Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι ψάχνετε για πριζακια που δείχνουν κατανάλωση, η tapo σε καλή τιμή ( σίγουρα θα παίζει και αλλού).

https://www.kafkas.gr/landing-pages/diktyaka-tp-link-tapo-smart-home-se-times-black-friday-/tp-link-priza-souko-asyrmati-wifi-16a-230v-3680w-lefki-energy-monitoring-version-1.0_294071/

 

37 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

ΒΠ Αθήνας. Εξαρτάται από τη μέρα. Στον βοριά δεν έχω καθόλου, ακόμα και χειμώνα. Έχω 100% νότιο προσανατολισμό, 0 επαφή με άλλο εξωτερικό χώρο, ενώ η μπαλκονόπορτά μου "προστατεύεται" από το ότι είναι πιο μέσα σε σχέση με τις άλλες 2 νότιες.

Υπάρχει μία εξαίρεση: καθαρός Νότιος ή ΝΔ/ΝΑ άνεμος. Έχω καλής κατασκευής ξύλινο κούφωμα με διπλό τζάμι και καλές, ανανεωμένες μονώσεις. Αλλά είναι τέτοια η μανία του ανέμου και τόσο άμεσος ο προσανατολισμός, που κάτι περνάει. Βέβαια, το καλό είναι ότι με αυτό τον καιρό (των τελευταίων 2 μηνών...), έχω μεν καλό αριθμό απωλειών για τον εν λόγω χώρο, είναι εκ φύσεως μη-κρύος και ο νοτιάς, όμως. :)

Ο καιρός είναι πολύ ζεστός σε σχέση με τον χειμώνα και τα σπίτια ζεστά από τις θερμές προηγούμενες ημέρες. Εγώ παράδειγμα βλέπω 22αρια στο σπίτι χωρίς να έχω ανάψει ακόμη θέρμανση. Οι απώλειες σου είναι ελάχιστες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 minutes ago, Kozanitis1 said:

Όλα αυτά με κατανάλωση 2.300kWh (συνολική σπιτιού), να πούμε πως το κλιματιστικό ήταν τα μισά; (ή λίγο παραπάνω;), άρα πες χοντρικά να έκαψε 1.300kWh, θεωρείς πως θα έκαιγε λιγότερο αν το δούλευα κάθε μέρα 16:00-08:00;

;

Δεν ξέρω, νομίζω και στο τόπικ εδώ έχουμε ξανασυμπεράνει ότι... δε μπορούμε να συμπεράνουμε οριστικά τι βολεύει.

Πρώτον είναι αυτό που λες, το μέρος/κλίμα/σπίτι καθενός.

Δεύτερον, είναι το μηχάνημα. Ένα περφέρα "φωνάζει" να το πάρεις μόνο αν είναι να το αφήνεις 24/7.

Τρίτον, είναι και οι ανάγκες σου/ η φάση της ζωής σου. Εγώ είμαι τυχερός και εργάζομαι με τυπικό ωράριο, έχω 14-16 ώρες στο σπίτι μου συνήθως. Όλοι (μα όλοι) οι φίλοι - γνωστοί - κύκλος μου στην ηλικία μου (2-4 χρόνια πριν τα 30), φεύγουν από το σπίτι 8 και γυρνάνε 8. Αν πάνε και για καμιά μπύρα Παρασκευή ή/και Τετάρτη, γυρνάνε 11-12. Σε ένα σπίτι άδειο, γιατί η γενιά μας είναι και μπάκουρη. Οπότε, διακοπτόμενη λειτουργία, κι όποιο κλιματιστικό λάχει.

Αν έχεις οικογένεια - ηλικιωμένους - δουλειά από το σπίτι, εκεί μάλιστα, βάζεις σοβαρά εντός πλάνου το 24/7. Άμα κάθεσαι σπίτι 24-30-40 ώρες ανά... εργάσιμη εβδομάδα, τι θα θερμαίνεις / ψύχεις; Αφού δε μένει άνθρωπος μέσα! Ανοίγεις 1-2 ώρες πριν πας με χομασσισταντ ή με wifi ir blaster, να σπάσει το κρύο, βλέπεις ένα νετφλιξ - τρως - αραζεις και κοιμάσαι. Αν δεν έχει κάνα τρελό κρύο, κοιμάσαι και με κλειστό. Η Αθήνα το σηκώνει. Ούτως ή άλλως, 7:30 ξυπνάς κι 8 είσαι στο δρόμο πάλι για γραφείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ξερω πρηξας αλλα εχω ελλειπεις γνωσεις και προσπαθω να παρω αποφαση και χρειαζομαι βοηθεια..

