Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλημέρα  παιδιά, καταθέτω την μικρή εμπειρία μου από το τριών εβδομάδων daikin siesta perfera 12000 btu. Αγορά από πρακτικέρ στα 1060 χωρίς επιδότηση, εγκατάσταση γρήγορη και χωρίς παρατυπίες. Απόδοση τώρα εδώ ή καίει πολύ λίγο ή η εφαρμογή στο κινητό δεν είναι αξιόπιστη. Στα μέσα Απρίλη με θερμοκρασία έξω 19 βαθμούς και ρύθμιση μέσα 22, οπότε δεν είχε και δύσκολο έργο, μου έκαψε (κατά τα λεγόμενα της εφαρμογής) σε τρεις ώρες 1.2 kwh!!!!! Θόρυβος ελάχιστος στο αυτόματο, τίποτε στην αθόρυβη λειτουργία. Η εξωτερική μονάδα έχω την εντύπωση δεν έχει δουλέψει καθόλου.....

Επέκταση εγγύησης τους παίρνεις τηλέφωνο δηλώνουν την μονάδα σου αυτοί και μετά μπορείς να αγοράσεις τα 10 χρόνια εγγύησης έναντι 149 ευρώ, μέσα σε ένα χρόνο από την εγκατάσταση. Προϋποθέτει και εδώ ετήσια συντήρηση την οποία σου κάνουν οι ίδιοι, αν θες, αλλά είναι ακριβοί, 65 ευρώ.

Αυτά, θα ενημερώσω καλοκαίρι πως θα τα πάει στις ζεστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, antonis35 είπε

Καλημέρα  παιδιά, καταθέτω την μικρή εμπειρία μου από το τριών εβδομάδων daikin siesta perfera 12000 btu. Αγορά από πρακτικέρ στα 1060 χωρίς επιδότηση, εγκατάσταση γρήγορη και χωρίς παρατυπίες. Απόδοση τώρα εδώ ή καίει πολύ λίγο ή η εφαρμογή στο κινητό δεν είναι αξιόπιστη. Στα μέσα Απρίλη με θερμοκρασία έξω 19 βαθμούς και ρύθμιση μέσα 22, οπότε δεν είχε και δύσκολο έργο, μου έκαψε (κατά τα λεγόμενα της εφαρμογής) σε τρεις ώρες 1.2 kwh!!!!! Θόρυβος ελάχιστος στο αυτόματο, τίποτε στην αθόρυβη λειτουργία. Η εξωτερική μονάδα έχω την εντύπωση δεν έχει δουλέψει καθόλου.....

Επέκταση εγγύησης τους παίρνεις τηλέφωνο δηλώνουν την μονάδα σου αυτοί και μετά μπορείς να αγοράσεις τα 10 χρόνια εγγύησης έναντι 149 ευρώ, μέσα σε ένα χρόνο από την εγκατάσταση. Προϋποθέτει και εδώ ετήσια συντήρηση την οποία σου κάνουν οι ίδιοι, αν θες, αλλά είναι ακριβοί, 65 ευρώ.

Αυτά, θα ενημερώσω καλοκαίρι πως θα τα πάει στις ζεστές.

1.2ΚWh σε 3 ώρες, είναι αρκετή κατανάλωση, εκτός αν ήθελες να πεις κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

1.2ΚWh σε 3 ώρες, είναι αρκετή κατανάλωση, εκτός αν ήθελες να πεις κάτι άλλο.

Είναι 1.3 για εχθές, ίσως κάνω λάθος για τις ώρες, προσπαθώ να δω την εφαρμογή, πως θα μου δείξει την χθεσινή κατανάλωση. 

Μου φάνηκε λίγο, γιατί τον Μάρτη πετρέλαιο για 17 ώρες, 112 ευρώ....

Θα επανελθω

ΕΠΑΝΗΛΘΑ

είναι 6 οι ώρες 16:30 περίπου με 23:00, είναι πολύ;

Επεξ/σία από antonis35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, antonis35 είπε

Είναι 1.3 για εχθές, ίσως κάνω λάθος για τις ώρες, προσπαθώ να δω την εφαρμογή, πως θα μου δείξει την χθεσινή κατανάλωση. 

Μου φάνηκε λίγο, γιατί τον Μάρτη πετρέλαιο για 17 ώρες, 112 ευρώ....

