Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Λόγω του προγράμματος είχαν ανεβεί πολύ οι τιμές για αυτό πιστεύω ότι μπορεί σιγά σιγά να πέφτουν 

Εαν η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης ανοίξει πάνω από 1,5 € μη περιμένετε να πέσουν οι τιμές στα  κλιματιστικά ειδικά εαν συνεχίσουν έτσι οι τιμές στο ρεύμα και με την επιδότηση έως το τέλος του έτους 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, 

Εδώ και λίγες μέρες το κλιματιστικό toshiba shorai 9αρι στην ψυξη ενω δουλευει σταματαει και αναβοσβηνει το λαμπακι συνεχομενα.. Καθαρισα τα φιλτρα που όντως ειχαν μαζεψει σκονη αλλα συνεχιζει το ίδιο. Εχει κάποιος αντιμετωπίσει κατι αντίστοιχο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Ειμαι αναμεσα στο

Toshiba Haori RAS-13J2AVSG-E1/RAS-B13N4KVRG-E (7 χρονια εγγυηση, καποιοι αναφερουν λιγο θορυβο στην εσωτερικη)και το Daikin Siesta Perfera ATXM35R / ARXM35R (3 χρονια εγγυηση, ισως λιγοτερο θορυβο εσωτερικα) στα 12.000 BTU.

Τι θα διαλεγατε?

 

Η επιλογη ενος εκ των  2 ειναι μονοδρομος λογω πιστωτικου σε καταστημα. Θα πηγαινα στο Toshiba Edge αλλα ειναι πολυ ακριβο σε αυτο το καταστημα

Επεξ/σία από nikoskdx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikoskdx είπε

Καλησπερα,

Ειμαι αναμεσα στο

Toshiba Haori RAS-13J2AVSG-E1/RAS-B13N4KVRG-E (7 χρονια εγγυηση, καποιοι αναφερουν λιγο θορυβο στην εσωτερικη)και το Daikin Siesta Perfera ATXM35R / ARXM35R (3 χρονια εγγυηση, ισως λιγοτερο θορυβο εσωτερικα) στα 12.000 BTU.

Τι θα διαλεγατε?

 

Η επιλογη ενος εκ των  2 ειναι μονοδρομος λογω πιστωτικου σε καταστημα. Θα πηγαινα στο Toshiba Edge αλλα ειναι πολυ ακριβο σε αυτο το καταστημα

Πάρε το Perfera της Daikin, μπορείς να κάνεις επέκταση εγγύησης στα 10 έτη, μέσα στον 1ο χρόνο, με περίπου 150€ αν θυμάμαι καλά

Stand by me κάπως έτσι νομίζω το λένε..

Από τα καλύτερα μηχανήματα στα 12.000 btu, θα το δουλέψεις ψύξη/θέρμανση;

Αν ναι, ειδικά στη θέρμανση για να πετύχουμε απόδοση, θέλουμε λειτουργία 24/7, να μην κλείνει ποτέ ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Πάρε το Perfera της Daikin, μπορείς να κάνεις επέκταση εγγύησης στα 10 έτη, μέσα στον 1ο χρόνο, με περίπου 150€ αν θυμάμαι καλά

Stand by me κάπως έτσι νομίζω το λένε..

Από τα καλύτερα μηχανήματα στα 12.000 btu, θα το δουλέψεις ψύξη/θέρμανση;

Αν ναι, ειδικά στη θέρμανση για να πετύχουμε απόδοση, θέλουμε λειτουργία 24/7, να μην κλείνει ποτέ ;)

Ευχαριστω πολυ φιλε για την πληροφοριες. Ναι ψυξη θερμανση, κυριως θερμανση σε 16 τ.μ υπνοδωματιο. Η σειρα Siesta Perfera σε σχεση με την Perfera μειονεκτει καπου?

