Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 11/7/2023 στις 7:43 ΜΜ, arvacon είπε

Εγινε τοποθετηση ενος κλιματιστικου σε διαδρομο ωστε να καλυπτει 2 υπνοδωματια οπου βρισκονται στο 1.5 μετρο απεναντι του, τα οποια βρισκονται διπλα-διπλα και τα χωριζει ενας τοιχος περιπου 40 ποντους. Ομως επειδη ηταν ενα εμποδιο στα δεξια του κλιματιστικου, δεν τοποθετηθηκε ακριβως στο κεντρο, μπηκε κανα 10αρι ποντους πιο αριστερα, υποθετωντας πως θα στελνει τον αερα με τις περσιδες προς την κατευθυνση που θελουμε χωρις προβλημα.

Για καποιον χαζο λογο ομως, τα midea (και τα midventor), δεν εχουν μεγαλη γωνια κατευθυνσης του αερα, οποτε οσο κ αν στριψεις τις περσιδες δεξια ή αριστερα, αυτα εξακολουθουν να στελνουν τον αερα σχεδον κεντρο (παρεκλινοντας δηλαδη ελαφρως απ το κεντρο), κατι που σε παλιοτερα κλιματιστικα δε θυμαμαι να συνεβαινε... Ετσι ο αερας καταληγει να πηγαινει περισσοτερο στο αριστερο δωματιο και λιγοτερο στο δεξι. Οταν ειναι τερμα δεξια οι περσιδες, το πιανουν οριακα, διοτι τελικα ο αερας βαραει στο ενδιαμεσο τοιχιο και οχι ακριβως στην πορτα, οποτε πιανει ενα μερος της πορτας.

Υπαρχει περιθωριο στις σωληνωσεις να δωσουν λιγο αερα, ωστε να μεταφερθει 10 ποντους πιο δεξια για να πιανει καλυτερα το δωματιο που εχει θεμα, αλλα αυτο προυποθετει ξεκρεμασμα του κλιματιστικου, ισιωμα των σωληνωσεων στο σημειο που εχουν καμπυλη (βλεπε φωτο παρακατω), ωστε να κερδισουμε τους 10 ποντους και επανατοποθετηση της βασης του, πραγμα που φανταζει αρκετα δυσκολο γιατι καποιος πρεπει να κραταει τη μοναδα στον αερα οσο γινονται αυτα και πρεπει να μετακινηθει ενω ειναι συνδεδεμενη στις σωληνωσεις...

Η αποχετευση δε θα πρεπε εξ' αρχης να εχει πιαστει μαζι με τις σωληνες του φρεον, μιας και καταληγει σε αλλο σημειο, αλλα ο μαστορας δεν το προβλεψε κατα την τοποθετηση και τις επιασε μαζι, οποτε δεν προλαβα να του το πω και οταν το ειχε ηδη βαλει πανω στη βαση, τις πιεσε στο σημειο εκεινο για να δωσει κλιση για την αποχετευση, κανοντας τελικα ζικ ζακ  στις σωληνες του φρεον. Αν λοιπον απομονωθει η αποχετευση απο αυτες, θα μπορουν να ισιωσουν και να κερδισουμε τους 10-15 ποντους.

Για να λυγισουν οι σωληνες θα πρεπει να ειναι αδειες απο φρεον, ή θα ειναι καλυτερα αν γινει με το φρεον μεσα ωστε να μην τσακισουν? Μηπως θα ηταν καλυτερα να μαζευτει το φρεον στην εξωτερικη και μετα να γινει οποιαδηποτε ενεργεια, ή να γινει οπως ειναι υπο πιεση? Φοβαμαι βεβαια οτι αν κουνηθει τωρα η μοναδα, δεν αποκλειεται να κανει κανα τσουφ απ τους συνδεσμους και τελικα μας χαιρετησει το φρεον μετα... Οι σωληνες παλι, θα αντεξουν το ισιωμα ή θα μας μεινουν στο χερι αραγε?

Για πειτε κ εσεις καμμια ιδεα...

