Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, είμαι κοντά σε αγορά κλιματιστικού 18.000 αλλά ταυτόχρονα και τόσο μακριά... Το θέλω για περιστασιακή χρήση, 30-40 μέρες χειμώνα και 30-40 καλοκαίρι... Αλλά θέλω να "κρατήσει" και θέλω να "έχω το κεφάλι μου ήσυχο" σε θέματα ανταλλακτικών, service, εγγύησης... Λίγα θέλω ε...?

Από ότι έχω διαβάσει εδώ στο forum, υπάρχουν καλά και οικονομικά μοντέλα (TCL, Tesla, Haier) και υπάρχουν και τα άλλα που πάνε σε κατηγορία +300€ και πάνω (Toshiba? Fujitsu? Toyotomi?)... Τα ενδιάμεσα (Inventor και σία) δε με ενδιαφέρουν μάλλον

Αν υποθέσουμε ότι δεν τίθεται θέμα χρημάτων αγοράς, με τη λογική της εξοικονόμησης ενέργειας ή του after sales κ.λ.π, μπορείτε (@liakjim σε σένα πάει κυρίως και σε ευχαριστώ προκαταβολικά) να μου προτείνεται 2-3-4 μοντέλα?

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

2 tapo στο e-shop, 21,90 (10,95 η μία) με δωρεάν μεταφορικά στο μποξ. Η μία κάνει 13,60 στο φθηνότερο σκρουτζομαγαζο, χωρίς μεταφορικά.

Οριακό 15% κάτω, αλλά αν κάποιος θέλει πακέτο, είναι καλή λύση. Εγώ πήρα 2 για να "βλέπω" και τα τελευταία 2 κλιματιστικά που είχαν μείνει... ανεξέλεγκτα.

Καλησπερα

Ποτε τα πηρες τα tapo τοσο φθηνα. Μπορεις να στειλεις καποιο link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fkyriazid είπε

Καλημέρα, είμαι κοντά σε αγορά κλιματιστικού 18.000 αλλά ταυτόχρονα και τόσο μακριά... Το θέλω για περιστασιακή χρήση, 30-40 μέρες χειμώνα και 30-40 καλοκαίρι... Αλλά θέλω να "κρατήσει" και θέλω να "έχω το κεφάλι μου ήσυχο" σε θέματα ανταλλακτικών, service, εγγύησης... Λίγα θέλω ε...?

Από ότι έχω διαβάσει εδώ στο forum, υπάρχουν καλά και οικονομικά μοντέλα (TCL, Tesla, Haier) και υπάρχουν και τα άλλα που πάνε σε κατηγορία +300€ και πάνω (Toshiba? Fujitsu? Toyotomi?)... Τα ενδιάμεσα (Inventor και σία) δε με ενδιαφέρουν μάλλον

Αν υποθέσουμε ότι δεν τίθεται θέμα χρημάτων αγοράς, με τη λογική της εξοικονόμησης ενέργειας ή του after sales κ.λ.π, μπορείτε (@liakjim σε σένα πάει κυρίως και σε ευχαριστώ προκαταβολικά) να μου προτείνεται 2-3-4 μοντέλα?

Ευχαριστώ

 

Με τόσο λίγη χρήση, θα έβαζα ένα bosch τα οποία έχουν 7 χρόνια εγγύηση άνευ όρων ( οπότε γλιτώνεις την αχρείαστη για σένα ετήσια υποχρεωτική συντήρηση).

Κοίτα για τον κωδικό ASI18AW30 που έχει follow me (σε αντίθεση με το ASI18DW30 που δεν έχει) και είναι για μένα άκρως απαραίτητο στα φασονάκια της midea.

Εδώ σε αρκετά καλή τιμή αν θέλεις από αλυσίδα -> https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/bosch-series-6-asi18aw30aso18aw30-klimatistiko-inverter-18000-btu-aa-me-wifi/1693703

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Το πακέτο των 2 εχει 24,37€ οχι 21,90€ για αυτο σε ρωτάω.

