Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, nikoskdx είπε

Πήρες σε outel όπως είπες σε καλή τιμή με μικρά χτυπήματα και πολύ καλα έκανες. Εγώ που το παίρνω σε κανονική τιμή αγοράς δεν θέλω να έχει καμία ζημιά, αν το έπαιρνα σε έκπτωση λόγω ζημιάς ή ανοιχτής συσκευασίας θα εκρινα αναλόγως αν αξίζει.

Διακυνδινευεις το γεγονός μιας πτώσης της συσκευής ή ενός χτυπήματος που μπορεί να φαίνεται μικρό εξωτερικά αλλά να υπάρχει εσωτερική ζημιά ( ρωγμές, αποκολλήσεις). Το αλουμίνιο σαν υλικό και η κατασκευαστική δομή της κυψέλης είναι τέτοια που το κάνει πολύ ευαίσθητο σε χτυπήματα. Αυτό ειναι το ρίσκο.

Κατά τα άλλα λίγα στραβωμενα πτερύγια απο πίεση της κουτας δεν επηρεάζουν κάτι όπως σου είπαν. Με λιγο τεχνική επανέρχονται κιόλας.

Καληνύχτα 🙏

 

Δεν το συζητώ ότι αν το πλήρωνα σε κανονική τιμή και μου ερχόταν έτσι θα τους το είχα γυρίσει χθες.

Απλά αυτό με τα στραβώμενα φύλλα επειδή το έψαξα με πολύ καλό μου φίλο που εργάζεται αποκλειστικά σε κλιματιστικες μονάδες μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου,  2 στα 3 κλιματιστικά που ανοίγει από κούτα πάντα θα έχουν στραβωμενα φύλλα. Απλά επειδή είπε ο φίλος πιο πάνω ότι παίρνεις το ενδεχόμενο ρίσκο λέω λες να έχω κανένα θέμα? Αλλά όλο το καλοκαίρι δούλεψε υποδειγματικα. Αν είχε κανένα θέμα δε θα είχε εμφανιστεί?

 

Σκέψου από τον ψυχαναγκασμο μου ένα βράδυ πριν το εγκαταστήσω καθόμουν με ένα κατσαβίδακι και ισιωνα ένα ένα τα φύλλα 😅

Επεξ/σία από anestispro
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anestispro είπε

Δεν το συζητώ ότι αν το πλήρωνα σε κανονική τιμή και μου ερχόταν έτσι θα τους το είχα γυρίσει χθες.

Απλά αυτό με τα στραβώμενα φύλλα επειδή το έψαξα με πολύ καλό μου φίλο που εργάζεται αποκλειστικά σε κλιματιστικες μονάδες μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου,  2 στα 3 κλιματιστικά που ανοίγει από κούτα πάντα θα έχουν στραβωμενα φύλλα. Απλά επειδή είπε ο φίλος πιο πάνω ότι παίρνεις το ενδεχόμενο ρίσκο λέω λες να έχω κανένα θέμα? Αλλά όλο το καλοκαίρι δούλεψε υποδειγματικα. Αν είχε κανένα θέμα δε θα είχε εμφανιστεί?

Μη σε απασχολούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim o Κωτσο στο σειριο έκλεισε? Τώρα που περνάω τελευταία δεν βλέπω ούτε ψυγεία σε παράταξη ούτε φώτα. Δεν είχα χρόνο να σταματήσω να τσεκάρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, anestispro είπε

@liakjim o Κωτσο στο σειριο έκλεισε? Τώρα που περνάω τελευταία δεν βλέπω ούτε ψυγεία σε παράταξη ούτε φώτα. Δεν είχα χρόνο να σταματήσω να τσεκάρω 

Δεν ξέρω, έχω να περάσω από τέλη Ιουνίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, anestispro είπε

Δεν το συζητώ ότι αν το πλήρωνα σε κανονική τιμή και μου ερχόταν έτσι θα τους το είχα γυρίσει χθες.

Απλά αυτό με τα στραβώμενα φύλλα επειδή το έψαξα με πολύ καλό μου φίλο που εργάζεται αποκλειστικά σε κλιματιστικες μονάδες μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου,  2 στα 3 κλιματιστικά που ανοίγει από κούτα πάντα θα έχουν στραβωμενα φύλλα. Απλά επειδή είπε ο φίλος πιο πάνω ότι παίρνεις το ενδεχόμενο ρίσκο λέω λες να έχω κανένα θέμα? Αλλά όλο το καλοκαίρι δούλεψε υποδειγματικα. Αν είχε κανένα θέμα δε θα είχε εμφανιστεί?

