Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, savvassfa είπε

Καλησπέρα, τον Νοέμβριο του 2021 είχαμε βγάλει με τις θερμικές απώλειες που επισυνάπτω δύο επιλογές, δεν μπόρεσα όμως τις δυο προηγούμενες χρονιές να προχωρήσω στην αγορά αλλά κατα πάσα πιθανότητα θα γίνει μέσα στον επόμενο μήνα.

1)https://www.skroutz.gr/s/27832785/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC25C-ARXC25C-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

2)https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Ποσό που διαθέτουμε : 1000 - 1300

  1. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  2. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Δεν μου χρειάζονται οι δόσεις, δεν θα με χάλαγε όμως ανάλογα το κόστος να υπάρχει για τα 3 κλιματιστικά δωρεάν εγκατάσταση.
  3. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% ψύξη / 30 % θέρμανση.
  4. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Υπάρχει λέβητας πετρελαίου.
  5. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 3 υπνοδωμάτια (8τμ - 10τμ - 18τμ) 
  6. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:Αχαρναί(σε απόσταση 3χλμ απο την Πάρνηθα)με καλοκαίρι στους 40c και χειμώνα κοντά στους 0c.
  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:Μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):Καλούτσικες μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός.

Ευχαριστώ.

 

Θα περίμενα για προσφορές σε κανά black friday για toshiba yukai (ή arata όπως το λέει ο κώτσος).

Υπόψιν ότι τρέχει προσφορά 20% επιστροφή από πλαίσιο μέσω eurobank (αν έχεις), στα ~535€ εγκατεστημένα. Απλά θα χρειαστείς και +99€ ανά τεμάχιο για να πας στα 10χρόνια εγγύση (αφού λες ότι θέλεις), οπότε είναι έτσι και έτσι η τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα περίμενα για προσφορές σε κανά black friday για toshiba yukai (ή arata όπως το λέει ο κώτσος).

Υπόψιν ότι τρέχει προσφορά 20% επιστροφή από πλαίσιο μέσω eurobank (αν έχεις), στα ~535€ εγκατεστημένα. Απλά θα χρειαστείς και +99€ ανά τεμάχιο για να πας στα 10χρόνια εγγύση (αφού λες ότι θέλεις), οπότε είναι έτσι και έτσι η τιμή.

Απορία, αν στην θέρμανση η χρήση είναι τελικά 10 % αντί 30 % θα άλλαζε η πρόταση σου ?

Κατα πάσα πιθανότητα μάλλον δεν θα χρησιμοποιούνται καθόλου για θέρμανση.

Επεξ/σία από savvassfa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Ωραία, οπότε εκτός από το wifi module της Daikin που έχω (και δεν πρόκειται να κάνω update το firmware) έχουμε και την Fujitsu.

Ωραία, οπότε βρήκα 2η μάρκα να έχω στις επιλογές για ha. 😛

MITSUBISHI και TOSHIBA δεν μπορούν να παίξουν μέσω HA;

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

MITSUBISHI και TSOHIBA δεν μπορούν να παίξουν μέσω HA;

Για local μάλλον όχι, το Mitsubishi έχει ένα MELcloud και το toshiba το βάζεις μέσω HACS απ' ότι φαίνεται και κάνεις login με τα στοιχεία που βάζεις και στο app.

Για το Mitsubishi να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω και δεν θυμάμαι να μας έχει πει κανείς κάτι.

Το daikin που έχω φαίνεται να μην έχει τόσες ακριβείς ρυθμίσεις όπως το Fujitsu που ανέβασε ο liakjim (τουλάχιστον έτσι ήταν όταν το είχα στήσει, δεν ξέρω εαν άλλαξε κάτι).

