Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

καλησπερα! Νεο θεμα με το Toyotomi μου τωρα....9αρι -12 μηνων περιπου .

Μου πεταξε ξανφικα μηνυμα Ε8- να ανησυχω ;;;;;

 

8 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

 

E8 - ΢φάλμα ςτθν λειτουργία τθσ εναλλακτικισ βαλβίδασ
Αυτό το μινυμα εμφανίηεται όταν το πρόγραμμα ξεκινά και θ θλεκτρονικι κάρτα δεν διαβάηει το ςιμα από τθν εναλλακτικι
βαλβίδα.
Η αιτία μπορεί να είναι:
- ελαττωματικι εναλλακτικι βαλβίδα
- εςφαλμζνεσ θλεκτρονικζσ ςυνδζςεισ
- ελαττωματικι θλεκτρονικι πλακζτα

 

ΟΛΑ αυτα αλλα αυτο δουλευει ρολοι 12 μηνες...αρα κατι παιζει

το πηρα απο site -την μεταφραση δεν την εκανα εγω!


Άστο εκτός πρίζας για 10 λεπτά και θα ξεκινήσει... το Izuru είναι; Μάλλον το έχουν κολλήσει ταβάνι και κόβει από θερμικά. Μην το βάζεις χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα. Φίλτρα καθαρά;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Ο κατασκευαστής αναφέρει :

"Διατομές καλωδίων (Επικοινωνία-Παροχή / Ασφάλεια)  

4*1,5mm²-3*2,5mm² / 20A "     θεώρησα οτι θέλει 2,5αρι.

Κάτι δεν μας λέει καλά ο κατασκευαστής. Αν το μηχάνημα τραβάει 20Α το 2,5άρι το καλώδιο θα ταλαιπωρείται σε άγνωστο βαθμό και ανάλογα την εγκατάσταση και τις συνθήκες που δουλεύει μπορεί και να λιώσει/πάρει φωτιά. Αν το μηχάνημα δεν τραβάει 20Α αλλά max 16Α (βάσει του προτεινόμενου καλωδίου), το να το ασφαλίσεις με 20Α ασφάλεια είναι λάθος. Δεν υπερδιαστασιολογούμε τις ασφάλειες, αντίθετα πάντα υπερδιαστασιολογούμε τα καλώδια αν υπάρχει αμφιβολία για την επάρκειά τους ή είναι οριακά. Εσύ φυσικά με αυτά που διαβάζεις σωστά κατάλαβες.

Αν υπάρχει κάποιος να γνωρίζει το συγκεκριμένο μηχάνημα και να μας πει τι ισχύει θα χαρώ να μάθω κι εγώ για ποιό λόγο ο κατασκευαστής προτείνει κάτι τέτοιο ή αν απλά πρόκειται για λάθος.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Klausx είπε

 


Άστο εκτός πρίζας για 10 λεπτά και θα ξεκινήσει... το Izuru είναι; Μάλλον το έχουν κολλήσει ταβάνι και κόβει από θερμικά. Μην το βάζεις χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα. Φίλτρα καθαρά;

χαμηλα το εχουν ...η εξωτερικη μοναδα ειναι τερμα πανω ομως ( αν εννοεις για αυτην).

Χαμηλη σκαλα εχω γιατι ιδρωνουν τα παιδια βγαζει καυτο αερα!!

 

Φιλτρα οχι δεν ειναι καθαρα -- τον περιμενω για σερβις ομως .

 

οποτε δεν ανησυχω οκ....σε ευχαριστω !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

χαμηλα το εχουν ...η εξωτερικη μοναδα ειναι τερμα πανω ομως ( αν εννοεις για αυτην).

Χαμηλη σκαλα εχω γιατι ιδρωνουν τα παιδια βγαζει καυτο αερα!!

 

Φιλτρα οχι δεν ειναι καθαρα -- τον περιμενω για σερβις ομως .

 

οποτε δεν ανησυχω οκ....σε ευχαριστω !!!!

Βάλτο μεσαία σκάλα, μην το ζορίζεις δεν είναι για πολλά 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Klausx είπε

Βάλτο μεσαία σκάλα, μην το ζορίζεις δεν είναι για πολλά 🤣

βρε στο χαμηλο το εχω ....στο χαμηλο τρωει ζορι ????

 

σε συγκριση με το αλλο που εχω ειναι τρομερο παντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

βρε στο χαμηλο το εχω ....στο χαμηλο τρωει ζορι ????

