Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Απλά έστω ότι δίνεις 300€ έξτρα για ένα Toshiba..θα τα κάνεις απόσβεση από την απόδοση και την οικονομία?

Πολύ άνετα και πολύ γρήγορα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tu-luba είπε

θα έχεις περίπου 250w σε ρελαντί αν οι απώλειες σου είναι λίγες.

Τα υπερδιπλάσια και βάλε.

4 ώρες πριν, dimo69 είπε

Για θέρμανση το leon είναι οκ? Το 18αρι.

Για ψύξη έχω δει ότι το προτείνετε.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα υπερδιπλάσια και βάλε

Έχεις δίκιο έκανα λάθος Το πέρασα για 9αρι.

Το 18αρι γύρω στα 500-600watt για την θέρμανση.

1 ώρα πριν, dimo69 είπε

Απλά έστω ότι δίνεις 300€ έξτρα για ένα Toshiba..θα τα κάνεις απόσβεση από την απόδοση και την οικονομία?

Αν η χρήση που θα του κανεις είναι ως κυρία θέρμανση τότε ναι η απόσβεση θα είναι γρήγορη.

Αν το χρησιμοποιείς κυρίως για ψύξη και ως βοηθητικό για την θέρμανση τότε όχι δεν αξίζει να δώσεις 300€ παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot_2023-09-23-18-39-16-453.jpg.4ed26f2b70244404c27a3fd3aa94927c.jpgScreenshot_2023-09-23-18-39-30-004.jpg.3596031840e72fa3f2541f25ab5872c6.jpgScreenshot_2023-09-23-18-39-35-442.jpg.ff2f6c2ce84bcb1a84570a750edb22a8.jpgΕρωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1000€ εάν είναι κάτι πολύ αποδοτικό. Για αυτό ρωτήσω για το leon/arielli εάν γίνεται με 700€ why not
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεο
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): δεν με απασχολεί,ευκολίες πληρωμής θεμιτές 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50/50
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: περιστασιακή ψύξη/θέρμανση 
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Αέριο, να το μειώσω λόγω κόστους 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζινα
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Βόλος
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ότι υπάρχει έξτρα δεν είναι κακό αλλά όχι προτεραιότητα 
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ
Επεξ/σία από dimo69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimo69 είπε

Screenshot_2023-09-23-18-39-16-453.jpg.4ed26f2b70244404c27a3fd3aa94927c.jpgScreenshot_2023-09-23-18-39-30-004.jpg.3596031840e72fa3f2541f25ab5872c6.jpgScreenshot_2023-09-23-18-39-35-442.jpg.ff2f6c2ce84bcb1a84570a750edb22a8.jpgΕρωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1000€ εάν είναι κάτι πολύ αποδοτικό. Για αυτό ρωτήσω για το leon/arielli εάν γίνεται με 700€ why not
  2.  
  3. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεο
  4. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): δεν με απασχολεί,ευκολίες πληρωμής θεμιτές 
  5. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50/50
  6. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: περιστασιακή ψύξη/θέρμανση 
  7. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Αέριο, να το μειώσω λόγω κόστους 
  8. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζινα
  9. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Βόλος
  10. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ότι υπάρχει έξτρα δεν είναι κακό αλλά όχι προτεραιότητα 
  11. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
  12. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ

Οι απωλειες σου είναι για 12αρι οποτε εαν θες ίσως και λίγο πιο δυνατό για ψυχολογικούς λόγους οποίο και να διαλέξεις από τ παρακάτω είσαι απόλυτα καλυμμένος και έχεις και ευχέρεια στο budget που θες να ξοδέψεις https://www.praktiker.gr/c/klimatistika-inverter-1698/MAPKA-TOSHIBA/Ονομαστική-απόδοση-13000-Btu,16000-Btu?criteria=327d82026e088760&lf=5637173341

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimo69 είπε

Screenshot_2023-09-23-18-39-16-453.jpg.4ed26f2b70244404c27a3fd3aa94927c.jpgScreenshot_2023-09-23-18-39-30-004.jpg.3596031840e72fa3f2541f25ab5872c6.jpgScreenshot_2023-09-23-18-39-35-442.jpg.ff2f6c2ce84bcb1a84570a750edb22a8.jpgΕρωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1000€ εάν είναι κάτι πολύ αποδοτικό. Για αυτό ρωτήσω για το leon/arielli εάν γίνεται με 700€ why not
  2.  
  3. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεο
  4. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): δεν με απασχολεί,ευκολίες πληρωμής θεμιτές 
  5. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50/50
  6. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: περιστασιακή ψύξη/θέρμανση 
  7. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Αέριο, να το μειώσω λόγω κόστους 
  8. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζινα
  9. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Βόλος
  10. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ότι υπάρχει έξτρα δεν είναι κακό αλλά όχι προτεραιότητα 
  11. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
  12. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-13000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b13g3kvsg-e-ras

Αν θα έχεις τα πάντα ανοιχτά και δεν απομονώνει ο χώρος, τότε https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/282144-a-c-in16-toshiba-16j2avsg-e1-b16g3kvsg-e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν απομονώνεται ο χώρος σε σαλόνι κουζίνα.