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, bambaataa είπε

Bosch ASI09AW40

Γεια σε όλους, θα ήθελα να σας περιγράψω την εμπειρία μου από το εν λόγω κλιματιστικό. Το αγόρασα το καλοκαίρι στα €650 ευρώ συνολικά από τα Public, η τιμή ήταν όσο και η φθηνότερη σε Skroutz, μαζί με ένα κατοστάρικο για την εγκατάστασή του και όλα αυτά σε 18 άτοκες, οπότε γενικά δεν ήταν κακό deal. Τώρα σε όποιον γελάει που αγόρασα κλιματιστικό Bosch (που υποθέτω όλοι σας θα γελάτε...) θα πω, προς υπεράσπισής μου, ότι ξεκινώντας από τα πιο φθηνά, ήταν το πρώτο 9άρι επώνυμο το οποίο είχε έναν πάρα πολύ καλό SEER (8,9). Το τονίζω το επώνυμο, αφού δύσκολα θα μπορούσα να πιστέψω τότε ότι στην τόσο ανταγωνιστική αγορά των κλιματιστικών στην οποία όλα παίζονται στον τομέα της κατανάλωσης/απόδοσης και του ελέγχου των μονάδων, θα αγόραζα ένα προϊόν από την συγκεκριμένη εταιρία το οποίο παρουσιάζει την συμπεριφορά που θα δείτε παρακάτω. Υπ' όψιν ότι δεν εξετάζω καθόλου αν η συγκεκριμένη εταιρία βγάζει κλιματιστικά δικού της σχεδιασμού και κατασκευής ή τα παίρνει φασόν, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το ταμπελάκι της εταιρίας που έχει πάνω του κολλημένο το κλιματιστικό.

Το διάγραμμα που επισυνάπτω είναι από την (τυπική) λειτουργία του, μία ημέρα του φετινού Σεπτεμβρίου. Το έβαλα μπροστά στις 13:34, με εξωτερική θερμοκρασία 29-30 βαθμούς, θερμοκρασιά δωματίου 27 και ζητούσα 25. Υπ' όψιν ότι το δωμάτιο είναι ένα από τα τρία μακρόστενα δωμάτια βορειοδυτικής προσόψεως διαμερίσματος 2ου ορόφου σε πολυκατοικία 6 ορόφων, η οποία πολυκατοικία είναι κολλητά με άλλες πολυκατοικίες στα πλαϊνά της, οπότε το δωμάτιο αλλά και όλο το διαμέρισμα είναι πολύ καλά μονωμένο με ικανοποιητικά λίγες απώλειες. Επίσης έχει και κουφώματα αλουμινίου, ανοιγόμενα.

Ειλικρινά όλη η παραπάνω περιγραφή έχει πολύ μικρή σημασία, αφού αυτό που θέλω να στηλιτεύσω (και το οποίο θεωρώ παίζει τον μέγιστο ρόλο τελικά στην απόδοση ενός κλιματιστικού) είναι τα χαρακτηριστικά του ως μία ψυκτική συσκευή η οποία ελέγχεται με ηλεκτρονικό τρόπο και συγκεκριμένα το πόσο καλός είναι αυτός ο έλεγχος, δηλαδή στην τελική το conditioning του air που κάνει η συσκευή.

Το 9ράκι αυτό λοιπόν (για να μην χρησιμοποιήσω μία άλλη λέξη που λήγει σε -άκι) με το που πάρει μπροστά ξεκινάει περίπου στα 730W και λίγο αργότερα μπουμπουνίζει 870W. Υπ' όψιν ότι ένα 18άρι Carrier που έχω στο σαλόνι, ξεκινάει στα ίδια Watt και αυτό, κάποιες φορές αγγίζει και τα 1.000W και λίγο αργότερα πέφτει - η εξωτερική μονάδα του Bosch όμως είναι τα 3/4 του μεγέθους του Carrier, με ότι αυτό συνεπάγεται για τις παραπάνω καταναλώσεις.

Το Bosch λοιπόν ξεκινάει και δουλεύει τσίτα και όταν φτάσει στην θερμοκρασία που του έχεις ζητήσει (μισή ώρα μετά) δεν σταματάει, γιατί είναι κιμπάρικο και εξακολουθεί απτόητο την λειτουργία του αφού προφανώς θεωρεί ότι έχω απ' έξω μία ανεμογεννήτρια και έχω το ρεύμα τσάμπα. Στην εφαρμογή του αναφέρει την θερμοκρασία δωματίου 1 βαθμό πιο ψηλά απ' ότι λέει το θερμόμετρό μου, οπότε ας μην είμαι είρωνας, μπορεί πραγματικά τα πράγματα να είναι έτσι (αν και με το Carrier δεν έχω τέτοιες αψιμαχίες μεταξύ των 2 θερμομέτρων, του δικού μου και αυτό της εσωτερικής μονάδας).

10 λεπτά αργότερα το θερμόμετρο δείχνει θερμοκρασία δωματίου 1 βαθμό λιγότερο από την ζητούμενη, αλλά το Bosch στην εφαρμογή δείχνει ακόμα 1 βαθμό υψηλότερη.

