Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Caribou είπε

Εχω ακουσει οτι καποια μοντελα της Toshiba βγαζουν θορυβο μετα απο καιρο. Ισχυει κατι τετοιο για το Edge White? Kαι επισης οτι δεν εχουν καλο service. Ποια ειναι  η γνωμη σας πανω σ' αυτο?

εγω ειμαι παθων ,αν και φουλ ικανοποιημενος απο το κλιματιστικο (ειδικα στην θερμανση)......αλλαγη ανεμιστηρα .....η αντιμετωπιση του service σε λογικα πλαισια......δεν πεταξαν ,αλλα ουτε απελπιστηκα στο περιμενε.......θετικη αξιολογηση επι της ουσιας !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα

Μα καλά ακόμη στη Toshiba δεν έχουν διορθώσει αυτό το πρόβλημα? Και πώς πληρώνει ο καθένας premium τιμή ξέροντας ότι υπάρχει τέτοιο θέμα? Για μένα, είναι ααράδεκτο η αντιπροσωπεία να εισάγει και να διακινεί το συγκεκριμένο προιόν με διαπιστωμένο κατασκευαστικό πρόβλημα.

Δεν είμαι παθών, δεν έχω toshiba, απλά σχολιάζω αυτά που διαβάζω καιρό τώρα στο topic. Διορθώστε παρακαλώ αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Καλησπέρα

Μα καλά ακόμη στη Toshiba δεν έχουν διορθώσει αυτό το πρόβλημα? Και πώς πληρώνει ο καθένας premium τιμή ξέροντας ότι υπάρχει τέτοιο θέμα? Για μένα, είναι ααράδεκτο η αντιπροσωπεία να εισάγει και να διακινεί το συγκεκριμένο προιόν με διαπιστωμένο κατασκευαστικό πρόβλημα.

Δεν είμαι παθών, δεν έχω toshiba, απλά σχολιάζω αυτά που διαβάζω καιρό τώρα στο topic. Διορθώστε παρακαλώ αν κάνω λάθος.

Δίκιο έχεις. Δεν έπρεπε να συμβαίνει.  Αλλά έχει συμβεί και θα ξανασυμβεί. Το θέμα είναι ότι με την εγγύηση αν συμβεί θα φτιαχτεί. Απλά τα συγκεκριμένα κλιματιστικά έχουν τόσα καλά, που αξίζει ακόμη και έτσι να το παραβλέψεις το συγκεκριμένο defect.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, liakjim said:

Το daikin όντως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σε ψύξη, αλλά σε θέρμανση στα λεφτά του είναι πολύ αξιόλογο.

Μέχρι στιγμής, επειδή στον χαμηλών απωλειών χώρο μου, έχω πειραματιστεί με τη θέρμανση στο δάηκιν, τρολιστικα βέβαια, γιατί έξω έχει 16 κι εγώ του βάζω 24, προδιαθέτει για τα καλύτερα το χειμώνα.

Ελάχιστη ακριβώς αντίστοιχη της ψύξης περίπου, 180 βαττ. Ψύξη το έχω δει να πέφτει και στα 150. Για ψύξη όντως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό το νούμερο, όσο σιγά - σιγά βγαίνουν κινέζικα που παίζουν στα 90 και τα 100, αλλά θέρμανση με 180-200 είναι μεγάλο ατού αν το πετύχεις σε χαμηλή τιμή αγοράς μονάδας

Τρέχουσες τιμές ρεύματος, ακόμα κι αν μας σκάσει κρυάκι τον Οκτώβρη, με μεσοσταθμική 150-180, θα πάει κάτω από 1ε τη μέρα, μπορεί και πέριξ των 50 σεντς.

Για Γενάρη - Φλεβάρη, και τα ανάλογα κρύα, εδώ θα είμαστε, να ανεβάζουμε αυτιστικά logs. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Μέχρι στιγμής, επειδή στον χαμηλών απωλειών χώρο μου, έχω πειραματιστεί με τη θέρμανση στο δάηκιν, τρολιστικα βέβαια, γιατί έξω έχει 16 κι εγώ του βάζω 24, προδιαθέτει για τα καλύτερα το χειμώνα.