 

360051771_295758139691566_8237578967838299524_n.jpg

Δεν δουλεύουν έτσι τα κλιματιστικά. Κάπου είδα μέσα στο forum την "πιο σοβαρή ανάρτηση" που έχω δει ποτέ (και μιλάω ειλικρινά). Τα κλιματιστικά είναι αντλίες θερμότητας. Η δουλειά τους είναι να αφαιρούν ή να προσθέτουν θερμότητα στον χώρο και τίποτα παραπάνω. Δεν νομίζω να λύσεις κάποιο πρόβλημα έτσι. Κάθε χώρος θέλει το δικό του κανονικά. Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν. Καλοπροέραιτα γράφω. 

1 λεπτό πριν, pad123 είπε

Δεν δουλεύουν έτσι τα κλιματιστικά. Κάπου είδα μέσα στο forum την "πιο σοβαρή ανάρτηση" που έχω δει ποτέ (και μιλάω ειλικρινά). Τα κλιματιστικά είναι αντλίες θερμότητας. Η δουλειά τους είναι να αφαιρούν ή να προσθέτουν θερμότητα στον χώρο και τίποτα παραπάνω. Δεν νομίζω να λύσεις κάποιο πρόβλημα έτσι. Κάθε χώρος θέλει το δικό του κανονικά. Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν. Καλοπροέραιτα γράφω. 

liakjim λέγεται κι έχει μία σούπερ ανάρτηση σχετικά με την επιλογή κλιματιστικού και τον τρόπο τοποθέτησης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Υπάρχει επιδότηση 45%, οπότε δε θα ήθελα να δωσω απο τη τσεπη πανω απο 300-350Ε.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεα αγορα.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ειναι με επιδοτηση οποτε να την υποστηριζει το καταστημα. Ισως εχω εκπτωση απο Πρακτικερ αφου μου ειχαν καθυστερησει μια παραγγελια και το ειχαν ταξει στο τηλεφωνο, οποτε αν μου προταθει κατι, θα παρω τηλ να δω τι τιμη θα μου κανουν.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Ψυξη & θερμανση 50-50.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Τυπικη χειμωνα καλοκαιρι. Το χειμωνα οταν δε λειτουργει η κεντρικη. Καλοκαιρι στις μεγαλες ζεστες. Σε νορμαλ συνθηκες τη βγαζω με ανεμιστηρα.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Υπαρχει κεντρικη με πετρελαιο.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ειναι γκαρσονιερα οποτε θα μπει στο δωματιο που ειναι σχεδον ενιαιο με ενα μικρο χωλ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Κέντρο Αθηνας.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Δεν υπαρχει καποια ιδιαιτερη απαιτηση. Οικονομικο στο ρευμα θα προτιμουσα.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Γενικα με το προσανατολισμο που εχει πρεπει να το χτυπαει ελαχιστα ο ηλιος. Θα ανακαινιστει τωρα το διαμερισμα οποτε θα μπουν νεα κουφωματα.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Θερμικές Απώλειες

 

3224.87Watt

 

2773.39KCal/h

 

201.55Watt/m2

 

173.34KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakompalo είπε

Καλησπέρα παιδιά εχει κάποιος άποψη για κλιματιστικά δαπέδου??? Δλδ αν δουλευουν οπως τα επιτοιχια κτλ κτλ?

Η αρχή λειτουργίας είναι η ίδια, δλδ πάλι έχουμε split διάταξη.  Το μόνο που αλλάζει είναι η θέση, η οποία λογικά θα προσφέρει ένα πλεονέκτημα σε θέρμανση και μειονέκτημα σε ψύξη ( από τον αέρα όπου ο θερμός πάει πάνω και ο ψυχρός κάτω). Επίσης έχουν μικρότερη ποικιλία οπότε και μεγαλύτερο κόστος.

