε φίλε, γύρισα από  διακοπές Αυγούστου κι έχω 34°C μέσα στο σπίτι και θέλω να μαζευτώ. Θέλω ψύξη και τη θέλω τώρα και δε με νοιάζει αν θα κάψω 0,20€ παραπάνω τις επόμενες δύο ώρες. Ε το σύγχρονο δε μπορεί να κατεβάσει τόσο γρήγορα και τόσο πολύ τη θερμοκρασία.

Ακραίο σενάριο, το δέχομαι, απλά θα περίμενε κανείς μετά από τόσες δεκαετίες, εκτός από την εξέλιξη στην κατανάλωση και τα Wi-Fi, ΟΤΑΝ βάζεις τη ζητούμενη θερμοκρασία στο γαμίδι το Low να ξεχνάει την τσέπη σου και το περιβάλλον και να μπορεί να αποδώσει. Αλλά δε μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

το σύγχρονο δε μπορεί να κατεβάσει τόσο γρήγορα και τόσο πολύ τη θερμοκρασία.

Θα πρέπει να το μετατρέψεις σε on-off, βάζοντάς το 16C και powerful και έλα πες μου μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω μετά, το έχω δει στην πράξη με θερμόμετρο. Τσούκου τσούκου κατέβαζαν τα inverter, κομμάτια το on-off (και δεν έφτασαν και ποτέ τόσο χαμηλά σε θερμοκρασία τα inverter).

Midea RF New 12άρι και 9άρι τα inverter, 12άρι Klimatair Plus ασυντήρητο ούτε ξέρω για πόσα χρόνια το on-off (δεν είναι δικό μου).

Έβλεπα το θερμόμετρο στο Klimatair και δεν το πίστευα (και τα τρία στο Low και Turbo).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τι να σου πω μετά, το έχω δει στην πράξη με θερμόμετρο. Τσούκου τσούκου κατέβαζαν τα inverter, κομμάτια το on-off (και δεν έφτασαν και ποτέ τόσο χαμηλά σε θερμοκρασία τα inverter).

Midea RF New 12άρι και 9άρι τα inverter, 12άρι Klimatair Plus ασυντήρητο ούτε ξέρω για πόσα χρόνια το on-off (δεν είναι δικό μου).

Έβλεπα το θερμόμετρο στο Klimatair και δεν το πίστευα (και τα τρία στο Low και Turbo).

Η διαφορά είναι ότι το Onoff με το που το ανάβεις πάει στο 100% τον συμπιεστή. Δεν έχει ενδιάμεσα. Θα δουλεύει έτσι μέχρι να πιάσει το offset και θα σβήσει.

Αν θέλεις να δεις παρόμοιο σχήμα με το Inverter, βάλτο στο 16C ώστε να πάει και αυτό στο 100% σταθερά.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, phanispal said:

Καλώς η λειτουργία τους πλέον έχει εξομαλυνθεί αν θέλετε ώστε να μην υπάρχουν άσκοπες σπατάλες, αλλά αν για οποιοδήποτε λόγο ζητήσεις όσο πιο άμεση ψύξη γίνεται (κι ας την πληρώσεις), τα σύγχρονα δε μπορούν να στη δώσουν όπως τα παλαιότερα.

Μου τη βάρεσε ρε φίλε, γύρισα από  διακοπές Αυγούστου κι έχω 34°C μέσα στο σπίτι και θέλω να μαζευτώ. Θέλω ψύξη και τη θέλω τώρα και δε με νοιάζει αν θα κάψω 0,20€ παραπάνω τις επόμενες δύο ώρες. Ε το σύγχρονο δε μπορεί να κατεβάσει τόσο γρήγορα και τόσο πολύ τη θερμοκρασία.

To 9άρι "φονιάς" μιτσουμπίσι που μου έχει ξεμείνει από το 1999 (ο τελευταίος μου δεινόσαυρος) έχει μέγιστη κατανάλωση 1000 βαττ περίπου. Δίνει όντως άμεση ψύξη και θέρμανση, όπως τις περιγράφεις.

