Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα , επιστρέφω κι εγώ να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για ακόμα μια φορά στον @liakjim & στον @dimostr για την βοήθεια προ ημερών στην αγορά των κλιματιστικών.

Τελικα επέλεξα (2) Siesta Sensira D series 9.000btu έκαστο στα 658€ πληρωτέο με δωρεάν εγκατάσταση απεγκατάσταση από τα Public

+50€ δωροεπιταγή (αγορά άνω των 100€)

+ 131€ επιστροφή σε δωροεπιταγή για αγορές ίσης / μεγαλύτερης αξίας από το κατάστημα.

 

Εμαθα ότι ο ψυκτικός που θα έρθει θα είναι από την περιοχή μου όποτε λογικά θα τον ξέρω και κοινώς θα του φάω την ψυχή 😂

Τελευταιες ερωτήσεις εγκατάστασης :

1) 3m χαλκοσωλήνες + αντλία κενού για 15-20/καθενα σωστά ;

2) δεν θυμάμαι ακριβώς αλλα κατι έχετε γράψει για το από που θα παίρνει το ρεύμα η μονάδα κ ποσό κενό πρέπει να έχει από τον τοίχο ;

Οτιδηποτε άλλο προσθέστε το σε απάντηση να είμαι έτοιμος όταν με το καλό έρθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, MontzOlee είπε

Καλησπέρα στην ομάδα , επιστρέφω κι εγώ να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για ακόμα μια φορά στον @liakjim & στον @dimostr για την βοήθεια προ ημερών στην αγορά των κλιματιστικών.

Τελικα επέλεξα (2) Siesta Sensira D series 9.000btu έκαστο στα 658€ πληρωτέο με δωρεάν εγκατάσταση απεγκατάσταση από τα Public

+50€ δωροεπιταγή (αγορά άνω των 100€)

+ 131€ επιστροφή σε δωροεπιταγή για αγορές ίσης / μεγαλύτερης αξίας από το κατάστημα.

 

Εμαθα ότι ο ψυκτικός που θα έρθει θα είναι από την περιοχή μου όποτε λογικά θα τον ξέρω και κοινώς θα του φάω την ψυχή 😂

Τελευταιες ερωτήσεις εγκατάστασης :

1) 3m χαλκοσωλήνες + αντλία κενού για 15-20/καθενα σωστά ;

2) δεν θυμάμαι ακριβώς αλλα κατι έχετε γράψει για το από που θα παίρνει το ρεύμα η μονάδα κ ποσό κενό πρέπει να έχει από τον τοίχο ;

Οτιδηποτε άλλο προσθέστε το σε απάντηση να είμαι έτοιμος όταν με το καλό έρθουν.

Στην καρφιτσωμενη ανάρτηση στην αρχή κάθε σελίδας υπάρχουν όλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Caribou είπε

Καλημερα! 

Toshiba Edge White RAS -B18G3KVSG-E/ 18J2AVSG-E1    18000BTU         η         Mitsubishi  Electric MSZ-BT50VGK/MUZ-BT50VG 18000BTU   ?  ( θα χρησιμοποιηθει κυριως για θερμανση).

Είχες πει ότι θέλεις μεγάλη εγγύηση. Το Mitsubishi έχει 3. Το Toshiba 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, liakjim είπε

 

 

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Είχες πει ότι θέλεις μεγάλη εγγύηση. Το Mitsubishi έχει 3. Το Toshiba 7.

Ευχαριστω πολυ για  ολες τις απαντησεις σας !