Ελάχιστη ακριβώς αντίστοιχη της ψύξης περίπου, 180 βαττ. Ψύξη το έχω δει να πέφτει και στα 150. Για ψύξη όντως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό το νούμερο, όσο σιγά - σιγά βγαίνουν κινέζικα που παίζουν στα 90 και τα 100, αλλά θέρμανση με 180-200 είναι μεγάλο ατού αν το πετύχεις σε χαμηλή τιμή αγοράς μονάδας

Τρέχουσες τιμές ρεύματος, ακόμα κι αν μας σκάσει κρυάκι τον Οκτώβρη, με μεσοσταθμική 150-180, θα πάει κάτω από 1ε τη μέρα, μπορεί και πέριξ των 50 σεντς.

Για Γενάρη - Φλεβάρη, και τα ανάλογα κρύα, εδώ θα είμαστε, να ανεβάζουμε αυτιστικά logs. 😛

Το atxc25b παίζει 100W ελάχιστα σε ψύξη και 145 στ θέρμανση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toshiba Edge White    VS       Toshiba Yukai

Καλημερα σε ολους,

Ειμαι αναμεσα στα 2 παραπανω μοντελα της Toshiba σε 18000  ΒΤU( (Θα χρησιμοποιηθει κυριως για θερμανση). Αν παρω το Edge White ( πλατος 105 εκ.) λογω περιορισμενου χωρου, αναγκαστικα θα  πρεπει να πατησει κατα 5 εκατοστα .πανω στο καπακι του ρολου της μπαλκονοπορτας.( ειναι κατι που μπορει να γινει,απο οτι μου ειπε ο τεχνιτης κουφωματων που ρωτησα).

Αν παρω το Yukai ( πλατος 800εκ.) δεν θα υπαρχει αυτο το προβλημα. Ειναι σημαντικα πιο οικονομικο στη θερμανση  ( και γενικα  καλυτερο στην ολη λειτουργια) το Edge White?  Παραθετω και τα τεχνικα χαρακτηριστικα τους για συγκριση.

Ευχαριστω

 

YUKAI-Commercial-Leaflet_EL (1).pdf

 

Edge White.pdf

Επεξ/σία από Caribou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Caribou είπε

Toshiba Edge White    VS       Toshiba Yukai

Καλημερα σε ολους,

Ειμαι αναμεσα στα 2 παραπανω μοντελα της Toshiba σε 18000  ΒΤU( (Θα χρησιμοποιηθει κυριως για θερμανση). Αν παρω το Edge White ( πλατος 105 εκ.) λογω περιορισμενου χωρου, αναγκαστικα θα  πρεπει να πατησει κατα 5 εκατοστα .πανω στο καπακι του ρολου της μπαλκονοπορτας.( ειναι κατι που μπορει να γινει,απο οτι μου ειπε ο τεχνιτης κουφωματων που ρωτησα).

Αν παρω το Yukai ( πλατος 800εκ.) δεν θα υπαρχει αυτο το προβλημα. Ειναι σημαντικα πιο οικονομικο στη θερμανση  ( και γενικα  καλυτερο στην ολη λειτουργια) το Edge White?  Παραθετω και τα τεχνικα χαρακτηριστικα τους για συγκριση.

Ευχαριστω

 

YUKAI-Commercial-Leaflet_EL (1).pdf 535.68 kB · 5 downloads

 

Edge White.pdf 75.43 kB · 3 downloads

Με βάση τα ταμπελάκια όχι δεν είναι ουσιαστική η διαφορά τους σε θέμα οικονομίας ,

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Ελάχιστη ακριβώς αντίστοιχη της ψύξης περίπου, 180 βαττ. Ψύξη το έχω δει να πέφτει και στα 150. Για ψύξη όντως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό το νούμερο, όσο σιγά - σιγά βγαίνουν κινέζικα που παίζουν στα 90 και τα 100, αλλά θέρμανση με 180-200 είναι μεγάλο ατού αν το πετύχεις σε χαμηλή τιμή αγοράς μονάδας

 

100w σε ψυξη παιζει το χω δει κι εγω στα δικα μου και θερμανση θα ναι οπως λεει ο liak στα 145 οποτε ναι σουπερ!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, liakjim said:

Το atxc25b παίζει 100W ελάχιστα σε ψύξη και 145 στ θέρμανση.

Διορθώνω: Ελάχιστη έχω δει 140 ψύξη (τι έγινε εδώ, με κλέψανε; ) και 150 θέρμανση (βιάστηκα χθες να γράψω 180).

Μάλλον στην ψύξη παίζει ρόλο η πλακέτα που λέγαμε. Προτιμάει να ανάψει για 5 λεπτά στα 140 και να σβήσει, παρά να κρατήσει 10 λεπτά στα 100, παραδείγματος χάριν.

