Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΡΟΣΟΧΗ  Μεγαλη προσοχη στην εγκατασταση

Αρχες του μηνα πηραμε ενα midea all easy pro για δωματιο στο χωριο οπου μενει ο πατερας μου. Επειδη δεν μπορουσα να ειμαι εκει στην εγκατασταση ειπα στον πατερα μου οταν θα ερθουν να με παρει τηλεφωνο για να συννενοειθουμε.

Τι να το κανω, με πηρε μολις το ειχαν βαλει ευχαριστημενος για την εγκατάσταση. Αφου τα ακουσε γιατι δεν με πηρε τηλεφωνο πρωτα, τον ρωταω αν το εβαλαν κατω οπως ηταν το παλιο. Μου λεει οτι του ειπαν καλυτερα πανω και το εβαλαν στον τοιχο. Ψιλιασμενος εγω ρωταω αν εκαναν κουλουρα πισω και αν εβαλαν καποιο μηχανημα. Οπως περιμενα δεν ειχαν βαλει 3 μετρα σωληνα αλλα 1 με 1.5 το πολυ ενω για αντλια δεν ειδε για να μου πει. 

Εξαλλος εγω τους περνω τηλεφωνο. Παραλληλα κατεβασα το μανουαλ εγκαταστασης και βρηκα το κειμενακι που ειναι με bold για ελαχιστο μηκος σωληνων 3 μετρα για να ειμαι σιγουρος, ενω μου εστειλε και 2 φωτογραφιες ο πατερας μου για να δω την δουλεια. 

Φιλε του λεω εβαλες πολυ λιγο σωληνα και πρεπει να μπει 3 μετρα. Μου αρχιζει το παραμυθι οτι εχει βαλει παρα πολλα aircondition κτλ. Του λεω κοιταξε να δεις το μανουαλ το λεει ξεκαθαρα για ελαχιστο 3 μετρα και θα πρεπει να βαλεις νεο σωληνα, σε καμια περιπτωση μη κολλησεις πάνω στον αλλο. Επισης πρεπει να βαλεις αντλια κενου και μου πεταει το μυθικο ουτως ή αλλως με το νεο φρεον r32 δεν γινεται αλλιώς (κρατηστε την απαντηση).

Σε 10 λεπτα ειχαν γυρισει και χωρις δικαιολογιες το ξηλωσαν, εβαλαν 3 μετρα ακριβως, εκαναν κουλουρα πισω απο την μοναδα και εβαλαν διακλαδωση στις αποχετευσεις γιατι μαντεψτε ειχαν ριξει την εσωτερικη μεσα στην εξωτερικη.

Για την αντλια κενου καταλαβα και εγω και ο πατερας μου οτι δεν βαλανε ποτε την πρωτη φορα αφου τωρα ζητησαν μπαλαντεζα για ρευμα (ενω πριν υποτιθεται ειχε βαλει). Επισης τους ειπα να κλεισουν και την μεσα τρυπα εκτος απο την εξω που αφησαν οπως να ναι.

Τελικα δεν τους νοιαζει το μηχανημα σου, ουτε αν μεινεις ευχαριστημενος αρκει να βγαλουν οσο πιο πολλα εις βαρος σου. Να σημειωσω οτι αν το μηχανημα θα εκανε θορυβο λογω της εγκαταστασης θα το παιρναμε χαμπαρι το χειμωνα που θα ζοριζοταν οποτε θα λεγαμε εε ετσι κανει. Κυνηγηστε τους ειδικα αν ερχονται απο μεγαλη αλυσιδα, δεν τους παιρνει να κανεις παραπονα γιατι θα χασουν την συνεργασια.

IMG_1007.jpeg

IMG_1008.jpeg

IMG_1009.jpeg

IMG_1010.jpeg

και μετα την εγκατασταση δυστηχως εχω μονο μια φωτογραφια

IMG_7251.jpeg

Επεξ/σία από tu-luba
  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tu-luba είπε

ΠΡΟΣΟΧΗ  Μεγαλη προσοχη στην εγκατασταση

Αρχες του μηνα πηραμε ενα midea all easy pro για δωματιο στο χωριο οπου μενει ο πατερας μου. Επειδη δεν μπορουσα να ειμαι εκει στην εγκατασταση ειπα στον πατερα μου οταν θα ερθουν να με παρει τηλεφωνο για να συννενοειθουμε.