 

10 ώρες πριν, liakjim είπε

 

 

Επεξ/σία από Caribou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Για οποιον ενδιαφέρεται για το inventor Leon χωρίς όμως το καπέλο της εγγύησης δείτε και τα παρακάτω:

Air Condition Arielli all Easy Pro Arsin09aep 9000btu Wifi Inverter A+++/a++ - Κλιματιστικα (HAP.004451) (e-shop.gr) 479€

Air Condition Arielli all Easy Pro Arsin12aep 12000btu A+++/a++ Wifi Inverter - Κλιματιστικα (HAP.004448) (e-shop.gr) 499€

Air Condition Arielli By Midea Arsin18aep 18000btu A+++/a++ Wi-fi Inverter - Κλιματιστικα (HAP.004828) (e-shop.gr) 669€

Δεν εχει πρόγραμμα ανακύκλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 hours ago, tu-luba said:

Καλησπέρα

Για οποιον ενδιαφέρεται για το inventor Leon χωρίς όμως το καπέλο της εγγύησης δείτε και τα παρακάτω:

Air Condition Arielli all Easy Pro Arsin09aep 9000btu Wifi Inverter A+++/a++ - Κλιματιστικα (HAP.004451) (e-shop.gr) 479€

Air Condition Arielli all Easy Pro Arsin12aep 12000btu A+++/a++ Wifi Inverter - Κλιματιστικα (HAP.004448) (e-shop.gr) 499€

Air Condition Arielli By Midea Arsin18aep 18000btu A+++/a++ Wi-fi Inverter - Κλιματιστικα (HAP.004828) (e-shop.gr) 669€

Δεν εχει πρόγραμμα ανακύκλωσης

Η φωτογραφία που εχουν βάλει πάντως (ίδια για όλα τα arielli που λες) δεν είναι απο το all Easy Pro.

Να μην πως πως δεν είναι απο midea.

Τουλάχιστον απο τις σημερινές τους εσωτερικές μονάδες.

Γενικά πάντως έχω βρεί αρκετές φορές ιδια ψυγεία κλιματιστικά που να γράφουν πάνω πότε inventor και πότε arielli...

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Η φωτογραφία που εχουν βάλει πάντως (ίδια για όλα τα arielli που λες) δεν είναι απο το all Easy Pro.

Να μην πως πως δεν είναι απο midea.

Τουλάχιστον απο τις σημερινές τους εσωτερικές μονάδες.

Γενικά πάντως έχω βρεί αρκετές φορές ιδια ψυγεία κλιματιστικά που να γράφουν πάνω πότε inventor και πότε arielli...

 

Ίδια με leon. Χαρακτηριστικά, διαστάσεις μέσα έξω.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Η φωτογραφία που εχουν βάλει πάντως (ίδια για όλα τα arielli που λες) δεν είναι απο το all Easy Pro.

Να μην πως πως δεν είναι απο midea.

Τουλάχιστον απο τις σημερινές τους εσωτερικές μονάδες.

Γενικά πάντως έχω βρεί αρκετές φορές ιδια ψυγεία κλιματιστικά που να γράφουν πάνω πότε inventor και πότε arielli...

 

Σε κάποιες χώρες λανσάρεται σαν midea all easy pro

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Χμμ περίεργο.

Το σουλούπι των all easy δεν είναι αυτό που ξεβιδώνει όλο με μια βίδα

 

Ενδεχομένως αυτό να εχει πιο πολλές βιδες αλλα νομιζω οτι εσωτερικα ειναι το ιδιο με μικροδιαφορες οπως ο αισθητηρας κινησης μπροστα αλλα και στο software (active clean - ρυθμιση θερμοκρασιας ανα 0,5)

Ειναι ενα πιο απλο all easy pro.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Για θέρμανση το leon είναι οκ? Το 18αρι.

Για ψύξη έχω δει ότι το προτείνετε.

Για θέρμανση όχι και τόσο οικονομικό όσο τα Toshiba daikin Fujitsu και ίσως Mitsubishi 

θα έχεις περίπου 250w σε ρελαντί αν οι απώλειες σου είναι λίγες.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα σύγχρονο κλιματιστικό αλλα όχι στην τιμή που το δίνουν οι αλυσίδες.

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/inventor-leon-leuvi-18wfileuvo-18-klimatistiko-inverter-18000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1792499  1099€

https://www.praktiker.gr/m/p/inventor-leon-leuvi-18wfi-leuvo-18-klimatistiko-inverter-18000btu-142584  1099€

Γιαυτο βάζω και το Arielli που είναι 430€ κάτω 

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-by-midea-arsin18aep-18000btu-a-a-wi-fi-inverter-p-HAP.004828  669€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...