Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενδοδαπεδια. Ο μηχανικος που είχε ερθει για να δει το, τι και πως για την αντλια...μου ειπε ενα τρελο ποσο (γυρω στα 15χιλιαρικα). Θα ψαξω να βρω και αλλον μηχανικο. Καποιον να μου κανει μια μελετη για κλιματιστικα και αντλια, ωστε να μπορεσω να αποφασισω τι με συμφερει πιο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, PK1926 είπε

Εχω ενδοδαπεδια.

Θα μας τρελάνεις.

2 ώρες πριν, Tsitos1 είπε

Καλημέρα σε όλους! Προχώρησα στην αγορά του  πρώτου κλιματιστικού .Αυτό είναι το TESLA Superior TT34TP21-1232IAWUV Κλιματιστικό Inverter 12.000 BTU A++/A+++ με WiFi .Το συγκεκριμένο σκέπτομαι να το τοποθετήσω στο 19 τ.μ. σαλόνι  όπου δεν υπάρχουν ιδιαίτερες/αυξημένες απαιτήσεις μιας και δεν γίνεται  συχνή καθημερινή χρήση του χώρου. Στην μικρή 10 τ.μ  κρεβατοκάμαρα σκέπτομαι να επιλέξω  το προτεινόμενο Daikin ATXC35D ( δηλ. το 12αρι κι όχι το 9αρι) μήπως με το μεγαλύτερο μοντέλο κατορθώσω να καλύψω κάπως και την απέναντι ca.15τ.μ. κρεβατοκάμαρα ! (ενδιάμεσα υπάρχει ένα μικρό χολ 4 τ.μ.).Στόχος μου είναι να ‘’σπάει ‘’κάπως το κρύο και σε αυτό τον χώρο μιας και εκεί υπάρχει για περίπτωση ανάγκης ή επικουρικής βοήθειας ένα 12αρι on/off σκυλί του πόλεμου Genaral Electric που χάρις στα τακτικά service αλλά και τη ποιότητα εκείνων των παλιών καλών συσκευών δουλεύει μια χαρά μετά από 20 plus χρόνια. Ποια είναι η γνώμη σας  για αυτό το σκεπτικό ; Ευχαριστώ για την βοήθεια σας!

Στην πράξη θα δεις. Στα δικά μου τεστ σε θέρμανση με ανοιχτές πόρτες, ο αέρας κάποια στιγμή περνάει έξω αλλά δεν μπαίνει σε άλλους χώρους (πάει πάνω, εγκλωβίζεται σε δοκάρια, ταβάνια κτλ). Μακάρι να είχες πάρει το atx35d και για το σαλόνι. Με αυτά τα 2 ανοιχτά 24/7 (ασταμάτητα), σιγά σιγά θα είχες μια κατανομή (και με το tcl (tesla) θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα αλλά λίγο παραπάνω €€€ σε χρήση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα σκοπο να σας τρελανω. Την ολη σκεψη για να βαλω κλιματιστικα την εκανα, γιατι την ανοιξη θα μπουν φωτοβολταϊκα στο σπιτι. Θεωρεις οτι ενδοδαπεδια με αεριο θα μου ειναι πιο οικονομικη απο κλιματιστικα + φωτοβολταϊκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, PK1926 είπε

Εχω ενδοδαπεδια. Ο μηχανικος που είχε ερθει για να δει το, τι και πως για την αντλια...μου ειπε ενα τρελο ποσο (γυρω στα 15χιλιαρικα). Θα ψαξω να βρω και αλλον μηχανικο. Καποιον να μου κανει μια μελετη για κλιματιστικα και αντλια, ωστε να μπορεσω να αποφασισω τι με συμφερει πιο πολυ.

Έχεις ενδοδαπεδια και ασχολείσαι να βάλεις κλιματιστικά για θέρμανση;;

Σου χάριζαν τον γάιδαρο και τον κοίταγες στα δόντια;;

Άσε φίλε μου τα κλιματιστικά, κάνε μια καλή μελέτη για αντλία χαμηλών θερμοκρασιών με την ενδοδαπεδια σου και άσε τις πατέντες..

Με την ενδοδαπεδια και αντλία σωστά ρυθμισμένη, θα έχεις εξαιρετική απόδοση και οικονομία..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PK1926 είπε

 Θεωρεις

Κανείς μας εδώ δεν μπορεί να θεωρήσει.