Τι να το κανω, με πηρε μολις το ειχαν βαλει ευχαριστημενος για την εγκατάσταση. Αφου τα ακουσε γιατι δεν με πηρε τηλεφωνο πρωτα, τον ρωταω αν το εβαλαν κατω οπως ηταν το παλιο. Μου λεει οτι του ειπαν καλυτερα πανω και το εβαλαν στον τοιχο. Ψιλιασμενος εγω ρωταω αν εκαναν κουλουρα πισω και αν εβαλαν καποιο μηχανημα. Οπως περιμενα δεν ειχαν βαλει 3 μετρα σωληνα αλλα 1 με 1.5 το πολυ ενω για αντλια δεν ειδε για να μου πει. 

Εξαλλος εγω τους περνω τηλεφωνο. Παραλληλα κατεβασα το μανουαλ εγκαταστασης και βρηκα το κειμενακι που ειναι με bold για ελαχιστο μηκος σωληνων 3 μετρα για να ειμαι σιγουρος, ενω μου εστειλε και 2 φωτογραφιες ο πατερας μου για να δω την δουλεια.

Φιλε του λεω εβαλες πολυ λιγο σωληνα και πρεπει να μπει 3 μετρα. Μου αρχιζει το παραμυθι οτι εχει βαλει παρα πολλα aircondition κτλ. Του λεω κοιταξε να δεις το μανουαλ το λεει ξεκαθαρα για ελαχιστο 3 μετρα και θα πρεπει να βαλεις νεο σωληνα, σε καμια περιπτωση μη κολλησεις πάνω στον αλλο. Επισης πρεπει να βαλεις αντλια κενου και μου πεταει το μυθικο ουτως ή αλλως με το νεο φρεον r32 δεν γινεται αλλιώς (κρατηστε την απαντηση).

Σε 10 λεπτα ειχαν γυρισει και χωρις δικαιολογιες το ξηλωσαν, εβαλαν 3 μετρα ακριβως, εκαναν κουλουρα πισω απο την μοναδα και εβαλαν διακλαδωση στις αποχετευσεις γιατι μαντεψτε ειχαν ριξει την εσωτερικη μεσα στην εξωτερικη.

Για την αντλια κενου καταλαβα και εγω και ο πατερας μου οτι δεν βαλανε ποτε την πρωτη φορα αφου τωρα ζητησαν μπαλαντεζα για ρευμα (ενω πριν υποτιθεται ειχε βαλει).

Τελικα δεν τους νοιαζει το μηχανημα σου, ουτε αν μεινεις ευχαριστημενος αρκει να βγαλουν οσο πιο πολλα εις βαρος σου. Να σημειωσω οτι αν το μηχανημα θα εκανε θορυβο λογω της εγκαταστασης θα το παιρναμε χαμπαρι το χειμωνα που θα ζοριζοταν οποτε θα λεγαμε εε ετσι κανει. Κυνηγηστε τους ειδικα αν ερχονται απο μεγαλη αλυσιδα, δεν τους παιρνει να κανεις παραπονα γιατι θα χασουν την συνεργασια.

IMG_1007.jpeg

IMG_1008.jpeg

IMG_1009.jpeg

IMG_1010.jpeg

και μετα την εγκατασταση δυστηχως εχω μονο μια φωτογραφια

IMG_7251.jpeg

Δυστυχώς για αυτό λέμε να είμαστε μπροστά στην εγκατάσταση..

Το θέμα είναι πως αφού δεν χρησιμοποίησαν αντλία κενού, το ότι έκαναν κενό μετά είναι ανούσιο.. (αν κατάλαβα σωστά)

Θέλει ανάκτηση του υπάρχοντος (αφού έχει αναμειχθεί με ατμοσφαιρικό αέρα), σωστό κενό και γέμισμα ξανά στα γραμμάρια που λέει ο κατασκευαστής με ζυγαριά..

Όλα τα άλλα είναι να' χαμε να λέγαμε..

Ελπίζω να βγάλεις άκρη.., επικοινώνησε με το κατάστημα και ζήτα να γίνει πλήρωση ξανά..