Σε τελική κατανάλωση ρεύματος, το μεν είναι προσφορότερο, σε υγεία συμπιεστή, σίγουρα το δεύτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Διορθώνω: Ελάχιστη έχω δει 140 ψύξη (τι έγινε εδώ, με κλέψανε; ) και 150 θέρμανση (βιάστηκα χθες να γράψω 180).

Μάλλον στην ψύξη παίζει ρόλο η πλακέτα που λέγαμε. Προτιμάει να ανάψει για 5 λεπτά στα 140 και να σβήσει, παρά να κρατήσει 10 λεπτά στα 100, παραδείγματος χάριν.

Σε τελική κατανάλωση ρεύματος, το μεν είναι προσφορότερο, σε υγεία συμπιεστή, σίγουρα το δεύτερο.

 

Ολα αυτα ομως ειναι υποθεσεις που λες..Το πιο πιθανο να ειναι θεμα εγκαταστασης κι ενα σωρο αλλοι λογοι που εχουν να κανουν με τον χωρο του καθενος..που κολλαει η πλακετα; η αλλαγη της πλακετας που εχει αναφερθει απο μερικους συνδεεται με την αλλαγη στο offset και τιποτα αλλο.

Νομιζεις πως ο συμπιεστης την ακουει αμα κανει και 20 on/off την ημερα; εχω inventor 13 χρονια ακριβως, στην κυριολεξια με απειρα ον--οφ και δουλευει ακομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ στο τόπικ έχουν ισχυριστεί ότι με αναπρογραμματισμό της πλακέτας στο εν λόγω κλιματιστικό, μειώνονται τα ον/οφφς και το μηχάνημα παίζει σε σταθερά χαμηλά βαττς για πολύ περισσότερη ώρα. Δε βγάζω από το κεφάλι μου εγώ αυτά που γράφω. Άλλοι, μπορεί.

Εγώ επί της αρχής συμφωνώ ότι τα πολλά ον/οφφς δε μου φαίνονται τόσο κακά για τη λειτουργία ενός μηχανήματος. Κι ότι είναι καλύτερα να έχεις χαμηλότερη κατανάλωση τώρα, στο σήμερα, παρά να κοιτάς τη μακροζωία ενός μηχανήματος με αντάλλαγμα διαρκή - ομαλότερη - υγιέστερη γι' αυτό, αλλά ακριβότερη, λειτουργία.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Διορθώνω: Ελάχιστη έχω δει 140 ψύξη (τι έγινε εδώ, με κλέψανε; ) και 150 θέρμανση (βιάστηκα χθες να γράψω 180).

Μάλλον στην ψύξη παίζει ρόλο η πλακέτα που λέγαμε. Προτιμάει να ανάψει για 5 λεπτά στα 140 και να σβήσει, παρά να κρατήσει 10 λεπτά στα 100, παραδείγματος χάριν.

Σε τελική κατανάλωση ρεύματος, το μεν είναι προσφορότερο, σε υγεία συμπιεστή, σίγουρα το δεύτερο.

 

Αν θα έχεις ευνοικές συνθήκες του τύπου έξω 25 και ζήτηση 26, θα τα δεις και εσύ τα 100W (αρκεί να έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση).

3 ώρες πριν, Caribou είπε

Toshiba Edge White    VS       Toshiba Yukai

Καλημερα σε ολους,

Ειμαι αναμεσα στα 2 παραπανω μοντελα της Toshiba σε 18000  ΒΤU( (Θα χρησιμοποιηθει κυριως για θερμανση). Αν παρω το Edge White ( πλατος 105 εκ.) λογω περιορισμενου χωρου, αναγκαστικα θα  πρεπει να πατησει κατα 5 εκατοστα .πανω στο καπακι του ρολου της μπαλκονοπορτας.( ειναι κατι που μπορει να γινει,απο οτι μου ειπε ο τεχνιτης κουφωματων που ρωτησα).

Αν παρω το Yukai ( πλατος 800εκ.) δεν θα υπαρχει αυτο το προβλημα. Ειναι σημαντικα πιο οικονομικο στη θερμανση  ( και γενικα  καλυτερο στην ολη λειτουργια) το Edge White?  Παραθετω και τα τεχνικα χαρακτηριστικα τους για συγκριση.

Ευχαριστω

 

YUKAI-Commercial-Leaflet_EL (1).pdf 535.68 kB · 6 downloads

 

Edge White.pdf 75.43 kB · 4 downloads

Σε ποια πόλη / περιοχή είσαι;

edit Ααααα ναι, Θεσσαλονίκη ε;

Λοιπόν @Caribou

Τα πραγματικά τους seer για κλίμα Αττικής, θα τα βρείς στο τέλος του sticky (μικρές διαφορές).

