Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επίσης στο τέλος του sticky θα δεις τα seers κάποιων κλιματιστικών για κλίμα Αττικής.

SCOPS ψάχνω. Έχει και στο excel βέβαια μέσα, αλλά έλεγα μήπως είχες παραθέσει κάπου κάποιο αντίστοιχο test.

Το ξέρω ότι το excel δεν είναι δικό σου, απλά ρώτησα επειδή δε βλέπω πιο ενεργό εδώ.

Thanks anyway.👍

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά επειδή δεν θυμάμαι... για να ισχύει η εγγύηση στα κλιματιστικά η συντήρηση πρέπει να γίνετε απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και χρειάζεται να μου δώσουν κάποια απόδειξη για να έχω σε περίπτωση που χρειαστεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

παιδιά επειδή δεν θυμάμαι... για να ισχύει η εγγύηση στα κλιματιστικά η συντήρηση πρέπει να γίνετε απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και χρειάζεται να μου δώσουν κάποια απόδειξη για να έχω σε περίπτωση που χρειαστεί?

Ανάλογα την μάρκα. 

Εξουσιοδοτημενο συνεργείο δεν νομίζω. Αλλά η απόδειξη είναι υποχρεωτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Basketikos_ είπε

SCOPS ψάχνω. Έχει και στο excel βέβαια μέσα, αλλά έλεγα μήπως είχες παραθέσει κάπου κάποιο αντίστοιχο test.

Το ξέρω ότι το excel δεν είναι δικό σου, απλά ρώτησα επειδή δε βλέπω πιο ενεργό εδώ.

Thanks anyway.👍

Αν ψάχνεις scop, τα έχεις ήδη.

Αν μένεις Αθήνα, τότε κοιτάς θερμό στα ταμπελάκια.

Αν μένεις Ιωάννινα κοίτας average.

2 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

παιδιά επειδή δεν θυμάμαι... για να ισχύει η εγγύηση στα κλιματιστικά η συντήρηση πρέπει να γίνετε απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και χρειάζεται να μου δώσουν κάποια απόδειξη για να έχω σε περίπτωση που χρειαστεί?

Ότι λένε οι όροι εγγύησης.

Αλλάζει ανάλογα την εταιρεία.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα. Μια "τεχνική" βοήθεια θέλω σε θέμα που δεν νομίζω να έχει θιγεί. Πρόκειται για προεγκατάσταση κλιματιστικής μονάδας σε σαλοκουζίνα διαμερίσματος. Η διαφορά από τα συνηθισμένα έγκειται στο ότι η εξωτερική τοιχοποιία έχει χτιστεί με ytong block πάχους 25cm. Η εξωτερική μονάδα (βάρος περίπου 30 kgr) θα τοποθετεί εκεί με βάσεις. Μιλώντας με την τεχνική υποστήριξη της ytong μου είπαν ότι η τοιχοποιία αντέχει το συγκεκριμένο βάρος και ότι πρέπει να μπουν οι βάσεις με ουπατ για πορομπετόν. Πέρα από την πλήρωση με άζωτο στους σωλήνες είναι κάτι άλλο να προσεχθεί; Με ανησυχεί το ενδεχόμενο συντονισμού μηχανήματος-τοίχου. Οι σωληνώσεις περίπου 4 μέτρα η κάθε μία και σχεδόν ευθείες.

Επεξ/σία από poraios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2023 στις 5:28 ΜΜ, Klausx είπε

Το σωστό είναι βάση κατασκευαστή, ούτε μικρότερες αλλά ούτε και μεγαλύτερες.

Πρέπει να γίνει έλεγχος στεγανότητας και καθαρισμός με άζωτο αν δεν είναι ήδη σε πίεση όπως προβλέπεται οι σωληνώσεις.

Για τον καθαρισμό είναι σίγουρο ότι θα γίνει όπως και έλεγχος στεγανότητας, μας πρόλαβε ο τεχνικός σε αυτά.

Εννοείται ότι είμαι υπέρ του σωστού τρόπου όπως ορίζει ο κατασκευαστής φυσικά, αλλά το ερώτημα είναι αν γίνεται να προχωρήσει η εγκατάσταση με δεδομένη την προεγκατεστημένη σωλήνωση και το τωρινό κλιματιστικό.

Διαφορετικά πρέπει να βρεθεί ένα αντίστοιχο που να υποστηρίζει αυτές τις παραμέτρους και δεν έχω βρει κάποιο αξιόλογο μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, rible είπε

Για τον καθαρισμό είναι σίγουρο ότι θα γίνει όπως και έλεγχος στεγανότητας, μας πρόλαβε ο τεχνικός σε αυτά.

Εννοείται ότι είμαι υπέρ του σωστού τρόπου όπως ορίζει ο κατασκευαστής φυσικά, αλλά το ερώτημα είναι αν γίνεται να προχωρήσει η εγκατάσταση με δεδομένη την προεγκατεστημένη σωλήνωση και το τωρινό κλιματιστικό.

Διαφορετικά πρέπει να βρεθεί ένα αντίστοιχο που να υποστηρίζει αυτές τις παραμέτρους και δεν έχω βρει κάποιο αξιόλογο μέχρι στιγμής.

Αν έχεις πάρει το μηχάνημα αναγκαστικά θα το κάνεις με δικό σου ρίσκο, το μηχάνημα αν όλα πάνε καλά στην εγκατάσταση θα δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Klausx είπε

Αν έχεις πάρει το μηχάνημα αναγκαστικά θα το κάνεις με δικό σου ρίσκο, το μηχάνημα αν όλα πάνε καλά στην εγκατάσταση θα δουλέψει.