Άποψη μου είναι ότι από τη στιγμή που έχεις την υποδομή, βρες έναν καλό μηχανικό και πες του να μελετήσει τι είναι πιο συμφέρον για σένα σε βάθος χρόνου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PK1926 είπε

Δεν ειχα σκοπο να σας τρελανω. Την ολη σκεψη για να βαλω κλιματιστικα την εκανα, γιατι την ανοιξη θα μπουν φωτοβολταϊκα στο σπιτι. Θεωρεις οτι ενδοδαπεδια με αεριο θα μου ειναι πιο οικονομικη απο κλιματιστικα + φωτοβολταϊκα;

Ενδοδαπέδια με αντλία χαμηλών θερμοκρασιών + φωτοβολταϊκά, τσάμπα θέρμανση θα έχεις.., αλλά θέλει σωστή μελέτη και το χέρι στην τσέπη.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χερι στην τσεπη ειναι το προβλημα 😂 Θα το ψαξω με την αντλια μηπως και μπορεσω να κανω κατι λειτουργικο χωρις να πρεπει να δωσω πανω απο 10Κ. Τα κλιματιστικα τα βγαζω απο την εξισωση πλεον. Ελπιζω συντομα να βγει καποιο προγραμμα επιδοτησης αποκλειστικα για αντλιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Λίγο πάνω από το budget αλλά δεν πας στο ATXC25D;  Αν και συνήθως δεν το προτείνουμε για υπνοδωμάτια επειδή ακούγεται η ροή του αέρα, λογικά θα το έχεις παρατηρήσει σε ένα βαθμό με το ATXC60C.

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/daikin-siesta-atxc25darxc25d-sensira-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa/1769383

 

Τα ATXC απο πλαστικά δεν το συζητάμε, εφάμιλα των perfera σε ποιότητα, από κατανάλωση από την άλλη, ενώ δεν είναι άσχημα, δεν νομίζω ότι είναι από τα "top". Δεν ξέρω πως θα τα πήγαινε απο κατανάλωση σε χρήση όλο το βράδυ σε ένα δωμάτιο 12-13 τμ το ATXC25D σε σχέση με το TCL Miracle III αν και νομίζω από τους αριθμούς και μόνο οι καταναλώσεις θα ήταν μεγαλύτερες (?)

Edit: Τώρα που το ξαναβλέπω ίσως κάνω λάθος καθώς μιλάμε για το D Και όχι το C που έχω εγώ... βέβαια φίλος εδώ που έγραψε ότι πέφτει στα 200watt όπως και το 22ρι το δικό μου, καλά είναι τα 200w, καμία σχέση βέβαια με τα 80 που πέφτουν τα perfera.. αν ήξερε κάποιος πόσο πέφτουν τα miracle.. γιατί δεν θα μιλάμε για μια και 2 ώρες ανοιχτό και επίσης θα μιλάμε μελλοντικά για 2 ή και 3 9άρια σε 3 διαφορετικά δωμάτια οπότε μαζεύονται τα watt :)

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, Craven said:

Edit: Τώρα που το ξαναβλέπω ίσως κάνω λάθος καθώς μιλάμε για το D Και όχι το C που έχω εγώ... βέβαια φίλος εδώ που έγραψε ότι πέφτει στα 200watt όπως και το 22ρι το δικό μου, καλά είναι τα 200w, καμία σχέση βέβαια με τα 80 που πέφτουν τα perfera.. αν ήξερε κάποιος πόσο πέφτουν τα miracle.. γιατί δεν θα μιλάμε για μια και 2 ώρες ανοιχτό και επίσης θα μιλάμε μελλοντικά για 2 ή και 3 9άρια σε 3 διαφορετικά δωμάτια οπότε μαζεύονται τα watt :)

ATXC-D 9.000 btu σήμερα όλη νύχτα (12-8) με εξωτερική 16 και ζητούμενη 21, μου κράτησε 2.200-2.500 βαττ απωλειών στους 23,3 βαθμούς με 0,4 κιλοβατώρα... νυχτερινή κιόλας. Περίπου 8-10 σεντς.