 

σε συγκριση με το αλλο που εχω ειναι τρομερο παντως 

Τώρα μιλάω λες και είναι on/off αλλά αυτό μας δείχνει το συγκεκριμένο, η χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα ζορίζει την εξωτερική μονάδα, καεί και περισσότερο ρεύμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Τώρα μιλάω λες και είναι on/off αλλά αυτό μας δείχνει το συγκεκριμένο, η χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα ζορίζει την εξωτερική μονάδα, καεί και περισσότερο ρεύμα.

wow ! Οποτε δευτερη σκαλα και πανω οκ....σε ευχαριστω παρα πολυ !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχουμε δει αν ξεκίνησαν προσφορές "black friday" σε καταστήματα;

Μια ματιά που έριξα έχει το πλαίσιο τα ATXC τοποθετημένα σε "τίμιες τιμές"

Λέτε να βγάλουν καμία "προσφορά" στα Perfera ή Edge (ή και το White), είχαν βγάλει πέρσι κάτι αν θυμάστε;

@liakjim  πέρσι είχαν βγάλει κάποια προσφορά σε αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και εγώ στην αναζητηση μονάδας.

ο χώρος είναι 45τμ περίπου και θα χρησιμοποιείται και για ψύξη όσο και θέρμανση. Η πολυκατοικία αρκετά παλιά χωρίς μόνωση αλλά το πιο πιθανό ότι θα βάλω εξωτερική 5εκ.

Έχω  βάλει ένα budget κάπου στα 1300 αλλά ανεβαίνω και λίγο ακόμα αν η διαφορά θα είναι τόσο εμφανής.

Όσον αναφορά την εγκατάσταση θα τοποθετηθεί στην μέση του χώρου και υπάρχει ευελιξία στην γραμμή παροχής για το προτεινόμενο πάχος καλωδίου  

Σας ευχαριστώ .

IMG_0007.png

IMG_0008.png

Επεξ/σία από arianos16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

 

@liakjim  πέρσι είχαν βγάλει κάποια προσφορά σε αυτά;

Θα πρέπει να είχαν βγάλει.

ΥΓ Είμαι εκτός "μάχης" για κάποιες μέρες λόγω νοσηλείας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, arianos16 είπε

Καλησπέρα και εγώ στην αναζητηση μονάδας.

ο χώρος είναι 45τμ περίπου και θα χρησιμοποιείται και για ψύξη όσο και θέρμανση. Η πολυκατοικία αρκετά παλιά χωρίς μόνωση αλλά το πιο πιθανό ότι θα βάλω εξωτερική 5εκ.

Έχω  βάλει ένα budget κάπου στα 1300 αλλά ανεβαίνω και λίγο ακόμα αν η διαφορά θα είναι τόσο εμφανής.

Όσον αναφορά την εγκατάσταση θα τοποθετηθεί στην μέση του χώρου και υπάρχει ευελιξία στην γραμμή παροχής για το προτεινόμενο πάχος καλωδίου  

Σας ευχαριστώ .

IMG_0007.png

Έκρυψες το βασικότερο κομμάτι, τις θερμικές απώλειες στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Νέα αγορά 2 κλιματιστικών

Αδιάφορο το κατάστημα που θα αγοραστεί.

Χρήση κλιματιστικού: 20% ψύξη / 80% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης : Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη

Χώρος που θα τοποθετηθεί:  9-10 τμ κρεβατοκάμαρα , 19 τμ σαλόνι

Τοποθεσία : Χαϊδάρι  με μέγιστη θερμοκρασία 40C το καλοκαίρι και ελάχιστη -1C τον χειμώνα , χαμηλό υψόμετρο 100μ., βόρειο προσανατολισμό κι εξωτερική μονάδα που θα είναι εκτεθειμένη στον βοριά.

Στον 1ο όροφο διώροφης πολυκατοικίας, χωρίς μονώσεις με βόρειο προσανατολισμό, παλιά συρόμενα κουφώματα αλουμινίου με μονά τζάμια.

Τα αποτελέσματα από την χρήση του εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ είναι για κάθε χώρο τα παρακάτω : 

για 22o C  σε Κρεβατοκάμαρα 9-10 τ.μ.

1884.72        Watt

1620.86           K Cal/h

188.47W        Watt/m^2  

162.09            K Cal/h/m^2

    για 22C σε Καθιστικό 19τ.μ.

Θερμικές Απώλειες

3491.75       Watt  

3002.91      K Cal/h

183.78        Watt/m^2  

158.05       K Cal/h/m^2

Νομίζω λοιπόν πως με ένα 9000 BTUs  για την κρεβατοκάμαρα και ένα 12000 BTUs για το σαλόνι θα είμαι καλυμμένος απόλυτα .Τι λέτε  ;                                                                                                                   

Ψάχνω για κάτι αξιοπρεπές  με όσο το δυνατόν υψηλό Vfm. Όχι τα κορυφαία μοντέλα που θα είναι και πανάκριβα !( μάλλον τα οικονομικότερα μοντέλα θα έλεγα ).Ποια να «βάλω στο μικροσκόπιο» κατά την γνώμη σας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arianos16 είπε

Καλησπέρα και εγώ στην αναζητηση μονάδας.