 

Σκέψου από τον ψυχαναγκασμο μου ένα βράδυ πριν το εγκαταστήσω καθόμουν με ένα κατσαβίδακι και ισιωνα ένα ένα τα φύλλα 😅

Ακριβώς έτσι! Ναι ισχύει ολα κάτι έχουν γιατί οι συσκευασίες λόγω κόστους είναι ψεύτικες. 

Καλά έκανες και τα ισιωσες....τωρα νιώθεις καλύτερα! 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Basketikos_ είπε

Καλημέρα,

Είδα σε κριτική στο skroutz ότι το Haori έχει έξοδο για τις σωληνώσεις μόνο από την πλάτη και όχι από τα πλάγια. Παραλήγω να την πατήσω με αυτό το θέμα, γιατί έχω μία περίπτωση που πρέπει να μπει σε κάθετο τοίχο και η λύση του να σκαφτεί κανάλι στον τοίχο δεν παίζει.

Με αφορμή αυτό... Υπάρχει κάποιο specification, κάποιος χαρακτηρισμός ή κάτι τέτοιο που φανερώνει σχετικά εύκολα και ασφαλώς ποιο μηχάνημα βγάζει άνοιγμα από τα πλάγια και ποιο όχι ή πρέπει να ψάχνω ένα-ένα τα μοντέλα με το μάτι και ό,τι κάτσει; Γιατί το δεύτερο θα είναι λίγο τρέχα-γύρευε. Κοιτάω συγκεκριμένα για 12άρια σε TOSHIBA, DAIKIN, MITSUBISHI.

 

Screenshot_2023-10-13-04-05-55-59_c37d74246d9c81aa0bb824b57eaf7062.jpg

Screenshot_2023-10-13-04-07-00-96_c37d74246d9c81aa0bb824b57eaf7062.jpg

Επεξ/σία από marioboni
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, anestispro είπε

@liakjim o Κωτσο στο σειριο έκλεισε? Τώρα που περνάω τελευταία δεν βλέπω ούτε ψυγεία σε παράταξη ούτε φώτα. Δεν είχα χρόνο να σταματήσω να τσεκάρω 

Πριν 2 εβδομάδες περίπου που πέρασα ήταν ανοιχτός κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε μία αλλαγή απο το Gree Fairy GRS 121 EI/JFR-N3 σε κάτι καλύτερο και πιθανών μεγαλύτερο μιάς που οι ανάγκες περιλαμβάνουν και θέρμανση πλην της ψύξης.

Στη ψύξη οι τιμές κατανάλωσης που έχω δει όχι κάτω απο 250w και σε θέρμανση ποτέ κάτω απο 500w σε Tapo P110.

Οι επιλογές μου προς το παρόν, είναι το Toshiba Edge White RAS-B16G3KVSG-E σε 16ρι και το Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-AP42VG σε 14ρι.

Έχει κάποιος τα συγκεκριμένα μηχανήματα ώστε να μου πει τι μίνιμουν καταναλώσεις έχει δει σε ψύξη/θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, misfitt είπε

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε μία αλλαγή απο το Gree Fairy GRS 121 EI/JFR-N3 σε κάτι καλύτερο και πιθανών μεγαλύτερο μιάς που οι ανάγκες περιλαμβάνουν και θέρμανση πλην της ψύξης.

Στη ψύξη οι τιμές κατανάλωσης που έχω δει όχι κάτω απο 250w και σε θέρμανση ποτέ κάτω απο 500w σε Tapo P110.

Οι επιλογές μου προς το παρόν, είναι το Toshiba Edge White RAS-B16G3KVSG-E σε 16ρι και το Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-AP42VG σε 14ρι.

Έχει κάποιος τα συγκεκριμένα μηχανήματα ώστε να μου πει τι μίνιμουν καταναλώσεις έχει δει σε ψύξη/θέρμανση;

Το Gree κάλυπτε τον χώρο; Η χρήση ως συμπληρωματική πηγή θέρμανσης ή αποκλειστική; Περιοχή;

Τρέξε το εργαλείο υπολογισμού απωλειών για τον χώρο που θες να καλύψεις, να σου πούμε άποψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Το Gree κάλυπτε τον χώρο; Η χρήση ως συμπληρωματική πηγή θέρμανσης ή αποκλειστική; Περιοχή;

Τρέξε το εργαλείο υπολογισμού απωλειών για τον χώρο που θες να καλύψεις, να σου πούμε άποψη..

