Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ λες να αρχίζουμε να αμφισβητούμε τον liakjim επειδή έγραψε στις αναξιόπιστες κριτικές του σκρτουτζ; 😕

Βασικά ο ίδιος αμφισβητεί τον εαυτό του. Αλλά τεσπά ζούμε στην Ελλάδα ο καθένας λέει ότι θέλει και είναι σωστός και όλοι οι άλλοι λένε το λάθος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία.

Από ότι κατάλαβα στην θέρμανση σε συμφέρει να δουλεύει συνέχεια το κλιματιστικό από ότι να το ανοιγοκλείνεις ,ισχύει το ίδιο και στην ψύξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι νέος κάτοχος inventor LDVI-24 WFI legend. Δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω της εφαρμογής inventor control στο wifi, με τίποτα. Ακολουθώ τις οδηγίες κατά γράμμα, αλλά στο σημείο που πρέπει η οθόνη του κλιματιστικού να αναβοσβήσει ή να ανάψει η ειδοποίηση ΑΡ, δεν κάνει τίποτα. Ξέρει κανείς να βοηθήσει;; Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, sacisrou είπε

Καλησπέρα. Είμαι νέος κάτοχος inventor LDVI-24 WFI legend. Δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω της εφαρμογής inventor control στο wifi, με τίποτα. Ακολουθώ τις οδηγίες κατά γράμμα, αλλά στο σημείο που πρέπει η οθόνη του κλιματιστικού να αναβοσβήσει ή να ανάψει η ειδοποίηση ΑΡ, δεν κάνει τίποτα. Ξέρει κανείς να βοηθήσει;; Ευχαριστώ. 

Στο εβαλε τεχνικος ο οποιος υποσχεθηκε οτι ερχεται με wifi? Γιατι αυτο ειναι προαιρετικο (τουλαχιστον στην δικια μου περιπτωση) και επρεπε να παω να παρω το φλασακι. Αν ανοιξεις το μπροστινο πλαστικο πρεπει να μπαινει στην μεσα μερια απο το καπακι. Θα χρειαστεις ενα philips κατσαβιδι 

https://www.skroutz.gr/s/22697830/Inventor-II-Wifi-Module-Κλιματιστικού.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lasithi12 είπε

παιδια με την εγγυηση τι γινετε;

θέλει σερβις συντηρηση με απόδειξη;

ξαναρωτησα αλλα δεν απαντησε κανεις.

εχω ενα DAIKIN 22.000 BTU

Ναι.

Οι περισσότερες μάρκες θέλουν ετήσιο σέρβις, οπότε καλύτερα να έχεις και την απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συσκευασία έχει ένα φλασάκι. Αν το βάλω κάνει τη σύνδεση ή πρέπει να το αφήσω πάνω;

35 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Ναι είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα inventor (τουλαχιστον αυτο που εχω εγω) , το φλασακι ειναι το wifi του και ερχεται ξεχωριστα.

Και εμενα που ηταν στο πακετο , δεν ηταν εγκατεστημενο και το εβαλε ο τεχνικος κατα την τοποθετηση.

Στο δικο μου ειχε υποδοχη αν ανοιξεις την προσοψη , στα αριστερα οπου το κουμπωνεις και πλεον αποκτα wifi .Μετα ακολουθεις την διαδικασια ωστε να μπει σε AP mode και να κανεις την αρχικη ρυθμιση απο το κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Στο εβαλε τεχνικος ο οποιος υποσχεθηκε οτι ερχεται με wifi? Γιατι αυτο ειναι προαιρετικο (τουλαχιστον στην δικια μου περιπτωση) και επρεπε να παω να παρω το φλασακι. Αν ανοιξεις το μπροστινο πλαστικο πρεπει να μπαινει στην μεσα μερια απο το καπακι. Θα χρειαστεις ενα philips κατσαβιδι 

https://www.skroutz.gr/s/22697830/Inventor-II-Wifi-Module-Κλιματιστικού.html

Τελικά έβαλα το φλασάκι που είχε η συσκευασία και συνδέθηκε σε 1 λεπτό. Ευχαριστώ πολύ.

19 λεπτά πριν, platonas είπε

Στα inventor (τουλαχιστον αυτο που εχω εγω) , το φλασακι ειναι το wifi του και ερχεται ξεχωριστα.

Και εμενα που ηταν στο πακετο , δεν ηταν εγκατεστημενο και το εβαλε ο τεχνικος κατα την τοποθετηση.

Στο δικο μου ειχε υποδοχη αν ανοιξεις την προσοψη , στα αριστερα οπου το κουμπωνεις και πλεον αποκτα wifi .Μετα ακολουθεις την διαδικασια ωστε να μπει σε AP mode και να κανεις την αρχικη ρυθμιση απο το κινητο.

