Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Τα κλιματιστικά και τα BTU πάνε με τις απωλειες του χώρου που θα είναι τοποθετημένα και όχι με τα τετραγωνικά 

Προφανώς. Μιλάμε για το μέσο όρο. Ο marmaris άλλωστε δεν είχε απώλειες που "ζήταγαν" 24ρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basketikos_ είπε

Προφανώς. Μιλάμε για το μέσο όρο. Ο marmaris άλλωστε δεν είχε απώλειες που "ζήταγαν" 24ρι.

Δε ξέρω τι απωλειες είχε ο άνθρωπος , ούτε μιλάω συγκεκριμένα για τη περίπτωση του , όμως πρέπει να  είναι ξεκάθαρο ότι τα συστήματα ψύξης θέρμανσης πάνε βάσει των απωλειών που έχει ο καθε χώρος που θα ειναι  τοποθετημένα και όχι με τα τετραγωνικά που είναι μόνο μια παρα πολύ μικρή παράμετρος ανάμεσα σε παρα πολλές άλλες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 26ska είπε

24αρι σε 25 τετραγωνικά είναι συμφέρον για καταναλωσεις,γιατί εγώ 24αρι σε 70 τετραγωνικά θέλω να βάλω και εδώ τα παιδιά μου είπανε ότι δεν γίνεται σωστή δουλειά έτσι.

μην μπερδευεσαι .....εμενα η αγορα ηταν συγκηριακη......εμενα ειναι ΥΠΕΡκαιΒΟΛΙΚΟ .....εσενα πιθανοτατα να σου πεσει λιγο......η ρυθμιση της πλακετας απο την Toshiba παντως ειναι ολα τα λεφτα......εγω ενα 12 ή 14 ηθελα.....μου εκατσε αυτο στα ιδια λεφτα......υπεκυψα ...το θεωρησα ευκαιρια......

απαραιτητη σημειωση.......ολα αυτα που παραθετω ,τα παραθετω απο κεντρο Αθηνας με θερμοκρασια εξωτερικη 1 εως 5 στα περσινα κρυα.......βεβαια αυτο ηθελα στα πολυ δυσκολα να αποδωσει .....απεδωσε καλυτερα απο το πετρελαιο (4ος τελευταιος οροφος σε πολυκατοικια) και ΧΩΡΙΣ βοηθεια απο το καλοριφερ........

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.pdf

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, marmaris είπε

μην μπερδευεσαι .....εμενα η αγορα ηταν συγκηριακη......εμενα ειναι ΥΠΕΡκαιΒΟΛΙΚΟ .....εσενα πιθανοτατα να σου πεσει λιγο......η ρυθμιση της πλακετας απο την Toshiba παντως ειναι ολα τα λεφτα......εγω ενα 12 ή 14 ηθελα.....μου εκατσε αυτο στα ιδια λεφτα......υπεκυψα ...το θεωρησα ευκαιρια......

απαραιτητη σημειωση.......ολα αυτα που παραθετω ,τα παραθετω απο κεντρο Αθηνας με θερμοκρασια εξωτερικη 1 εως 5 στα περσινα κρυα.......βεβαια αυτο ηθελα στα πολυ δυσκολα να αποδωσει .....απεδωσε καλυτερα απο το πετρελαιο (4ος τελευταιος οροφος σε πολυκατοικια) και ΧΩΡΙΣ βοηθεια απο το καλοριφερ........

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.pdf 433.44 kB · 3 downloads

Δεν είσαι μακριά στις απωλειες(20,466 btu) με ένα περιθώριο  λάθους η ένα βαθμό πάνω στη ζήτηση έχει κάτσει κουτι

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#5998

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν είσαι μακριά στις απωλειες(20,466 btu) με ένα περιθώριο  λάθους η ένα βαθμό πάνω στη ζήτηση έχει κάτσει κουτι

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#5998

αρα σωστα λειτουργουμε σαν φορουμ......οι απωλειες καθοριζουν το μηχανημα ......

ολοι παντως μου ελεγαν πως για τον χωρο 12αρι......βια .......16αρι ,γιαυτα τα τετραγωνικα......ουτε οι τεχνικοι της Toshiba δεν το πιστευαν.....

ειναι και το σημειο βολικο.....εχει κατσει στην ορθη γωνια ενος Γ του σπιτιου......

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marmaris είπε

ολοι παντως μου ελεγαν πως για τον χωρο

 

7 λεπτά πριν, marmaris είπε

γιαυτα τα τετραγωνικα

Κλασικό λάθος που γίνεται επειδή κάποιοι υπολογίζουν με το μάτι τις απωλειες και όταν αρχίζουν τα δύσκολα ξεκινάνε οι δικαιολογίες …….ελα μωρέ είναι τα κλιματιστικά για θέρμανση ? ……..ελα μωρέ μάπα μάρκα πήρες ……..ελα μωρέ τζάμπα λεφτά έδωσες να πάρεις επώνυμο κλιματιστικό ……και αλλα τέτοια ωραία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν είσαι μακριά στις απωλειες(20,466 btu) με ένα περιθώριο  λάθους η ένα βαθμό πάνω στη ζήτηση έχει κάτσει κουτι