Το κλιματιστικό αγορασμένο από τον Κωτσόβολο με το κουπόνι, δίνει τη δυνατότητα να αλλαχθεί σε τέτοιες περιπτώσεις. Απλά μετά από το ψάξιμο, φοβάμαι ότι δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο που να υποστηρίζει τόσο παχύ σωλήνα αερίου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rible είπε

Το κλιματιστικό αγορασμένο από τον Κωτσόβολο με το κουπόνι, δίνει τη δυνατότητα να αλλαχθεί σε τέτοιες περιπτώσεις. Απλά μετά από το ψάξιμο, φοβάμαι ότι δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο που να υποστηρίζει τόσο παχύ σωλήνα αερίου..

Mitsubishi heavy 24K

image.png.447a39721ac172e605f4b0e4c26ccfcd.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Mitsubishi heavy 24K

image.png.447a39721ac172e605f4b0e4c26ccfcd.png

Στον Κωτσόβολο σε 24αρι μου βγάζει μόνο το HR71VFK το οποίο βλέπω ότι θέλει 12.7. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις πάραυτα.

Screenshot_2023-10-09-01-38-24-31_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.552d52ebb1a4bf64fe7869e3a8e94eae.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/10/2023 στις 1:49 ΜΜ, liakjim είπε

Αμφιταλαντεύτηκα ανάμεσα σε αυτό και το Toshiba edge white 18άρι.

Αυτά τα 5600W με πάνε σε 22αρι. Αν έχεις συμπληρωματικό τρόπο θέρμανση, ίσως σε καλύψει το edge. Αλλιώς το ασφαλές είναι να ανέβουμε σε BTUs. Μένεις και βόρεια.

δεν μπορεί να αγοραστεί όμως από το public τελικά αφού θα ακυρωθεί το voucher....(βάλαμε την παραγγελία το Σάββατο χρεωθήκαμε αλλά σήμερα μας την ακύρωσαν καθώς δεν θα μπορέσει να τιμολογηθεί μέχρι αύριο)

βρήκα άμεσα διαθέσιμο αλλά χρεώνει 150 την εγκατάσταση.

οπότε αλλαγή πλεύσης και ψάξιμο για σήμερα.

Επεξ/σία από raven_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, rible είπε

Στον Κωτσόβολο σε 24αρι μου βγάζει μόνο το HR71VFK το οποίο βλέπω ότι θέλει 12.7. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις πάραυτα.

Βλέπω ότι ο Κώτσος έχει και φίλτρο για διάμετρο σωλήνων -> https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/filters/f/f146501/24dot000/f213002/5|8inch

Δεν τα έχω ελέγξει αν όντως ισχύουν. 

Δυστυχώς είναι από τα μοντέλα που θα αποφεύγαμε να προτείνουμε για θέρμανση, αλλά αν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις κάποιο, θα έλεγα αυτό -> https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/281113-a-c-in24btu-inventor-leuvi-24wfi-leon (όχι αυτό -> https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/289212-inventor-lhuvi-24wfi-leon για να μην πληρώνεις τσάμπα την αντίσταση).

Βλέπω έχει συγκριτικά ανάμεσα σε αυτά που δεν θα προτείναμε, χαμηλό κάπως φορτίο σχεδιασμού σε θερμό και ας πούμε όχι χάλι scop, οπότε ευελπιστώ ότι θα σε σκίζει λίγο λιγότερο σε ρεύμα σε θέρμανση ανάμεσα στις μπλέμπες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς είναι από τα μοντέλα που θα αποφεύγαμε να προτείνουμε για θέρμανση, αλλά αν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις κάποιο, θα έλεγα αυτό -> https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/281113-a-c-in24btu-inventor-leuvi-24wfi-leon (όχι αυτό -> https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/289212-inventor-lhuvi-24wfi-leon για να μην πληρώνεις τσάμπα την αντίσταση).

Βλέπω έχει συγκριτικά ανάμεσα σε αυτά που δεν θα προτείναμε, χαμηλό κάπως φορτίο σχεδιασμού σε θερμό και ας πούμε όχι χάλι scop, οπότε ευελπιστώ ότι θα σε σκίζει λίγο λιγότερο σε ρεύμα σε θέρμανση ανάμεσα στις μπλέμπες.

 

αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ και το έχουμε σαν ιδέα ότι μπορεί να μας ζεστάνει (εμάς και τους λογαριασμούς της ΔΕΗ)...όσο αφορά την ψύξη είμαστε καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, raven_gr είπε

αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ και το έχουμε σαν ιδέα ότι μπορεί να μας ζεστάνει (εμάς και τους λογαριασμούς της ΔΕΗ)...όσο αφορά την ψύξη είμαστε καλά;

Συγγνώμη έκανα λάθος quote.

Edit Α όχι, σωστό ήταν!

4 λεπτά πριν, raven_gr είπε

αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ και το έχουμε σαν ιδέα ότι μπορεί να μας ζεστάνει (εμάς και τους λογαριασμούς της ΔΕΗ)...όσο αφορά την ψύξη είμαστε καλά;

Δεν κατάλαβα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συγγνώμη έκανα λάθος quote.

Edit Α όχι, σωστό ήταν!

Δεν κατάλαβα.

δεν πειράζει εγώ βιάστηκα, δικό μου το λάθος!, νόμιζα ότι απάντησες χωρίς quote...καθώς είχαμε αναποδιές με τις διαθεσιμότητες καθώς τώρα ψάχνουμε το άμεσο διαθέσιμο καλό κλιματιστικό.

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

έγινε παραγγελία αλλά ακυρώθηκε καθώς δεν θα προλάβουν να τιμολογήσουν μέχρι αύριο που λήγουν τα κουπόνια

 

Επεξ/σία από raven_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...