Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όπως λέει και ο @Klausx η κούτα έχει ξανανοίξει , οποτε η είναι εκθεσιακό κομμάτι η είναι ξανά από επιστροφή , εαν μας έλεγες ότι το πήρες μισοτιμής και πιο κάτω άντε να πούμε να το πάρεις το ρίσκο αλλα εαν το,έχεις αγοράσει κανονικά αυτό δεν είναι εικόνα προϊόντος ραφιού 

Είναι από πιστωτικό επιστροφής ελλατωματικου πλυντήριου. Όχι δεν ειναι μισοτιμής ούτε σε έκπτωση. Θα τους πάρω τηλέφωνο για επιστροφή. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μια τρύπα από εγκατάσταση κλιματιστικού εκεί με τους σωλήνες με το μπορώ να την κλείσω σωστά? Μου έχει βάλει μόνο στόκο και όχι πολύ καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Είδα σε κριτική στο skroutz ότι το Haori έχει έξοδο για τις σωληνώσεις μόνο από την πλάτη και όχι από τα πλάγια. Παραλήγω να την πατήσω με αυτό το θέμα, γιατί έχω μία περίπτωση που πρέπει να μπει σε κάθετο τοίχο και η λύση του να σκαφτεί κανάλι στον τοίχο δεν παίζει.

Με αφορμή αυτό... Υπάρχει κάποιο specification, κάποιος χαρακτηρισμός ή κάτι τέτοιο που φανερώνει σχετικά εύκολα και ασφαλώς ποιο μηχάνημα βγάζει άνοιγμα από τα πλάγια και ποιο όχι ή πρέπει να ψάχνω ένα-ένα τα μοντέλα με το μάτι και ό,τι κάτσει; Γιατί το δεύτερο θα είναι λίγο τρέχα-γύρευε. Κοιτάω συγκεκριμένα για 12άρια σε TOSHIBA, DAIKIN, MITSUBISHI.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Καλημέρα,

Είδα σε κριτική στο skroutz ότι το Haori έχει έξοδο για τις σωληνώσεις μόνο από την πλάτη και όχι από τα πλάγια. Παραλήγω να την πατήσω με αυτό το θέμα, γιατί έχω μία περίπτωση που πρέπει να μπει σε κάθετο τοίχο και η λύση του να σκαφτεί κανάλι στον τοίχο δεν παίζει.

Με αφορμή αυτό... Υπάρχει κάποιο specification, κάποιος χαρακτηρισμός ή κάτι τέτοιο που φανερώνει σχετικά εύκολα και ασφαλώς ποιο μηχάνημα βγάζει άνοιγμα από τα πλάγια και ποιο όχι ή πρέπει να ψάχνω ένα-ένα τα μοντέλα με το μάτι και ό,τι κάτσει; Γιατί το δεύτερο θα είναι λίγο τρέχα-γύρευε. Κοιτάω συγκεκριμένα για 12άρια σε TOSHIBA, DAIKIN, MITSUBISHI.

Θα ψάξεις τα εγχειρίδια εγκατάστασης τους. Θα σου πάρει 5' να τα δεις όλα.

Πάντως αν δεν κάνω λάθος, μόνο το haori που έχει αυτήν την έντονα καμπυλωτή πρόσοψη έχει τον συγκεκριμένο περιορισμό. Ψαχτο όμως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα ψάξεις τα εγχειρίδια εγκατάστασης τους. Θα σου πάρει 5' να τα δεις όλα.

Πάντως αν δεν κάνω λάθος, μόνο το haori που έχει αυτήν την έντονα καμπυλωτή πρόσοψη έχει τον συγκεκριμένο περιορισμό. Ψαχτο όμως.

Κι εγώ έτσι πιστεύω, αλλά με το κάζο που πήγα να πάθω φοβήθηκα τον ίσκιο μου😄, οπότε θα τα διπλοτσεκάρω τώρα.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dimostr είπε

Όπως λέει και ο @Klausx η κούτα έχει ξανανοίξει , οποτε η είναι εκθεσιακό κομμάτι η είναι ξανά από επιστροφή , εαν μας έλεγες ότι το πήρες μισοτιμής και πιο κάτω άντε να πούμε να το πάρεις το ρίσκο αλλα εαν το,έχεις αγοράσει κανονικά αυτό δεν είναι εικόνα προϊόντος ραφιού 

Ευχαριστώ για την στήριξη @dimostrκαι τον @Klausx φυσικά! Τους έστειλα φωτογραφίες και περιγραφή, μου απάντησαν άμεσα πολύ ευγενικά και θα μου στείλουν άλλες μονάδες μέσα-έξω καινούριες κατευθείαν απο την αντιπροσωπεία.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θα κάνω μία ερώτηση άσχετη με επιλογή, ή συμβουλή, αλλά μία απορία που μου έχει προκύψει. Έχετε παρατηρήσει κι εσείς ότι οι επαγγελματίες «βαριούνται» (ή δε θέλουν) ν' ασχοληθούν με το οτιδήποτε πλην των στάνταρ;

