Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα και από μένα.Κοιταω να βάλω ένα μεγάλο κλιματιστικο,μάλλον 24αρι για να ψύχει-θερμαινει το σπίτι μου 75 τετραγωνικών.

Τώρα έχουμε ένα 12αρι στο σαλόνι και από ένα 9ρι στα δύο υπνοδωμάτια.Τα μηχανήματα είναι παλια και καίνε πολύ.

Οπότε έχω στο νου μου να πάρω ένα 24αρι για όλο το σπιτι.Τι προτεινετε;Να κοιτάξω προς toshiba;

Ερωτηματολόγιο πλιζ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν δουλεύει γενικά η ιδέα ενός μεγάλου μηχανήματος για όλο το σπίτι 

46 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα και από μένα.Κοιταω να βάλω ένα μεγάλο κλιματιστικο,μάλλον 24αρι για να ψύχει-θερμαινει το σπίτι μου 75 τετραγωνικών.

Τώρα έχουμε ένα 12αρι στο σαλόνι και από ένα 9ρι στα δύο υπνοδωμάτια.Τα μηχανήματα είναι παλια και καίνε πολύ.

Οπότε έχω στο νου μου να πάρω ένα 24αρι για όλο το σπιτι.Τι προτεινετε;Να κοιτάξω προς toshiba;

 

Επεξ/σία από Maurikycli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, 26ska είπε

Που είναι;

Στην υπογραφή μου.

Αλλά για να μην ταλαιπωρείσαι, ορίστε Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Λάβε υπόψη και αυτό που πολύ σωστά λέει ο @Maurikycli πιο πάνω.

Θα βοηθούσε να μας σκαρώσεις μια πρόχειρη κάτοψη του σπιτιού, αν και το σύνηθες είναι να πάμε σε χώρο και μηχάνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2023 στις 12:13 ΜΜ, raven_gr είπε

Καλημέρα κόσμε,

διαβάζω εδώ και καιρό το νήμα και τελικά με επέλεξαν τα πεθερικά μου να τους βρω κλιματιστικό γιατί επιτέλους παίρνουν την επιδότηση (ήταν επιλαχόντες) αλλαγής με ποσοστό 45% :-)

η θέρμανση του διαμερίσματος είναι φυσικό αέριο και το κλιματιστικό που θα αλλαχτεί είναι ενα 18000BTU του καρφουρ που λειτουργεί μόνο το καλοκαίρι και δεν είναι Inverter. (Σαλονοκουζίνα, 1 δωμάτιο, 1 μπάνιο)

η αλλαγή γίνεται ώστε να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί κυρίως για ψύξη το καλοκαίρι αλλά αν ανέβει πάλι το αέριο στα ύψη και για θέρμανση.

το ερωτηματολόγιο έδωσε τα παρακάτω αποτελέσματα.

Θερμικές Απώλειες

5628.37Watt

4840.40KCal/h

102.33Watt/m2

88.01KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη Γ
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 21 ℃
Έτος Kατασκευής: 2006
Εμβαδό Κατοικίας: 55 m2
Ύψος Ορόφου: 3 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων: Πλημμελής Μόνωση (με ερωτιματικό)
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Mη θερμαινόμενο χώρο (κλειστό διαμέρισμα)
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Mη θερμαινόμενο χώρο  (διάδρομος ορόφου)
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία (κλειστό διαμέρισμα καθώς ο ιδιοκτήτης είναι κάτοικος εξωτερικού και δεν έρχεται συχνά αλλά ούτε το νοικιάζει)
Μόνωση Δαπέδου: Πλημελής - 3εκ. (με ερωτιματικό)
Οροφή σε επαφή με: Μη θερμαινόμενο χώρο (το μεγαλύτερο μέρος του ταβανιού είναι η βεράντα του επάνω ορόφου)
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 3
Παράθυρα: 1 (δεν με αφήνει να βάλω 0 καθώς το μπάνιο όμως δεν έχει παράθυρο αλλά αεραγωγό)
Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες έχω μπερδευτεί με τα τόσα μοντέλα που υπάρχουν αν και είχα μια κατεύθυνση προς toshiba edge 18000 ή το Fujitsu ASYG18KMTE που αναφέρθηκε μερικά μηνύματα παραπάνω από τον Κωτσόβολο.

