Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αν δεις έναν οποιονδήποτε πίνακα αποδόσεων ανά φορτίο (τα Toshiba έχουν τέτοιους πίνακες), θα διαπιστώσεις ότι δεν ισχύουν αυτά που λες περί κατανάλωσης μιας και τα onoff δουλεύουν στο 100% όπου έχουν χαμηλότερους δείκτες απόδοσης από περιοχές ενδιάμεσου φορτίου όπου μόνο τα inverter μπορούν να πάνε.

Σέβομαι αυτό που λες, αλλά δεν θα εμπιστευτώ θεωρητικούς πίνακες. Το μόνο που με αγγίζει είναι τι έγραψε το tapo μου (ή το ρολόι της ΔΕΗ αν θες), για τον ίδιο χώρο, στις ίδιες συνθήκες, με 1 ημέρα διαφορά, με 2 διαφορετικά κλιματιστικά. Αντιλαμβάνομαι ότι το δικό μου σπίτι, στις δικές μου συνθήκες, δεν αντικατοπτρίζει όλες τις συνθήκες υπό τις οποίες καλείται να λειτουργήσει ένα κλιματιστικό, αλλά θεωρώ ότι αν π.χ. είχα μία διαφορά της τάξεως του χ% τότε, δεν θα φτάσω π.χ. σε 2χ% σε άλλα σενάρια. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι αφού ξεκίνησα το Carrier και βίωσα την πιο ευχάριστη έκπληξη της χρονιάς βλέποντας τα στιγμιαία του νούμερα, μετά από 6 ώρες όταν είδα την συνολική του κατανάλωση αυτά τα αισθήματα μετριάστηκαν. Και πάλι βέβαια επαναλαμβάνω ότι το τωρινό 18άρι καίει συνολικά λιγότερα από το 20ετίας 14άρι και με πολύ καλύτερη ποιότητα κλίματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, bambaataa είπε

Σέβομαι αυτό που λες, αλλά δεν θα εμπιστευτώ θεωρητικούς πίνακες. Το μόνο που με αγγίζει είναι τι έγραψε το tapo μου (ή το ρολόι της ΔΕΗ αν θες), για τον ίδιο χώρο, στις ίδιες συνθήκες, με 1 ημέρα διαφορά, με 2 διαφορετικά κλιματιστικά. Αντιλαμβάνομαι ότι το δικό μου σπίτι, στις δικές μου συνθήκες, δεν αντικατοπτρίζει όλες τις συνθήκες υπό τις οποίες καλείται να λειτουργήσει ένα κλιματιστικό, αλλά θεωρώ ότι αν π.χ. είχα μία διαφορά της τάξεως του χ% τότε, δεν θα φτάσω π.χ. σε 2χ% σε άλλα σενάρια. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι αφού ξεκίνησα το Carrier και βίωσα την πιο ευχάριστη έκπληξη της χρονιάς βλέποντας τα στιγμιαία του νούμερα, μετά από 6 ώρες όταν είδα την συνολική του κατανάλωση αυτά τα αισθήματα μετριάστηκαν. Και πάλι βέβαια επαναλαμβάνω ότι το τωρινό 18άρι καίει συνολικά λιγότερα από το 20ετίας 14άρι και με πολύ καλύτερη ποιότητα κλίματος.

Με μπέρδεψες.

Από τη στιγμή που τα inverter μπορούν να δουλέψουν σε περιοχές φορτίου με υψηλότερα eer/cop από ότι τα αντίστοιχα onoff ( με όλα τα άλλα ίδια), θα καίνε εξορισμού λιγότερο.

Άρα ο καυστηρατζής δεν τα έλεγε καλά στον φίλο πιο πάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για κλιματιστικό 12άρι για υπνοδωμάτιο, επώνυμο κ ποιοτικό καθώς θα μπει σε ιδιόκτητο σπίτι. Η χρήση θα είναι τόσο για ψύξη, όσο και σε θέρμανση.

Σκέφτομαι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/42774699/Toyotomi-Izuru-All-TRN-TRG-2335ZR-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html?event_price=514.0

Θα ήθελα γνώμες τόσο για το μηχάνημα το ίδιο, όσο και την εταιρεία-αντιπροσωπεία.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, harisman είπε

Ψάχνω για κλιματιστικό 12άρι για υπνοδωμάτιο, επώνυμο κ ποιοτικό καθώς θα μπει σε ιδιόκτητο σπίτι. Η χρήση θα είναι τόσο για ψύξη, όσο και σε θέρμανση.

Σκέφτομαι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/42774699/Toyotomi-Izuru-All-TRN-TRG-2335ZR-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html?event_price=514.0

Θα ήθελα γνώμες τόσο για το μηχάνημα το ίδιο, όσο και την εταιρεία-αντιπροσωπεία.

Ευχαριστώ πολύ!

Ξεκίνα από τα βασικά:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, MontzOlee said:

 

ο τσαλακωμένος σωλήνας είναι αυτό που λες ακριβώς. Ο τεχνικός μου είπε πως ήμουν τυχερός κ οτι έχανε λάδια με αποτέλεσμα αργά η γρήγορα ανάλογα την χρήση να καεί το μηχάνημα. Πληρωμένη την είχα στο κλιματιστικό τότε κ τώρα την πλήρωσα. Δεν αξίζει ένα email παραπόνων για τον λόγο που προανέφερα; Υποτίθεται ότι βάζουν "έμπειρους" τεχνικούς με πιστοποίηση.