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Υπάρχει επιδότηση 45%, οπότε δε θα ήθελα να δωσω απο τη τσεπη πανω απο 300-350Ε.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεα αγορα.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ειναι με επιδοτηση οποτε να την υποστηριζει το καταστημα. Ισως εχω εκπτωση απο Πρακτικερ αφου μου ειχαν καθυστερησει μια παραγγελια και το ειχαν ταξει στο τηλεφωνο, οποτε αν μου προταθει κατι, θα παρω τηλ να δω τι τιμη θα μου κανουν.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Ψυξη & θερμανση 50-50.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Τυπικη χειμωνα καλοκαιρι. Το χειμωνα οταν δε λειτουργει η κεντρικη. Καλοκαιρι στις μεγαλες ζεστες. Σε νορμαλ συνθηκες τη βγαζω με ανεμιστηρα.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Υπαρχει κεντρικη με πετρελαιο.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ειναι γκαρσονιερα οποτε θα μπει στο δωματιο που ειναι σχεδον ενιαιο με ενα μικρο χωλ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Κέντρο Αθηνας.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Δεν υπαρχει καποια ιδιαιτερη απαιτηση. Οικονομικο στο ρευμα θα προτιμουσα.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Γενικα με το προσανατολισμο που εχει πρεπει να το χτυπαει ελαχιστα ο ηλιος. Θα ανακαινιστει τωρα το διαμερισμα οποτε θα μπουν νεα κουφωματα.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Θερμικές Απώλειες

 

3224.87Watt

 

2773.39KCal/h

 

201.55Watt/m2

 

173.34KCal/h/m2

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458

Είναι το ίδιο μηχάνημα με άλλο όνομα. Την τρέχουσα περίοδο ο κώτσος το δίνει με δωρεάν εγκατάσταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η αρχή λειτουργίας είναι η ίδια, δλδ πάλι έχουμε split διάταξη.  Το μόνο που αλλάζει είναι η θέση, η οποία λογικά θα προσφέρει ένα πλεονέκτημα σε θέρμανση και μειονέκτημα σε ψύξη ( από τον αέρα όπου ο θερμός πάει πάνω και ο ψυχρός κάτω). Επίσης έχουν μικρότερη ποικιλία οπότε και μεγαλύτερο κόστος.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458

Είναι το ίδιο μηχάνημα με άλλο όνομα. Την τρέχουσα περίοδο ο κώτσος το δίνει με δωρεάν εγκατάσταση.

Θεωρεις τα 10000 BTU ειναι αρκετα με τις απωλειες αυτες;

Εαν πχ το πρακτικερ μου δωσει εκπτωση και βγει το 13αρι στα ιδια λεφτα ,να το προτιμησω, η υπερβολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Θεωρεις τα 10000 BTU ειναι αρκετα με τις απωλειες αυτες;

Εαν πχ το πρακτικερ μου δωσει εκπτωση και βγει το 13αρι στα ιδια λεφτα ,να το προτιμησω, η υπερβολη;

Λες ότι θα μπουν νέα κουφώματα και ότι έχεις και κεντρική θέρμανση ενώ το καλοκαίρι δεν το χτυπάει ο ήλιος. Νομίζω ότι θα φτάνει το 10αρι μιας και οι απώλειες θα πέσουν.

Το 13άρι έχει 40W περισσότερα ελάχιστα watts από το 10άρι σε ψύξη (σε θέρμανση το ίδιο), οπότε θα κάνει λίγο παραπάνω on-off όταν η ζήτηση είναι μικρή.

Εννοείται ότι εμείς εδώ δεν μπορούμε να ξέρουμε στα σίγουρα τι ισχύει στο σπίτι σου, οπότε αν νιώθεις ανασφάλεια πας στο 13άρι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Η αρχή λειτουργίας είναι η ίδια, δλδ πάλι έχουμε split διάταξη.  Το μόνο που αλλάζει είναι η θέση, η οποία λογικά θα προσφέρει ένα πλεονέκτημα σε θέρμανση και μειονέκτημα σε ψύξη ( από τον αέρα όπου ο θερμός πάει πάνω και ο ψυχρός κάτω). Επίσης έχουν μικρότερη ποικιλία οπότε και μεγαλύτερο κόστος.

 

Τα bi-flow της Toshiba που λιγουρεύομαι , βγάζουν το ζεστό από τις κάτω γρίλιες αλλά τον κρύο από τις πάνω 🤤

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Λες ότι θα μπουν νέα κουφώματα και ότι έχεις και κεντρική θέρμανση ενώ το καλοκαίρι δεν το χτυπάει ο ήλιος. Νομίζω ότι θα φτάνει το 10αρι μιας και οι απώλειες θα πέσουν.

Το 13άρι έχει 40W περισσότερα ελάχιστα watts από το 10άρι σε ψύξη (σε θέρμανση το ίδιο), οπότε θα κάνει λίγο παραπάνω on-off όταν η ζήτηση είναι μικρή.