Πριν το καλοκαίρι (ελάχιστα αφού έπαψα να δουλεύω τα AC στο ζεστό, όχι 2 μέρες πριν τον πρώτο καύσωνα!) έψαχνα για τεχνικό να κάνει συντήρηση και βαθύ καθαρισμό, με βγάλσιμο της φτερωτής. Δε βρήκα ποτέ μου. Αργότερα, έψαχνα έναν να μου επιδιορθώσει μία βλάβη, αλλά και ταυτόχρονα να κάνουμε επανεγκατάσταση (άδειασμα ψυκτικού υγρού, μεταφορά λίγο πιο δίπλα, νέες σωληνώσεις, κενό, νέο ψυκτικό υγρό). Ε πιο εύκολα έβρισκα 50-ευρο στο δρόμο, παρά άνθρωπο ν' αναλάβει.

Όλοι θέλουν να κάνουν μόνο εγκαταστάσεις καινούριων και συντηρήσεις τύπου «ψεκάστε - ξεπλύνετε - στεγνώστε - γειά σας»;

:ph34r:

Εν τέλη τον καθαρισμό τον έκανα μόνος μου. Έλυσα τα πάντα, έβαλα αυτοσχέδιο... «ελεφαντάκι» (μουσαμά που να οδηγεί σε μεγάλη πλαστική λεκάνη) ώστε να μη λερώσω τους τοίχους, κάλυψα τα ηλεκτρικά, ψέκασα καθαριστικό με μηχάνημα προπιέσεως, ξέπλυνα με πλυστικό μηχάνημα, στέγνωσα με αέρα, και τα ξανάδεσα όλα. Σε οτιδήποτε τιδήποτε έβγαινε εύκολα (φτερωτή, κέλυφος, φίλτρα, flaps, αποχέτευση, κ.λπ) έκανα ακόμα πιο εντατικό καθάρισμα έξω, στο μπαλκόνι. Αλλά μέχρι εκεί! Βλάβη μπορώ να διορθώσω, αλλά να βγάλω φρέον, να κάνω κενό και να βάλω καινούριο, δε μπορώ. Και ν' αγοράσω αντλία (!!!), δε θα μου πουλάνε R32 (ιδιώτης γαρ).

:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Εν τέλη τον καθαρισμό τον έκανα μόνος μου. Έλυσα τα πάντα, έβαλα αυτοσχέδιο... «ελεφαντάκι» (μουσαμά που να οδηγεί σε μεγάλη πλαστική λεκάνη) ώστε να μη λερώσω τους τοίχους, κάλυψα τα ηλεκτρικά, ψέκασα καθαριστικό με μηχάνημα προπιέσεως, ξέπλυνα με πλυστικό μηχάνημα, στέγνωσα με αέρα, και τα ξανάδεσα όλα. Σε οτιδήποτε τιδήποτε έβγαινε εύκολα (φτερωτή, κέλυφος, φίλτρα, flaps, αποχέτευση, κ.λπ) έκανα ακόμα πιο εντατικό καθάρισμα έξω, στο μπαλκόνι. Αλλά μέχρι εκεί! Βλάβη μπορώ να διορθώσω, αλλά να βγάλω φρέον, να κάνω κενό και να βάλω καινούριο, δε μπορώ. Και ν' αγοράσω αντλία (!!!), δε θα μου πουλάνε R32 (ιδιώτης γαρ).

:P

Προσλαμβάνεστε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Maurikycli said:

Προσλαμβάνεστε! 

Χαχαχα δε συμφέρω, γιατί έφαγα μία μέρα για όλο αυτό! :P

Έκανα μεν ωραία δουλειά, αλλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Ας φτιάξουμε μια ομάδα καθαρισμού και σιγά σιγά θα αγγίξουμε την τελειότητα. 

Στα δύσκολα θα κάνουμε βιντεοκληση στον Λιακο !

Άλλος είναι ο ειδικός εδώ μέσα. Εμείς μόνο θεωρία, φρου φρου και αρώματα....😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Haldol said:

 

Εν τέλη τον καθαρισμό τον έκανα μόνος μου. Έλυσα τα πάντα, έβαλα αυτοσχέδιο... «ελεφαντάκι» (μουσαμά που να οδηγεί σε μεγάλη πλαστική λεκάνη) ώστε να μη λερώσω τους τοίχους, κάλυψα τα ηλεκτρικά, ψέκασα καθαριστικό με μηχάνημα προπιέσεως, ξέπλυνα με πλυστικό μηχάνημα, στέγνωσα με αέρα, και τα ξανάδεσα όλα. Σε οτιδήποτε τιδήποτε έβγαινε εύκολα (φτερωτή, κέλυφος, φίλτρα, flaps, αποχέτευση, κ.λπ) έκανα ακόμα πιο εντατικό καθάρισμα έξω, στο μπαλκόνι. Αλλά μέχρι εκεί! Βλάβη μπορώ να διορθώσω, αλλά να βγάλω φρέον, να κάνω κενό και να βάλω καινούριο, δε μπορώ. Και ν' αγοράσω αντλία (!!!), δε θα μου πουλάνε R32 (ιδιώτης γαρ).

