Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Ερώτηση  🆘 

 

τα κλιματιστικά παίρνουν ρεύμα από την πρίζα που υπάρχει στο σπίτι ή συνδέεται στο ρεύμα του σπιτιού ;

πιο είναι ορθό ;  

IMG_7037.jpeg

Ιδανικά όλα από δική τους γραμμή, τώρα επειδή τα 9αρια και 12αρια δεν καταναλώνουν πολύ, μπορείς να τα τροφοδοτήσεις και από πρίζα, αλλά με καλό φις και σωστές συσφίξεις στο βύσμα και πρίζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Ιδανικά όλα από δική τους γραμμή, τώρα επειδή τα 9αρια και 12αρια δεν καταναλώνουν πολύ, μπορείς να τα τροφοδοτήσεις και από πρίζα, αλλά με καλό φις και σωστές συσφίξεις στο βύσμα και πρίζα

Από δικιά τους γραμμή μου είπαν αλλα έξυπνη πρίζα πως βάζεις σε αυτά ; 
απλα δεν βάζεις φαντάζομαι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MontzOlee είπε

Από δικιά τους γραμμή μου είπαν αλλα έξυπνη πρίζα πως βάζεις σε αυτά ; 
απλα δεν βάζεις φαντάζομαι ..

Αν έχεις πρίζα, απλά παρεμβάλεις μια έξυπνη πρίζα, σε δική τους γραμμή θέλει άλλου τύπου πίνακα ή shelly κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν έχεις πρίζα, απλά παρεμβάλεις μια έξυπνη πρίζα, σε δική τους γραμμή θέλει άλλου τύπου πίνακα ή shelly κλπ

Καλά καλημέρα δηλαδή κατάλαβα 😕

τσαμπα πήρα 4 tplink 110 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MontzOlee είπε

Καλά καλημέρα δηλαδή κατάλαβα 😕

τσαμπα πήρα 4 tplink 110 

Εσύ έχεις ηδη γραμμές για τα κλιματιστικά ή θα πάρουν από πρίζα; μισά μας τα λες

στη φωτό φαίνεται πάνω εκεί μια πρίζα, τι είναι αυτή; για κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Εσύ έχεις ηδη γραμμές για τα κλιματιστικά ή θα πάρουν από πρίζα; μισά μας τα λες

στη φωτό φαίνεται πάνω εκεί μια πρίζα, τι είναι αυτή; για κλιματιστικό;

Για κλιματιστικό την είχαν υπολογίσει αλλα έχει δοκάρι εκεί όποτε δεν τρυπαμε εκεί 😕

1 λεπτό πριν, MontzOlee είπε

 

IMG_7039.jpeg

Αυτή είναι απ έξω 

καλυτερα να πάρει ρεύμα από εκεί κ να μπει και η tplink , σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω να αγοράσω ένα καλο και ποιοτικό εργαλείο για ενιαίο χώρο 50 τετραγωνικά και δύο υπνοδωμάτια με διάδρομο.Για θέρμανση υποστηρικτική στα καλοριφέρ και ψύξη το καλοκαίρι.

Υπάρχουν στα υπνοδωμάτια επίσης από ένα 9αρι αλλά όχι inverter.Ειναι και τα δύο Panasonic,το ένα 30ετιας και το άλλο 15ετιας.

Έχω στο νου μου τα mitsubishi heavy ως πολύ καλά μοντέλα,αλλά διαβάζω ότι υπάρχει θέμα με αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.

Είναι άλλη εταιρεία λλει η mitsubishi heavy και άλλη η mitsubishi electric.

Άποψη για το συγκεκριμένο;Καποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα χρήματα;

IMG_4411.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφερα σημερα για συντηρηση στον καυστηρα πετρελαιου εναν τεχνικο που φερνω χρονια.

Ειχα μια συζητηση μαζι του, για τι αλλο, περι θερμανσης.

Του ελεγα οτι με συμβατικα a/c, 2 a/c δουλεψαν περυσι για 2 ωρες ταυτοχρονα, και εκαψα για θερμανση 8 κιλοβατωρες. Μου ελεγε οτι καπου κανω λαθος, δεν το πιστευε.