Φαντάζομαι με εξωτερική 5-6 και ζητούμενη 18 (επιτεύξιμη 20,3), πόσο να πάει η βραδιά; 0,8; Το διπλάσιο; Να πάει 1 κλειστή; 20 σεντς τη μέρα, στη χειρότερη των χειροτέρων.

Αν λείπεις από το χώρο, αυτό είναι το κόστος που θα χρειαστεί να καταβάλεις. Ένα περφέρα μπορεί να καίει τα 2/3, δηλαδή 14 σεντς τη μέρα. Δεν κάνει όμως 500 ευρώ, αλλά 1000. Δεν ξέρω, εγώ έδωσα νούμερα, ζητούμενα κι απώλειες, αποφασίζεις εσύ τι θα κάνεις.

Γνώμη μου, με αυτά που έχω δει ως τώρα, ΑΝ ΔΕΝ ανατραπούν από κάποια σοβαρή αύξηση κατανάλωσης σε "κανονικό" κρύο (οι 15-16 βραδινή δεν είναι τέτοιο...), περφέρα και άλλα τρομερά αποδοτικά ac αξίζουν μόνο αν έχεις ολοήμερη παραμονή σε χώρο, ενδεχομένως ΚΑΙ ύπνο (γραφείο εργασίας που είναι και υπνοδωμάτιο; Πόσοι έχουμε τέτοια; ). εδιτ: Ή, προφανώς, αξίζουν σε μεγάλους χώρους υψηλών απωλειών, όπου ένα 22άρι ή 24άρι top of the top μπορεί να μείνει στις 3-4-5 κβ / μέρα, ενώ ένα όχι τόσο τοπ, να πάει και στις 5-7-8.

 

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Craven είπε

Τα ATXC απο πλαστικά δεν το συζητάμε, εφάμιλα των perfera σε ποιότητα, από κατανάλωση από την άλλη, ενώ δεν είναι άσχημα, δεν νομίζω ότι είναι από τα "top". Δεν ξέρω πως θα τα πήγαινε απο κατανάλωση σε χρήση όλο το βράδυ σε ένα δωμάτιο 12-13 τμ το ATXC25D σε σχέση με το TCL Miracle III αν και νομίζω από τους αριθμούς και μόνο οι καταναλώσεις θα ήταν μεγαλύτερες (?)

Edit: Τώρα που το ξαναβλέπω ίσως κάνω λάθος καθώς μιλάμε για το D Και όχι το C που έχω εγώ... βέβαια φίλος εδώ που έγραψε ότι πέφτει στα 200watt όπως και το 22ρι το δικό μου, καλά είναι τα 200w, καμία σχέση βέβαια με τα 80 που πέφτουν τα perfera.. αν ήξερε κάποιος πόσο πέφτουν τα miracle.. γιατί δεν θα μιλάμε για μια και 2 ώρες ανοιχτό και επίσης θα μιλάμε μελλοντικά για 2 ή και 3 9άρια σε 3 διαφορετικά δωμάτια οπότε μαζεύονται τα watt :)

Από όσα μπορούμε να ξέρουμε, δεν έχουν διαφορές τα atxc-c από τα atxc-d (πλαστικά μόνο).

Τα πεθερικά έχουν ένα morris ακριβή σειρά φασόν tcl. Ενώ το καλοκαίρι είχε εξαιρετική απόδοση, ενώ έπεφτε και στα 70W, αλλά στη θέρμανση τις καταπίνει τις κιλοβατώρες. 

5 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

ATXC-D 9.000 btu σήμερα όλη νύχτα (12-8) με εξωτερική 16 και ζητούμενη 21, μου κράτησε 2.200-2.500 βαττ απωλειών στους 23,3 βαθμούς με 0,4 κιλοβατώρα... νυχτερινή κιόλας. Περίπου 8-10 σεντς.

Φαντάζομαι με εξωτερική 5-6 και ζητούμενη 18 (επιτεύξιμη 20,3), πόσο να πάει η βραδιά; 0,8; Το διπλάσιο; Να πάει 1 κλειστή; 20 σεντς τη μέρα, στη χειρότερη των χειροτέρων.