ο χώρος είναι 45τμ περίπου και θα χρησιμοποιείται και για ψύξη όσο και θέρμανση. Η πολυκατοικία αρκετά παλιά χωρίς μόνωση αλλά το πιο πιθανό ότι θα βάλω εξωτερική 5εκ.

Έχω  βάλει ένα budget κάπου στα 1300 αλλά ανεβαίνω και λίγο ακόμα αν η διαφορά θα είναι τόσο εμφανής.

Όσον αναφορά την εγκατάσταση θα τοποθετηθεί στην μέση του χώρου και υπάρχει ευελιξία στην γραμμή παροχής για το προτεινόμενο πάχος καλωδίου  

Σας ευχαριστώ .

IMG_0007.png

IMG_0008.png

Mitsubishi Heavy SRK63ZR-W, θα σε φτάσει πιστεύω, ειδικά αν βάλεις και την πρόσοψη θα δουλεύει ρελαντί

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει να είχαν βγάλει.

ΥΓ Είμαι εκτός "μάχης" για κάποιες μέρες λόγω νοσηλείας.

Περαστικά ρε παλίκαρε💪 

13 λεπτά πριν, Tsitos1 είπε

Καλημέρα σε όλους!

Νέα αγορά 2 κλιματιστικών

Αδιάφορο το κατάστημα που θα αγοραστεί.

Χρήση κλιματιστικού: 20% ψύξη / 80% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης : Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη

Χώρος που θα τοποθετηθεί:  9-10 τμ κρεβατοκάμαρα , 19 τμ σαλόνι

Τοποθεσία : Χαϊδάρι  με μέγιστη θερμοκρασία 40C το καλοκαίρι και ελάχιστη -1C τον χειμώνα , χαμηλό υψόμετρο 100μ., βόρειο προσανατολισμό κι εξωτερική μονάδα που θα είναι εκτεθειμένη στον βοριά.

Στον 1ο όροφο διώροφης πολυκατοικίας, χωρίς μονώσεις με βόρειο προσανατολισμό, παλιά συρόμενα κουφώματα αλουμινίου με μονά τζάμια.

Τα αποτελέσματα από την χρήση του εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ είναι για κάθε χώρο τα παρακάτω : 

για 22o C  σε Κρεβατοκάμαρα 9-10 τ.μ.

1884.72        Watt

1620.86           K Cal/h

188.47W        Watt/m^2  

162.09            K Cal/h/m^2

    για 22C σε Καθιστικό 19τ.μ.

Θερμικές Απώλειες

3491.75       Watt  

3002.91      K Cal/h

183.78        Watt/m^2  

158.05       K Cal/h/m^2

Νομίζω λοιπόν πως με ένα 9000 BTUs  για την κρεβατοκάμαρα και ένα 12000 BTUs για το σαλόνι θα είμαι καλυμμένος απόλυτα .Τι λέτε  ;                                                                                                                   

Ψάχνω για κάτι αξιοπρεπές  με όσο το δυνατόν υψηλό Vfm. Όχι τα κορυφαία μοντέλα που θα είναι και πανάκριβα !( μάλλον τα οικονομικότερα μοντέλα θα έλεγα ).Ποια να «βάλω στο μικροσκόπιο» κατά την γνώμη σας ;

Εφόσον κοιτάς για θέρμανση, τότε οι επιλογές περιορίζονται σε Daikin, Mitsubishi/Mitsubishi Heavy, Toshiba, Fujitsu γενικότερα..

Αν θες κάτι vfm, με καλή απόδοση σε θέρμανση και μέτρια σε ψύξη, μπορείς να δεις για τα Daikin ATXC25D & ATXC35D (9αρι και 12αρι αντίστοιχα), όπου στο πλαίσιο θα τα βρεις αυτές τις μέρες λόγω black Friday στα 499€ & 599€ αν θυμάμαι καλά (τσέκαρε το) αντίστοιχα, τοποθετημένα.. (3 μέτρα σωληνώσεις και κενό με αντλία κενού).

Για καλύτερα μπορείς να δεις τα Toshiba edge 10 και 13, φυσικά ακριβότερα, αλλά με καλύτερους δείκτες απόδοσης και 7ετη εγγύηση (για ποιο οικονομική σειρά τα yukai - ή Arata που το λέει ο κωτσοβολος)

Φυσικά για να πετύχουμε αποδόσεις η λειτουργία πρέπει να είναι 24/7 στην ίδια ρυθμισμένη θερμοκρασία 😉

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...