Επεξ/σία από nikoskdx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikoskdx είπε

Ευχαριστω πολυ φιλε για την πληροφοριες. Η σειρα Siesta Perfera σε σχεση με την Perfera μειονεκτει καπου?

Δεν ξέρω αν έχουν διαφορές ουσιαστικές, εννοείς τις διαφορές με το FTXM35R/RXM35R?

Αν δεν κάνω λάθος, τα Α.... είναι που δίνει η daikin σε αλυσίδες κλπ, ενώ τα F είναι για αντιπροσώπους της..

Περίμενε αν θες λίγο να σχολιάσουν τα παιδιά αν έχει κάποια διαφορά..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Δεν ξέρω αν έχουν διαφορές ουσιαστικές, εννοείς τις διαφορές με το FTXM35R/RXM35R?

Αν δεν κάνω λάθος, τα Α.... είναι που δίνει η daikin σε αλυσίδες κλπ, ενώ τα F είναι για αντιπροσώπους της..

Περίμενε αν θες λίγο να σχολιάσουν τα παιδιά αν έχει κάποια διαφορά..

Σωστα διαφορες ATXM35R με FTXM35R. Ναι και εγω αυτο εχω διαβασει για τις αλυσιδες.

@Kozanitis1 ρε φιλε τοσο γρηγορες απαντησεις ουτε στο viber. Ευχαριστω!🤣

Επεξ/σία από nikoskdx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikoskdx είπε

Καλησπερα,

Ειμαι αναμεσα στο

Toshiba Haori RAS-13J2AVSG-E1/RAS-B13N4KVRG-E (7 χρονια εγγυηση, καποιοι αναφερουν λιγο θορυβο στην εσωτερικη)και το Daikin Siesta Perfera ATXM35R / ARXM35R (3 χρονια εγγυηση, ισως λιγοτερο θορυβο εσωτερικα) στα 12.000 BTU.

Τι θα διαλεγατε?

 

Η επιλογη ενος εκ των  2 ειναι μονοδρομος λογω πιστωτικου σε καταστημα. Θα πηγαινα στο Toshiba Edge αλλα ειναι πολυ ακριβο σε αυτο το καταστημα

Πες μας χρήση και τι τιμές τα βρίσκεις. Και από περιέργεια πόσο σου λένε για το edge white.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2023 στις 11:00 ΜΜ, liakjim είπε

Θα περίμενα για καμιά προσφορά σε αυτό (ίδια μοντέλα απλά στον Κώτσο έχει άλλο όνομα):

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458

Επανέρχομαι λοιπόν  να πάρω το toshiba η να πάω σε inventor legend η μήπως σε midea breezeless?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, dimostr said:

Εαν η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης ανοίξει πάνω από 1,5 € μη περιμένετε να πέσουν οι τιμές στα  κλιματιστικά ειδικά εαν συνεχίσουν έτσι οι τιμές στο ρεύμα και με την επιδότηση έως το τέλος του έτους 

Τα κλιματιστικά πάντως θα έπρεπε να πέφτουν, μη δικαιολογούμε τους ληστεμπόρους, που περιμένουν να αρπάξουν το όφελος των πολιτών από τα διάφορα κουπόνια. Σου λέει "εγώ είμαι ο παμπλικ, έχω τη δύναμη, αντί 100 ευρώ όφελος ο πελάτης και 150 εγώ, θα έχω εγώ 230 και ο πελάτης 20".

Οπότε είμαστε στη σκανδαλώδη κατάσταση, οι Κινέζοι να ξαναπαράγουν, να ξαναστέλνουν, νέα μοντέλα οικονομικότερα σε παραγωγή να βγαίνουν διαρκώς, οι τιμές των υλικών είναι σταθερές πλέον, παρόλα αυτά οι τιμές σε επίπεδα σα να έχει ακόμα ζιρο κοβιντ η Κίνα, να ειναι ακόμα κολλημένα τα κοντέηνερ στα λιμάνια και σα να "ξανάγινε" εισβολή στην Ουκρανία, με διαρκείς ψηλές τιμές πρώτων υλών.

