Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/9/2023 στις 11:27 ΜΜ, ANTONIO202 είπε

Γειά σας, 

Εδώ και λίγες μέρες το κλιματιστικό toshiba shorai 9αρι στην ψυξη ενω δουλευει σταματαει και αναβοσβηνει το λαμπακι συνεχομενα.. Καθαρισα τα φιλτρα που όντως ειχαν μαζεψει σκονη αλλα συνεχιζει το ίδιο. Εχει κάποιος αντιμετωπίσει κατι αντίστοιχο? 

Εχεις διαβάσει τι γράφει το manual στην εμφάνιση προβλημάτων και σφαλμάτων του μηχανήματος; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 20/9/2023 στις 5:30 ΜΜ, jokercell είπε

Καλησπέρα.

Μετά από εγκατάσταση κλιματιστικού απο ψυκτικούς μεγάλης αλυσίδας παρατήρησα ότι είχανε βάλει τη σωλήνα της εσωτερικής μονάδας πάνω στις γρίλιες της εξωτερικής κάτι το οποίο ακόμα και για μένα τον άσχετο μου φαίνεται τελείως λάθος. Για την ώρα το έχω βγάλει και το έχω όπως στη φωτογραφία.

Υπάρχει κάποιο εξάρτημα που μπορώ να βάλω ώστε η εσωτερική σωλήνα να μπει στο ίδιο σημείο με την εξωτερική και να φεύγουν τα νερά απο εκεί;

Ευχαριστώ. 

20230920_170857.jpg

Έχει κανείς ιδέα για το τι μπορεί να χρειάζομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν έχεις το κασέρι ας πας στο περφερα+επέκταση εγγύησης αλλά προσωπικά θεωρώ το edge white περισσότερο VFM στα 840€.

 

Συμφωνώ απόλυτα και θα ηταν εξαρχής η επιλογή μου το edge white με τα 840 (φοβερή προσφορά) απο το μαγαζί που μας ανέφερες.

Έχοντας ομως πιστωτικό υπόλοιπο στο κατάστημα 1000 ευρώ από αλλαγή συσκευής σε εγγύηση και με τις παραπάνω τιμές στο edge θα πάω στο perfera σαν πιο λογική επιλογή σε αυτή την περίπτωση. 

Ευχαριστώ πολύ @liakjim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, jokercell είπε

Έχει κανείς ιδέα για το τι μπορεί να χρειάζομαι;

Ύψιλον θες για να κάνεις την σύνδεση. Ίσως βέβαια για αρχή να προεκτείνεις λίγο την αποχέτευση και μετά να βάλεις το ύψιλον.

https://www.skroutz.gr/c/3606/diafora-ydraylika-eidi.html?keyphrase=αποχετευσης+κλιματιστικου

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim @dimostr

Ερώτηση παίδες , ποια η διαφορά των 2 κλιματιστικών ?

 

Έχω καταλήξει σε Daikin siesta  για 9.000ρι κ πάω αύριο public να πάρω που τρέχει το -20%.

Βλέπω σχεδόν ίδια πράγματα σε τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά διάφορα στις αξιολογήσεις κι εδώ και στο Σκρουτζ .. help 

 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-9000-btu-aa/1680404
 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/daikin-siesta-atxc25darxc25d-sensira-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa/1769383

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

@liakjim @dimostr

Ερώτηση παίδες , ποια η διαφορά των 2 κλιματιστικών ?

 

Έχω καταλήξει σε Daikin siesta  για 9.000ρι κ πάω αύριο public να πάρω που τρέχει το -20%.

Βλέπω σχεδόν ίδια πράγματα σε τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά διάφορα στις αξιολογήσεις κι εδώ και στο Σκρουτζ .. help 

 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-9000-btu-aa/1680404
 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/daikin-siesta-atxc25darxc25d-sensira-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa/1769383

 

 

Το ένα είναι το C και το άλλο το D ( καινούργιο μοντέλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MontzOlee είπε

Άρα επιλέγουμε το D σαν καινούργιο μοντέλο αδερφέ μου ή πάμε στο παλιό δοκιμασμένο ? 🤔

Εγώ θα έπαιρνα το φθηνότερο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MontzOlee είπε

Άρα επιλέγουμε το D σαν καινούργιο μοντέλο αδερφέ μου ή πάμε στο παλιό δοκιμασμένο ? 🤔

Πάρε το C και με τα λεφτά που κέρδισες, βάλε έξτρα εγγύηση στα 10 έτη από τη daikin.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ θα έπαιρνα το φθηνότερο 

 

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάρε το C και με τα λεφτά που κέρδισες, βάλε έξτρα εγγύηση στα 10 έτη από τη daikin.

Τους έχετε για χαζούς στις αλυσίδες ; 😂


Το φθηνό δεν έχει εγκατάσταση - απεγκατάσταση δωρεάν , το D έχει.

πρακτικά το "παλιό" βγαίνει πιο ακριβό αφού 499 + 100€ εγκατάσταση + 25€ απεγκατάσταση πάμε στα 624 αντί 599€ το D κομπλέ με όλα 

 

Παρεμπιπτόντως πριν ήμουν Κώτσο , πήγα να πάρω το Arata στα 779€ το 13.000 & μου έκανε -100€ στην τιμή , υπολογισμένη μετα την μείωση του ανακυκλωνω συσκευή ήτοι κέρδιζα κάνα 30-35€ κ σηκώθηκα κ έφυγα..