στοχος ---> 9000 Btu υπνοδωματιο παιδιου θερμανση οχι αποκλειστικη αλλα θα χρησιμοποιηθει θεωρω αρκετα με θερμαντικο ρολο, και ψθξη μαλλον λιγοτερο καθως ο μικρος χαζολογαει το καλοκαιρι σαλονι κλπ αρα λιγοτερο στο δωματιο.

Ψαχνω για κατι ποιοτικο και οικονομικο vfm ας λεμε και επειδη το public εχει κανει καλο pre bf ειμαι αναμεσα στα εξης:

1. Daikin Siesta Sensira ATXC25D 499E με εγκατασταση δωρο!

2. Fuji ASY/AOYG09KMCE KM SERIES 575 με εγκατασταση δωρο!

3. Fuji KE SERIES ASY/AOYG09KETE-B 543 οχι εγκατασταση

4. ΤCL MIRACLE III 09CHSD/TPG21I 439E με εγκατασταση δωρο!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. Toshiba YUKAI RAS-10E2AVG-E απο AIRCON στα 518Ε

Εχουν φυσικα διαφορες σε εγγυησεις ή σε wifi κλπ βοηθηστε με ομως δωστε μαι βοηθεια στον αμπαλο.. Τι θα βαζατε εσεις;;; 

 

PS Γενικα του Public oι χαρουλες τελειωνουν αυριο εξου και η κωλοπιλαλα μου.. Εχετε το νου σας λεει μεχρι 14/11 λογικα μετα την bf ξανα αλλα φοβαμαι οτι τοτε δε θα υπαρχει κολθμπυθροξυλο..

Επεξ/σία από UlveRz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/10/2023 στις 4:07 ΜΜ, 26ska είπε

Κοιτάω να αγοράσω ένα καλο και ποιοτικό εργαλείο για ενιαίο χώρο 50 τετραγωνικά και δύο υπνοδωμάτια με διάδρομο.Για θέρμανση υποστηρικτική στα καλοριφέρ και ψύξη το καλοκαίρι.

Υπάρχουν στα υπνοδωμάτια επίσης από ένα 9αρι αλλά όχι inverter.Ειναι και τα δύο Panasonic,το ένα 30ετιας και το άλλο 15ετιας.

Έχω στο νου μου τα mitsubishi heavy ως πολύ καλά μοντέλα,αλλά διαβάζω ότι υπάρχει θέμα με αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.

Είναι άλλη εταιρεία λλει η mitsubishi heavy και άλλη η mitsubishi electric.

Άποψη για το συγκεκριμένο;Καποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα χρήματα;

IMG_4411.png

 

Στις 27/10/2023 στις 8:09 ΜΜ, 26ska είπε

Λοιπόν...Το μπάτζετ είναι μέχρι 1500 ευρώ.Προκειται να αντικαταστήσει ενα 12αρι general electric 15ετιας μη inverter,το οποίο δεν καλύπτει το χώρο που είναι 50 περίπου τετραγωνικά.

Κατάστημα δεν με πειράζει το μόνο που θέλω είναι να έχουν συνεργείο της προκοπής να κάνει σωστή εγκατασταση.

Χρήση 60% ψυξη,40%θερμανση.Υπαρχουν δύο ακόμα κλιματιστικά 9ρια στα υπνοδωμάτια,τα οποία επίσης δεν είναι inverter οπότε θα ήθελα να λειτουργώ μόνο το μεγάλο και να καλύπτει όλο το σπίτι.

Για την θέρμανση υπάρχει και καλοριφέρ αυτόνομο με πετρέλαιο,αλλά θεωρώ ότι θα συμφέρει το κλιματιστικό.

Θα τοποθετηθεί σε σαλονι-τραπεζαρια με κουζίνα,με προοπτική να καλύπτει ειδικά στην ψύξη όλο το σπίτι 70 τετραγωνικά.