Αν λείπεις από το χώρο, αυτό είναι το κόστος που θα χρειαστεί να καταβάλεις. Ένα περφέρα μπορεί να καίει τα 2/3, δηλαδή 14 σεντς τη μέρα. Δεν κάνει όμως 500 ευρώ, αλλά 1000. Δεν ξέρω, εγώ έδωσα νούμερα, ζητούμενα κι απώλειες, αποφασίζεις εσύ τι θα κάνεις.

Γνώμη μου, με αυτά που έχω δει ως τώρα, ΑΝ ΔΕΝ ανατραπούν από κάποια σοβαρή αύξηση κατανάλωσης σε "κανονικό" κρύο (οι 15-16 βραδινή δεν είναι τέτοιο...), περφέρα και άλλα τρομερά αποδοτικά ac αξίζουν μόνο αν έχεις ολοήμερη παραμονή σε χώρο, ενδεχομένως ΚΑΙ ύπνο (γραφείο εργασίας που είναι και υπνοδωμάτιο; Πόσοι έχουμε τέτοια; ). εδιτ: Ή, προφανώς, αξίζουν σε μεγάλους χώρους υψηλών απωλειών, όπου ένα 22άρι ή 24άρι top of the top μπορεί να μείνει στις 3-4-5 κβ / μέρα, ενώ ένα όχι τόσο τοπ, να πάει και στις 5-7-8.

 

Δεν ξέρω που μένεις, αλλά όπου και να είναι αυτό, την τρέχουσα περίοδο έχεις ένα μικρό κλάσμα των μέγιστων απωλειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα πεθερικά έχουν ένα morris ακριβή σειρά φασόν tcl. Ενώ το καλοκαίρι είχε εξαιρετική απόδοση, ενώ έπεφτε και στα 70W, αλλά στη θέρμανση τις καταπίνει τις κιλοβατώρες. 

Το τοποθετήσατε το 24αρι Yukai στα πεθερικά; να φανταστώ και αυτού θα του κάνεις τα benchmark που αρμόζουν; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, liakjim said:

Δεν ξέρω που μένεις, αλλά όπου και να είναι αυτό, την τρέχουσα περίοδο έχεις ένα μικρό κλάσμα των μέγιστων απωλειών.

ΒΠ Αθήνας. Εξαρτάται από τη μέρα. Στον βοριά δεν έχω καθόλου, ακόμα και χειμώνα. Έχω 100% νότιο προσανατολισμό, 0 επαφή με άλλο εξωτερικό χώρο, ενώ η μπαλκονόπορτά μου "προστατεύεται" από το ότι είναι πιο μέσα σε σχέση με τις άλλες 2 νότιες.

Υπάρχει μία εξαίρεση: καθαρός Νότιος ή ΝΔ/ΝΑ άνεμος. Έχω καλής κατασκευής ξύλινο κούφωμα με διπλό τζάμι και καλές, ανανεωμένες μονώσεις. Αλλά είναι τέτοια η μανία του ανέμου και τόσο άμεσος ο προσανατολισμός, που κάτι περνάει. Βέβαια, το καλό είναι ότι με αυτό τον καιρό (των τελευταίων 2 μηνών...), έχω μεν καλό αριθμό απωλειών για τον εν λόγω χώρο, είναι εκ φύσεως μη-κρύος και ο νοτιάς, όμως. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι παιδιά,

Ενδιαφέρομαι για ένα κλιματιστικό 9000, απλό οικονομικό, θα εκμεταλλευτώ την προσφορά του public, είτε bosch ASI09AW40, είτε το daikin atxc25d.

Δεδομένου πως θα πάει σε δωμάτιο γονιού με ενδιαφέρει το stress free στο aftersales μέρος και συνεπώς τείνω προς το bosch με την 7ετη εγγύηση χωρίς δεσμεύσεις συντήρησης.Είναι όμως χωρίς δεσμεύσεις;

Στους όρους και προϋποθέσεις, που ομολογουμένως είδα σχετικά γρήγορα, δεν αποσαφηνίζεται πως δεν θέλει ετήσια συντήρηση. Τους κάλεσα προ ολίγου μα δεν τους βρήκα.
Για πείτε μου παρακαλώ που το αναγράφει στους όρους, τους οποίους προς χάριν ευκολίας επισυνάπτω εδώ.

