Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ για την απαντηση.Γνωμη κάποιου φίλου για τοTESLA Superior TT34TP21-1232IAWUV Κλιματιστικό Inverter 12.000 BTU A++/A+++ με WiFi  που εχει επισης το Public στα 350€ με την εγκατάσταση δωρεάν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tsitos1 είπε

Ευχαριστώ για την απαντηση.Γνωμη κάποιου φίλου για τοTESLA Superior TT34TP21-1232IAWUV Κλιματιστικό Inverter 12.000 BTU A++/A+++ με WiFi  που εχει επισης το Public στα 350€ με την εγκατάσταση δωρεάν ;

Φασόν TCL χαμηλή σειρά. Αν δεν θα κάνει πολύ χρήση τότε οκ, ας το πάρει, δίνει και 10 χρόνια εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς ήρθε η ωρα για θέρμανση είπα να δοκιμάσω σήμερα το legend 18 καθαρά από απορία για να δω συμπεριφορά και κατανάλωση,όταν το άνοιξα σήμερα το πρωί εξωτερική είχε13,εσωτερική 21,3 και ζητούμενη 22

Παρατήρησα το εξής ενώ είναι πολύ γρηγορο και στην θέρμανση δεν εχει όμως την ιδια συμπεριφορά που είχε στην ψύξη, εχει αρκετά  on off πράγμα που δεν γινόταν  στην ψύξη,δεν ξερω αν ωφελείται στις συνθήκες αλλά σιγουρά εχει διαφορετική λειτουργία απο οτι στην ψύξη όπως αναμενόμενα βέβαια η μεγαλύτερη κατανάλωση που πηγε στα 500 wh 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tollisth είπε

Καθώς ήρθε η ωρα για θέρμανση είπα να δοκιμάσω σήμερα το legend 18 καθαρά από απορία για να δω συμπεριφορά και κατανάλωση,όταν το άνοιξα σήμερα το πρωί εξωτερική είχε13,εσωτερική 21,3 και ζητούμενη 22

Παρατήρησα το εξής ενώ είναι πολύ γρηγορο και στην θέρμανση δεν εχει όμως την ιδια συμπεριφορά που είχε στην ψύξη, εχει αρκετά  on off πράγμα που δεν γινόταν  στην ψύξη,δεν ξερω αν ωφελείται στις συνθήκες αλλά σιγουρά εχει διαφορετική λειτουργία απο οτι στην ψύξη όπως αναμενόμενα βέβαια η μεγαλύτερη κατανάλωση που πηγε στα 500 wh 

 

Έχεις πάρει midea. Τα έχουμε ξαναπεί. Καλά έως άριστα σε ψύξη, θέματα σε θέρμανση με την υψηλή ελάχιστη κατανάλωση να είναι ένα από αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις πάρει midea. Τα έχουμε ξαναπεί. Καλά έως άριστα σε ψύξη, θέματα σε θέρμανση με την υψηλή ελάχιστη κατανάλωση να είναι ένα από αυτά.

Ναι δεν διαφωνώ,αυτό θέλω να πω ότι επιβεβαιώνει οσα έχουν ειπωθεί ότι δεν είναι για θέρμανση ότι καλύτερο  

Επίσης να προσθέσω ότι η αίσθηση της ζεστής είναι ευχάριστη και ότι εξωτερικη είναι ποιο αθόρυβη στην λειτουργια της, τώρα βέβαια δεν ξερω ποσό ισχύει αυτό που λεω γιαπί είναι  λίγος ο χρόνος αλλά μου δίνει αυτή την εντύπωση μέχρι στιγμής,καλο καλοκαίρι ξανα  

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tollisth είπε

Ναι δεν διαφωνώ,αυτό θέλω να πω ότι επιβεβαιώνει οσα έχουν ειπωθεί ότι δεν είναι για θέρμανση ότι καλύτερο  

