Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, liakompalo είπε

Δλδ απο αυτα τα πινακακια βλεπουμε πια κλιματιστικα δουλευουν πιο ανετα " Χαμηλοτερα watt δλδ? Η' πια ειναι καλητερα σαν μηχανηματα

Σορρυ αλλα ειμαι προφανως ασχετος

 

Όσο μεγαλύτερο το νούμερο τόσο πιο αποδοτικό το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakompalo είπε

Δλδ απο αυτα τα πινακακια βλεπουμε πια κλιματιστικα δουλευουν πιο ανετα " Χαμηλοτερα watt δλδ? Η' πια ειναι καλητερα σαν μηχανηματα

Σορρυ αλλα ειμαι προφανως ασχετος

 

Όχι, οι στήλες έχουν τα seers υπολογισμένα για θερμοκρασίες Αττικής ενώ το πρότυπο πάει κάπως έτσι, δλδ κοιτάει ψύξη κυρίως σε θερμοκρασίες 17-25C που δεν έχει κανένα νόημα για εμάς (και μεταξύ μας για κανέναν).

image.png.790f08a09997f8bc881d7fb63b842bb4.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταω γιατι βλεπω τα 18αρια που θα χρειαστω ενα και βλεπω το heavy kai to panasonic ψηλα αλλα του perfera πιο χαμηλα αλλα αν θυμαμαι καλα απο αυτα που διαβαζω τα ελαχιστα watt ειναι καλητερα sto perfera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakompalo είπε

Ρωταω γιατι βλεπω τα 18αρια που θα χρειαστω ενα και βλεπω το heavy kai to panasonic ψηλα αλλα του perfera πιο χαμηλα αλλα αν θυμαμαι καλα απο αυτα που διαβαζω τα ελαχιστα watt ειναι καλητερα sto perfera

Που τα είδες τα heavy / panasonic;

Πάντως η daikin το ftxm50r το δίνει 140 σε ψύξη και 280 σε θέρμανση rated (οπότε θα έλεγα ότι τα πραγματικά θα είναι 120 σε ψύξη και κάπου 200 σε θέρμανση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Πολύ καλά τα panasonic, mitshubishi srk50zsx-w.

 

47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Που τα είδες τα heavy / panasonic;

Πάντως η daikin το ftxm50r το δίνει 140 σε ψύξη και 280 σε θέρμανση rated (οπότε θα έλεγα ότι τα πραγματικά θα είναι 120 σε ψύξη και κάπου 200 σε θέρμανση).

Panasonic έχεις τελικά μέσα ?

Επεξ/σία από dimostr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι σχέση έχουν τα ελάχιστα watts με τα seer;

Panasonic έχεις μέσα η όχι ?

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι σχέση έχουν τα ελάχιστα watts με τα seer;

Δε σε ρωτάει αυτό , σου λέει ότι το Panasonic και το heavy είναι ψηλότερα στη βαθμίδα του seer από το perfera κα8 εσυ τον ρωτάς που το ειδε 

Μετά μπορείς να εξηγήσεις αυτά τα δυο εαν έχουν σύνδεση η όχι γιατί τα συνδέει με κάποιο τρόπο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβως αυτο που λεει ο dimostr δλδ ρωταω οτι ναι οκ εχουν υψηλοτερο seer ok αλλα τελικα εαν δουλεψουν στις ιδιες συνθηκες ολα αυτα μαζι θα εχει καποια διαφορα στο αποτελεσμα της ψυξης σημαντικη η' θα ναι καλητερο το τσεκαρισμα της χαμηλοτερης καταναλωσης all around σαν μηχανηματα. Η απλα τα εχω κανει στο μυαλο μου μανταρα

Επεξ/σία από liakompalo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, liakompalo είπε