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tu-luba είπε

ΠΡΟΣΟΧΗ  Μεγαλη προσοχη στην εγκατασταση

Αρχες του μηνα πηραμε ενα midea all easy pro για δωματιο στο χωριο οπου μενει ο πατερας μου. Επειδη δεν μπορουσα να ειμαι εκει στην εγκατασταση ειπα στον πατερα μου οταν θα ερθουν να με παρει τηλεφωνο για να συννενοειθουμε.

Τι να το κανω, με πηρε μολις το ειχαν βαλει ευχαριστημενος για την εγκατάσταση. Αφου τα ακουσε γιατι δεν με πηρε τηλεφωνο πρωτα, τον ρωταω αν το εβαλαν κατω οπως ηταν το παλιο. Μου λεει οτι του ειπαν καλυτερα πανω και το εβαλαν στον τοιχο. Ψιλιασμενος εγω ρωταω αν εκαναν κουλουρα πισω και αν εβαλαν καποιο μηχανημα. Οπως περιμενα δεν ειχαν βαλει 3 μετρα σωληνα αλλα 1 με 1.5 το πολυ ενω για αντλια δεν ειδε για να μου πει. 

Εξαλλος εγω τους περνω τηλεφωνο. Παραλληλα κατεβασα το μανουαλ εγκαταστασης και βρηκα το κειμενακι που ειναι με bold για ελαχιστο μηκος σωληνων 3 μετρα για να ειμαι σιγουρος, ενω μου εστειλε και 2 φωτογραφιες ο πατερας μου για να δω την δουλεια. 

Φιλε του λεω εβαλες πολυ λιγο σωληνα και πρεπει να μπει 3 μετρα. Μου αρχιζει το παραμυθι οτι εχει βαλει παρα πολλα aircondition κτλ. Του λεω κοιταξε να δεις το μανουαλ το λεει ξεκαθαρα για ελαχιστο 3 μετρα και θα πρεπει να βαλεις νεο σωληνα, σε καμια περιπτωση μη κολλησεις πάνω στον αλλο. Επισης πρεπει να βαλεις αντλια κενου και μου πεταει το μυθικο ουτως ή αλλως με το νεο φρεον r32 δεν γινεται αλλιώς (κρατηστε την απαντηση).

Σε 10 λεπτα ειχαν γυρισει και χωρις δικαιολογιες το ξηλωσαν, εβαλαν 3 μετρα ακριβως, εκαναν κουλουρα πισω απο την μοναδα και εβαλαν διακλαδωση στις αποχετευσεις γιατι μαντεψτε ειχαν ριξει την εσωτερικη μεσα στην εξωτερικη.

Για την αντλια κενου καταλαβα και εγω και ο πατερας μου οτι δεν βαλανε ποτε την πρωτη φορα αφου τωρα ζητησαν μπαλαντεζα για ρευμα (ενω πριν υποτιθεται ειχε βαλει). Επισης τους ειπα να κλεισουν και την μεσα τρυπα εκτος απο την εξω που αφησαν οπως να ναι.

Τελικα δεν τους νοιαζει το μηχανημα σου, ουτε αν μεινεις ευχαριστημενος αρκει να βγαλουν οσο πιο πολλα εις βαρος σου. Να σημειωσω οτι αν το μηχανημα θα εκανε θορυβο λογω της εγκαταστασης θα το παιρναμε χαμπαρι το χειμωνα που θα ζοριζοταν οποτε θα λεγαμε εε ετσι κανει. Κυνηγηστε τους ειδικα αν ερχονται απο μεγαλη αλυσιδα, δεν τους παιρνει να κανεις παραπονα γιατι θα χασουν την συνεργασια.

IMG_1007.jpeg

IMG_1008.jpeg

IMG_1009.jpeg

IMG_1010.jpeg

και μετα την εγκατασταση δυστηχως εχω μονο μια φωτογραφια

IMG_7251.jpeg

 

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Δυστυχώς για αυτό λέμε να είμαστε μπροστά στην εγκατάσταση..

Το θέμα είναι πως αφού δεν χρησιμοποίησαν αντλία κενού, το ότι έκαναν κενό μετά είναι ανούσιο.. (αν κατάλαβα σωστά)

Θέλει ανάκτηση του υπάρχοντος, σωστό κενό και γέμισμα ξανά στα γραμμάρια που λέει ο κατασκευαστής με ζυγαριά..