Θα επανελθω

Τέλος πάντων, για να μη σε αγχώνω/πιέζω, έχεις πάρει ίσως το κορυφαίο μηχάνημα στα λεφτά του. Στο παρελθόν έχουμε αναφορές για πολύ κάτω από τα 100W σε θέρμανση και ψύξη για το συγκεκριμένο μοντέλο (κοντά 100-120W και 60W-70W αντίστοιχα) , οπότε είναι δεδομένο ότι σε ευνοϊκές συνθήκες θα σου κάψει πολύ λίγο. Απόλαυσέ το και ευχαριστούμε για το υπερπολύτιμο feedback!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τέλος πάντων, για να μη σε αγχώνω/πιέζω, έχεις πάρει ίσως το κορυφαίο μηχάνημα στα λεφτά του. Στο παρελθόν έχουμε αναφορές για πολύ κάτω από τα 100W σε θέρμανση και ψύξη για το συγκεκριμένο μοντέλο (κοντά 100-120W και 60W-70W αντίστοιχα) , οπότε είναι δεδομένο ότι σε ευνοϊκές συνθήκες θα σου κάψει πολύ λίγο. Απόλαυσέ το και ευχαριστούμε για το υπερπολύτιμο feedback!

Screenshot_2023-05-05-13-17-16-419_com.daikineurope.online.controller.jpg.4fe3658e2bc66812c8ac02b945c224b5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, antonis35 είπε

Screenshot_2023-05-05-13-17-16-419_com.daikineurope.online.controller.jpg.4fe3658e2bc66812c8ac02b945c224b5.jpg

Δεν βγάζεις πολύ νόημα από τις μπάρες, είναι γεγονός. Καλύτερα να υπήρχε έστω ένα tapo p110 με τα διαγράμματά του (και εκεί χάνεις πράγματα, αλλά έχει 5' ανανέωση, όχι μια ώρα που έχει αυτό). Αυτό που φαίνεται πάντως είναι ότι συνήθως μένει σβηστό (δεν εκκινεί τον συμπιεστή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συγκρίναμε το toshiba Edge 9αρι και 12αρι, σε σχέση με τα αντίστοιχα Daikin Perfera, έχει ουσιαστική διαφορά στις καταναλώσεις αλλά και στα ελάχιστα watt μεταξύ των δύο, για να προτιμήσει κάποιος τα Daikin? Χρήση ψύξη και θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να αναφερθεί ότι συνήθως πρέπει να τα αφήνουμε συνέχεια ανοικτά για να πετύχουμε καλύτερη κατανάλωση μιας και πιάνει σωστή θερμοκρασία ο χώρος και την κρατάει συνέχεια έτσι, χωρίς σκαμπανεβάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Αν συγκρίναμε το toshiba Edge 9αρι και 12αρι, σε σχέση με τα αντίστοιχα Daikin Perfera, έχει ουσιαστική διαφορά στις καταναλώσεις αλλά και στα ελάχιστα watt μεταξύ των δύο, για να προτιμήσει κάποιος τα Daikin? Χρήση ψύξη και θέρμανση.

Ψύξη :

perfera 9,12 -> 60, 70W

edge 10, 13 -> 150, 200W

Θέρμανση :

perfera 9,12 -> 140W

edge 10, 13 -> 90, 120W

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Θα σταθώ στο bold. Αγοράζεις για περισσότερο από 7 χρόνια. Όχι; Και αν μια Χ εταιρεία είναι τόσο σίγουρη για το προϊόν της που δίνει υπερδιπλάσια εγγύηση, μήπως σημαίνει ότι είναι και στην πράξη πιο αξιόπιστη; Αποκλείω από το επιχείρημα κλιματιστικά του κουβά εκ κίνας όπου η αντιπρόσωποι απορροφούν το κόστος της πχ 10ετούς εγγύησης λόγω χαμηλού κόστους των ανταλλακτικών.

ΥΓ Έχουμε εδώ και καιρό απορρίψει τα σχόλια του σκρουτζ ως κριτήριο αγοράς.  

 

και παλι καλοπροαιρετα συζηταω για να μην παρεξηγηθω, η συζητηση ομως της εγγυησης αφορα κατι τελειως φιλοσοφικο/υποθετικο. Η toyota δινει 7 χρονια και η Kia δινει 10 χρονια.Σημαινει οτι το Toyota ειναι υποδεεστερο ποιοτικα αυτοκινητο, ή οτι ειναι πιο αναξιοπιστο. Μαλλον οχι, στην πραγματικοτητα ενα Toyota θα ειναι πιο αξιοπιστο απο το Kia, μετα την δεκαετια της εγγυησης, και αυτο αντανακλαται και με μετρησιμους δεικτες αλλα και απο την ευρυτερη αντιληψη που φυσικα επιβεβαιωνονται απο τους δεικτες. επισης επειδη καμμια εταιρεια δεν βγαζει μηχανηματα για να χαλασουν στα 3 η στα 7 χρονια, αν σκεφτω κακοπροαιρετα, μπορει η toshiba να δινει 4 χρονια εγγυηση παραπανω για να παρει μεριδιο αγορας και να εχει επενδυσει εκει.