Κάποια στιγμή η κοροϊδία αυτή θα τελειώσει. Πότε; Όταν λήξουν αυτά τα παλιο-βάουτσερ, που επιδοτούν τους εμπόρους με αρνί φούρνου και τους πολίτες με ξερά παξιμάδια. Δηλαδή, από όσο βλέπω, μέχρι τις 10 Οκτωβρίου.

Εκεί να δείτε "προσφοράρες" που θα σκάσουν. Τα άρπαξαν από το δημόσιο ταμείο, και τώρα που οι πωλήσεις θα πάνε -60%, θα αρχίσουν οι κινεζιές που έφτασαν να κάνουν 400 ευρώ, να επιστρέφουν στα 300.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ford22 είπε

Επανέρχομαι λοιπόν  να πάρω το toshiba η να πάω σε inventor legend η μήπως σε midea breezeless?

Θέλεις και θέρμανση οπότε toshiba.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Τα κλιματιστικά πάντως θα έπρεπε να πέφτουν, μη δικαιολογούμε τους ληστεμπόρους, που περιμένουν να αρπάξουν το όφελος των πολιτών από τα διάφορα κουπόνια. Σου λέει "εγώ είμαι ο παμπλικ, έχω τη δύναμη, αντί 100 ευρώ όφελος ο πελάτης και 150 εγώ, θα έχω εγώ 230 και ο πελάτης 20".

Οπότε είμαστε στη σκανδαλώδη κατάσταση, οι Κινέζοι να ξαναπαράγουν, να ξαναστέλνουν, νέα μοντέλα οικονομικότερα σε παραγωγή να βγαίνουν διαρκώς, οι τιμές των υλικών είναι σταθερές πλέον, παρόλα αυτά οι τιμές σε επίπεδα σα να έχει ακόμα ζιρο κοβιντ η Κίνα, να ειναι ακόμα κολλημένα τα κοντέηνερ στα λιμάνια και σα να "ξανάγινε" εισβολή στην Ουκρανία, με διαρκείς ψηλές τιμές πρώτων υλών.

Κάποια στιγμή η κοροϊδία αυτή θα τελειώσει. Πότε; Όταν λήξουν αυτά τα παλιο-βάουτσερ, που επιδοτούν τους εμπόρους με αρνί φούρνου και τους πολίτες με ξερά παξιμάδια. Δηλαδή, από όσο βλέπω, μέχρι τις 10 Οκτωβρίου.

Εκεί να δείτε "προσφοράρες" που θα σκάσουν. Τα άρπαξαν από το δημόσιο ταμείο, και τώρα που οι πωλήσεις θα πάνε -60%, θα αρχίσουν οι κινεζιές που έφτασαν να κάνουν 400 ευρώ, να επιστρέφουν στα 300.

Μακάρι , αγόρασα atxc25b το 2020 από Κωτσόβολο με 399 και δωρεάν εγκατάσταση , αγόρασα το 2019 TOYOTOMI kuro με 489 , μπες τωρα και κοιτα τιμές σε αυτά τα κλιματιστικά και κλάψε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήση για υπνοδωμάτιο θερμανση/ψυξη στο οποιο μεχρι τωρα η θερμοκρασιες ρυθμιζοταν(οχι επαρκως λογω της αποστασης) με το τερας  Daikin Ururu Sarara FTXZ50N/RXZ50N που εχω στο σαλονι.

Daikin ATXM35R Siesta Perfera 1060€

Toshiba Edge RAS-B13G3KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E 1000€

Toshiba Haori RAS-13J2AVSG-E1/RAS-B13N4KVRG-E 950€

Συμφωνα με το παρακατω link που ειχες ανεβασει η τιμη διαφερει αρκετά για το edge white, ενώ τα άλλα 2 είναι σύμφωνα με τις πιο χαμηλές τις αγορας.