Όπως διαπίστωσες εσύ, κι όπως σου ειπε ο λιακτζιμ, τα σύγχρονα δουλεύουν μεταξύ 100 και 400, εκτός κι αν τους ''ζητήσεις'' να γίνουν ον/οφφ σαν τα παλιά, τρελαίνοντάς τα. Πώς το κάνεις αυτό; Βάζεις το κοντρολάκι στους 16 βαθμούς και τον ανεμιστήρα στο τέρμα. Αν το κλιματιστικό σου έχει λειτουργία τούρμπο (η δαηκιν έχει), τότε πατάς το κουμπί και για 20 λεπτά δουλεύει σαν παλιό καλό ον/οφφ, αλλά με 1200 βαττ μέγιστη.

Αν συνυπολογίσουμε ότι τα COP/EER είναι 30-40% πάνω, ένα μιτσουμπίσι του 1999 που καίει 1000 βαττ "δίνει" 2000 βαττ ψύξης στο χώρο, ενώ ένα δάηκιν του 2023 που καίει στο τούρμπο 1200, αποδίδει ως και 3000/3500 ψύξη, ανάλογα το μοντέλο. Κι αυτό ήταν εμφανές φέτος, που το μεν κόπιαζε (περ. μια ώρα) για να δροσίσει με ανοιχτές πόρτες 3 δωμάτια, ενώ το δε, δρόσιζε και τα 3 αισθητά, μετά το 20λεπτο της powerful λειτουργίας.

Απλά, δεν ήξερες να κάνεις τη σωστή χρήση, όπως και πολύς κόσμος που γκρινιάζει στο σκρουτζ, τώρα σου είπαμε ποια είναι.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω τα στοιχεία για ανακαινισμένη ημιυπόγεια γκαρσονιέρα η οποία πολύ πιθανό να χρησιμοποιηθεί και ως Airbnb και ως μόνιμη για τον γιο αργότερα. Για δύο κλιματιστικά, σε σαλόνι και κρεβατοκάμαρα. Ή μήπως να μπουν σαλόνι και κουζίνα; Από αυτά που έχετε γράψει εννοείται πως έχω κυκλώσει arata, αλλά και TCL miracle 3. Τι χαμηλές πιάνουν αυτά τα δύο σε ψύξη και θέρμανση;

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1040€ (και τα δύο)

Νέα αγορά 

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Κωτσόβολος ή οποιοδήποτε με Εξοικονομώ 2021

Χρήση κλιματιστικού : 60% ψύξη / 40% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης : Αποκλειστική πηγή ψύξης πολύ πιθανόν και θέρμανσης (αν δε χρησιμοποιείται το αέριο).  Υπάρχει λέβητας αερίου. Για αρχή με μποτίλια υγραερίου.

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος σαλόνι, υπνοδωμάτιο, όπως η κάτοψη 

Τοποθεσία : Θεσσαλονίκη - Κάτω Τούμπα  https://penteli.meteo.gr/stations/helexpo/

Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αξιοπιστία, επιθυμητό να είναι αθόρυβο, κατανάλωση.

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Στα ανοίγματα μονώσεις κέλυφος, κουφώματα pvc με διπλά τζάμια, αερισμός σε κρεβατοκάμαρα και σαλόνι.

Όλο το σπίτι 50m²

4583.61Watt

3941.90KCal/h

91.67Watt/m^2

78.84KCal/h/m^2

          για 22⁰C

 

Σαλόνι 12m²

1661.69Watt

1429.05KCal/h

138.47Watt/m^2

119.09KCal/h/m^2

          για 22⁰C

 

Κρεβατοκάμαρα 10m²

1577.10Watt

1356.30KCal/h

157.71Watt/m^2

135.63KCal/h/m^2

          για 22⁰C

 

IMG_20231114_034751.jpg

Επεξ/σία από Giorgis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...