Όλα τα άλλα είναι να' χαμε να λέγαμε..

Ελπίζω να βγάλεις άκρη.., επικοινώνησε με το κατάστημα και ζήτα να γίνει πλήρωση ξανά..

 

Όλα καλά αφού γύρισαν άμεσα και το διόρθωσαν, δεν αξίζει να το τρέξεις παραπέρα ήδη τράβηξε αρκετά το μηχάνημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Δυστυχώς για αυτό λέμε να είμαστε μπροστά στην εγκατάσταση..

Το θέμα είναι πως αφού δεν χρησιμοποίησαν αντλία κενού, το ότι έκαναν κενό μετά είναι ανούσιο.. (αν κατάλαβα σωστά)

Θέλει ανάκτηση του υπάρχοντος, σωστό κενό και γέμισμα ξανά στα γραμμάρια που λέει ο κατασκευαστής με ζυγαριά..

Όλα τα άλλα είναι να' χαμε να λέγαμε..

Ελπίζω να βγάλεις άκρη.., επικοινώνησε με το κατάστημα και ζήτα να γίνει πλήρωση ξανά..

 

Λογικα την πρωτη φορα καναν εκδιωξη που σημαινει στην καλυτερη εχασε λιγο φρεον ή στη χειροτερη πηρε αερα το κυκλωμα.

Οπως διαβασα στο μανουαλ οι μετρησεις εχουν γινει με 5 μετρα σωληνα, ενω απο αυτα τα μετρα και επειτα χρειαζεται συμπληρωμα φρεον. Οποτε ενδεχομενως εχει επαρκεια φρεον για εως 5 μετρα οποτε δεν θα εχει καποιο προβλημα αν εχει χασει λιγο(εδω ας μιλησουν οι ειδικοι).

Δεν θελω να βαλω σε μεγαλυτερη διαδικασια τον πατερα μου οποτε βλεπουμε.

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μετα απο καιρο λογω Daniel.

Για να μην σπαμαρω, στο κουτακι τα σχετικα...
 

Spoiler

Επι προσωπικου μιας κ ειμαι σε 1ο οροφο κ μεσα στην πολη, μονο νερα απο κεραμοσκεπη περασαν σε μια γυψοσανιδα λογω μη επαρκειας στα λουκια για τετοιες καταστασεις.

Και το κυριωτερο πληρης καταστροφη στα χωρια του καμπου και ενα σοκ γιατι ο καλυτερος μου φιλος μετα απο 15ωρες στο νερο μεχρι τη μεση  κ την μητερα του κατακοιτη σε επιπλεον κρεβατι, εγινε βαιραλ με την διασωση απο ΕΜΑΚ.

sakis.jpg.9c58273d8369aaa9a5a5aee8f92e83bd.jpg

Φυσικα δεν υπαρχει ουτε ιχνος απο μηχανηματα πρωτης αναγκης (πλυστικα νερου ,γεννητριες κ ολα οσα χρειαζονται μετα την καταστροφη).

Τωρα αρχισε καπως η τροφοδοσια αφου ξεστοκαρισαν σε τιμες κατοχης οι εμποροι.

Παντως με αφορμη αυτο κ προσπαθωντας να παραγγειλω 10 μερες μετα που επεστρεψε το  ιντερνετ, διαφορες συσκευες απο Κωτσοβολο και Πρακτικερ κυριως, διαπιστωσα το χαος που εχει επελθει στα συστηματα τους και δικαιως διαβαζουμε εδω μεσα καιρο τωρα, απο οταν ξεκινησαν τα voucher μαλλον.

Τους ειχα για πιο σοβαρους και ικανους...απογοητευτηκα εντελως μιας και ακομη κ στα πιο απλα πραγματα οπως κομματια εκθεσιακα που ζητουσα , δεν καταφερναν να τα εχουν για παραλαβη απο το καταστημα, ουτε καν να τα βρουν μεσα στο ιδιο το μαγαζι τους!

Και καλα ενα φουρνο μικροκυματων δεν τον ξετρυπωνεις ευκολα αλλα ενα ψυγειο η ενα πλυντηριο πως χανεται???