https://media3.bosch-home.com/Documents/22507144_Bosch_AC_7y_May23.pdf

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@MikhailBakurin όλα είναι σχετικά, έχουμε αναλύσει εκτενέστατα το πως να πάρουμε τη μέγιστη απόδοση από το εκάστοτε μηχάνημα που έχουμε τοποθετημένο (αδιάκοπη λειτουργία - ίδια ζητούμενη θερμοκρασία)

Πχ το φετινό χειμώνα, το διάστημα αρχές Ιανουαρίου έως αρχές Μαΐου (που μετρά ο ΔΕΔΔΗΕ) , με ένα SRK63ZR-W, "κάλυψα" ολόκληρο σπίτι 95τμ, έχοντας το μόνιμα στο 23, "καταφέρνοντας" 22 στο χώρο του και 20.5-21 στα Υ/Δ.. (προφανώς και κάποια στιγμή πρέπει να αλλαχθούν τα δύο on-off των Υ/Δ, που δεν δούλεψαν λεπτό στη θέρμανση, για να πετύχω όμοια κατανομή θερμότητας στο σπίτι)

Όλα αυτά με κατανάλωση 2.300kWh (συνολική σπιτιού), να πούμε πως το κλιματιστικό ήταν τα μισά; (ή λίγο παραπάνω;), άρα πες χοντρικά να έκαψε 1.300kWh, θεωρείς πως θα έκαιγε λιγότερο αν το δούλευα κάθε μέρα 16:00-08:00; (ή ακόμα χειρότερα να είχα πάρει κάνα από το σόι της Midea :P , να έκαιγε σχεδόν τα διπλά..

11 λεπτά πριν, fotme είπε

Καλησπέρα και πάλι παιδιά,

Ενδιαφέρομαι για ένα κλιματιστικό 9000, απλό οικονομικό, θα εκμεταλλευτώ την προσφορά του public, είτε bosch ASI09AW40, είτε το daikin atxc25d.

Δεδομένου πως θα πάει σε δωμάτιο γονιού με ενδιαφέρει το stress free στο aftersales μέρος και συνεπώς τείνω προς το bosch με την 7ετη εγγύηση χωρίς δεσμεύσεις συντήρησης.Είναι όμως χωρίς δεσμεύσεις;

Στους όρους και προϋποθέσεις, που ομολογουμένως είδα σχετικά γρήγορα, δεν αποσαφηνίζεται πως δεν θέλει ετήσια συντήρηση. Τους κάλεσα προ ολίγου μα δεν τους βρήκα.
Για πείτε μου παρακαλώ που το αναγράφει στους όρους, τους οποίους προς χάριν ευκολίας επισυνάπτω εδώ.

https://media3.bosch-home.com/Documents/22507144_Bosch_AC_7y_May23.pdf

Ευχαριστώ πολύ

Άμα θες και θέρμανση, ξέχνα το boss και πας για το daikin, παραπάνω έχουμε αναφέρει αρκετά για το daikin.., αν θες 7ετη εγγύηση, δες toshiba (yukai/arata)

Υπολόγισε απώλειες μήπως είσαι σε "ζόρικη" περιοχή ή μεγάλο δωμάτιο και θες το 12αρι.., τοποθεσία;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

 

Άμα θες και θέρμανση, ξέχνα το boss και πας για το daikin, παραπάνω έχουμε αναφέρει αρκετά για το daikin..

Υπολόγισε απώλειες μήπως είσαι σε "ζόρικη" περιοχή ή μεγάλο δωμάτιο και θες το 12αρι.., τοποθεσία;

Ευχαριστώ για την απάντηση

Όχι, κυρίως για το καλοκαίρι, υπάρχει θέρμανση μέσω ΦΑ, ίσως συνεπικουρικά να λειτουργήσει. Αθήνα βρίσκεται ο εν λόγω χώρος (11m2), βόρεια προάστεια, για να μην μπαίνω σε λεπτομέρειες μόνωσης-απώλειες κλπ. θεωρήστε το 9αρι επαρκές.

Το followme bosch-midea είναι τόσο αναποτελεσματικό στα ζεστά; Από την διαφορά τιμής αντιλαμβάνεστε πως δεν είναι θέμα κόστους κτήσης απλώς θέμα δεν θέλω να έχω όρους εγγύησης στο κεφάλι μου. Με νοιάζει να μάθω για την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...