Εννοείται ότι εμείς εδώ δεν μπορούμε να ξέρουμε στα σίγουρα τι ισχύει στο σπίτι σου, οπότε αν νιώθεις ανασφάλεια πας στο 13άρι

Μου εκοψε το πρακτικερ ενα 50αρικο στο 13αρι και επειδη μελλοντικα θελω να μπορει να καλυψει ενα σαλονι το παραγγειλα.

Τελικη τιμη με το 50αρικο και την επιδοτηση 400Ε. Και επειδη εμαθα απο τη προηγουμενη φορα που κυνηγουσα τη μεταφορικη τους, ειπα οτι θα παω να το παρω εγω απο το καταστημα τους 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μια απορία οποίος γνωρίζει να μου λύσει. Υπάρχει πιθανότητα να μην σφίγγει(χαλασμένο )το ρακόρ της εξωτερικής μονάδας και να ρέει χάσει το φρεον σε 2η εγκατάσταση? Σύνδεσα το παλιό που ειχα, ανοίγουν και οι 2 μονάδες αλλά βγάζει αέρα ανεμιστήρα...🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manousos34 είπε

Καλησπέρα παιδιά μια απορία οποίος γνωρίζει να μου λύσει. Υπάρχει πιθανότητα να μην σφίγγει(χαλασμένο )το ρακόρ της εξωτερικής μονάδας και να ρέει χάσει το φρεον σε 2η εγκατάσταση? Σύνδεσα το παλιό που ειχα, ανοίγουν και οι 2 μονάδες αλλά βγάζει αέρα ανεμιστήρα...🤔

Άμα το παρά έσφιξες μπορεί, αν κλότσησε θα το ειχες καταλάβει.

Υπαρχει περίπτωση να μην μαζεύτηκαν σωστά τα υγρά οταν το έβγαλες και τώρα να μην έχει αρκετά, μπορεί να τσάκισαν κάπου οι σωλήνες πολλά μπορεί 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα 18άρια , 22άρια και 24άρια, έφτιαξα και μια λίστα με πραγματικά seer σε συνθήκες Αττικής για κάποια χαρακτηριστικά 9άρια της αγοράς (κάποια στιγμή θα κάνω τα ίδια σε 12άρια):

image.png.60b0f38a0447b141a18ea50ca30eb584.png

  • Like 6
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλειωσα και τα 12άρια, οπότε λέω να τα μαζέψω όλα σε ένα post, οπότε θα δείτε και κάποια πράγματα που έχω ξαναγράψει.

Όλη αυτή η δουλειά έγινε γιατί τα ενεργειακά ταμπελάκια έχουν υπολογισμό του seer θερμοκρασίες προτύπου οι οποίες απέχουν πολύ από της Ελλάδας. Ποιον τον ενδιαφέρει αν έχει eer 20 ένα κλιματιστικό στους 20C εξωτερική; Θα το δουλέψει ποτέ κανείς εκεί; Ούτε καν στους 25.

Οπότε μέσω του homeassistant και του grafana, έκανα extract τις ώρες λειτουργίας ανά εξωτερική θερμοκρασία στην περιοχή μου (Ωρωπός Αττικής).

Αυτές ήταν 585ώρες λειτουργίας και η κατανομή ανά εξωτερική θερμοκρασία ήταν έτσι:

image.png.7a04ebf32a2e9f436e7efbce7ae68d

Μάλιστα ένα παλικάρι μου έστειλε τις δικές του από περιοχή Ίλιον της Αθήνας και ήταν σχεδόν οι ίδιες, οπότε δεν επανέλαβα τους υπολογισμούς.

Όπως βλέπουμε, οι περισσότερες ώρες ήταν στην περιοχή 30-35C. 

Εδώ να πούμε ότι το πρότυπο βάζει το φορτίο αυτόματα το κλιματιστικό να παίζει στο 100% του φορτίου στους 35C κάτι που στην πραγματικότητα δεν το έχουμε ποτέ ή σχεδόν ποτέ στα σπίτια μας, οπότε ναι μεν η μέθοδος βγάζει πιο ρεαλιστικά seer αλλά και πάλι δεν απεικονίζουν δυστυχώς τις πραγματικές καταναλώσεις του χώρου μας/σας, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε κάτι καλύτερο ή προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Μόνο αν είχαμε στη διάθεσή μας τις επί μέρους αποδόσεις όπως τα πινακάκια που δίνει η toshiba για όλα τα κλιματιστικά. Που δεν το έχουμε.