Υπόψη το seer του edge είναι 7.3 , όχι 7.8 όπως εσφαλμένα έχουν στη toshiba hellas.

Όσον αφορά τη θέρμανση, για να δούμε τι λέει το eurovent:

image.png.68d740c58b4a815c16a9a9cc2733de1d.png

Όπως βλέπεις, το edge το δείχνει πιο οικονομικό σε θέρμανση.

Τι λένε όμως τα capacity;

image.png.79432e665aa8176297c5a3c07b038325.png

Βλέπουμε 2 κλιματιστικά με πολύ διαφορετικό προγραμματισμό.

Το edge είναι πιο δυνατό σε μεσαίες θερμοκρασίες (7-12), αλλά χαμηλά έχουν παρόμοιο capacity (το edge λίγο πιο δυνατό).

Το edge έχει μεγαλύτερα cops σε μεσαιο-ισχυρά φορτία, αλλά το yukai έχει (σημαντικά) μεγαλύτερα cops στα χαμηλά φορτία (η τάση αυτή υπάρχει και στη ψύξη).

Στην πράξη, δεν πρόκειται κανείς μας να σου πει ποιο θα είναι πιο οικονομικό στο τέλος της χρονιάς μιας και εξαρτάται από τις συνθήκες του χώρου σου / περιβάλλοντός σου και επίσης τα μηχανήματα είναι αρκετά διαφορετικά. Μη με ρωτήσεις ποιο θα έπαιρνα. 🙃

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Edge White εχει επιπλεον και  (προαιρετικη) επιλογη για λειτουργια  ECO :  Λειτουργία ψύξης: η καθορισμένη θερμοκρασία θα αυξάνεται αυτόματα κατά 1 βαθμό/ώρα για 2 ώρες (μέγιστη αύξηση 2 βαθμοί). Για τη λειτουργία θέρμανσης η καθορισμένη θερμοκρασία θα μειώνεται.( αυτο γραφει το manual).  Ενω το Yukai  δεν εχει  επιλογη  ECO. Αυτο τα διαφοροποιει αισθητα ως προς την καταναλωση?  Μηπως ξερει κανεις   ποιο απο τα 2  βγαζει λιγοτερα  προβληματα με την παροδο του χρονου?

Επεξ/σία από Caribou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Caribou είπε

To Edge White εχει επιπλεον και λειτουργια  ECO :  Λειτουργία ψύξης: η καθορισμένη θερμοκρασία θα αυξάνεται αυτόματα κατά 1 βαθμό/ώρα για 2 ώρες (μέγιστη αύξηση 2 βαθμοί). Για τη λειτουργία θέρμανσης η καθορισμένη θερμοκρασία θα μειώνεται.( αυτο γραφει το manual).  Ενω το Yukai  δεν εχει  ECO. Αυτο τα διαφοροποιει αισθητα ως προς την καταναλωση?

Οχι, γιατι ουσιαστικα κι εσυ απο μονος σου μπορεις να το κανεις αυτο..με αλλα λογια μαγικα δεν γινονται..Απλα η λειτουργια eco εχει κι αυτο τον προγραμματισμο απο πισω που σου λεει για 2 ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Caribou είπε

To Edge White εχει επιπλεον και  (προαιρετικη) επιλογη για λειτουργια  ECO :  Λειτουργία ψύξης: η καθορισμένη θερμοκρασία θα αυξάνεται αυτόματα κατά 1 βαθμό/ώρα για 2 ώρες (μέγιστη αύξηση 2 βαθμοί). Για τη λειτουργία θέρμανσης η καθορισμένη θερμοκρασία θα μειώνεται.( αυτο γραφει το manual).  Ενω το Yukai  δεν εχει  επιλογη  ECO. Αυτο τα διαφοροποιει αισθητα ως προς την καταναλωση?  Μηπως ξερει κανεις   ποιο απο τα 2  βγαζει λιγοτερα  προβληματα με την παροδο του χρονου?

Το edge white είναι ανώτερη σειρά. Έχει παραπάνω χαρακτηριστικά και wifi στην τιμή. Φαίνονται στο site της Toshiba οι διαφορές. Το eco μη σε απασχολεί καθόλου. Το μόνο που κάνει είναι να πηγαίνει τη ζήτηση λίγο κάτω (ή πάνω στη ψύξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...