Στο υπνοδωμάτιο έχω και ένα 9αρι.

Επίσης δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τις μονώσεις σε τοίχο και ταράτσα για αυτό έβαλα τα μίνιμουμ.

Τετραγωνικά είναι 40 με 44..

Πολύ καλή τιμή του voyias!

Yukai με edge? Έχουν σοβαρές διαφορές?

Αυτό είναι άλλο?

https://www.skroutz.gr/s/23582081/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B13J2KVSG-E-RAS-13J2AVSG-E-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html

 

Επεξ/σία από dimo69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι...

αξίζει να βάλω κάτι τέτοιο στο haori 16 για προστασια απο υπερτάσεις;

https://www.e-shop.gr/apc-pm1wb-gr-essential-surgearrest-1-outlet-230v-black-p-PER.664551

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dimo69 είπε

Δεν απομονώνεται ο χώρος σε σαλόνι κουζίνα.

Στο υπνοδωμάτιο έχω και ένα 9αρι.

Επίσης δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τις μονώσεις σε τοίχο και ταράτσα για αυτό έβαλα τα μίνιμουμ.

Τετραγωνικά είναι 40 με 44..

Πολύ καλή τιμή του voyias!

Yukai με edge? Έχουν σοβαρές διαφορές?

Αυτό είναι άλλο?

https://www.skroutz.gr/s/23582081/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B13J2KVSG-E-RAS-13J2AVSG-E-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html

 

Αυτό είναι το απλό edge. Πέρυσι βγήκαν τα edge white/black. Ίδια μηχανήματα, προσθήκη wifi και καινούργιας smart πλατφόρμας.

Τα yukai/arata είναι η πιο basic σειρά.

4 ώρες πριν, spyros.s είπε

καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι...

αξίζει να βάλω κάτι τέτοιο στο haori 16 για προστασια απο υπερτάσεις;

https://www.e-shop.gr/apc-pm1wb-gr-essential-surgearrest-1-outlet-230v-black-p-PER.664551

 

 

Έχω βάλει και στα τρία κλιματιστικά μου. Καλύτερα από το τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζονται εστω ενα πριζακι για προστασια απο υπερτασεις, τα κλιματιστικα; Εχω βαλει σχεδον σε ολες τις συσκευες μου....εκτος απο τα κλιματιστικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό είναι το απλό edge. Πέρυσι βγήκαν τα edge white/black. Ίδια μηχανήματα, προσθήκη wifi και καινούργιας smart πλατφόρμας.

Τα yukai/arata είναι η πιο basic σειρά.

Και του Κωτσόβολου που μου έστειλες το white είναι σωστά? Βλέπω ότι έχει wi fi.

Απλά όταν ψάχνεις δεν είναι ξεκάθαρο ποιο είναι το white...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Και του Κωτσόβολου που μου έστειλες το white είναι σωστά? Βλέπω ότι έχει wi fi.

Απλά όταν ψάχνεις δεν είναι ξεκάθαρο ποιο είναι το white...

Τον κωδικό θα πρέπει να κοιτάς. ΒΧΧJ2μπλα μπλα είναι το απλό edge ενώ το ΒΧΧG3μπλα μπλα είναι το νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, liakjim said:

Αυτό είναι το απλό edge. Πέρυσι βγήκαν τα edge white/black. Ίδια μηχανήματα, προσθήκη wifi και καινούργιας smart πλατφόρμας.

Τα yukai/arata είναι η πιο basic σειρά.

Έχω βάλει και στα τρία κλιματιστικά μου. Καλύτερα από το τίποτα.

Υπάρχει τπτ τέτοιο να βάλουμε κεντρικά (πίνακα) γιατί βάλε ένα τέτοιο (αν και φτηνό) βάλε και μια smart plug στο τέλος γίνεται σούβλα η μπρίζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.Κοιταω να βάλω ένα μεγάλο κλιματιστικο,μάλλον 24αρι για να ψύχει-θερμαινει το σπίτι μου 75 τετραγωνικών.

Τώρα έχουμε ένα 12αρι στο σαλόνι και από ένα 9ρι στα δύο υπνοδωμάτια.Τα μηχανήματα είναι παλια και καίνε πολύ.

Οπότε έχω στο νου μου να πάρω ένα 24αρι για όλο το σπιτι.Τι προτεινετε;Να κοιτάξω προς toshiba;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...