κάποια βοήθεια?

 

να αναθερμάνω λίγο το θέμα του κλιματιστικού μιας και το κουπόνι θα λήξει σε μερικές μέρες οπότε έγινε επιτακτική η επιλογή και η αγορά. το ποσό που θα βγει από την τσέπη δεν θέλουμε να ξεπεράσει τα 700-750 ευρώ και δεν μας ενδιαφέρει τόσο πολύ πλέον η θέρμανση.

βλέπω ότι έχουν αναφερθεί και αυτά τα κλιματιστικά που βγαίνουν οικονομικά

https://www.plaisio.gr/inventor-legend-ldvi-18wf-ldvo-18-klimatistiko-18-000-btu-h_4041062

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/260093-a-c-in18-toyotomi-trn-trg-2256zr-izuru

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, raven_gr είπε

να αναθερμάνω λίγο το θέμα του κλιματιστικού μιας και το κουπόνι θα λήξει σε μερικές μέρες οπότε έγινε επιτακτική η επιλογή και η αγορά. το ποσό που θα βγει από την τσέπη δεν θέλουμε να ξεπεράσει τα 700-750 ευρώ και δεν μας ενδιαφέρει τόσο πολύ πλέον η θέρμανση.

βλέπω ότι έχουν αναφερθεί και αυτά τα κλιματιστικά που βγαίνουν οικονομικά

https://www.plaisio.gr/inventor-legend-ldvi-18wf-ldvo-18-klimatistiko-18-000-btu-h_4041062

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/260093-a-c-in18-toyotomi-trn-trg-2256zr-izuru

ευχαριστώ!

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Ποιά η διαφορά των 2 εκδόσεων;

Mitsubishi Electric / MSZ/MUZ LN35VG
https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mszmuz-ln35vg-w-natural-white-seira-ln-se-13-atokes-doseis

Mitsubishi Electric / MSZ/MUZ LN35VG2
https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mszmuz-ln35vg2-natural-white-seira-ln-se-13-atokes-doseis

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Καλημέρα,

Ποιά η διαφορά των 2 εκδόσεων;

Mitsubishi Electric / MSZ/MUZ LN35VG
https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mszmuz-ln35vg-w-natural-white-seira-ln-se-13-atokes-doseis

Mitsubishi Electric / MSZ/MUZ LN35VG2
https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mszmuz-ln35vg2-natural-white-seira-ln-se-13-atokes-doseis

 

Το ln2 έχει φωτιζόμενο τηλεχειριστήριο, ίσως να υπάρχουν και 1-2 διαφορές στα εσωτερικά εξαρτήματά τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

σταθερές αξίες ε?δεν ξεφεύγουμε από τη mitsubishi 😀! μπήκα στο link του public και λέει πλέον παράδοση σε ένα μήνα κατόπιν παραγγελίας.

καθώς αυτό είναι στα 22000Btu η επιδότηση υπολογίζεται με τον πίνακα για τα 18.000BTU ή στα 24.000BTU? αν υπολογίζεται με τα 24.000 όλα όκ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, raven_gr είπε

σταθερές αξίες ε?δεν ξεφεύγουμε από τη mitsubishi 😀! μπήκα στο link του public και λέει πλέον παράδοση σε ένα μήνα κατόπιν παραγγελίας.

καθώς αυτό είναι στα 22000Btu η επιδότηση υπολογίζεται με τον πίνακα για τα 18.000BTU ή στα 24.000BTU? αν υπολογίζεται με τα 24.000 όλα όκ

 

 

Αμφιταλαντεύτηκα ανάμεσα σε αυτό και το Toshiba edge white 18άρι.

Αυτά τα 5600W με πάνε σε 22αρι. Αν έχεις συμπληρωματικό τρόπο θέρμανση, ίσως σε καλύψει το edge. Αλλιώς το ασφαλές είναι να ανέβουμε σε BTUs. Μένεις και βόρεια.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Πριν λίγο καιρό αγοράστηκε Toshiba edge white 24αρι για χώρο που περιλαμβάνει κυρίως το σαλόνι.

