Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχουμε ξαναδεί το φαινόμενο με μιντεοειδη να μην κατεβαίνουν ακόμη και σε ψύξη.

Πχ δες εδώ το corona plus του υποτίθεται 8.8 seer.

Γιατί συνδέεις την ελάχιστη στιγμιαία κατανάλωση με τους εποχιακούς δείκτες ? 

Οι τιμές των εποχιακών δεικτών βγαίνουν ανάλογα με το σχεδιασμό των φορτίων υπό συνθήκες και η στιγμιαία ελάχιστη είναι θέμα προγραμματισμού και ικανότητας πλακέτας να διαχειριστεί τα φορτία όπως δίνονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ψύξη με auto ανεμιστήρα πάντα, εκεί παίζει όσο δεν υπάρχουν απώλειες 98~110w

Screenshot_1861.png.4488c033be7bf3c23bc57cce882e1dd2.png

Για να δω χαμηλές τιμές στο carrier, πρέπει να βάλω eco . Αν δεν βάλω κόβει από τα 200W. Αν βάλω μέχρι 120W.

1877725681_Annotation2020-09-01231952.jp

30 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ψύξη με auto ανεμιστήρα πάντα, εκεί παίζει όσο δεν υπάρχουν απώλειες 98~110w

Screenshot_1861.png.4488c033be7bf3c23bc57cce882e1dd2.png

Με follow me;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Για να δω χαμηλές τιμές στο carrier, πρέπει να βάλω eco . Αν δεν βάλω κόβει από τα 200W. Αν βάλω μέχρι 120W.

1877725681_Annotation2020-09-01231952.jp

Με follow me;

Πάντα το δουλεύω χωρίς follow me/eco αφού δουλεύει καλά ο αισθητήρας του μηχανήματος (20-25 εκ. από το ταβάνι) και το eco ανεβάζει ταχύτητα στον ανεμιστήρα ρίχνοντας την άνεση.

Ίσως το Quattro που αναφέρει να μην το βάζει στα φασόν. Ακούς ένα χαμηλό μεταλλικό θόρυβο από το εξωτερικό στα χαμηλά watt;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Klausx είπε

Πάντα το δουλεύω χωρίς follow me/eco αφού δουλεύει καλά ο αισθητήρας του μηχανήματος (20-25 εκ. από το ταβάνι) και το eco ανεβάζει ταχύτητα στον ανεμιστήρα ρίχνοντας την άνεση.

Ίσως το Quattro που αναφέρει να μην το βάζει στα φασόν. Ακούς ένα χαμηλό μεταλλικό θόρυβο από το εξωτερικό στα χαμηλά watt;

Δυστυχώς το carrier είναι μέτριο σε συνθήκες ψύξης χωρίς follow me/eco, μην πω κακό.

Έβαλα το μεσημέρι, daikin atxc25b και το crystal II (είναι ίδιου προσανατολισμού δωμάτια), στους 24 ζήτηση, με 24 αρχική και έξω 25. Το carrier χωρίς follow me / eco.

Το daikin έκανε τα γνωστά μικρούλια on-off, αλλά το carrier έπαιζε στα 200W και δεν σταμάτησε μέχρι να ρίξει το δωμάτιο 3 ολόκληρους βαθμούς πιο χαμηλά από τον στόχο ( πήγε 21C στο app )

image.png.90422200d62d2cbe78051cadd09884ba.png

image.png.5cbe120b474d2aa0e4fc1b3aa5a9b516.png

ΥΓ Δεν έχω παρατηρήσει κάποιον θόρυβο.

Έτσι ακούγεται σε χαμηλά watts (κάτι ακούγεται σε μεταλλικό)

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς το carrier είναι μέτριο σε συνθήκες ψύξης χωρίς follow me/eco, μην πω κακό.

Έβαλα το μεσημέρι, daikin atxc25b και το crystal II (είναι ίδιου προσανατολισμού δωμάτια), στους 24 ζήτηση, με 24 αρχική και έξω 25. Το carrier χωρίς follow me / eco.

Το daikin έκανε τα γνωστά μικρούλια on-off, αλλά το carrier έπαιζε στα 200W και δεν σταμάτησε μέχρι να ρίξει το δωμάτιο 3 ολόκληρους βαθμούς πιο χαμηλά από τον στόχο ( πήγε 21C στο app )

 

ΥΓ Δεν έχω παρατηρήσει κάποιον θόρυβο.

Έτσι ακούγεται σε χαμηλά watts (κάτι ακούγεται σε μεταλλικό)

 

Μάλλον διαφορετικός συμπιεστής (Δεν είναι τόσο έντονος απλά το μικρόφωνο είναι σχεδόν κολλητό στο μηχάνημα)
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Klausx είπε

Μάλλον διαφορετικός συμπιεστής (Δεν είναι τόσο έντονος απλά το μικρόφωνο είναι σχεδόν κολλητό στο μηχάνημα)
 

 

Μικρόφωνο έχεις ή στηθοσκόπιο; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, komatoza είπε

Εμένα πάντως το Midea breezless στην ψύξη ενώ τα Watt τα έριξε στα 80 την υγρασία δεν την κατέβαζε, την έπαιζε 70-75. 

Με τόσο χαμηλά watts, θα ήταν το στοιχείο σε υψηλότερη θερμοκρασία από το σημείο δρόσου.

Δοκίμασε αφυγρανση την επόμενη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, komatoza είπε

Στην αφυγρανση παίζει στα 300wats

Μάλλον θα σου ρίξει κατανάλωση λίγο. Θα καίει όντως παραπάνω από ψύξη αλλά έτσι γίνεται η αφύγρανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε όλους. Έχω ένα περίεργο θέμα με το κλίμα, πέρυσι δούλευε κανονικά στην θέρμανση, το βάζω πριν λίγο για να βγάλει ζεστό αέρα και στις επιλογές του κοντρολ υπάρχει κανονικά ο Ήλιος ( ζέστη) αλλά 2 θέματα, 1. Δεν δίνει όπως παλιά επιλογή θερμοκρασίας και 2. Δεν βγάζει πλέον ζεστό αέρα όπως πριν 12 μήνες που το έβαλα!! 

Τι μπορεί να συμβαίνει;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Καλησπερα σε όλους. Έχω ένα περίεργο θέμα με το κλίμα, πέρυσι δούλευε κανονικά στην θέρμανση, το βάζω πριν λίγο για να βγάλει ζεστό αέρα και στις επιλογές του κοντρολ υπάρχει κανονικά ο Ήλιος ( ζέστη) αλλά 2 θέματα, 1. Δεν δίνει όπως παλιά επιλογή θερμοκρασίας και 2. Δεν βγάζει πλέον ζεστό αέρα όπως πριν 12 μήνες που το έβαλα!! 

Τι μπορεί να συμβαίνει;;;; 

Μοντέλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μοντέλο;

Omnys 9.000 είναι 

OMNYS WNX-09R22 Κλιματιστικό Inverter 9.000 BTU A++/A+++

Αυτό νομίζω είναι, λέω νομίζω διότι δεν έχω το manual 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Omnys 9.000 είναι 

OMNYS WNX-09R22 Κλιματιστικό Inverter 9.000 BTU A++/A+++

Αυτό νομίζω είναι, λέω νομίζω διότι δεν έχω το manual 

Δοκίμασε να βγάλεις για λίγο τις μπαταρίες από το τηλεχειριστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...