Ακριβως αυτο που λεει ο dimostr δλδ ρωταω οτι ναι οκ εχουν υψηλοτερο seer ok αλλα τελικα εαν δουλεψουν στις ιδιες συνθηκες ολα αυτα μαζι θα εχει καποια διαφορα στο αποτελεσμα της ψυξης σημαντικη η' θα ναι καλητερο το τσεκαρισμα της χαμηλοτερης καταναλωσης all around σαν μηχανηματα. Η απλα τα εχω κανει στο μυαλο μου μανταρα

Δεν μπορεί να απαντηθεί δυστυχώς το ερώτημα σου μιας και όπως λέμε στη σημείωση πιο πάνω, δεν έχουμε πίνακες με αποδόσεις ανά φορτίο για όλα τα κλιματιστικά ( αλά τοσιμπα). Το μόνο που έχουμε είναι το seer με τους περιορισμούς που είπαμε.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μπορεί να απαντηθεί δυστυχώς το ερώτημα σου μιας και όπως λέμε στη σημείωση πιο πάνω, δεν έχουμε πίνακες με αποδόσεις ανά φορτίο για όλα τα κλιματιστικά ( αλά τοσιμπα). Το μόνο που έχουμε είναι το seer με τους περιορισμούς που είπαμε.

Οκ τωρα το επιασα και σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tέλος σεζόν στο τόπικ, από όσο φαίνεται.

Περιμένουμε τους, μονίμως προνοητικούς και Προμηθείς Έλληνες, εκεί περί τα μέσα-τέλη Δεκεμβρίου να αρχίσουν τον πανικό με τόπικ τύπου "Παναγία μου πώς θα ζεσταθούμε οφέτος".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, MikhailBakurin said:

Tέλος σεζόν στο τόπικ, από όσο φαίνεται.

Περιμένουμε τους, μονίμως προνοητικούς και Προμηθείς Έλληνες, εκεί περί τα μέσα-τέλη Δεκεμβρίου να αρχίσουν τον πανικό με τόπικ τύπου "Παναγία μου πώς θα ζεσταθούμε οφέτος".

Εγω ακομη παρακαλω στο καταστημα, να ασχοληθει με τα κλιματιστικα που του ζητησα...εχει μελλον η δουλεια....τα βλεπω να τα βαζει με το χιονι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτό τον καιρό δεν ασχολείται κανεις με αιρ-κοντίσιον.

Ληγει μάλλον και το πρόγραμμα της ανακύκλωσης όποτε όταν πιάσουν τα κρύα θα υπάρχει ενδιαφέρον. 
Εγω πάντως, σαν προνοητικός περιμενω να πέσουν λίγο οι τιμές μπας και παρω ένα 12αρι για βοηθητικό σε μαγαζι και μόνο για ψύξη. Ενδεχομένως αν βρω και κανένα μεταχειρισμένο. Τώρα το πιο φθηνό με εγκατάσταση έχει στην καλύτερη 450€.

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, tu-luba said:

Με αυτό τον καιρό δεν ασχολείται κανεις με αιρ-κοντίσιον.

Ληγει μάλλον και το πρόγραμμα της ανακύκλωσης όποτε όταν πιάσουν τα κρύα θα υπάρχει ενδιαφέρον. 
Εγω πάντως, σαν προνοητικός περιμενω να πέσουν λίγο οι τιμές μπας και παρω ένα 12αρι για βοηθητικό σε μαγαζι και μόνο για ψύξη. Ενδεχομένως αν βρω και κανένα μεταχειρισμένο. Τώρα το πιο φθηνό με εγκατάσταση έχει στην καλύτερη 450€.

Τωρα που προχωραμε στο φθινοπωρο, επειδη δεν το εχω παρατηρησει απο τα προηγουμενα χρονια πως παει, πεφτουν οι τιμες στα air condition;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Τωρα που προχωραμε στο φθινοπωρο, επειδη δεν το εχω παρατηρησει απο τα προηγουμενα χρονια πως παει, πεφτουν οι τιμες στα air condition;

Λόγω του προγράμματος είχαν ανεβεί πολύ οι τιμές για αυτό πιστεύω ότι μπορεί σιγά σιγά να πέφτουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...