Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, hobbyman είπε

 ή θα πρέπει να ανατρέχω στις προδιαγραφές κάθε μοντέλου ξεχωριστά?

Αν μένεις σε μέρος που είναι για θερμό (βάσει χάρτη), τότε αναγκαστικά ναι.

edit

@hobbyman μπορείς εναλλακτικά να πας στο site της eurovent , να κατεβάσεις όλα τα κλιματιστικά και μετά να τα κάνεις short βάσει scop warmer (απλά δεν έχουν όλα).

Ή απλά να πάρεις το περφερα και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, liakjim είπε

απλά να πάρεις το περφερα και τέλος.

Ε όχι δα το daisekai είναι καλύτερο 

 

IMG_0320.jpeg

IMG_0319.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν μένεις σε μέρος που είναι για θερμό (βάσει χάρτη), τότε αναγκαστικά ναι.

edit

@hobbyman μπορείς εναλλακτικά να πας στο site της eurovent , να κατεβάσεις όλα τα κλιματιστικά και μετά να τα κάνεις short βάσει scop warmer (απλά δεν έχουν όλα).

Ή απλά να πάρεις το περφερα και τέλος.

Φαίνεται ωραία αυτή η βάση δεδομένων αλλά δυστυχώς δεν έχει το TCL.

Το Daikin φαίνεται εξαιρετικό αλλά είναι η διπλή τιμή, οπότε στην περίπτωση μου επειδή υπάρχει ήδη Net Metering, εάν τυχόν υπήρχε έλλειψη με αυτά τα χρήματα συμφέρει να προστεθεί ένα πανέλο παραπάνω που υπερκαλύπτει τα ~100kwh διαφοράς το χρόνο. Αλλά χωρίς Net Metering λογικά γίνεται απόσβεση, απλά μετά σκέφτεσαι, μήπως αφού πήγα σε 4ψήφια ποσά να δω και αντλίες θερμότητες? Αλλά αυτές δεν τις εχω κοιτάξει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ε όχι δα το daisekai είναι καλύτερο

Δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερο 12αρι για θέρμανση για κλίμα Αθήνας από το Daikin Perfera.

18 λεπτά πριν, hobbyman είπε

Φαίνεται ωραία αυτή η βάση δεδομένων αλλά δυστυχώς δεν έχει το TCL.

Το Daikin φαίνεται εξαιρετικό αλλά είναι η διπλή τιμή, οπότε στην περίπτωση μου επειδή υπάρχει ήδη Net Metering, εάν τυχόν υπήρχε έλλειψη με αυτά τα χρήματα συμφέρει να προστεθεί ένα πανέλο παραπάνω που υπερκαλύπτει τα ~100kwh διαφοράς το χρόνο. Αλλά χωρίς Net Metering λογικά γίνεται απόσβεση, απλά μετά σκέφτεσαι, μήπως αφού πήγα σε 4ψήφια ποσά να δω και αντλίες θερμότητες? Αλλά αυτές δεν τις εχω κοιτάξει καθόλου.

Θα πρότεινα να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου ώστε να μιλήσουμε με πιο στέρεα βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να κάνω μια ιδιαίτερη ερώτηση. Στο πρόγραμμα αλλάζω συσκευή γίνεται να δώσω ένα απλό split και να βάλω multi split; To γνωρίζει κανείς αυτό;

 

Ο οδηγός του προγράμματος στη σελίδα 5 λέει οτι γίνεται να πάρεις multi σύστημα. Όμως μπορώ να πάρω όποιο θέλω; Δε θα πρέπει να έχει εγγραφεί στο σύστημα για να μου το περάσουν με την επιδότηση;

Επεξ/σία από giorgaros92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, giorgaros92 είπε

Θα ήθελα να κάνω μια ιδιαίτερη ερώτηση. Στο πρόγραμμα αλλάζω συσκευή γίνεται να δώσω ένα απλό split και να βάλω multi split; To γνωρίζει κανείς αυτό;

 

Ο οδηγός του προγράμματος στη σελίδα 5 λέει οτι γίνεται να πάρεις multi σύστημα. Όμως μπορώ να πάρω όποιο θέλω; Δε θα πρέπει να έχει εγγραφεί στο σύστημα για να μου το περάσουν με την επιδότηση;

Υπάρχει κάπου μια λίστα με τα εγκεκριμένα μοντέλα. Εκεί αναφέρει και μερικά multi split. 

Το έψαχνα κι εγώ αλλά τελικά κατέληξα σε κανονικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βάλει κανείς/έχει εμπειρία με κλιματιστικό κονσόλα; Αξίζει η λίγο χειρότερη τιμή και scop για την καλύτερη απόδοση σε θέρμανση λόγω τοποθέτησης κοντά στο πάτωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Καλουτσικη τιμή το legend.

Ναι...αλλά και το Midea δίνει 3 δωρεάν Service χμμμμ δεν μπορώ να αποφασίσω 

IMG_20230921_130224.jpg

Επεξ/σία από axilleaslarisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

Ναι...αλλά και το Midea δίνει 3 δωρεάν Service χμμμμ δεν μπορώ να αποφασίσω 

IMG_20230921_130224.jpg

Προσωπικά βάζω την εγγύηση πιο πάνω αλλά εσύ αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά βάζω την εγγύηση πιο πάνω αλλά εσύ αποφασίζεις.

Είναι πως σκέφτεται ο καθένας...η εγγύηση είναι 30*7=210€ τα 10 χρόνια...για το Legend (για τις συντηρήσεις) και είναι φασον του Midea, από την άλλη είναι και τα 95€ ποιο ακριβό το Midea (εγκατάσταση έχουν και τα δύο δωρεάν) χμμμμ δύσκολη απόφαση θέλω κάτι + ή - σε κάποιο για να καταλήξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, axilleaslarisa είπε

Είναι πως σκέφτεται ο καθένας...η εγγύηση είναι 30*7=210€ τα 10 χρόνια...για το Legend (για τις συντηρήσεις) και είναι φασον του Midea, από την άλλη είναι και τα 95€ ποιο ακριβό το Midea (εγκατάσταση έχουν και τα δύο δωρεάν) χμμμμ δύσκολη απόφαση θέλω κάτι + ή - σε κάποιο για να καταλήξω 

Από το sticky.

Βάλε τα νούμερα σου και θα βγει μόνη της η απάντηση:

https://www.insomnia.gr/applications/core/interface/file/attachment.php?id=3302271&key=878055944530dcd78ef9bba42404ddf8

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...