Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Για βάλτο πάνω στο κλιματιστικό το θερμόμετρο να δεις ποσό έχει , εκει θα δεις πόση είναι η απόκλιση και αν η θερμοκρασία της εφαρμογής συμβαδίζει με αυτή του θερμόμετρου 

Καλημέρα. 

Θα το δοκιμάσω φίλε μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, babble tribe said:

Να αναφέρω την θετικότατη εμπειρία ενος arielli 18btu inverter που αγόρασα για το γραφείο μου πριν 4 μήνες από το eshop Κυριολεκτικά δουλεύει ακατάπαυστα 12-14 ώρες αρχικά σε φουλ ψύξη, κανένα μήνα περισσότερο στον ανεμιστήρα και εδώ και λίγες ημέρες σε θέρμανση. Σε καμμία λειτουργία του δεν παρατήρησα θόρυβο. Ενδεχομένως κάποιες στιγμές κατά την πρώτη λειτουργία, μέχρι να πιάσει θερμοκρασία, το καλοκαίρι με τις ακραίες ζεστές που είχαμε. Το design του επίσης είναι οκ, not great not terrible και όλα αυτά στα 500€. Το WIFI με σύνδεση , AC FREEDOM μια χαρά και δεν έχει χάσει ποτέ σύνδεση σε αντίθεση με το Inventor που έχω στο σπίτι επίσης καινούργιο. Αν διατηρήσει με σωστή συντήρηση την απόδοση του 3-4 χρόνια τολμώ να πω ότι θα βγάλει υπέρ τίμια τα λεφτά του. Σε κατανάλωση ως φαίνεται ότι υπόσχεται καθώς δεν είδα κάτι πέραν των υπολογισμών μου στον λογαριασμό. Φοβήθηκα πολύ την αγορά του αλλά μέχρι στιγμής όλα οκ. Σε σχέση με το 12 btu inventor στο σπίτι με σχεδόν διπλή τιμή τολμώ να πω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος έως σήμερα να δώσει κάποιες ακριβώς τα διπλά λεφτά. Συνεπώς προϋπόθεση για τίμια απόσβεση τα απροβληματιστα 3-4 χρόνια. Το βλέπουμε...

Δεν είδες διαφορά στους λογαριασμούς γιατί το λειτουργούσες καλοκαίρι, που είναι ούτως ή άλλως φτηνή η διαδικασία ψύξης.

Φιλική συμβουλή, με ρέγουλα η θέρμανση. Θα σε κάψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Klausx είπε

Πάρε τηλ να ρωτήσεις αν το έχουν όντως διαθέσιμο.

Αν εμπιστευομαστε το μαγαζι εννοω αν ειναι οφφισιαλ αν δινει εγγυηση κλπ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Αν εμπιστευομαστε το μαγαζι εννοω αν ειναι οφφισιαλ αν δινει εγγυηση κλπ.. 

τι σχέση έχει η εγγύηση με το μαγαζι μ την εγγύηση την 7 έτη την δίνει η Toshiba 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, dimostr είπε

τι σχέση έχει η εγγύηση με το μαγαζι μ την εγγύηση την 7 έτη την δίνει η Toshiba 

Το ιδιο κομματι σε αλλο μαγαζι δινεται με 2 χρόνια.. Δεν εχω ψωνισει ποτε απο αυτο δεν το εχω ξανακουσει, αν εμπιστευόμαστε το μαγαζι ρωταω ευθεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Το ιδιο κομματι σε αλλο μαγαζι δινεται με 2 χρόνια.. Δεν εχω ψωνισει ποτε απο αυτο δεν το εχω ξανακουσει, αν εμπιστευόμαστε το μαγαζι ρωταω ευθεως.

https://toshiba-aircon.gr/product/yukai/?_gl=1*1sgidnq*_up*MQ..&gclid=EAIaIQobChMIlJmutb6tggMVR4poCR23UwJ8EAAYASAAEgKiPPD_BwE
οτιδήποτε άλλο πέραν αυτών που βλέπεις σε οποιαδήποτε άλλη σελίδα είναι απλά λάθος 

Τις εγγυήσεις δεν τις δίνουν τα μαγαζιά αλλα οι αντιπροσωπείες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

https://toshiba-aircon.gr/product/yukai/?_gl=1*1sgidnq*_up*MQ..&gclid=EAIaIQobChMIlJmutb6tggMVR4poCR23UwJ8EAAYASAAEgKiPPD_BwE
οτιδήποτε άλλο πέραν αυτών που βλέπεις σε οποιαδήποτε άλλη σελίδα είναι απλά λάθος 

Τις εγγυήσεις δεν τις δίνουν τα μαγαζιά αλλα οι αντιπροσωπείες 

Να για παραδειγμα με 2 χρονια εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, UlveRz είπε