Αθήνα κέντρο 4 όροφος σε πολυκατοικία χτισμένη το 2007.

 

Το ερωτηματολόγιο αφορά αυτό το ποστ.

 

Στις 28/10/2023 στις 12:37 ΠΜ, 26ska είπε

IMG_4414.png

Λοιπόν τα ξανασκέφτηκα παιδιά και θα πάω όπως μου είπατε,με το σωστό τρόπο.

Θα βάλω στον κάθε χώρο το δικό του κλιματιστικο.

Το ποσό που μπορώ να διαθέσω και για τα τρία είναι 2500 ευρώ.Εχω ψηλοκαταληξει σε δύο 9ρια Toshiba Yukai για τα υπνοδωμάτια και ένα 18ρι Toshiba edge white για τη σαλονοκουζινα.

Απεκλεισα τα Mitsubishi heavy λόγω μη αξιόπιστης εγγύησης και τα Daikin γιατί έχω δει οι πιο οικονομικές σειρές είναι φτιαγμένες Τουρκια.

Διαβάζω όμως παραπάνω για τα siesta και τα prefera ότι είναι πολύ καλά και οικονομικά στην κατανάλωση.

Που λέτε να καταλήξω;Περιμενω τις γνώμες σας.

@liakjim

@Basketikos_

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Παιδια ξερω πρηξας αλλα εχω ελλειπεις γνωσεις και προσπαθω να παρω αποφαση και χρειαζομαι βοηθεια..

στοχος ---> 9000 Btu υπνοδωματιο παιδιου θερμανση οχι αποκλειστικη αλλα θα χρησιμοποιηθει θεωρω αρκετα με θερμαντικο ρολο, και ψθξη μαλλον λιγοτερο καθως ο μικρος χαζολογαει το καλοκαιρι σαλονι κλπ αρα λιγοτερο στο δωματιο.

Ψαχνω για κατι ποιοτικο και οικονομικο vfm ας λεμε και επειδη το public εχει κανει καλο pre bf ειμαι αναμεσα στα εξης:

1. Daikin Siesta Sensira ATXC25D 499E με εγκατασταση δωρο!

2. Fuji ASY/AOYG09KMCE KM SERIES 575 με εγκατασταση δωρο!

3. Fuji KE SERIES ASY/AOYG09KETE-B 543 οχι εγκατασταση

4. ΤCL MIRACLE III 09CHSD/TPG21I 439E με εγκατασταση δωρο!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. Toshiba YUKAI RAS-10E2AVG-E απο AIRCON στα 518Ε

Εχουν φυσικα διαφορες σε εγγυησεις ή σε wifi κλπ βοηθηστε με ομως δωστε μαι βοηθεια στον αμπαλο.. Τι θα βαζατε εσεις;;; 

 

PS Γενικα του Public oι χαρουλες τελειωνουν αυριο εξου και η κωλοπιλαλα μου.. Εχετε το νου σας λεει μεχρι 14/11 λογικα μετα την bf ξανα αλλα φοβαμαι οτι τοτε δε θα υπαρχει κολθμπυθροξυλο..

Αφού τη θες έτσι απλοποιημένα την απάντηση, Toshiba, αλλιώς Daikin από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Παιδια ξερω πρηξας αλλα εχω ελλειπεις γνωσεις και προσπαθω να παρω αποφαση και χρειαζομαι βοηθεια..

στοχος ---> 9000 Btu υπνοδωματιο παιδιου θερμανση οχι αποκλειστικη αλλα θα χρησιμοποιηθει θεωρω αρκετα με θερμαντικο ρολο, και ψθξη μαλλον λιγοτερο καθως ο μικρος χαζολογαει το καλοκαιρι σαλονι κλπ αρα λιγοτερο στο δωματιο.