:P

Και εγω μόνος φέτος.

Αλλά δεν έλυσα τπτ. ΄Εριξα καθαριστικό με απλό ψεκαστήρα και ξέπλυνα με νερό με  ηλεκτρικό ψεκαστήρα που είχα  4,5-5 bar που τελικά ήταν και πολλά. Το ελεφαντάκι δεν προλάβαινε να δίωξει τα νερά και τα εκάνα λίγο λίμπα ενώ φοβόμουν μήπως λόγο πίεσης πιτσιλίσω καμια πλακέτα... 

Για τα παραπάνω φοβόμουν μην σπάσω περσίδες ή κανά πλαστικό, χαλάσω την ζυγοστάθμιση της φτερωτής και την κλίση στο λεκανάκι.

Πάντως και όταν έρχονταν να μου το καθαρίσουν παλιά 2 - 3  φορές που είχα πάρει σε ενα fujico corona που είχα το ίδιο ακριβώς καθαρισμό έκαναν οι "τεχνικοί" 

Το fujico του γραφείου μάλιστα πριν πεθάνει είχε καθαριστεί έτσι μπας και το σώσω γιατί έβλεπα πως δεν απέδιδε.

Ο τύπος απλά το έπλυνε μέσα έξω χωρίς να το λύσει και ούτε φρέον συμπλήρωσε ούτε κάποιον άλλο έλεγχο έκανε.

Φυσικά το μηχάνημα (11-12 ετών τότε δουλεμένο μόνο ψύξη) κλάταρε εκείνο το καλοκαίρι πράγμα που μπορεί να είχε αποφευχθεί αν έκανε σωστά την δουλειά του ο τεχνικός.

Τουλάχιστον έφυγε καθαρό...

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/10/2023 στις 10:15 ΜΜ, dimostr είπε

Όπως λέει και ο @Klausx η κούτα έχει ξανανοίξει , οποτε η είναι εκθεσιακό κομμάτι η είναι ξανά από επιστροφή , εαν μας έλεγες ότι το πήρες μισοτιμής και πιο κάτω άντε να πούμε να το πάρεις το ρίσκο αλλα εαν το,έχεις αγοράσει κανονικά αυτό δεν είναι εικόνα προϊόντος ραφιού 

Δηλαδή τι ρίσκο μπορείς να πάρεις? Ρωτάω γιατί εγώ αγόρασα από Κωτσο outlet atxm50n σε πολύ καλή τιμή, με λιγότερα τσακισμένα φύλλα απο αυτο που βλεπουμε στη φωτο , και μετά από πολλές συζητήσεις μου είπαν όλοι ότι δεν επηρεάζει σε καμια περίπτωση την λειτουργία του. Ισχύει κάτι άλλο?

Επεξ/σία από anestispro
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, anestispro είπε

Δηλαδή τι ρίσκο μπορείς να πάρεις? Ρωτάω γιατί εγώ αγόρασα από Κωτσο outlet atxm50n σε πολύ καλή τιμή, με λιγότερα τσακισμένα φύλλα απο αυτο που βλεπουμε στη φωτο , και μετά από πολλές συζητήσεις μου είπαν όλοι ότι δεν επηρεάζει σε καμια περίπτωση την λειτουργία του. Ισχύει κάτι άλλο?

Πήρες σε outel όπως είπες σε καλή τιμή με μικρά χτυπήματα και πολύ καλα έκανες. Εγώ που το παίρνω σε κανονική τιμή αγοράς δεν θέλω να έχει καμία ζημιά, αν το έπαιρνα σε έκπτωση λόγω ζημιάς ή ανοιχτής συσκευασίας θα εκρινα αναλόγως αν αξίζει.

Διακυνδινευεις το γεγονός μιας πτώσης της συσκευής ή ενός χτυπήματος που μπορεί να φαίνεται μικρό εξωτερικά αλλά να υπάρχει εσωτερική ζημιά ( ρωγμές, αποκολλήσεις). Το αλουμίνιο σαν υλικό και η κατασκευαστική δομή της κυψέλης είναι τέτοια που το κάνει πολύ ευαίσθητο σε χτυπήματα. Αυτό ειναι το ρίσκο.

Κατά τα άλλα λίγα στραβωμενα πτερύγια απο πίεση της κουτας δεν επηρεάζουν κάτι όπως σου είπαν. Με λιγο τεχνική επανέρχονται κιόλας.

Καληνύχτα 🙏

 

Επεξ/σία από nikoskdx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...