Επίσης να προσθέσω ότι η αίσθηση της ζεστής είναι ευχάριστη και ότι εξωτερικη είναι ποιο αθόρυβη στην λειτουργια της, τώρα βέβαια δεν ξερω ποσό ισχύει αυτό που λεω γιαπί είναι  λίγος ο χρόνος αλλά μου δίνει αυτή την εντύπωση μέχρι στιγμής,καλο καλοκαίρι ξανα  

Πάντως αν θες μιας και είναι ο τέλειος καιρός για τεστ σε θέρμανση και ψύξη, πες μας ελάχιστες καταναλώσεις και για τα 2 modes όποτε βρεις χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως αν θες μιας και είναι ο τέλειος καιρός για τεστ σε θέρμανση και ψύξη, πες μας ελάχιστες καταναλώσεις και για τα 2 modes όποτε βρεις χρόνο.

Το θέμα είναι ότι πριν ένα μηνά εκανα format το pc και δεν εχω προλαβη ακόμη να σεταρω  HA με grafana και μεσω της εφαρμογής απο shelly δεν τα δείχνει το ικανοποιητικά όπως  με HA 

Αυτό είναι μέχρι στιγμής πάντως  για θέρμανση 

Screenshot_20231112_105126_Shelly Smart Control.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον ήρθε η ώρα και για κλιματιστικό, αφού βλέπω ότι έχουν προσφορές. Σκέφτομαι για ένα να πιάνει όλο το σπίτι αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Βάζω ένα σχέδιο του σπιτιού μήπως βοηθήσει (Δεξιά κάτω είναι η κουζίνα αλλά δεν την έχω σχεδιάσει ακόμα). Αν μπεί ένα, που συμφέρει η τοποθέτηση? Και τι μοντέλο να κοιτάζω? Στο πατρικό μου έχω ένα Midea Ultimate Comfort 9άρι και έχει πάει πολύ καλά μέχρι τώρα αλλά για κρεβατοκάμαρα μόνο.

Spoiler

-1.png.d619f2aca26c8450f95cfcb678684b89.png

Spoiler
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: 999 ευρώ
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο, ότι συμφέρει περισσότερο οικονομικά
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο: Και για τα δύο, υποθέτω περισσότερο ψύξη το καλοκαίρι.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Περιστασιακά, χρήση περισσότερο το βράδυ.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου: Υπάρχουν σώματα με πετρέλαιο.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Άγνωστο, θεωρώ καλύτερα στην σαλονοκουζίνα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα): Αθήνα - Άνω Ηλιούπολη (190 μέτρα υψόμετρο)
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα όλα, αλλά ευπρόσδεκτα.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό: Άγνωστη η μόνωση (σπίτι του 2002), μικρή ηλιοφάνεια, ανάμεσα σε άλλες πολυκατοικίες.

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tollisth είπε

 

Αυτό είναι μέχρι στιγμής πάντως  για θέρμανση 

 

Δεν γίνεται έτσι δουλειά. Αυτά είναι wh. Δεν ξέρεις αν το 250wh είναι σταθερά 250W ή πχ 500-0-500-0-500-0-...

5 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Μάλλον ήρθε η ώρα και για κλιματιστικό, αφού βλέπω ότι έχουν προσφορές. Σκέφτομαι για ένα να πιάνει όλο το σπίτι αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Βάζω ένα σχέδιο του σπιτιού μήπως βοηθήσει. Αν μπεί ένα, που συμφέρει η τοποθέτηση? Και τι μοντέλο να κοιτάζω? Στο πατρικό μου έχω ένα Midea Ultimate Comfort 9άρι και έχει πάει πολύ καλά μέχρι τώρα αλλά για κρεβατοκάμαρα μόνο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

-1.png.d619f2aca26c8450f95cfcb678684b89.png

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, λόγω ημερών, αν τυχόν πετύχουμε καμία καλή/συμφέρουσα προσφορά, έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου να αντικαταστήσω το Mitsubishi MSH-09NV του υπνοδωματίου, που λειτουργεί κανονικά αλλά είναι on-off και χρησιμοποιείται μόνο για ψύξη..