Να για παραδειγμα με 2 χρονια εγγυηση

Λοιπόν να το ξαναπούμε οτιδήποτε άλλο πέραν αυτής της σελίδας https://toshiba-aircon.gr/product/yukai/?_gl=1*1sgidnq*_up*MQ..&gclid=EAIaIQobChMIlJmutb6tggMVR4poCR23UwJ8EAAYASAAEgKiPPD_BwE που μπορεί να αναφέρεται σε οποιαδήποτε άλλη σελίδα του οποιουδήποτε μαγαζιού είναι λάθος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν να το ξαναπούμε οτιδήποτε άλλο πέραν αυτής της σελίδας https://toshiba-aircon.gr/product/yukai/?_gl=1*1sgidnq*_up*MQ..&gclid=EAIaIQobChMIlJmutb6tggMVR4poCR23UwJ8EAAYASAAEgKiPPD_BwE που μπορεί να αναφέρεται σε οποιαδήποτε άλλη σελίδα του οποιουδήποτε μαγαζιού είναι λάθος 

ωραια οποτε ο Μpakis ειναι οκ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έχω δει για το κατάστημα αυτό είναι μία ειδοποίηση στην σελίδα της TCL... https://www.tclgreece.gr/ που έχει  και κάποια άλλα καταστήματα με τα οποία λέει δεν συνεργάζεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/11/2023 στις 7:22 ΜΜ, pavloa είπε

Καλησπέρα.

Μιας που μπήκαμε επιτέλους στο δικό μας σπίτι ψάχνω για κλιματιστικό 18αρι για την σαλονοκουζίνα.

Tι έχετε να προτείνετε?

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1000-1300
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Αγορά νέου
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δεν έχω θέμα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50 - 50
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: 50 - 50
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Θα τοποθετηθεί αντλία θερμότητας αργότερα
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζίνα
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Βέροια κέντρο
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: δεν έχω θέμα
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Έχουμε βάλει κουφώματα συνθετικά... μόνωση θα μπει το καλοκαίρι, βρίσκετε στον τρίτο όροφο απο πάνω υπάρχει και άλλος όροφος.

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-05 082423.jpg

Καμιά βοήθεια?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pavloa είπε

Καμιά βοήθεια?

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/202_284_1800/Toshiba_or_Mitsubishi-Electric_or_Daikin/f/1626600/22000-btu.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&price_max=1300&price_min=800
αν θες εγγύηση 7 χρόνια πας Toshiba εαν θες μεγαλύτερη εγγύηση 10 χρόνια αλλα επι πληρωμή πας daikin εαν δε σε νοιάζει η εγγύηση υπάρχει και Mitsubishi 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2023 στις 6:00 ΜΜ, user001308 είπε

Μόλις κάνανε εγκατάσταση το Edge White και έχει ένα θέμα, όταν το βάζω στο ζεστό, κάνει κάποιο θόρυβο σφύριγμα ακριβός όπως σε αυτό το παράδειγμα βίντεο που έχει και αυτός το ίδιο θέμα.

@liakjim

Λοιπόν κοίτα να δεις σύμπτωση. Περπατάω Παρασκευή βράδυ σε σχετικά ήσυχο δρόμο και ακούω έναν ήχο συριχτό. Στρίβω δεξιά, κοιτάω στο μπαλκόνι του πρώτου ορόφου και βλέπω δύο εξωτερικές μονάδες TOSHIBA να δουλεύουν. Δε μου φάνηκαν και για τόσο παλιές.

Δεν ξέρω αν σχετίζεται με την περίπτωσή σου. Το θέμα είναι ότι μου φαίνεται δύσκολο να δούλευαν στο ζεστό. Βράδυ και κυκλοφορούσες με κοντομάνικο έξω.

Μπορεί να ισχύουν βέβαια άλλα χίλια δυο για αυτές που πέτυχα εγώ, αλλά θυμήθηκα το ποστ σου μόλις συνέβη και είπα να το αναφέρω...😐

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Basketikos_ είπε

Λοιπόν κοίτα να δεις σύμπτωση. Περπατάω Παρασκευή βράδυ σε σχετικά ήσυχο δρόμο και ακούω έναν ήχο συριχτό. Στρίβω δεξιά, κοιτάω στο μπαλκόνι του πρώτου ορόφου και βλέπω δύο εξωτερικές μονάδες TOSHIBA να δουλεύουν. Δε μου φάνηκαν και για τόσο παλιές.

Δεν ξέρω αν σχετίζεται με την περίπτωσή σου. Το θέμα είναι ότι μου φαίνεται δύσκολο να δούλευαν στο ζεστό. Βράδυ και κυκλοφορούσες με κοντομάνικο έξω.

Μπορεί να ισχύουν βέβαια άλλα χίλια δυο για αυτές που πέτυχα εγώ, αλλά θυμήθηκα το ποστ σου μόλις συνέβη και είπα να το αναφέρω...😐

εχω toshiba edge 24 σε 25m2 εκτος απο τον θορυβο του ανεμιστηρα που αλλαχτηκε στην εγγυηση απο την aircon-toshiba δεν εχω ακουσει αλλο θορυβο απο το ΕΡΓΑΛΕΙΟ αυτο στην θερμανση......στην ψυξη μετριο ,στην θερμανση τα σπαει και χωρις on-off στα καλα κρυα ....αυτα απο εμενα ,εχω παραθεσει στοιχεια και φωτο παλιοτερα !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...