Το Gree κάλυπτε άνετα τον αρχικό χώρο των 25m2, για το οποίο έγινε η αρχική τοποθέτηση αλλά τελικά κάλυψε, στην ψύξη (26-27 βαθμούς) και το μεγαλύτερο μέρος του σπιτιού κλείνωντας πόρτες κουζίνας και μπάνιου (περίπου 60m2).
Το καλοκαίρι με τον καύσωνα και λειτουργία 24ωρη, για όλο το σπίτι, είδα κατανάλωση 8-10kw/day σταθερά στο 26.
Περιοχή κέντρο Θεσσαλονίκης.

Στην θέρμανση εννοείται υπερκάλυπτε το δωμάτιο των 25m2, που λειτούργησε πέρυσι για 1η φορά μετά απο 4 χρόνια για υποβοήθηση του αερίου γύρω στις 4-5 ώρες την ημέρα αλλά α) δεν είδα ποτέ κατανάλωση κάτω απο 500w όσες ώρες και να το δούλεψα και β) όταν άνοιγα την πόρτα η ζέστη δεν έβγαινε προς τα έξω με την ίδια ευκολία όπως το κρύο στο υπόλοιπο σπίτι.
Εξού και η σκέψη να βάλω κάτι μεγαλύτερο ώστε να υποβοηθήσω περισσότερες ώρες τη θέρμανση στο σπίτι με το κλιματιστικό, χαμηλώνοντας αρκετά το αέριο αλλά όχι εις βάρος της κατανάλωσης στην ψύξη το καλοκαίρι.
Γιαυτό και ζητάω συγκεκριμένα την κατανάλωση στο "ρελαντί" για τα δύο αυτά μηχανήματα. Αν είναι στα επίπεδα των 250-300w στην ψύξη και κάτω απο 500w στην θέρμανση θα είμαι ικανοποιημένος.
Ψάχνω ήδη στη αναζήτηση για το αν έχει συζητηθεί και τυχών γραφήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, misfitt είπε

Το Gree κάλυπτε άνετα τον αρχικό χώρο των 25m2, για το οποίο έγινε η αρχική τοποθέτηση αλλά τελικά κάλυψε, στην ψύξη (26-27 βαθμούς) και το μεγαλύτερο μέρος του σπιτιού κλείνωντας πόρτες κουζίνας και μπάνιου (περίπου 60m2).
Το καλοκαίρι με τον καύσωνα και λειτουργία 24ωρη, για όλο το σπίτι, είδα κατανάλωση 8-10kw/day σταθερά στο 26.
Περιοχή κέντρο Θεσσαλονίκης.

Στην θέρμανση εννοείται υπερκάλυπτε το δωμάτιο των 25m2, που λειτούργησε πέρυσι για 1η φορά μετά απο 4 χρόνια για υποβοήθηση του αερίου γύρω στις 4-5 ώρες την ημέρα αλλά α) δεν είδα ποτέ κατανάλωση κάτω απο 500w όσες ώρες και να το δούλεψα και β) όταν άνοιγα την πόρτα η ζέστη δεν έβγαινε προς τα έξω με την ίδια ευκολία όπως το κρύο στο υπόλοιπο σπίτι.
Εξού και η σκέψη να βάλω κάτι μεγαλύτερο ώστε να υποβοηθήσω περισσότερες ώρες τη θέρμανση στο σπίτι με το κλιματιστικό, χαμηλώνοντας αρκετά το αέριο αλλά όχι εις βάρος της κατανάλωσης στην ψύξη το καλοκαίρι.
Γιαυτό και ζητάω συγκεκριμένα την κατανάλωση στο "ρελαντί" για τα δύο αυτά μηχανήματα. Αν είναι στα επίπεδα των 250-300w στην ψύξη και κάτω απο 500w στην θέρμανση θα είμαι ικανοποιημένος.
Ψάχνω ήδη στη αναζήτηση για το αν έχει συζητηθεί και τυχών γραφήματα.

Ο κρύος αέρας πηγαίνει προς τα κάτω και ο θέρμος προς τα επάνω, δεν πρόκειται να ζεστάνεις το σπίτι όπως το σκέφτεσαι δηλαδή όπως γίνεται στην ψύξη.