Οι απώλειες του χώρου είναι οι παρακάτω στο spoiler, απλά μιλάμε για νησί, όπου οι εξωτερικές θερμοκρασίες τον χειμώνα σπάνια πέφτουν τους 8 βαθμούς (αλλά με πολλή υγρασία), συνήθως το βράδυ είναι 9-12 (ανάλογα τον άνεμο), οπότε είμαστε ελαφρώς πάνω από τα φορτία σχεδιασμού των 7 έξω 20 μέσα (βαθμών) που υπολογίζονται τα κλιματιστικά στη θέρμανση.., να συμπληρώσω πως την ψύξη την καλύπτει επαρκέστατα, θέρμανση δεν έχω δοκιμάσει ποτέ..

Το πρώτο ερώτημα είναι, 9αρι ή 12αρι; (οι απώλειες στους 18 βαθμούς που λέμε πως είναι κοντά στις απαιτήσεις ψύξης είναι 2.6 kW)

Θεωρητικά πιστεύω πως καλύπτει το 9αρι, ίσως να "ζοριστεί" λίγο κάποιες δύσκολες μέρες του χειμώνα, το 12αρι προφανώς θα είναι πιο "άνετο", αλλά φοβάμαι μην αρχίζει τα on-off τις "ήπιες" χειμερινές μέρες

Χρήση θέρμανση και ψύξη, υπάρχει λέβητας πετρελαίου για ανάγκη, αλλά και ψύξη σίγουρα κάθε βράδυ το καλοκαίρι..

Μια λύση οικονομική σχετικά είναι τα ATXC25/35D από το Πλαίσιο που τα κάνει και άτοκες δόσεις, καλά σε θέρμανση, μέτρια σε ψύξη, αλλά λόγω θορύβου δεν τα προτείνετε για υπνοδωμάτια..

Αλλιώς κανένα edge 10 ή 13, αλλά ανεβαίνουμε αρκετά σε κόστος, φυσικά καλύτερο μηχάνημα, αλλά αξίζει το παραπάνω κόστος; Ακόμα καλύτερα κάνα perfera 9αρι, αλλά πάει αρκετά ψηλά σε κόστος που δύσκολα να διαθέσω...

Καμία ιδέα αν και όποτε μπορέσετε @liakjim @Klausx@Specs ?

Spoiler

961931157_.png.5c3b9f95b1e639538068beb037c0ad53.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, liakjim said:

Έκανα edit με δεύτερο spoiler για να είναι μαζί με την αρχική ερώτηση. Για θερμικές απώλειες νομίζω περισσότερο θα σας μπερδέψω γιατί δεν έχω μπει ακόμα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Kozanitis1 said:

Χρήση θέρμανση και ψύξη, υπάρχει λέβητας πετρελαίου για ανάγκη, αλλά και ψύξη σίγουρα κάθε βράδυ το καλοκαίρι..

Μια λύση οικονομική σχετικά είναι τα ATXC25/35D από το Πλαίσιο που τα κάνει και άτοκες δόσεις, καλά σε θέρμανση, μέτρια σε ψύξη, αλλά λόγω θορύβου δεν τα προτείνετε για υπνοδωμάτια..

Αλλιώς κανένα edge 10 ή 13, αλλά ανεβαίνουμε αρκετά σε κόστος, φυσικά καλύτερο μηχάνημα, αλλά αξίζει το παραπάνω κόστος; Ακόμα καλύτερα κάνα perfera 9αρι, αλλά πάει αρκετά ψηλά σε κόστος που δύσκολα να διαθέσω...

  Reveal hidden contents

961931157_.png.5c3b9f95b1e639538068beb037c0ad53.png

 

Με 2400 απώλειες εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το ATXC25D τώρα που το λειτουργώ στο "χαλαρό" του. Βραδινή έχω 14-15 και μεσημέρι 18-19, επειδή δεν καίει τίποτα το βάζω 21 κι έχω 23 - 23,5 στο δωμάτιο. Ανεμιστήρας στο full, καθώς τα on είναι προς το παρόν λίγα. Από βδομάδα που θα πάμε σε 7 βραδινή 12 μεσημεριανή, θα δούμε τι απίδια θα βάζει ο σάκος...