Ψαχνω για κατι ποιοτικο και οικονομικο vfm ας λεμε και επειδη το public εχει κανει καλο pre bf ειμαι αναμεσα στα εξης:

1. Daikin Siesta Sensira ATXC25D 499E με εγκατασταση δωρο!

2. Fuji ASY/AOYG09KMCE KM SERIES 575 με εγκατασταση δωρο!

3. Fuji KE SERIES ASY/AOYG09KETE-B 543 οχι εγκατασταση

4. ΤCL MIRACLE III 09CHSD/TPG21I 439E με εγκατασταση δωρο!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. Toshiba YUKAI RAS-10E2AVG-E απο AIRCON στα 518Ε

Εχουν φυσικα διαφορες σε εγγυησεις ή σε wifi κλπ βοηθηστε με ομως δωστε μαι βοηθεια στον αμπαλο.. Τι θα βαζατε εσεις;;; 

 

PS Γενικα του Public oι χαρουλες τελειωνουν αυριο εξου και η κωλοπιλαλα μου.. Εχετε το νου σας λεει μεχρι 14/11 λογικα μετα την bf ξανα αλλα φοβαμαι οτι τοτε δε θα υπαρχει κολθμπυθροξυλο..

Μάλλον για yukai πας, 7 χρόνια εγγύηση, λίγο χειρότερο σε θέρμανση από το ATXC25D, λίγο καλύτερο σε ψύξη (αν δεν τα μπερδεύω), 9αρια, οπότε μικρές οι διαφορές μεταξύ τους στην κατανάλωση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Μάλλον για yukai πας, 7 χρόνια εγγύηση, λίγο χειρότερο σε θέρμανση από το ATXC25D, λίγο καλύτερο σε ψύξη (αν δεν τα μπερδεύω), 9αρια, οπότε μικρές οι διαφορές μεταξύ τους στην κατανάλωση..

Τα 7 χρόνια εγγύηση της Toshiba είναι χωρίς υποχρεωτικό service έτσι;

Απαντάω μόνος μου:
https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/05/Toshiba_Residential_Hiwall_7_years.pdf

Αναφορά σε κείμενο

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να γίνεται η ετήσια συντήρηση του προϊόντος από εξειδικευμένο αδειούχο και πιστοποιημένο τεχνικό (υποχρεωτικά μετά τον 1ο χρόνο λειτουργίας και με την επίδειξη των αντίστοιχων αποδείξεων παροχής υπηρεσιών).

 

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Παιδια ξερω πρηξας αλλα εχω ελλειπεις γνωσεις και προσπαθω να παρω αποφαση και χρειαζομαι βοηθεια..

στοχος ---> 9000 Btu υπνοδωματιο παιδιου θερμανση οχι αποκλειστικη αλλα θα χρησιμοποιηθει θεωρω αρκετα με θερμαντικο ρολο, και ψθξη μαλλον λιγοτερο καθως ο μικρος χαζολογαει το καλοκαιρι σαλονι κλπ αρα λιγοτερο στο δωματιο.

Ψαχνω για κατι ποιοτικο και οικονομικο vfm ας λεμε και επειδη το public εχει κανει καλο pre bf ειμαι αναμεσα στα εξης:

1. Daikin Siesta Sensira ATXC25D 499E με εγκατασταση δωρο!

2. Fuji ASY/AOYG09KMCE KM SERIES 575 με εγκατασταση δωρο!

3. Fuji KE SERIES ASY/AOYG09KETE-B 543 οχι εγκατασταση

4. ΤCL MIRACLE III 09CHSD/TPG21I 439E με εγκατασταση δωρο!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. Toshiba YUKAI RAS-10E2AVG-E απο AIRCON στα 518Ε

Εχουν φυσικα διαφορες σε εγγυησεις ή σε wifi κλπ βοηθηστε με ομως δωστε μαι βοηθεια στον αμπαλο.. Τι θα βαζατε εσεις;;; 

 

PS Γενικα του Public oι χαρουλες τελειωνουν αυριο εξου και η κωλοπιλαλα μου.. Εχετε το νου σας λεει μεχρι 14/11 λογικα μετα την bf ξανα αλλα φοβαμαι οτι τοτε δε θα υπαρχει κολθμπυθροξυλο..

΄Η πας για το 1, ή για το 2 ή περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάτι για το bosch και την εγγύηση του ή το daikin σε αυτά τα λεφτά με κλειστά τα μάτια; Γιατι γενικά το κλειστά τα μάτια δεν το έχω σε προτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα !μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω γιατί έχω μπερδευτεί!