Του ελεγα οτι αναμενω μειωση στην ψυξη-κλιματισμο, οταν βαλω τα inverter, και μου ελεγε οτι δεν θα δω παρα μονο μικρες διαφορες στην καταναλωση προς τα κατω, σε σχεση με τα συμβατικα. Μου λεει 'το συμβατικο απλα κοβει εντελως τη λειτουργια οταν πιασει τη θερμοκρασια στοχο, ενω το inverter λειτουργει πιο ευελικτα και παιζει με λιγο χαμηλοτερα watt απο τα συνηθισμενα της κλασης του a/c, δηλαδη πχ αντι για 1000w θα σου καει 850w'.

Γιατι εγω δυσκολευομαι να τον πιστεψω;

Οτι ειδα τρελη καταναλωση στη θερμανση απο τα συμβατικα κλιματιστικα;

Και οτι τα inverter συμφωνα με οσα εχετε πει κι εσεις εδω, πχ τα daikin που με ενδιαφερουν, λειτουργουν μετα απο καποια ωρα ακομη και με 200w;

Αυτος λεει οτι να ναι, ή εγω τα λεω λαθος;

:( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MontzOlee είπε

Ερώτηση  🆘 

 

τα κλιματιστικά παίρνουν ρεύμα από την πρίζα που υπάρχει στο σπίτι ή συνδέεται στο ρεύμα του σπιτιού ;

πιο είναι ορθό ;  

IMG_7037.jpeg

Δεν μπαίνει έτσι; Με μαύρο η πρίζα, με μπλε η χαλκοσωλήνα.

ΥΓ Στη φλωρεντία μένεις😬

image.png.e1da690cbe248e200832a41b70c5c835.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Εφερα σημερα για συντηρηση στον καυστηρα πετρελαιου εναν τεχνικο που φερνω χρονια.

Ειχα μια συζητηση μαζι του, για τι αλλο, περι θερμανσης.

Του ελεγα οτι με συμβατικα a/c, 2 a/c δουλεψαν περυσι για 2 ωρες ταυτοχρονα, και εκαψα για θερμανση 8 κιλοβατωρες. Μου ελεγε οτι καπου κανω λαθος, δεν το πιστευε.

Του ελεγα οτι αναμενω μειωση στην ψυξη-κλιματισμο, οταν βαλω τα inverter, και μου ελεγε οτι δεν θα δω παρα μονο μικρες διαφορες στην καταναλωση προς τα κατω, σε σχεση με τα συμβατικα. Μου λεει 'το συμβατικο απλα κοβει εντελως τη λειτουργια οταν πιασει τη θερμοκρασια στοχο, ενω το inverter λειτουργει πιο ευελικτα και παιζει με λιγο χαμηλοτερα watt απο τα συνηθισμενα της κλασης του a/c, δηλαδη πχ αντι για 1000w θα σου καει 850w'.

Γιατι εγω δυσκολευομαι να τον πιστεψω;

Οτι ειδα τρελη καταναλωση στη θερμανση απο τα συμβατικα κλιματιστικα;

Και οτι τα inverter συμφωνα με οσα εχετε πει κι εσεις εδω, πχ τα daikin που με ενδιαφερουν, λειτουργουν μετα απο καποια ωρα ακομη και με 200w;

Αυτος λεει οτι να ναι, ή εγω τα λεω λαθος;

:( 

Αν έχεις σκοπό να τα δουλεύεις περιστασιακά πχ για 2 ωρες θα είναι σαν τα παλιά. 

τα inverter το χειμώνα έχουν νόημα αν τα δουλεύεις πολλές ώρες συνεχόμενα ή σε συνδυασμό με άλλη θέρμανση. Γιατί θα συντηρούν την θερμοκρασία χωρίς πολλά σκαμπανεβάσματα και ή αίσθηση θα είναι καλύτερη.