Λόγω του ότι δεν χωράει να μπει σε άλλο σημείο, θα εγκατασταθεί σε υπάρχουσα εγκατάσταση σωληνώσεων που δυστυχώς δεν μπορούν να αλλαχθούν (τουλάχιστον όχι χωρίς πολλά μερεμέτια) καθώς βρίσκονται από την οικοδομή, σε τοίχο με χωνευτό συρόμενο παράθυρο και δίπλα σε κολώνα. Οι σωλήνες εξετάστηκαν απο τον τεχνικό και δεν βρήκε εμφανή σκουριά/ πράσινη οξείδωση κλπ.
Το πρόβλημα έγκειται στο ότι ο προεγκατεστημένος σωλήνας του αερίου είναι 5/8in (15.875mm) και σύμφωνα με τον τεχνικό (και το service manual) το κλιματιστικό χρειάζεται σωλήνα 12.7mm και ότι θα πρέπει να αλλάξουμε το κλιματιστικό με άλλο συμβατό.. Στο manual αναφέρει για χρήση σωστών διαστάσεων σωλήνα όταν το πάχος τοιχώματος ή/και η διάμετρος είναι μικρότερα από τα αναφερθέντα (λόγω μεγαλύτερων πιέσεων), δεν αναφέρει όμως κάτι για μεγαλύτερα.
Οι ερωτήσεις μου είναι:

  1. Υπάρχει περίπτωση το κλιματιστικό να εγκατασταθεί στο μεγαλύτερο σωλήνα αερίου δίχως προβλήματα;
  2. Ο τεχνικός ανέφερε ότι μπορεί να βγάζουν edge με υποστηριζόμενο το 15.88 σωλήνα. Ισχύει κάτι τέτοιο;
  3. Αν τα δύο παραπάνω γιοκ, είναι εύκολο να προτείνετε κάποιο αξιόλογο συμβατό σε παρόμοιο budget και χαρακτηριστικα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rible είπε

Καλησπέρα σας,

Πριν λίγο καιρό αγοράστηκε Toshiba edge white 24αρι για χώρο που περιλαμβάνει κυρίως το σαλόνι.

Λόγω του ότι δεν χωράει να μπει σε άλλο σημείο, θα εγκατασταθεί σε υπάρχουσα εγκατάσταση σωληνώσεων που δυστυχώς δεν μπορούν να αλλαχθούν (τουλάχιστον όχι χωρίς πολλά μερεμέτια) καθώς βρίσκονται από την οικοδομή, σε τοίχο με χωνευτό συρόμενο παράθυρο και δίπλα σε κολώνα. Οι σωλήνες εξετάστηκαν απο τον τεχνικό και δεν βρήκε εμφανή σκουριά/ πράσινη οξείδωση κλπ.
Το πρόβλημα έγκειται στο ότι ο προεγκατεστημένος σωλήνας του αερίου είναι 5/8in (15.875mm) και σύμφωνα με τον τεχνικό (και το service manual) το κλιματιστικό χρειάζεται σωλήνα 12.7mm και ότι θα πρέπει να αλλάξουμε το κλιματιστικό με άλλο συμβατό.. Στο manual αναφέρει για χρήση σωστών διαστάσεων σωλήνα όταν το πάχος τοιχώματος ή/και η διάμετρος είναι μικρότερα από τα αναφερθέντα (λόγω μεγαλύτερων πιέσεων), δεν αναφέρει όμως κάτι για μεγαλύτερα.
Οι ερωτήσεις μου είναι:

  1. Υπάρχει περίπτωση το κλιματιστικό να εγκατασταθεί στο μεγαλύτερο σωλήνα αερίου δίχως προβλήματα;
  2. Ο τεχνικός ανέφερε ότι μπορεί να βγάζουν edge με υποστηριζόμενο το 15.88 σωλήνα. Ισχύει κάτι τέτοιο;
  3. Αν τα δύο παραπάνω γιοκ, είναι εύκολο να προτείνετε κάποιο αξιόλογο συμβατό σε παρόμοιο budget και χαρακτηριστικα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

@Klausx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, rible είπε

Καλησπέρα σας,

Πριν λίγο καιρό αγοράστηκε Toshiba edge white 24αρι για χώρο που περιλαμβάνει κυρίως το σαλόνι.