Τεχνικός, άντε γεια. Δεν το έβαλε ούτε μου είπε τίποτα. Από το πρωί ψάχνω και τώρα το έβαλα μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lasithi12 είπε

παιδια με την εγγυηση τι γινετε;

θέλει σερβις συντηρηση με απόδειξη;

ξαναρωτησα αλλα δεν απαντησε κανεις.

εχω ενα DAIKIN 22.000 BTU

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια απορία, γιατί πάρα πολλοί εγκαταστάτες κλιματιστικών δεν συνδέουν ΟΛΕΣ τις απορροές κλιματιστικού στο σωλήνα παροχέτευσης, και αφήνουν τα νερά να πλημμυρίζουν βεράντες από τη μια? (συνήθως εκείνη κάτω από το "δίσκο" του κλιματιστικού). Το είδα σε πάρα πολλές εγκαταστάσεις για να είναι σύμπτωση, και σε όλες διορθώνονταν από επόμενους. Είναι δυνατόν να είναι τόσο αδιάφοροι ; (είναι η μόνη εξήγηση που μου έδωσαν επόμενοι που τους κάλεσα να το φτιάξουν)

Το αποκορύφωμα ήταν ένας ψυκτικός που Δίκασε τους προηγούμενους γι'αυτή την παράλειψη, όταν τον είχα καλέσει στο παλιό μου διαμέρισμα για το κλιματιστικό που έσταζε, και όταν τον κουβάλησα να μου εγκαταστήσει νέο κλιματιστικό στο καινούριο μου διαμέρισμα, όταν είχα μετακομίσει πολλά χρόνια μετά, έκανε ακριβώς το ίδιο!!!

Επεξ/σία από taris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sacisrou είπε

Τελικά έβαλα το φλασάκι που είχε η συσκευασία και συνδέθηκε σε 1 λεπτό. Ευχαριστώ πολύ.

Τεχνικός, άντε γεια. Δεν το έβαλε ούτε μου είπε τίποτα. Από το πρωί ψάχνω και τώρα το έβαλα μόνος μου.

Σου δειχνει και καταναλωση στην εφαρμογη ή δεν υποστηριζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Φρέσκο μέλος εάν και τακτικός αναγνώστης του forum επί σειρά ετών. Με τη σειρά μου θα ήθελα και εγώ τις προτάσεις/γνώμη σας για ένα κλιματιστικό , το οποίο προορίζεται για υπνοδωμάτιο περίπου 16τ.μ. Από ότι έχω καταλάβει μιά και μιλάμε για 9άρια στη προκειμένη περίπτωση οι διαφορές σε απόδοση/κατανάλωση είναι σχετικά μικρές ή εν τέλη όχι τόσο μεγάλες ή σημαντικές όπως σε >18btus.

Παρακάτω παραθέτω το ερωτηματολόγιο, τις κατά προσέγγιση απώλειες και μία κάτωψη του χώρου (κίτρινα: πορτα εσωτερική και μπαλκονόπορτα/μπλε:οι δύο πιθανές θέσεις για το κλιματιστικό). Nα σημειώσω πως διαθέτω και voucher.

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :  1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Aντικατάσταση παλαιού. LG Artcool Mirror 10ετίας 9000btu. Σε ψύξη ήταν επαρκές σε βαθμό όπου δημιουργούνταν ψύχος. Σε θέρμανση δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη καθώς δεν χρησιμοποιήθηκε σχεδόν ποτέ. Τώρα βέβαια σκοπεύω να του κάνω περιστασιακή χρήση σε θέρμανση, όποτε χρειαστεί.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):  Αδιάφορο.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 60% ψύξη / 40% θέρμανση.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης το καλοκαίρι και περιστασιακή θέρμανση για χειμώνα (συμπληρωματικά).
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου: Φυσικό αέριο - ατομική θέρμανση.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Aθήνα/Βριλήσσια. Υψ. 245μ.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Λογική εγγύηση, φυσικά την θεωρώ σημαντική. Θα με ενδιέφεραν χαρακτηριστικά όπως ifeel (πιστέυω θα χρησιμεύσει σε μείωση/αποφυγή on-off), για ιονιστή, uvc δεν γνωρίζω εάν τελικά υπάρχουν ουσιαστικά ωφέλη (βλέπε fujitsu, toshiba edge κτλ.), ο θόρυβος μια και αποτελεί υποκειμενικό στοιχείο δεν γνωρίζω εάν υπάρχει feedback για αυτό. Φυσικά όσο πιο αθόρυβο, τόσο το καλύτερο. Wifi μέχρι τώρα δεν είχα παρά μόνο σε ένα Midea Xtreme Save Pro 24kbtu του 21.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Normal υπνοδωμάτιο. Μέτρια ηλιοφάνεια. Νοτιοδυτικό. Διπλά τζάμια. Μόνωση δεν έχω ιδέα. 