Η κατανάλωσή του είναι αστεία, τύπου 1 κβ/μέρα για 24ωρη λειτουργία. Κάτω από 50 ευρώ/σεζόν για καθημερινή λειτουργία.

Το καλοκαίρι μια χαρά πήγε. Ιούλιο με καύσωνα δεν πρόλαβα, αλλά Αύγουστο που είχε σταθερά 30+ εξωτερικές, έκαψα  55κβ και το δωμάτιο δεν ξεπέρασε ποτέ τους 27β. 24ωρη λειτουργία και έλειψα μόνο 3 μέρες (στις οποίες δε θα το άναβα, είχε δροσιά ελέω μελτεμιού).

Από φασαρία δεν καταλαβαίνω γιατί να ενοχλεί. Κάνει καμιά φορά ένα μουγκρητό στη θέρμανση, το οποίο είναι σπάνιο. Δηλαδή πάει με τις μέρες του. Σε 24ωρη λειτουργία, δεν το κάνει. Ο ανεμιστήρας του είναι απόλυτα ανεκτός στη μεσαία σκάλα, σχεδόν αθόρυβος στη μικρή και τελείως ήσυχος στο silent (το οποίο βέβαια αυξάνει την κατανάλωση. Η ελάχιστη ψύξης παραμένει 120-130, αλλά η ελάχιστη θέρμανσης πάει από το 150 στο 200). Για να σου δώσω μέτρο σύγκρισης, το σάηλεντ ακούγεται σα τροφοδοτικό 5ετίας σε pc. Επίσης, είναι ήχος "φυσικής" ροής, βαθύς/μπάσος, οπότε τον συνηθίζεις εύκολα. Η εξωτερική μονάς δεν είναι η πιο αθόρυβη του πλανήτη, το καλοκαίρι με τα τζιτζίκια είναι σα να μην υπάρχει. Αλλά το χειμώνα, ειδικά κυριακές κι αργίες, σε ήσυχο προάστιο της Αθήνας... ακούγεται το βουητό της αν ανοίξεις μπαλκονόπορτα και βγεις.

Μένει να δω συμπεριφορά στο καταχείμωνο που έρχεται από βδομάδα. Ενδεχομένως και σε κάποιο χιόνι, κυρίως για να δω πώς θα τα πάει σε συνθήκες εκτός σχεδιασμού (-1 πχ). Αλλά σε όλες τις άλλες συνθήκες, είναι εξαιρετικά οικονομικό και ήσυχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μοιάζει με το tcl miracle 3 που είναι τίμιο 

Αν και έχει καλύτερες αποδόσεις από το miracle...

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tesla-superior-tt34tp21-1232iawuv-klimatistiko-inverter-12000-btu-aa-me-wifi/1824457

Επεξ/σία από dimo69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει βάλει αξιόλογες εκπτώσεις σε κλιματιστικά το Public.
https://www.public.gr/cat/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika

πχ. σε MITSUBISHI Heavy όπως τα SRK/SRC-35ZSX-W στα 1.047€, SRK/SRC-25ZSX-W στα 871€ και δωρεάν εγκατάσταση.
https://www.public.gr/cat/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/f/kataskeyasths:mitsubishi-heavy

2 ώρες πριν, Luciddream είπε

Έκανα edit με δεύτερο spoiler για να είναι μαζί με την αρχική ερώτηση. Για θερμικές απώλειες νομίζω περισσότερο θα σας μπερδέψω γιατί δεν έχω μπει ακόμα στο σπίτι.

Δε θα μας μπερδέψεις. Χωρίς τον μπούσουλα αυτόν δεν ξέρει κανείς τι θερμικές απώλειες έχεις και τι μέγεθος χρειάζεσαι. Ακόμα και η κατά προσέγγιση συμπλήρωση είναι καλύτερη. Δε νομίζω ότι αν μπεις μέσα θα έχεις πολύ καλύτερη εικόνα από τώρα.

Επεξ/σία από Basketikos_
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...