Οπότε πάμε:

  • 9άρια

image.png.60b0f38a0447b141a18ea50ca30eb5

Βλέπουμε ότι θα πρέπει να αποφεύγουμε το haier tide green για ψύξη.

Τα atxc-d, midea blank, yukai είναι μέτριας απόδοσης, ενώ το heavy ZSX-W κερνάει τσαγάκι με εντυπωσιακή απόδοση.

Πολύ καλά τα edge, kgte, zen, haori και ln. 

Γενικά φαίνεται ότι ψωνίζοντας από το πάνω ράφι, έχεις και την ανάλογη απόδοση.

  • 12άρια:

image.png.6ca5c416d395cc0f3afa6348b4ce9410.png

Λίγο πολύ παρόμοια εικόνα με τα 9άρια με τα blank, tide green, yukai, atxc-d να έχουν μέτρια απόδοση ενώ όσο ανεβαίνουμε σε χρήμα αυξάνει και η απόδοση.

  • 18άρια:

image.png.64406b704f2f890dac20ba24e867cc

Απογοήτευση το HR50VF. Θα πρέπει να αποφεύγεται για ψύξη.

Περίμενα καλύτερα από το asyg053klca.

Ευχάριστη έκπληξη το inventor comfort (φασόν haier), μπαίνει ανάμεσα στα επώνυμα. 

Πολύ καλά τα panasonic, mitshubishi srk50zsx-w.

Στην κορυφή των προσιτών κλιματιστικών το midea easy pro.

Εξωγήινο το...εξωγήινο ururu sarara.

  • 22άρια:

image.png.4722f3a1b93e1957527856b79db85c

και

  • 24άρια:

image.png.11298207ed3ae420cdafec332168c5

Όποιος έχει χώρο που το heavy 63 τον καλύπτει, ας το προτιμήσει.

Χάλι το midea extreme save.

Μικρές οι διαφορές στα επώνυμα.

VFM το haier tide green.

Εξαιρετικό το SRK71ZR-W .

Το midea easy pro βγαίνει με διαφορά πρώτο, παρόλο που έχει υψηλά ελάχιστα watts.

Καλή ανάγνωση!

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim αν θες μίλα με admin, θα ήταν πολύ βοηθητικό αν πρόσθετες τα SEER που υπολόγισες παραπάνω στο sticky με τις εγκαταστάσεις κλπ, να μην το ψάχνουμε ανάμεσα στις σελίδες (αν γίνεται)

Ευχαριστούμε και πάλι!

Κάτι αντίστοιχο για SCOP θεωρείς πως αξίζει να γίνει, ή επειδή παίζει κοντά στο θερμό, θα είναι αρκετά κοντά οι τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Κάτι αντίστοιχο για SCOP θεωρείς πως αξίζει να γίνει, ή επειδή παίζει κοντά στο θερμό, θα είναι αρκετά κοντά οι τιμές;

Αυτό με το scop το έχω κάνει για κάποια 18άρια και 24άρια εδώ:

Ενώ το έχω τρέξει με συνθήκες Ιωαννίνων που με πήγε καρφί κλίμα average:

 

Οπότε στο scop είναι απλό.

Όσοι μένουν Αθήνα κοιτάνε καρφί scop για θερμό.

Όσοι μένουν σε ψυχρά κλίματα τύπου Ιωαννίνων, κοιτάνε average.

Οι υπόλοιποι κοιτάνε ενδιάμεσα όπως πχ το δικό μου ή όσοι μένουν πιο νότια κάτι άλλο (μη με ρωτήσεις τι, προσωπικά πάλι θερμό θα έβλεπα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ απο αυτα τα πινακακια βλεπουμε πια κλιματιστικα δουλευουν πιο ανετα " Χαμηλοτερα watt δλδ? Η' πια ειναι καλητερα σαν μηχανηματα

Σορρυ αλλα ειμαι προφανως ασχετος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...