Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, johnnyman είπε

Τι περσίδες κάτω τις έχω να χτυπάνε, έτσι πρέπει?

 

Ναι καλά τις έχεις όμως ο ζεστός αέρας ανεβαίνει , άρα πρέπει το κλιμα5ιστικο να μενει πολλές ώρες ανοιχτό ώστε να ομογενοποιηθεί η θερμοκρασία στους χώρους  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ναι καλά τις έχεις όμως ο ζεστός αέρας ανεβαίνει , άρα πρέπει το κλιμα5ιστικο να μενει πολλές ώρες ανοιχτό ώστε να ομογενοποιηθεί η θερμοκρασία στους χώρους  

Απλά αυτό με την θερμοκρασία με μπερδευει λίγο που φτάνει τόσο εύκολα ο αισθητήρας της μονάδα

Στο αυτόματο πρέπει να τον δουλευω τον  ανεμιστήρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Στο αυτόματο πρέπει να τον δουλευω τον  ανεμιστήρα ?

Αυτό είναι μεγάλη κουβεντα επηρεάζεται από πολλά πράγματα , θα το δεις μέσα από δοκιμές τι βολεύει το χώρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι μεγάλη κουβεντα επηρεάζεται από πολλά πράγματα , θα το δεις μέσα από δοκιμές τι βολεύει το χώρο 

Θα τεστάρω, σε ευχαριστώ πολύ. 

Τώρα βρίσκομαι εδώ από κατανάλωση. 

Η εφαρμογή απο τον  wifi ανταπτορα μου αρέσει που λέει και εξωτερική θερμοκρασία. 

Μάλλον θα έχει αισθητήρα η μονάδα έξω

Screenshot_20231109_215831_Tapo.jpg

Screenshot_20231109_215817.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε εξωτερικη μοναδα κλιματιστικου, ταιριαζει δικη του αντίστοιχη εσωτερικη μοναδα κλιματιστικου;

Αν καποιος σου κλεψει την εξωτερικη, μπορει να την ταιριαξει με οποιοδηποτε κλιματιστικο, ή μονο αν τυχει και εχει ιδια εσωτερικη μοναδα;

Κατα την αφαιρεση κλιματιστικου,  σκεφτομαι να βαλω την εσωτ.μοναδα σε αποθηκη, ενω την εξωτ.μοναδα σε πιλωτη-σκεπασμενη, για λιγο καιρο, μεχρι να τα παω και τα δυο σε μια λιγο πιο μακρινη αποθηκη του αδερφου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, andreaspA said:

ο γυφτος δεν τραβει ζορι με το σεταρισμα. Ασπροπυργο θα στο παει για σκραπ.
ΞΕΧΝΑ ΤΟ!

 

Οκ, κατανοητο, το αρπαζει ως 'μεταλλο'. Ωστοσο, μιση μοναδα, θα μπορουσε να ειναι λειτουργικη σε καποιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

  1. Νέα αγορά 2 κλιματιστικών
  2. Αδιάφορο το κατάστημα που θα αγοραστεί.
  3. Χρήση κλιματιστικού: 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  4. Συχνότητα χρήσης : Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  5. Χώρος που θα τοποθετηθεί:  9-10 τμ κρεβατοκάμαρα , 19 τμ σαλόνι
  6. Τοποθεσία : Χαϊδάρι  με μέγιστη θερμοκρασία 40C το καλοκαίρι και ελάχιστη -1C τον χειμώνα , χαμηλό υψόμετρο 100μ., βόρειο προσανατολισμό κι εξωτερική μονάδα που θα είναι εκτεθειμένη στον βοριά.
  7. Στον 1ο όροφο διώροφης πολυκατοικίας, χωρίς μονώσεις με βόρειο προσανατολισμό, παλιά συρόμενα κουφώματα αλουμινίου με μονά τζάμια.
  8. Τα αποτελέσματα από την χρήση του εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ είναι για κάθε χώρο τα παρακάτω : 

για 22o C  σε Κρεβατοκάμαρα 9-10 τ.μ.

1884.72        Watt

1620.86           K Cal/h

188.47W        Watt/m^2  

162.09            K Cal/h/m^2

    για 22C σε Καθιστικό 19τ.μ.