Μισή ώρα μετά, το Bosch ρίχνει την κατανάλωσή του στα 400W και 40 λεπτά μετά από αυτό, η θερμοκρασία δωματίου έχει πέσει 3 βαθμούς χαμηλότερα από την ζητούμενη, αλλά το καμάρι των ηλεκτρονικών εξακολουθεί και καίει 400W. Στην εφαρμογή του δείχνει θερμοκρασία δωματίου μόλις έναν βαθμό χαμηλότερα από την ζητούμενη, οπότε και πολύ καλά κάνει (...). Εγώ εν τω μεταξύ είμαι έτοιμος να βάλω κάλτσες, γιατί 22 βαθμούς μόνο με ένα σορτσάκι δεν είναι και ό,τι πιο άνετο για εμένα.

40 λεπτά μετά όλα τα παραπάνω, και με την θερμοκρασία δωματίου σταθερά στους -3 βαθμούς από την ζητούμενη, το αποφασίζει και ρίχνει την κατανάλωσή του στα ~260W. Υπ' όψιν ότι στην εφαρμογή ακόμα δείχνει ότι καταλαβαίνει την θερμοκρασία δωματίου μόλις έναν βαθμό χαμηλότερα από την ζητούμενη, οπότε εικάζω ότι ντράπηκε να καίει τόσο πολύ ρεύμα για τόση πολύ ώρα και αποφάσισε να κόψει λιγάκι.

Εκείνη την στιγμή ενεργοποιώ το follow me και ω του θαύματος, το χειριστήριό του (δίπλα-δίπλα με το δικό μου θερμόμετρο) δείχνει ως θερμοκρασία δωματίου έναν βαθμό υψηλότερη από αυτήν που δείχνει το θερμόμετρό μου και έναν βαθμό χαμηλότερη από αυτήν που μετράει η εσωτερική του μονάδα. Δηλαδή με 25 ζητούμενη, το θερμόμετρό μου δείχνει 22, το χειριστήριο 23 και η εσωτερική μονάδα 24.

Εκεί έρχεται και το μεγάλο δράμα, γιατί το 9ράκι το μόνο που μπορεί να κάνει μετά τα 260W, είναι να σβήσει τα πάντα και να αφήσει μόνο τον ανεμιστήρα της εσωτερικής να δουλεύει, το οποίο θεωρώ όλοι σας καταλαβαίνετε τι σημαίνει για την κατάσταση του κλίματος μέσα στο δωμάτιο.

Ακόμα και αν μπορούσα να δεχτώ την ανικανότητά του να μετράει σωστά η εσωτερική του μονάδα, την διαφορά μέτρησης μεταξύ εσωτερικής μονάδας και τηλεχειριστηρίου, αλλά και το απαράδεκτο offset του, το να έχω ελάχιστη δυνατή κατανάλωση 260W από ένα 9άρι κλιματιστικό, το οποίο επίσης διαφημίζει ότι έχει SEER 8,9, είναι ειλικρινά δυσάρεστα απροσδόκητο και ατιμωτικό, τεχνικά, για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά και την εταιρία που το πουλάει. Το συγκεκριμένο μοντέλο συμπεριφέρεται μόνο κατ΄ευφημισμό σαν inverter, πιο πολύ φέρνει σε μοτέρ το οποίο έχει 4-5 ταχύτητες και ελέγχεται από διακόπτη. Στην τελική, όταν έφτιαχνα κυκλώματα με Triac στα νιάτα μου, 35 χρόνια πριν, είχα πολύ καλύτερο έλεγχο απ' ότι αυτό το 9ράκι εν έτει 2023. Όπως έγραψα και στην αρχή, τα παραπάνω δεν είναι η συμπεριφορά του από μία ημέρα, είναι η τυπική του συμπεριφορά.

Έχει όμως και συνέχεια: Όλα τα παραπάνω, όχι με τόσο μεγάλη ανάλυση, τα συζήτησα προφορικά με κάποιον υψηλά ιστάμενο από την Bosch. Ο συγκεκριμένος μου είπε ότι τα νούμερα του Carrier (το οποίο του έφερνα σε άμεση σύγκριση και το οποίο δεν σας είπα ότι παίζει στα ~170W στα χαμηλότερά του και το οποίο έχει ένα άριστο κοντρόλ του κλίματος - 18000BTU μηχάνημα), είναι καταναλώσεις τις οποίες δεν γνωρίζει να πιάνουν ποτέ τα Bosch μηχανήματα.