Τι διαφορά έχει το toshiba shorai edge με το toshiba edge πρακτικά?τα βλέπω και τα δύο στο σκρουτζ.ποια η διαφορά?μιλάμε για 16.000 btu

Επεξ/σία από valtasare
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotme είπε

Καλησπέρα και πάλι παιδιά,

Ενδιαφέρομαι για ένα κλιματιστικό 9000, απλό οικονομικό, θα εκμεταλλευτώ την προσφορά του public, είτε bosch ASI09AW40, είτε το daikin atxc25d.

Δεδομένου πως θα πάει σε δωμάτιο γονιού με ενδιαφέρει το stress free στο aftersales μέρος και συνεπώς τείνω προς το bosch με την 7ετη εγγύηση χωρίς δεσμεύσεις συντήρησης.Είναι όμως χωρίς δεσμεύσεις;

Στους όρους και προϋποθέσεις, που ομολογουμένως είδα σχετικά γρήγορα, δεν αποσαφηνίζεται πως δεν θέλει ετήσια συντήρηση. Τους κάλεσα προ ολίγου μα δεν τους βρήκα.
Για πείτε μου παρακαλώ που το αναγράφει στους όρους, τους οποίους προς χάριν ευκολίας επισυνάπτω εδώ.

https://media3.bosch-home.com/Documents/22507144_Bosch_AC_7y_May23.pdf

Ευχαριστώ πολύ

Είναι όντως χωρίς δεσμεύσεις.

Προσωπικά δεν θα το έπαιρνα . Λόγος ->

Από public θα πήγαινα εδώ https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tcl-miracle-iii-09chsdtpg21i-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-wifi/1820669

Ναι θέλει ετήσια συντήρηση για τα 10 έτη, αλλά αν θα χρησιμοποιηθεί, θα πρέπει να γίνεται.

Αλλιώς αν είναι για λίγη χρήση, ας πάει εδώ https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/bosch-series-6-b1zai0951wb1zao0951w-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-wifi/1693421

 

7 λεπτά πριν, valtasare είπε

Παιδιά καλησπέρα !μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω γιατί έχω μπερδευτεί!

Τι διαφορά έχει το toshiba shorai edge με το toshiba edge πρακτικά?τα βλέπω και τα δύο στο σκρουτζ.ποια η διαφορά?μιλάμε για 16.000 btu

'Ίδιο.

Προτίμησε το edge white RAS-B16G3KVSG-E/RAS-16J2AVSG-E1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι όντως χωρίς δεσμεύσεις.

Προσωπικά δεν θα το έπαιρνα . Λόγος ->

Από public θα πήγαινα εδώ https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tcl-miracle-iii-09chsdtpg21i-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-wifi/1820669

Ναι θέλει ετήσια συντήρηση για τα 10 έτη, αλλά αν θα χρησιμοποιηθεί, θα πρέπει να γίνεται.

Αλλιώς αν είναι για λίγη χρήση, ας πάει εδώ https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/bosch-series-6-b1zai0951wb1zao0951w-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-wifi/1693421

 

Ευχαριστώ liakjim, η άποψη σου πάντα μετράει. Και τα 2 ήταν στο scope, το 2ο ουσιαστικά δεν υπάρχει ως απόθεμα (προ 3 ώρες), ένα μόνο φαίνεται πως υπάρχει αλλά δεν το βρίσκουν...

Συνεπώς miracle iii ή daikin atxcd; Η εγγύηση του daikin θέλει υποχρεωτικά ανά χρόνο συντήρηση;
Επιμένω να τονίζω πως η εγγύηση της bosch είναι αμφίσημα γραμμένη,

"Επίσης, δεν υφίσταται εγγύηση για ελαττώματα στη συσκευή που προκαλούνται από ζημίες κατά τη

μεταφορά,

για την οποία δεν είμαστε υπεύθυνοι, από λανθασμένη εγκατάσταση και συναρμολόγηση, κακή

χρήση, μη οικιακή χρήση, έλλειψη φροντίδας ή μη τήρηση οδηγιών λειτουργίας ή συναρμολόγησης"

η έλλειψη φροντίδας περιλαμβάνει πολλά μαζί...

Τείνω στο daikin εκτός και αν μου λες πως το miracle κάνει θαύματα μαζί με την εγγύηση του.

edit> Αυτο το πακέτο του public συντήρησης με τα 60ευρω αξίζει; Βέβαια έχει μόνο μια επίσκεψη για συντήρηση...