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#5998

Στον υπολογισμό του πάντως έχει βάλει 7 (!) πορτοπαράθυρα και καμία μόνωση τοίχου σε πολυκατοικία του 1999. Μάλλον τα έχει παραφουσκώσει λίγο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basketikos_ είπε

Στον υπολογισμό του πάντως έχει βάλει 7 (!) πορτοπαράθυρα και καμία μόνωση τοίχου σε πολυκατοικία του 1999. Μάλλον τα έχει παραφουσκώσει λίγο ε;

Που να ξέρω εγω τι χώρο  έχει ο άνθρωπος ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Στον υπολογισμό του πάντως έχει βάλει 7 (!) πορτοπαράθυρα και καμία μόνωση τοίχου σε πολυκατοικία του 1999. Μάλλον τα έχει παραφουσκώσει λίγο ε;

εχω 2 μπαλκονοπορτες συρομενες με 1,5  μετρα φαρδος διπλα τζαμια ......ενα ανοιγμα για τον διαδρομο στα υπνοδωματια (ειχε συρρομενη την εβγαλα ,την εξωπορτα ,μια πορτα κουζινας για το μικρο μπαλκονι και ενα παραθυρο κουζινας.......της μπαλκονοπορτες της θεωρησα διπλες πορτες.......εχω διπλο τουβλο στον τοιχο με κενο αλλα δεν βλεπω down μεσα.....

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Που να ξέρω εγω τι χώρο  έχει ο άνθρωπος ,

Φιλολογικό ήταν το ερώτημα. Απλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν είναι για 24ρι ο χώρος του. Το λέει και ο ίδιος δηλαδή. Το αγόρασε λόγω ευκαιρίας. Και μάλλον καλά έκανε κι όλας με βάση της μετρήσεις του. Απλά είναι εξαίρεση. Αυτό καταδεικνύω.

1 λεπτό πριν, marmaris είπε

εχω 2 μπαλκονοπορτες συρομενες με 1,5  μετρα φαρδος διπλα τζαμια ......ενα ανοιγμα για τον διαδρομο στα υπνοδωματια (ειχε συρρομενη την εβγαλα ,την εξωπορτα ,μια πορτα κουζινας για το μικρο μπαλκονι και ενα παραθυρο κουζινας.......της μπαλκονοπορτες της θεωρησα διπλες πορτες.......

Ναι, ακριβώς αυτό λέω. Έχεις κάνει υπερβολές στους υπολογισμούς σου.

Σιγά το μέγεθος το 1,5 μέτρο για να τις βάλεις διπλές. Ή αν βάζαμε για κάθε δωμάτιο όλες τις κοινόχρηστες πόρτες του διαμερίσματος... πάει... χαθήκαμε...

Ούτε είναι δυνατόν σε κτίσμα του 1999 να βάζεις ότι δεν έχει καμμία μόνωση η τοιχοποιία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basketikos_ είπε

Φιλολογικό ήταν το ερώτημα. Απλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν είναι για 24ρι ο χώρος του. Το λέει και ο ίδιος δηλαδή. Το αγόρασε λόγω ευκαιρίας. Και μάλλον καλά έκανε κι όλας με βάση της μετρήσεις του. Απλά είναι εξαίρεση. Αυτό καταδεικνύω.

Όχι κανεις λάθος ο χώρος του έχει συγκεκριμένες απωλειες που οδηγούν σε αυτά τα νούμερα δηλαδή κοντά στα 24,000 btu , οποτε δεν τιθε5αι θέμα εξαίρεσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω και φωτο ευκαιρες αλλα δεν τις δεχεται το site λογω μεγεθους........μονωση εχω βαλει στην ταρατσα 10 εκατ.....περλομπετον με πλακακι ......αυτα....το καλοκαιρι παντως πριν την μονωση ......εκαιγαν τα πιατα μεσα στα ραφια.......εκαιγαν!!!

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

εχω 2 μπαλκονοπορτες συρομενες με 1,5  μετρα φαρδο

Αυτό και μονο είναι απλά μια τρύπα στις απωλειες τα συρόμενα κουφώματα είναι ότι χειρότερο και αχρηστεύουν και τα δίπλα τζάμια και τα κουφώματα με θερμό διακοπή και οτιδήποτε άλλο , απλά μια τρύπα στο τοίχο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό και μονο είναι απλά μια τρύπα στις απωλειες τα συρόμενα κουφώματα είναι ότι χειρότερο και αχρηστεύουν και τα δίπλα τζάμια και τα κουφώματα με θερμό διακοπή και οτιδήποτε άλλο , απλά μια τρύπα στο τοίχο 

οι τοιχοι ειναι με διπλο τουβλο(για να περνανε τα συρομενα) down δεν βλεπω μεσα.......τα συρομενα τα επισκευασα......αλλαξα τα τριχωειδη περυσι......

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όχι κανεις λάθος

Αν είσαι σίγουρος ότι κάνω λάθος, τότε ξέρεις ή δεν ξέρεις τον χώρο;

Το ότι μετράει στις πόρτες του δωματίου αυτές της κουζίνας είναι σωστό ας πούμε; Μέχρι και την εξώπορτα του σπιτιού βάζει μέσα. Για το δωμάτιο...

Δηλαδή στους υπολογισμούς απωλειών για κάθε δωμάτιο, να βάζει ο καθένας 3 πόρτες δώρο. Σαν τις πίτσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...