Η πιο μεγάλη απογοήτευση όμως ήρθε όταν όλα τα παραπάνω, μαζί με πιο πολλές φωτογραφίες τις οποίες δεν ανεβάζω εδώ λόγω μεγέθους, τα συζήτησα με τον υψηλότερα δυνατά (τεχνικό) ιστάμενο της εταιρίας, ο οποίος αφού με άκουσε προσεχτικά και είχε και τις φωτογραφίες στα χέρια του, μου απάντησε ορθά-κοφτά ότι "όλα αυτά του είναι εντελώς αδιάφορα" γιατί "δεν υπήρχε καμία αξιοπιστία στις μετρήσεις που έκανα αλλά ούτε και στις συνθήκεςκάτω υπό τις οποίες τις έκανα". Αυτά ήταν η απάντησή του στην απορία μου πως μπορεί η Bosch να ανακοινώνει τέτοιο SEER για το συγκεκριμένο μοντέλο, όταν είναι ξεκάθαρα ένα πάρα πολύ ενεργοβόρο μηχάνημα, η κατανάλωση του οποίου οφείλεται από τον κάκιστο ηλεκτρονικό έλεγχο που έχει (αν προσέξατε αρχικά είπα ότι είχε πιάσει την θερμοκρασία που του είχα ζητήσει μέσα στην πρώτη μισή ώρα). Αφού αποδέχτηκα αυτό που είπε (αν και δεν μου άρεσε καθόλου ως αντιμετώπιση/λεκτικό), του τόνισα ότι δεν περίμενα από αυτόν να αποδεχτεί τις μετρήσεις μου, αλλά να δει και να αποδεχτεί την πολύ κακή ηλεκτρονική λειτουργία του προϊόντος του και να με έχει υπ' όψιν του αν υπάρχουν διαθέσιμες πλακέτες με καλύτερο προγραμματισμό/έλεγχο, ή αν έχουν ενημέρωση ότι θα υπάρξουν στο μέλλον.

Η απάντησή του ήταν κατηγορηματικά όχι  και στα δύο αυτά requests που του έκανα (δηλαδή ούτε έχουν νέες πλακέτες, ούτε ποτέ η Bosch τροποποιεί προϊόντα της), οπότε καταλαβαίνετε από ποια εταιρία δεν θα αγοράσω ξανά κλιματιστικό.

Και όχι μόνο κλιματιστικό, βεβαίως-βεβαίως.

Screenshot_20230913_162739_Tapo.jpg

Έχεις σφραγίδα εγκατάστασης από αδειούχο και πιστοποιημένο ψυκτικό;

Ανέβασε μία φωτογραφία το εσωτερικό / εξωτερικό μηχάνημα να δούμε τι έχει γίνει.

Επίσης πόσα τ.μ. είναι ο χώρος; Κλείνουν οι πόρτες του δωματίου κατά την λειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, savvassfa είπε

Απορία, αν στην θέρμανση η χρήση είναι τελικά 10 % αντί 30 % θα άλλαζε η πρόταση σου ?

Κατα πάσα πιθανότητα μάλλον δεν θα χρησιμοποιούνται καθόλου για θέρμανση.

Ε τότε μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο τέλος του sticky με τα πραγματικά για Αττική seers, να ζυγίζεις χαρακτηριστικά και να ψωνίσεις.

Πχ θα δεις ότι τα yukai/atxc είναι μέτρια σε ψύξη. Σε αποδοτικό κινεζικο μπορείς να δεις TCL miracle iii, inventor legend (φασόν του midea easy pro με μπόνους την εγγύηση). Σε επώνυμο θυσιάζεις ένα τσικ οικονομία για να πας σε Toshiba Yukai/Arata προσδοκώντας ποιοτική λειτουργία, αλλιώς πρέπει να ανέβεις σε χρήματα ώστε να πας σε.edge white/haori .

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ε τότε μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο τέλος του sticky με τα πραγματικά για Αττική seers, να ζυγίζεις χαρακτηριστικά και να ψωνίσεις.

Πχ θα δεις ότι τα yukai/atxc είναι μέτρια σε ψύξη. Σε αποδοτικό κινεζικο μπορείς να δεις TCL miracle iii, inventor legend (φασόν του midea easy pro με μπόνους την εγγύηση). Σε επώνυμο θυσιάζεις ένα τσικ οικονομία για να πας σε Toshiba Yukai/Arata προσδοκώντας ποιοτική λειτουργία, αλλιώς πρέπει να ανέβεις σε χρήματα ώστε να πας σε.edge white/haori .