Άντι να το αντικαταστήσεις μπορείς να βάλεις ένα νέο μηχάνημα σε κάποιο άλλο κεντρικό χώρο του σπιτιού.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, misfitt είπε

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε μία αλλαγή απο το Gree Fairy GRS 121 EI/JFR-N3 σε κάτι καλύτερο και πιθανών μεγαλύτερο μιάς που οι ανάγκες περιλαμβάνουν και θέρμανση πλην της ψύξης.

Στη ψύξη οι τιμές κατανάλωσης που έχω δει όχι κάτω απο 250w και σε θέρμανση ποτέ κάτω απο 500w σε Tapo P110.

Οι επιλογές μου προς το παρόν, είναι το Toshiba Edge White RAS-B16G3KVSG-E σε 16ρι και το Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-AP42VG σε 14ρι.

Έχει κάποιος τα συγκεκριμένα μηχανήματα ώστε να μου πει τι μίνιμουν καταναλώσεις έχει δει σε ψύξη/θέρμανση;

Προσπάθησε να μας φτιάξεις μια κάτοψη του σπιτιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Ο κρύος αέρας πηγαίνει προς τα κάτω και ο θέρμος προς τα επάνω, δεν πρόκειται να ζεστάνεις το σπίτι όπως το σκέφτεσαι δηλαδή όπως γίνεται στην ψύξη.

Άντι να το αντικαταστήσεις μπορείς να βάλεις ένα νέο μηχάνημα σε κάποιο άλλο κεντρικό χώρο του σπιτιού.

Μάλιστα, το ακούω.
Όλο αυτό ξεκίνησε διότι το Gree έτσι και αλλιώς θα πάει σε άλλο σπίτι και η αρχική σκέψη ήταν στην θέση του να μπει ένα 12ρι με καλύτερη απόδοση/κατανάλωση στη ζέστη για τον χώρο των 25m2 αλλά και στην ψύξη για όλο το σπίτι που ενώ μου αρκεί, δουλεύει συνεχώς στο high ή medium/high. Απλά σκέφτηκα να βάλω κάτι μεγαλύτερο και για να δουλέψει πιο χαλαρά στο κρύο (για όλο το σπίτι) αλλά και στη ζέστη που λέτε ότι δεν θα κάνει τη διαφορά, με γνώμονα πάντα τη συνολική κατανάλωση.
Επομένως, με το δεδομένο ότι θα το αλλάξω, επιστρέφω στην αρχική σκέψη τοποθέτησης ενός καλύτερο 12ριου του Gree ή να προχωρήσω με κάποιο μεγαλύτερο ?

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσπάθησε να μας φτιάξεις μια κάτοψη του σπιτιού.

Μία φιλότιμη προσπάθεια.
Και όπως ανέφερα προηγουμένως, το 12ρι μπήκε για να προσφέρει αρχικά ψύξη στο σαλόνι αλλά κατάφερε να δώσει επαρκή ψύξη και στα δωμάτια κλείνωντας πόρτα κουζίνας και μπάνιου και ενίοτε και δωματίου των 10m2 όταν δεν έμενε κανείς, στο 26-27 στο high κυρίως με κατανάλωση ως 250w.
Απο πέρυσι βγήκε η ανάγκη θέρμανσης, μόνο στο σαλόνι, για ανάγκες ηλικιωμένου για περίπου 4-5 ώρες/ημέρα, με κλειστή την πόρτα που φυσικά την καλύπτει με κατανάλωση όμως εώς 500w.
Η σκέψη αλλαγής με μεγαλύτερο είναι ώστε να πρσφέρει μία σχετική ζέστη σε όλο το σπίτι (22-23) αυτές τις 4-5 ώρες που θα το ανοίξω, τόσο όσο μέχρι να ανάψω το αέριο και να προσφέρει ψύξη στα ίδια επίπεδα με το 12ρι ίσως δουλεύοντας πιο χαλαρά αλλά το ίδιο οικονομικά.
Αν κρίνεται πως δεν αξίζει τον κόπο, θα μπεί στη θέση του ένα 12ρι πάλι με καλύτερη κατανάλωση σε θέρμανση αλλά και ψύξη, ίσως Shorai Edge, Yukai ή Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-BT35VG που όμως έμαθα ότι αντικαταστάθηκε απο πολύ ακριβότερο.

Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.

 

katopsi.jpg

Επεξ/σία από misfitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...