Θερμικές Απώλειες

3491.75       Watt  

3002.91      K Cal/h

183.78        Watt/m^2  

158.05       K Cal/h/m^2

Νομίζω λοιπόν πως με ένα 9000 BTUs  για την κρεβατοκάμαρα και ένα 12000 BTUs για το σαλόνι θα είμαι καλυμμένος απόλυτα .Τι λέτε  ;                                                                                                                    Ψάχνω για κάτι αξιοπρεπές  με όσο το δυνατόν υψηλό Vfm. Όχι τα κορυφαία μοντέλα που θα είναι και πανάκριβα !( μάλλον τα οικονομικότερα μοντέλα θα έλεγα ).Ποια να «βάλω στο μικροσκόπιο» κατά την γνώμη σας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελευταίο διάστημα είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού 80% ψύξη 20% θέρμανση και έχω καταλήξει στα παρακάτω:

TOSHIBA EDGE 18000btu

TOSHIBA EDGE WHITE 18000btu

MITSUBISHI HEAVY SRK/SRC-50ZS-W 18000btu

MITSUBISHI HEAVY SRK/SRC-63ZR 22000btu (ύστερα απο συμβουλή του @liakjim το οποίο είναι κορυφή)

To TOSHIBA EDGE κοστίζει αγορά 1024€ ενώ το EDGE WHITE 1184€. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με γνωστό κατάστημα στην Αθήνα μου είπε οτι το EDGE WHITE είναι πιο βελτιωμένο συν wifi και επιπλέον διορθώσανε το πρόβλημα στην φτερωτή που είχε το EDGE. Να προσέξω επίσης να έχει στον κωδικό το Ε1 στο τέλος κι όχι το Ε το οποίο είχε το πρόβλημα. Επίσης μου δίνει το EDGE WHITE στην τιμή του EDGE μέχρι αύριο. Δυστυχώς δεν μένω Αθήνα για να πήγαινα από κοντά ώστε να σιγουρευτώ οτι είναι σφραγισμένο κι όχι κάποιο εκθεσιακό ή επιστροφή. Σίγουρα σε αυτή τη τιμή συν wifi ειναι VFM.

Όσο αφορά τα 2 MITSUBISHI είναι πιο ακριβά και η διαφορά μεταξύ τους είναι περίπου 170€ πιο ακριβό το 63ZR αλλά θέλει ασφάλεια 20Α στον πίνακα και 2,5αρι καλώδιο.

Οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω το EDGE απορρίπτεται, το 63ZR είναι το καλύτερο αλλά αρκετά πιο ακριβό συν κάτι μερεμέτια και... θα ήθελα γνώμες ανάμεσα σε

                                      TOSHIBA EDGE WHITE    vs   MITSUBISHI HEAVY SRK/SRC-50ZS-W

Επεξ/σία από ababa641
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Όσο αφορά τα 2 MITSUBISHI είναι πιο ακριβά και η διαφορά μεταξύ τους είναι περίπου 170€ πιο ακριβό το 63ZR αλλά θέλει ασφάλεια 20Α στον πίνακα και 2,5αρι καλώδιο.

 

Φίλε μου αν θέλει 20Α ασφάλεια το 2,5άρι καλώδιο είναι μικρό, χρειάζεται 4άρι. 2,5άρι καλώδιο αυστηρά μέχρι τα 16Α.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Φίλε μου αν θέλει 20Α ασφάλεια το 2,5άρι καλώδιο είναι μικρό, χρειάζεται 4άρι. 2,5άρι καλώδιο αυστηρά μέχρι τα 16Α.

Ο κατασκευαστής αναφέρει :

"Διατομές καλωδίων (Επικοινωνία-Παροχή / Ασφάλεια)  

4*1,5mm²-3*2,5mm² / 20A "     θεώρησα οτι θέλει 2,5αρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Το οποίο σύμφωνα με το εγχειρίδιο σημαίνει ?

 

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Το οποίο σύμφωνα με το εγχειρίδιο σημαίνει ?

E8 - ΢φάλμα ςτθν λειτουργία τθσ εναλλακτικισ βαλβίδασ
Αυτό το μινυμα εμφανίηεται όταν το πρόγραμμα ξεκινά και θ θλεκτρονικι κάρτα δεν διαβάηει το ςιμα από τθν εναλλακτικι
βαλβίδα.
Η αιτία μπορεί να είναι:
- ελαττωματικι εναλλακτικι βαλβίδα
- εςφαλμζνεσ θλεκτρονικζσ ςυνδζςεισ
- ελαττωματικι θλεκτρονικι πλακζτα

 

ΟΛΑ αυτα αλλα αυτο δουλευει ρολοι 12 μηνες...αρα κατι παιζει

το πηρα απο site -την μεταφραση δεν την εκανα εγω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...