Τραγικα πράγματα αυτό που συμβαίνει με τις τιμές στο πρόγραμμα 

Στους δε ηλιακούς  ,λένε κάνουν πάρτυ 🥳😳

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MontzOlee είπε

 

Τους έχετε για χαζούς στις αλυσίδες ;
Το φθηνό δεν έχει εγκατάσταση - απεγκατάσταση δωρεάν , το D έχει.

πρακτικά το "παλιό" βγαίνει πιο ακριβό αφού 499 + 100€ εγκατάσταση + 25€ απεγκατάσταση πάμε στα 624 αντί 599€ το D κομπλέ με όλα 

Ε τότε τι ρωτάς; Το D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ε τότε τι ρωτάς; Το D.

Η ερώτηση αφορά πιο πολύ το ότι το C προφανώς είναι πιο δοκιμασμένο από το D μιας και παντού έχει περισσότερες αλλα κυρίως καλύτερες  κριτικές .. εκεί κολλάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, χαζεύοντας στο public, έπεσε το μάτι μου σε ένα toyotomi 9άρι που έκανε 1150€!!!

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/toyotomi-sedai-tang-a10sc-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1850573

Αν έχουν αληθή νούμερα (δεν έχει eurovent) βγάζει εξαιρετικό seer για συνθήκες Αττικής .

Μακάρι να βελτιώσουν τους όρους εγγύησης. 

image.png.7b2b283b142059d6684e047a7e616ea6.png

3 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Η ερώτηση αφορά πιο πολύ το ότι το C προφανώς είναι πιο δοκιμασμένο από το D μιας και παντού έχει περισσότερες αλλα κυρίως καλύτερες  κριτικές .. εκεί κολλάω 

Κακώς κολλάς, γιατί τα μηχανήματα δεν φαίνεται να έχουν ουσιαστικές διαφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Το φθηνό δεν έχει εγκατάσταση - απεγκατάσταση δωρεάν , το D έχει.

πρακτικά το "παλιό" βγαίνει πιο ακριβό αφού 499 + 100€ εγκατάσταση + 25€ απεγκατάσταση πάμε στα 624 αντί 599€ το D κομπλέ με όλα 

Δωρεάν εγκατάσταση ΟΧΙ δεν είναι , απλά είναι ενσωματωμένη στη τιμή , οποτε ΝΑΙ παίρνω το φθηνότερο και δε ρισκάρω με το συνεργείο του public και ότι κάτσει αλλα βάζω δικό μου μάστορα και αφού ξέρω τι μου γίνεται σε ότι αφορά το θέμα εγκατάστασης τότε θα έχω ένα κλιματιστικό που θα δουλέψει όπως πρέπει 

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν έχουν αληθή νούμερα (δεν έχει eurovent)

Το original δεν έχει ούτε αυτό ?

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άσχετο, χαζεύοντας στο public, έπεσε το μάτι μου σε ένα toyotomi 9άρι που έκανε 1150€!!!

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/toyotomi-sedai-tang-a10sc-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1850573

Αν έχουν αληθή νούμερα (δεν έχει eurovent) βγάζει εξαιρετικό seer για συνθήκες Αττικής .

Μακάρι να βελτιώσουν τους όρους εγγύησης. 

image.png.7b2b283b142059d6684e047a7e616ea6.png

Κακώς κολλάς, γιατί τα μηχανήματα δεν φαίνεται να έχουν ουσιαστικές διαφορές.

Αφού χαζεύεις που χαζεύεις στο site για 9.000btu ή 13.000 (για το πιο μεγάλο υπνοδωμάτιο) με τιμή max τα 730-780€ 😛 έχει   άλλο κατά νου καλύτερο από το daikin ? 

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δωρεάν εγκατάσταση ΟΧΙ δεν είναι , απλά είναι ενσωματωμένη στη τιμή , οποτε ΝΑΙ παίρνω το φθηνότερο και δε ρισκάρω με το συνεργείο του public και ότι κάτσει αλλα βάζω δικό μου μάστορα και αφού ξέρω τι μου γίνεται σε ότι αφορά το θέμα εγκατάστασης τότε θα έχω ένα κλιματιστικό που θα δουλέψει όπως πρέπει 

Καλά τα λες αλλα επαρχία και καλό συνεργείο ,δύσκολα τα πράγματα  

τους λες για αντλία κενού και σου λέει "αν είναι Καινούργιο το μηχάνημα αδερφέ μου δεν χρειάζεσαι τίποτα" 

βεβαια από πρακτικέρ είχα κι εκεί τραγικοί εμπειρία , γενικά η φάση με το πρόγραμμα είναι μια καλή αρπαχτη για τις αλυσίδες κ τους τεχνικούς 

κ τέλος για εμάς γιατί αντικειμενικά όσο κ αν τα ανέβασαν daikon 9.000 με 300€ δεν έπαιρνες ποτέ νομίζω .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...