 

Επεξ/σία από fotme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fotme είπε

Ευχαριστώ liakjim, η άποψη σου πάντα μετράει. Και τα 2 ήταν στο scope, το 2ο ουσιαστικά δεν υπάρχει ως απόθεμα (προ 3 ώρες), ένα μόνο φαίνεται πως υπάρχει αλλά δεν το βρίσκουν...

Συνεπώς miracle iii ή daikin atxcd; Η εγγύηση του daikin θέλει υποχρεωτικά ανά χρόνο συντήρηση;
Επιμένω να τονίζω πως η εγγύηση της bosch είναι αμφίσημα γραμμένη,

"Επίσης, δεν υφίσταται εγγύηση για ελαττώματα στη συσκευή που προκαλούνται από ζημίες κατά τη

μεταφορά,

για την οποία δεν είμαστε υπεύθυνοι, από λανθασμένη εγκατάσταση και συναρμολόγηση, κακή

χρήση, μη οικιακή χρήση, έλλειψη φροντίδας ή μη τήρηση οδηγιών λειτουργίας ή συναρμολόγησης"

η έλλειψη φροντίδας περιλαμβάνει πολλά μαζί...

Τείνω στο daikin εκτός και αν μου λες πως το miracle κάνει θαύματα μαζί με την εγγύηση του.

edit> Αυτο το πακέτο του public συντήρησης με τα 60ευρω αξίζει; Βέβαια έχει μόνο μια επίσκεψη για συντήρηση...

 

Ζύγισε τι είναι πιο σημαντικό. Αν θα παίξει 1 μήνα όλον τον χρόνο, πάρτε ένα bosch. Αν θα παίξει περισσότερο ΜΟΝΟ ψύξη και τα 25€ του ετήσιου σέρβις είναι αποδεκτά, τότε το tcl. Αν θα θέλεις και θέρμανση τότε μπαίνει και το daikin μέσα αλλά αυτό έχει μόνο 3 χρόνια εγγύηση.

Δεν υπάρχει αυτό που τα κάνει όλα.

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Εχω ψηλοκαταληξει σε δύο 9ρια Toshiba Yukai για τα υπνοδωμάτια και ένα 18ρι Toshiba edge white για τη σαλονοκουζινα.

+1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjimΟΚ θενκς,

Το λεκτικό της εγγύησης στους όρους και προϋποθέσεις της bosch + η εμπειρία του μέλους του forum με τον αρχιτεχνικό της εταιρίας, είναι πιθανόν να οδηγήσουν σε μια ατέρμονη συζήτηση με ένα αβέβαιο αποτέλεσμα. Είναι κάτι που θέλω να αποφύγω. Συνεπώς το tcl είναι σαφέστατα ασφαλέστερη επιλογή από τα bosch.
Δεδομένου πως θα δουλεύει συνεπικουρικά -αν και όχι πολύ- στην ζέστη και πως το daikin βγαίνει σε τόσο καλή τιμή, θα κατευθυνθώ εκεί.
Δεν μου είπες για την 3ετη εγγύηση της daikin, θεωρεί αναγκαία την ετήσια συντήρηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fotme είπε

@liakjimΟΚ θενκς,

Το λεκτικό της εγγύησης στους όρους και προϋποθέσεις της bosch + η εμπειρία του μέλους του forum με τον αρχιτεχνικό της εταιρίας, είναι πιθανόν να οδηγήσουν σε μια ατέρμονη συζήτηση με ένα αβέβαιο αποτέλεσμα. Είναι κάτι που θέλω να αποφύγω. Συνεπώς το tcl είναι σαφέστατα ασφαλέστερη επιλογή από τα bosch.
Δεδομένου πως θα δουλεύει συνεπικουρικά -αν και όχι πολύ- στην ζέστη και πως το daikin βγαίνει σε τόσο καλή τιμή, θα κατευθυνθώ εκεί.
Δεν μου είπες για την 3ετη εγγύηση της daikin, θεωρεί αναγκαία την ετήσια συντήρηση;

 

Ναι θέλει ετήσια συντήρηση. Επίσης μέσω της Daikin Hellas μπορείς να κάνεις επέκταση εγγύησης στα 10 έτη (+99€ και προφανώς θέλει ετήσια συντήρηση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...