133806561_.png.d540a0b0789075035c225cf832ce6cc3.png

*Επιθυμητή θερμοκρασία (θέρμανση) με βάση τη συμβουλή στο ερωτηματολόγιο: 21C. Πιθανώς οι απώλειες να είναι παραπάνω.

thumbnail_IMG_1513.png.1e02e2f9b193c72394872900adbb35ff.png

Έχω συγκεντρώσει κάμποσα air condition.

TOSHIBA - Πολύ καλή εγγύηση. Αρκετά bare bones. Πολλές αναφορές για θέματα με τη φτερωτή. edit: 

 

 

- EDGE Black/White 2023 και EDGE: Aπό ότι κατάλαβα η μόνη διαφορά είναι χρώμα και wifi. Χειροκίνητη κατέυθυνση κάθετων περσίδων.

- HAORI: Ιδιοι δείκτες με EDGE, σε άλλο design + ιονιστής/wifi.

- YUKAI/ARATA: Λίγο ποιο αποδοτικό σε ψύξη. Δεν υπάρχει πολύ feedback.

DAIKIN - Εγγύηση 3 χρόνια και δυνατότητα αγοράς επέκτασης ή 5 από Blue Dealer. Ακριβά ανταλλακτικά. Ένας χαμός από μοντέλα.

- Siesta Perfera FTXM25R (2V1B/5V1B εξωτερική): Θέματα με προγραμματισμό διαβάθμισης off-set και σε αυτό?

FUJITSU - FG Europe. Οχι και από τις καλύτερες εγγυήσεις. Αρκετά διφορούμενες απόψεις για το customer support. Bare bones. Xωρίς extra χαρακτηριστικά ( ιονιστή κτλ ). Wifi προαιρετικό σε όλα. Σε όλα δεν υπάρχει feedback. Ίσως στα αντιστοιχα παλαιότερα μοντέλα με κατάληγη "A".  Για χρήση σε υπνοδώματια ίσως δεν προτείνονται; Θέματα με defrosting;;

- KGTE:  Πολυ καλοί δείκτες. Αισθητήρας παρουσίας.

- KETE: To ΚMCE με άλλο design. 

- ΚMCE: Καλοι δείκτες.

MIDEA -  Ιδια εγγύηση με Fujitsu. Eurovent εάν λέει κατι και αρκέτες τεχνολογίες. Μεγαλύτερες καταναλώσεις σε θέρμανση. Δεν βλέπω να προτείνονται πολύ όταν γίνεται και χρήση θέρμανσης. Πάνω κάτω παρόμοιες καταναλώσεις μεταξύ τους. Feedback δεν βλέπω πολύ παρά μονο στο Breezeless+ και All Easy Pro.

- Βreezeless+: Λιγο ανασφάλεια για τη μακροβιότητα των περσίδων.

- Breezeless E 2023: Παρόμοιοι δείκτες. Ίσως λίγο χειρότεροι. UVC αντί ιονιστή. Ίσως λιγότερες δυνατότητες από το +.  A.I. 😂 Ελλιπείς πληροφορίες και στο net και στο site της FG. Δεν υπάρχει feedback.

- All Easy Pro: Ίδιοι δείκτες με το + . Ίσως το Inventor Legend να αξίζει περισσότερο λόγω εγγύησης. Αναφορές για θέμα με πλαστικά.

- Xtreme Graphite (νέο): Ίδια εξωτερική (09N8D0-O) μονάδα με Xtreme Dura, Pro, Line. Πιο υψηλές καταναλώσεις.

- Aurora Mirror: 9.2 SEER 🙄. Κάτι δεν πάει καλά εδώ;; Ίδια εσωτερικη με All Easy Pro (09NXD6-I). Νέα εξωτερική.

- Black Crystal: Εσωτερική All Easy Pro, Aurora Black Mirror (09NXD6-I), εξωτερική Xtreme Save 2022 (09NXD6-O).

INVENTOR - Πολύ καλη εγγύηση. Δύο συνήθως προτείνονται. Το Legend (MIDEA)  και το Comfort (HAIER). Το Dark έχει κριτικές ή του ύψους ή του βάθους. Γενικά όχι και τα ποιο οικονομικά από καταναλώση/απόδοση . Εκτός απο τα Legend και Comfort που θεωρητικά μοιράζονται τα χαρακτηριστικά με τα μαμά, δεν υπάρχει πολύ feedback για τα άλλα. Θέματα με πλαστικά ίσως. Το Legend φέρει UVC αντί ιονιστή του All Easy Pro.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από MrVertigo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...