Ευχαριστώ πολύ, θα κοιτάξω να  μελετήσω το sticky,εξάλλου για black friday υπολογίζω την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Klausx είπε

Screenshot_1860.png.01528e3031b00ee170f62761d0aa7aac.png


Midea prime 9k:

Set point: 23C | Out temp: 21C | Out Humidity: 86%

Room temp: 23.5C & 56%

Αξίζει ακόμη να δουλεύει το AC αντί για τον αφυγραντήρα αφού έχει ζέστη.

Καλό εργαλείο αυτό το prime.  Καθαρόαιμο midea = άραγε παίζει ρόλο ; Μαζί με σωστή εγκατάσταση που σίγουρα θα έχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλό εργαλείο αυτό το prime.  Καθαρόαιμο midea = άραγε παίζει ρόλο ; Μαζί με σωστή εγκατάσταση που σίγουρα θα έχεις;

Πιστεύω ότι ο κατασκευαστής έχει το περιθώριο να βάλει καλύτερα εξαρτήματα σε αντίθεση με το φασον που πρέπει να βγάλουν κέρδος και άλλοι.

Π.χ. Την τετράοδη που έχεις στο Carrier και κάνει θόρυβο στην εναλλαγή.

Χειμώνα με ελάχιστη χρήση και καλοκαίρι φουλ μια χαρά τα πάει για 280 ευρώ που το είχα πάρει το 2020.


Το περίεργο είναι ότι έχει στρώσει η λειτουργία του πάρα πολύ σε σχέση με καινούριο που έκανε σαν "τρακτέρ"  μαζί με συστολή - διαστολή της εσωτερικής μονάδας. (τα γνωστά κλακ κλακ)  ίσως να έχεις παρατηρήσει και εσύ κάτι ανάλογο στο Carrier.

Δεν γνωρίζω αν βελτίωσαν τα καινούρια αλλά μέχρι το 2018-21 καλό είναι να αποφεύγονται σε υπνοδωμάτια αφού μεταφέρουν θόρυβο μέχρι να στρώσουν. Το ιδανικό είναι να κρεμαστούν με ντίζες ή βάση οροφής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Καλό εργαλείο αυτό το prime.  Καθαρόαιμο midea = άραγε παίζει ρόλο ; 

Παντως και το carrier σ αυτα τα ελαχιστα παιζει στην ψυξη οποτε θα λεγαμε καμια σχεση με το γραφημα του boss που ανεβασε ο φιλος πιο πισω.. (Εκτος κι αν υπαρχει σφαλμα στην εγκατασταση..) φασον midea και τα δυο κατα τα λεγομενα των ειδικων αλλα τι ακριβως;; Εδω βλεπουμε τεραστια διαφορα..απλα αναρωτιεμαι @Klausx

Και παντελως αθορυβο, (δεν υπολογιζω τα κρακ στα πλαστικα γιατι ειναι πλεον πολυ αραια)αγορασμενο απο παρτιδα 11/22

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Klausx είπε

Screenshot_1860.png.01528e3031b00ee170f62761d0aa7aac.png


Midea prime 9k:

Set point: 23C | Out temp: 21C | Out Humidity: 86%

Room temp: 23.5C & 56%

Αξίζει ακόμη να δουλεύει το AC αντί για τον αφυγραντήρα αφού έχει ζέστη.

Το έχεις ψύξη η στο Auto ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, energy52 είπε

Παντως και το carrier σ αυτα τα ελαχιστα παιζει στην ψυξη οποτε θα λεγαμε καμια σχεση με το γραφημα του boss που ανεβασε ο φιλος πιο πισω.. (Εκτος κι αν υπαρχει σφαλμα στην εγκατασταση..) φασον midea και τα δυο κατα τα λεγομενα των ειδικων αλλα τι ακριβως;; Εδω βλεπουμε τεραστια διαφορα..απλα αναρωτιεμαι @Klausx

Και παντελως αθορυβο, (δεν υπολογιζω τα κρακ στα πλαστικα γιατι ειναι πλεον πολυ αραια)αγορασμενο απο παρτιδα 11/22

Έχουμε ξαναδεί το φαινόμενο με μιντεοειδη να μην κατεβαίνουν ακόμη και σε ψύξη.

Πχ δες εδώ το corona plus του υποτίθεται 8.8 seer.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/?do=findComment&comment=59307258

Το ίδιο είχε και ο @alexdeskasπου το άλλαξε με ενα atxc.

Τώρα, ισχύει ότι η inventor παραγγέλνει χειρότερα υλικά από το ράφι της midea, ή το κάνει μόνη της η midea ή φταίει η εγκατάσταση ή συνδυασμός αυτών, είναι κάτι που δύσκολα θα το μάθουμε χωρίς επαρκές δείγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...