 

Επεξ/σία από tu-luba
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Κοιτάω να αγοράσω ένα καλο και ποιοτικό εργαλείο για ενιαίο χώρο 50 τετραγωνικά και δύο υπνοδωμάτια με διάδρομο.Για θέρμανση υποστηρικτική στα καλοριφέρ και ψύξη το καλοκαίρι.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Αυτος λεει οτι να ναι

 

Ακριβώς.

Τα inverter δουλεύουν σε περιοχές μερικού φορτίου όπου έχουν μεγαλύτερες αποδόσεις από το 100% φορτίο των on-off.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μπαίνει έτσι; Με μαύρο η πρίζα, με μπλε η χαλκοσωλήνα.

ΥΓ Στη φλωρεντία μένεις😬

image.png.e1da690cbe248e200832a41b70c5c835.png

Είναι δοκάρι φίλε δεν γινόταν να τρυπήσει.

δυστυχως μπήκε στα αριστερά όπως βλέπεις την φωτό.

Αίγιο μένω και αυτή η εκκλησια λέγεται Φανερωμένη, θα μπορούσε να είναι άνετα αξιοθέατο στο εξωτερικό.

Εχουμε 2 παρόμοιες , αρχιτεκτονική του Τσιλερ βλέπεις γι αυτό και η ομορφιά της.

 

Δυο ερωτήσεις τώρα γιατί πριν από λίγο τελειώσαμε.

Πρώτον επέμεναν ότι 3 μέτρα δεν είναι στάνταρ κτλ (daikin), επέμεινα κ είδα ότι έβαλαν. Σε αυτό μετράει και η αναμονή που έχει το κλιματιστικό ήδη ή όχι όμως; Αυτοί είπαν ναι.

Δεύτερον : είχαμε διαφωνία κ στην αντλία κενού. Είπα για 15 λεπτά και απάντησαν ότι κ 2-3 λεπτά την ίδια δουλειά κάνει από την στιγμή που θα πάει στο μηδέν το μανόμετρο. Τι ισχύει;;

 

Τέλος είχα μια πολύ άσχημη εμπειρία με ένα κλιματιστικό που κάναμε απεγκατάσταση κ εκ μενού εγκατάσταση.

Το είχα βάλει τον Φεβρουάριο με το πρακτικερ & το ανακυκλωνω αλλάζω συσκευή.

θα αναρτήσω μια φωτογραφία κ θέλω να μου πείτε γνώμη τι πρέπει να κάνω. Πραγματικά τρελάθηκα.

Το ανακάλυψε τυχαία ο τεχνικός.

@liakjim θέλω τα φώτα σου 

IMG_7050.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Είναι δοκάρι φίλε δεν γινόταν να τρυπήσει.

δυστυχως μπήκε στα αριστερά όπως βλέπεις την φωτό.

Αίγιο μένω και αυτή η εκκλησια λέγεται Φανερωμένη, θα μπορούσε να είναι άνετα αξιοθέατο στο εξωτερικό.

Εχουμε 2 παρόμοιες , αρχιτεκτονική του Τσιλερ βλέπεις γι αυτό και η ομορφιά της.

 

Δυο ερωτήσεις τώρα γιατί πριν από λίγο τελειώσαμε.

Πρώτον επέμεναν ότι 3 μέτρα δεν είναι στάνταρ κτλ (daikin), επέμεινα κ είδα ότι έβαλαν. Σε αυτό μετράει και η αναμονή που έχει το κλιματιστικό ήδη ή όχι όμως; Αυτοί είπαν ναι.

Δεύτερον : είχαμε διαφωνία κ στην αντλία κενού. Είπα για 15 λεπτά και απάντησαν ότι κ 2-3 λεπτά την ίδια δουλειά κάνει από την στιγμή που θα πάει στο μηδέν το μανόμετρο. Τι ισχύει;;

 

Τέλος είχα μια πολύ άσχημη εμπειρία με ένα κλιματιστικό που κάναμε απεγκατάσταση κ εκ μενού εγκατάσταση.

Το είχα βάλει τον Φεβρουάριο με το πρακτικερ & το ανακυκλωνω αλλάζω συσκευή.