Λόγω του ότι δεν χωράει να μπει σε άλλο σημείο, θα εγκατασταθεί σε υπάρχουσα εγκατάσταση σωληνώσεων που δυστυχώς δεν μπορούν να αλλαχθούν (τουλάχιστον όχι χωρίς πολλά μερεμέτια) καθώς βρίσκονται από την οικοδομή, σε τοίχο με χωνευτό συρόμενο παράθυρο και δίπλα σε κολώνα. Οι σωλήνες εξετάστηκαν απο τον τεχνικό και δεν βρήκε εμφανή σκουριά/ πράσινη οξείδωση κλπ.
Το πρόβλημα έγκειται στο ότι ο προεγκατεστημένος σωλήνας του αερίου είναι 5/8in (15.875mm) και σύμφωνα με τον τεχνικό (και το service manual) το κλιματιστικό χρειάζεται σωλήνα 12.7mm και ότι θα πρέπει να αλλάξουμε το κλιματιστικό με άλλο συμβατό.. Στο manual αναφέρει για χρήση σωστών διαστάσεων σωλήνα όταν το πάχος τοιχώματος ή/και η διάμετρος είναι μικρότερα από τα αναφερθέντα (λόγω μεγαλύτερων πιέσεων), δεν αναφέρει όμως κάτι για μεγαλύτερα.
Οι ερωτήσεις μου είναι:

  1. Υπάρχει περίπτωση το κλιματιστικό να εγκατασταθεί στο μεγαλύτερο σωλήνα αερίου δίχως προβλήματα;
  2. Ο τεχνικός ανέφερε ότι μπορεί να βγάζουν edge με υποστηριζόμενο το 15.88 σωλήνα. Ισχύει κάτι τέτοιο;
  3. Αν τα δύο παραπάνω γιοκ, είναι εύκολο να προτείνετε κάποιο αξιόλογο συμβατό σε παρόμοιο budget και χαρακτηριστικα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Το σωστό είναι βάση κατασκευαστή, ούτε μικρότερες αλλά ούτε και μεγαλύτερες.

Πρέπει να γίνει έλεγχος στεγανότητας και καθαρισμός με άζωτο αν δεν είναι ήδη σε πίεση όπως προβλέπεται οι σωληνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim καλησπέρα. Το παρακάτω excel γιατί δεν έχει tab με κλιματιστικά 12.000BTU;

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1297469025

Επίσης, από τις καλές σειρές, ποιά είναι καλύτερα μεταξύ MITSUBISHI, DAIKIN και TOSHIBA για θέρμανση; Αν ήθελα να γκρουπάρω για ποια μιλάω, θα έλεγα αυτά. Πρωτευόντως για ψύξη ενδιαφέρομαι κι εγώ βέβαια, αλλά γι' αυτά έχεις πίνακα ήδη από την πρώτη σελίδα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Basketikos_ είπε

@liakjim καλησπέρα. Το παρακάτω excel γιατί δεν έχει tab με κλιματιστικά 12.000BTU;

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1297469025

Επίσης, από τις καλές σειρές, ποιά είναι καλύτερα μεταξύ MITSUBISHI, DAIKIN και TOSHIBA για θέρμανση; Αν ήθελα να γκρουπάρω για ποια μιλάω, θα έλεγα αυτά. Πρωτευόντως για ψύξη ενδιαφέρομαι κι εγώ βέβαια, αλλά γι' αυτά έχεις πίνακα ήδη από την πρώτη σελίδα.

Ευχαριστώ.

Δεν το έχω φτιάξει εγώ το docs.

Επίσης στο τέλος του sticky θα δεις τα seers κάποιων κλιματιστικών για κλίμα Αττικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...