IMG_7052.jpeg

Στη θέση σου θα ζήταγα τη βεβαίωση καλής εκτέλεσης απο τον **** του πρακτικερ -εννοείται μέσω του πρακτικερ- μέχρι να στη δώσουν και καλά για την εγγύηση εγκατάστασης. 
μετα με μια αποδειξουλα «φουσκωμένη» απο τον τεχνικό που στο διόρθωσε και με ένα ωραιο mail στο πρακτικερ με συνημμένα τα παραπάνω την απόδειξη πρακτικερ και τη φωτό, τους τρέχεις για τα χρήματα επισκευης και «απειλή» για νομικά κατά του πρακτικερ. 

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικό το χρησιμοποιώ μόνο το καλοκαίρι.
Κατά τη διάρκεια του χειμώνα να το βγάζω από την πρίζα ή να το αφήσω ως έχει;
Έχει μεγάλη κατανάλωση στο standby;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Ξεκίνα από τα βασικά:

 

Μα νομίζω δεν ρωτάω τα βασικά.

Feedback για το μοντέλο - εταιρεία από κατόχους ή γνώστες ζήτησα, με βάση την χρήση που θέλω να κάνω, καθώς:

- δεν έχει περάσει από τα χέρια μου ξανά toyotomi

- δεν φαίνονται όλα στα specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gatoskylo8 είπε

Το κλιματιστικό το χρησιμοποιώ μόνο το καλοκαίρι.
Κατά τη διάρκεια του χειμώνα να το βγάζω από την πρίζα ή να το αφήσω ως έχει;
Έχει μεγάλη κατανάλωση στο standby;

Όση και να έχει (που έχει κάποια), γιατί να μην το βγάλεις; Υπόθεση 5 δευτερολέπτων είναι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Το κλιματιστικό το χρησιμοποιώ μόνο το καλοκαίρι.
Κατά τη διάρκεια του χειμώνα να το βγάζω από την πρίζα ή να το αφήσω ως έχει;
Έχει μεγάλη κατανάλωση στο standby;

Βγαλτο.

2 ώρες πριν, geogr88 είπε

Καλησπέρα ,γνώμες για Fujitsu Ecolandia ASYG071KLCA/AOYG071KLCA Inverter 24000 ;δεν με απασχολεί το WiFi π χώρος είναι ενιαίος γύρω στα 65 τμ.

Αν δεν έχεις θέμα με τον θόρυβο, αν δεν είσαι κάπου υγρά και κρύα ( για τα defrost), αν δεν σε απασχολεί η σχετικά μικρή εγγύηση, τότε θα έχεις ένα από τα πιο αποδοτικά 24αρια της αγοράς.

4 ώρες πριν, harisman είπε

Ψάχνω για κλιματιστικό 12άρι για υπνοδωμάτιο, επώνυμο κ ποιοτικό καθώς θα μπει σε ιδιόκτητο σπίτι. Η χρήση θα είναι τόσο για ψύξη, όσο και σε θέρμανση.

Σκέφτομαι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/42774699/Toyotomi-Izuru-All-TRN-TRG-2335ZR-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html?event_price=514.0

Θα ήθελα γνώμες τόσο για το μηχάνημα το ίδιο, όσο και την εταιρεία-αντιπροσωπεία.

Ευχαριστώ πολύ!

Θα έβαζα κάποιο Toshiba ( yukai/arata).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Αν δεν έχεις θέμα με τον θόρυβο, αν δεν είσαι κάπου υγρά και κρύα ( για τα defrost), αν δεν σε απασχολεί η σχετικά μικρή εγγύηση, τότε θα έχεις ένα από τα πιο αποδοτικά 24αρια της αγοράς.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.Αλλιώς σε 24αρι ποιο αλλο προτείνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geogr88 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.Αλλιώς σε 24αρι ποιο αλλο προτείνεις ?

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολος μήνας ο Οκτώβρης για κλιματισμό. Κάποιο είδος μούχλας έκανε την επίσκεψη για πρώτη φορά εδώ και 3 χρόνια.

Είχα καθαρίσει τα φίλτρα τέλος Σεπτεμβρίου και ήταν όλα καλά.

Είπα να καθαρίσω τα φίλτρα  και τελικά έφαγε ότι χημικό υπάρχει στην Ελλάδα 🤣  δεν είχε θέμα με μυρωδιές κτλ.

Screenshot_7.png.5868553b1a6922358f49db706517f4b7.pngScreenshot_8.png.f964c846ab2d1ca88274b89c93252645.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Klausx είπε

Δύσκολος μήνας ο Οκτώβρης για κλιματισμό. Κάποιο είδος μούχλας έκανε την επίσκεψη για πρώτη φορά εδώ και 3 χρόνια.

Είχα καθαρίσει τα φίλτρα τέλος Σεπτεμβρίου και ήταν όλα καλά.

Είπα να καθαρίσω τα φίλτρα  και τελικά έφαγε ότι χημικό υπάρχει στην Ελλάδα 🤣  δεν είχε θέμα με μυρωδιές κτλ.

Screenshot_7.png.5868553b1a6922358f49db706517f4b7.pngScreenshot_8.png.f964c846ab2d1ca88274b89c93252645.png

Έτσι για να μάθεις να προκαλείς με τα 90-100W του blanc 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...