θα αναρτήσω μια φωτογραφία κ θέλω να μου πείτε γνώμη τι πρέπει να κάνω. Πραγματικά τρελάθηκα.

Το ανακάλυψε τυχαία ο τεχνικός.

@liakjim θέλω τα φώτα σου 

IMG_7050.jpeg

Εκεί που έχω μπλε κυκλάκι είναι δοκάρι; Αποκλείεται.

Καλά έκανες και επέμενες για 3μ.

Όντως αρκεί να πιάσει υποπίεση το μανόμετρο. 

Ο τσακισμένος σωλήνας  = κλασική περίπτωση κακής εγκατάστασης. Το βάλατε σωστά τώρα έτσι; Οπότε τώρα τι θέλεις να ψάξεις;

ΥΓ Κούκλα η εκκλησία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εκεί που έχω μπλε κυκλάκι είναι δοκάρι; Αποκλείεται.

Καλά έκανες και επέμενες για 3μ.

Όντως αρκεί να πιάσει υποπίεση το μανόμετρο. 

Ο τσακισμένος σωλήνας  = κλασική περίπτωση κακής εγκατάστασης. Το βάλατε σωστά τώρα έτσι; Οπότε τώρα τι θέλεις να ψάξεις;

ΥΓ Κούκλα η εκκλησία.

Ναι όχι εκεί δεν είναι δοκάρι , δεν γίνεται να είναι βασικά. Δεν μου έκοψε να το κάνουμε εκεί. 😭Θα στο βγάλω μετά να δεις..

Άρα γιατί εμείς επιμένουμε για 15-20 λεπτά κενού; 
 

ο τσαλακωμένος σωλήνας είναι αυτό που λες ακριβώς. Ο τεχνικός μου είπε πως ήμουν τυχερός κ οτι έχανε λάδια με αποτέλεσμα αργά η γρήγορα ανάλογα την χρήση να καεί το μηχάνημα. Πληρωμένη την είχα στο κλιματιστικό τότε κ τώρα την πλήρωσα. Δεν αξίζει ένα email παραπόνων για τον λόγο που προανέφερα; Υποτίθεται ότι βάζουν "έμπειρους" τεχνικούς με πιστοποίηση. Όταν δε την στρίψαμε άνοιξε..

 

Η εκκλησια όντως μοναδική στο είδος της , μακάρι να μπορούσα να σου ανεβάσω ένα βίντεο από το μπαλκόνι μου.

IMG_7052.jpeg

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Άρα γιατί εμείς επιμένουμε για 15-20 λεπτά κενού; 
 

ο τσαλακωμένος σωλήνας είναι αυτό που λες ακριβώς. Ο τεχνικός μου είπε πως ήμουν τυχερός κ οτι έχανε λάδια με αποτέλεσμα αργά η γρήγορα ανάλογα την χρήση να καεί το μηχάνημα. Πληρωμένη την είχα στο κλιματιστικό τότε κ τώρα την πλήρωσα. Δεν αξίζει ένα email παραπόνων για τον λόγο που προανέφερα; Υποτίθεται ότι βάζουν "έμπειρους" τεχνικούς με πιστοποίηση. Όταν δε την στρίψαμε άνοιξε..

Το κενό πάει με επιτευχθείσα τιμή και ο χρόνος εξαρτάται από την αντλία και τον όγκο του αέρα μέσα στις σωληνώσεις (και αυτός από το μήκος και τη διάμετρο των σωληνώσεων). πχ σε εμένα έσκασε ο τύπος με διβάθμια τουμπανιάρικη αντλία και σε 5 λεπτά έκανε κενό σε 4μ σωλήνων για 24άρι. Σε πιο λεπτές σωληνώσεις, μικρότερου μήκους θα έκανε πχ στον μισό χρόνο. 

Στείλε αν θέλεις email, αλλά δεν ξέρω τι θα κερδίσεις πλέον. Πχ προσωπικά θα το άφηνα έτσι και θα προκαλούσα τη δωρεάν επισκευή μέσω του πράκτικερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...