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-13000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b13g3kvsg-e-ras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dimostr said:

Μακάρι , αγόρασα atxc25b το 2020 από Κωτσόβολο με 399 και δωρεάν εγκατάσταση , αγόρασα το 2019 TOYOTOMI kuro με 489 , μπες τωρα και κοιτα τιμές σε αυτά τα κλιματιστικά και κλάψε 

Αυτές είναι κανονικο-ειδείς τιμές. Δε θα γυρίσουμε σε αυτές, αλλά το να κάνει το atxc25d 600-620 ευρώ, ενώ επί της ουσίας είναι το ίδιο μοντέλο, είναι μεγάλη κοροϊδία. Πιθανό να γυρίσει εκεί που το θεώρησα εγώ bargain και το πήρα φέτος, στα 460 ευρώ. Εγώ βέβαια συνδύασα αλλαγές δώρων από γενέθλια (ένα 50άρικο) + εκπτωτικό 20% εφ' όλης της ύλης σε νέο κατάστημα για να πετύχω αυτή την τιμή.

Αυτό που πιστεύω, είναι ότι θα κάνουν ένα μπαμ οι μεγάλοι έμποροι με το που τελειώσουν τα βάουτσερς, σε μερικά μοντέλα θα τα δίνουν "σα να" υπάρχει ακόμα το -20/ -30%. Ειδικά στα φτηνιάρικα που τους δίνουν μεγάλο περιθώριο κέρδους (λέγε με ληστρικό περιθώριο κέρδους πλέον) , πχ τογιοτόμι, juro pro κλπ κλπ.

Μετά, θα ακολουθήσουν οι έμποροι σκρουτζ, που μαζί με το βασιλικό ποτίστηκε και η γλάστρα, κάτι πουθενάδικα μαγαζιά να έχουν εκτοξεύσει τιμές στα πάντα (κινέζικα και μη), χωρίς να είναι στο πρόγραμμα (:lol:). Οπότε θεωρώ ότι όλη η αγορά θα κάτσει περίπου -10% κάτω από τώρα. Στα κινεζέξ μπορεί να φτάσουμε και το -20%. Μέσοι όροι όμως! Δλδ στις αλυσίδες θα δούμε το -10% με περιστασιακά καλύτερες εκπτώσεις, ενώ στα μαγαζιά θα δούμε, ελλείψει και κουπονιών, πολύ ανταγωνιστικότερες προσφορές, με έως και 30% κάτω υπό περιπτώσεις.

Να δούμε κι αν θα πάμε κουβά. Η οικονομική λογική λέει ότι αποκλείεται να πάμε, αλλά η ανθρώπινη (και Ελληνική) λογική... θα δείξει.

ΣΙΓΟΥΡΑ όχι άνοδος τιμών πάντως.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikoskdx είπε

Χρήση για υπνοδωμάτιο θερμανση/ψυξη στο οποιο μεχρι τωρα η θερμοκρασιες ρυθμιζοταν(οχι επαρκως λογω της αποστασης) με το τερας  Daikin Ururu Sarara FTXZ50N/RXZ50N που εχω στο σαλονι.

Daikin ATXM35R Siesta Perfera 1060€

Toshiba Edge RAS-B13G3KVSG-E/RAS-13J2AVSG-E 1000€

Toshiba Haori RAS-13J2AVSG-E1/RAS-B13N4KVRG-E 950€

Συμφωνα με το παρακατω link που ειχες ανεβασει η τιμη διαφερει αρκετά για το edge white, ενώ τα άλλα 2 είναι σύμφωνα με τις πιο χαμηλές τις αγορας.

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-13000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b13g3kvsg-e-ras

Αν έχεις το κασέρι ας πας στο περφερα+επέκταση εγγύησης αλλά προσωπικά θεωρώ το edge white περισσότερο VFM στα 840€.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...