Αν στο βγάζει 24,37 γράφεις 2356 στη φόρμα παραγγελίας για να γίνει 21,90 ;) 

https://www.e-shop.gr/newsletter/mail-231101_61777.html?&utm_campaign=newsletter231101&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=other&utm_content=other 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Αν στο βγάζει 24,37 γράφεις 2356 στη φόρμα παραγγελίας για να γίνει 21,90 ;) 

https://www.e-shop.gr/newsletter/mail-231101_61777.html?&utm_campaign=newsletter231101&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=other&utm_content=other 

Σουπερ

Ευχαριστω πολυ τσιμπησα και εγω αλλα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μπήκαν στις επιλογές το AUX και το Midea Easy pro.

Νομίζω ότι κλείνω προς το midea, κυρίως γιατί έχει εύκολα αφαιρούμενα φίλτρα και εύκολα αφαιρούμενη λεκάνη & ανεμιστήρα και γενικώς πληροί τις υπόλοιπες προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, csontheline είπε

Τελικά μπήκαν στις επιλογές το AUX και το Midea Easy pro.

Νομίζω ότι κλείνω προς το midea, κυρίως γιατί έχει εύκολα αφαιρούμενα φίλτρα και εύκολα αφαιρούμενη λεκάνη & ανεμιστήρα και γενικώς πληροί τις υπόλοιπες προϋποθέσεις.

Δεν θα έπαιρνα AUX. Όσον αφορά το midea, θα πήγαινα στο (πιθανότατα) ίδιο (ή όμοιο) inventor legend (λόγω της εγγύησης).

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, liakjim said:

Δεν θα έπαιρνα AUX. Όσον αφορά το midea, θα πήγαινα στο (πιθανότατα) ίδιο (ή όμοιο) inventor legend (λόγω της εγγύησης).

Βλέπω ότι του λείπει η δυνατότητα εύκολης αφαίρεσης για καθαρισμό. 

Νομίζω ότι αγάπησα το midea μόνο από αυτο! Τα υπόλοιπα που έχει, είναι τα κομμάτια που συμπληρώνουν το παζλ μου. Λογικά θα πάω να το πάρω, μόλις βεβαιώσω την εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2023 στις 6:00 ΜΜ, user001308 είπε

Μόλις κάνανε εγκατάσταση το Edge White και έχει ένα θέμα, όταν το βάζω στο ζεστό, κάνει κάποιο θόρυβο σφύριγμα ακριβός όπως σε αυτό το παράδειγμα βίντεο που έχει και αυτός το ίδιο θέμα.

@liakjim

 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια ερωτηση, ισως ακουστει χαζη.
Ο 'εγκεφαλος', αν μπορεις να το πεις ετσι, δηλαδη, το πως ειναι 'προγραμματισμενα' τα ηλεκτρονικα του  καθε a/c, δεν παιζουν ρολο, σε ζητηματα,
καταναλωσης, αποδοσης,  οικονομιας κλπ;
Δηλαδη, τα 'ηλεκτρονικα' μπορει και να μοιαζουν απο a/c σε a/c, αλλα το 'software' που τρεχουν δεν παιζει σοβαρο ρολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι ειναι ευλογος ο ανωτερω συλλογισμος. Γιατι παντα υπαρχει hardware και software, και ακομη και αν εχεις το καλυτερο hardware, χωρις την καταλληλη αξιοποιηση και καθοδηγηση απο το αντιστοιχο software, δεν μπορεις να περιμενεις κατι ιδιαιτερο. Αλλα ομως με ενδιαφερει η αναλυση αυτης της σκεψης και του προβληματισμου και απο εσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ,πήρα τον Μάρτιο με το αλλάζω συσκευή ένα κλιματιστικό από Κωτσόβολο . Το κλιματιστικό είναι το morris wfin35166 loft plus αν δεν κάνω λάθος. Το θέμα μου είναι ότι εδώ και λίγες μέρες ενώ το έχω στο ζεστό βγάζει κρύο αέρα . Πριν πάρω τηλέφωνο για εγγύηση κλπ έχετε καμία ιδέα μήπως είναι κάτι απλό και το φτιάξω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...