το ερωτημα λοιπον ειναι, υπαρχει εταιρεια που στην πραξη να βγαλει μια 15ετια απροσκοπτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, antonis35 είπε

Είναι 1.3 για εχθές, ίσως κάνω λάθος για τις ώρες, προσπαθώ να δω την εφαρμογή, πως θα μου δείξει την χθεσινή κατανάλωση. 

Μου φάνηκε λίγο, γιατί τον Μάρτη πετρέλαιο για 17 ώρες, 112 ευρώ....

Θα επανελθω

ΕΠΑΝΗΛΘΑ

είναι 6 οι ώρες 16:30 περίπου με 23:00, είναι πολύ;

Αν εννοεις εν τελει πως σου εκαψε 1,3 kw σε 6,5 ωρες τοτε ειναι σουπερ η καταναλωση μην αγχωνεσαι!! Τωρα για να δεις τα ελαχιστα 100watt οπως λεει ο φιλος πιο πανω, θα πρεπει να μιλαμε για τις πιο ευνοϊκες συνθηκες..Τι θερμοκρασια ειχες στον χωρο οταν το ανοιξες και ποια η επιθυμητη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά και εγκατάσταση κλιματιστικού daikin τον Νοέμβριο 2022 και καταχώρηση στην πλατφόρμα StandByMe.

Στην πλατφόρμα όμως μου το καταχώρησαν με έναρξη λειτουργίας Μάρτιο 2023.

Πότε πρέπει να κάνω τις ετήσιες συντηρήσεις για να με καλύπτει η εγγύηση; Κάθε Νοέμβριο ή κάθε Μάρτιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, popopo είπε

Αγορά και εγκατάσταση κλιματιστικού daikin τον Νοέμβριο 2022 και καταχώρηση στην πλατφόρμα StandByMe.

Στην πλατφόρμα όμως μου το καταχώρησαν με έναρξη λειτουργίας Μάρτιο 2023.

Πότε πρέπει να κάνω τις ετήσιες συντηρήσεις για να με καλύπτει η εγγύηση; Κάθε Νοέμβριο ή κάθε Μάρτιο; 

Γιατί δεν τους ρωτάς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 για σαλόνι:

  1. https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-leon-leuvi-18wfi-leuvo-18-klimatistiko-18-000-btu-h_4186257
  2. https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-ldvi-18wf-ldvo-18-klimatistiko-18-000-btu-h_4041062

To θέλω και για ψύξη και για θέρμανση, και θα καλύψουν ένα χώρο 40τμ. Το leon βλέπω οτι έχει καλύτερες μετρήσεις στη θέρμανση κατι που το κάνει (στο μυαλό μου) καλύτερο για τη χρήση που το θέλω.

Το budget μου είναι 1000 - 1100 max και θέλω σ'αυτή τη τιμή να συμπεριλαμβάνεται και δωρεάν εγκατάσταση. Κοιτάω και από άλλα καταστήματα πέρα από αυτό που έστειλα τα link.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kraken92 είπε

Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 για σαλόνι:

  1. https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-leon-leuvi-18wfi-leuvo-18-klimatistiko-18-000-btu-h_4186257
  2. https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-ldvi-18wf-ldvo-18-klimatistiko-18-000-btu-h_4041062

To θέλω και για ψύξη και για θέρμανση, και θα καλύψουν ένα χώρο 40τμ. Το leon βλέπω οτι έχει καλύτερες μετρήσεις στη θέρμανση κατι που το κάνει (στο μυαλό μου) καλύτερο για τη χρήση που το θέλω.

Το budget μου είναι 1000 - 1100 max και θέλω σ'αυτή τη τιμή να συμπεριλαμβάνεται και δωρεάν εγκατάσταση. Κοιτάω και από άλλα καταστήματα πέρα από αυτό που έστειλα τα link.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

Κανένα από τα δύο. Είναι φασόν midea και κάνουν τζιζζζζ στο λογαριασμό του ρεύματος όταν παίζουν θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...