Οι εμποροι πιο ευελικτοι αλλα και φουλ μαυραγοριτες, με εξαιρεση οσους εχεις διαπροσωπικη σχεση χρονια τωρα, που απλα κλεβουν οσους δεν ειναι γνωστοι απο παλια.

 

  • Like 3
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tu-luba said:

Οπως διαβασα στο μανουαλ οι μετρησεις εχουν γινει με 5 μετρα σωληνα, ενω απο αυτα τα μετρα και επειτα χρειαζεται συμπληρωμα φρεον. Οποτε ενδεχομενως εχει επαρκεια φρεον για εως 5 μετρα οποτε δεν θα εχει καποιο προβλημα αν εχει χασει λιγο(εδω ας μιλησουν οι ειδικοι).

Σε αυτο τι γνωμη εχετε?

Αν απο 3 που ειναι το ελαχιστο εως 5 μετρα επαρκει το υπαρχον φρεον τοτε γιαυτο κανουν ετσι ελαφρα τη καρδία εκδιωξη οι μαστορες και ας χασει φρεον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το λίγο στην ψύξη κάνα μεσημέρι, καθώς και στη θέρμανση κάνα βράδυ ή πρωί, να δεις πως αποδίδει και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά..

Σε ποια περιοχή τοποθετήθηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Δοκίμασε το λίγο στην ψύξη κάνα μεσημέρι, καθώς και στη θέρμανση κάνα βράδυ ή πρωί, να δεις πως αποδίδει και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά..

Σε ποια περιοχή τοποθετήθηκε;

Καρδιτσα

Αυτες τις μερες που θα κανει ζεστη θα του πω να το δοκιμασει και θα του στειλω και ενα πριζακι

Επεξ/σία από tu-luba
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάω τη ροή της κουβέντας από τους πραγματικούς γκουρού, αλλά βρήκα διάγραμμα από τον περσινό χειμώνα από την αντίσταση (belt) του carrier crystal II 9Κ που έχω (που λέγαμε προχθές):

Πράσινο watts, μπλε εξωτερική θερμοκρασία. Διάγραμμα 3 ημερών. Το κλιματιστικό off (ανοιχτό καλοριφέρ).

Βλέπω τιμές των 20W και των 5W. Ίσως δύο σκάλες λειτουργίας; Δεν ξέρω.

f51949400938d091705c4cd59ee00e22.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Ψάχνω για ένα κλιματιστικό με κύρια χρήση τη θέρμανση υποβοηθητικά του καλοριφέρ του καθιστικού, οπότε με ενδιαφέρει κυρίως η απόδοση του σε θέρμανση.

Με βάση αυτό το sheet https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1993682588 που αναρτήθηκε εδώ έβαλα ένα όριο σε btu 11500-13500 και σόρταρα ως προς ετήσια κατανάλωση σε κιλοβατώρες kwh/y. Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι ενώ είναι στην ίδια κλάση ισχύος περίπου, ο βαθμός απόδοσης θέρμανσης φαίνεται να μην έχει τόσο στενή συσχέτιση. Π.χ. το Toshiba Daiseikai RAS-13G2AVP-E/RAS-13G2KVP-E  με εξαιρετικό βαθμό απόδοσης scop 5.52 όντας θεωρητικά μάλλον το καλύτερο 12000άρι, έχει μία όχι τόσο χαμηλή ετήσια κατανάλωση με βάση τη λίστα στις 988 kwh/y

Ψάχνοντας λίγο τις προδιαγραφές σε συγκεκριμένα μοντέλα, νομίζω ότι η εξήγηση είναι πως οι συνθήκες ή ζώνες που μετράνε δεν είναι οι ίδιες, αλλά δεν είμαι και σίγουρος για αυτό.

Πιο ελκυστικό μου φαίνεται αυτό https://www.skroutz.gr/s/23190616/TCL-Miracle-II-12CHSA-VE-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-WiFi.html που έχει χαμηλή ετήσια κατανάλωση, χαμηλή τιμή αγοράς αλλά το 4,6 scop του δεν είναι και τόσο εντυπωσιακό όσο η κατανάλωση του. Στα μη premium κλιματιστικά όμως παραμένει από τα καλύτερα scop οπότε και πάλι κλίνω προς αυτό, απλά προσπαθώ να καταλάβω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, hobbyman είπε

Καλησπέρα σε όλους

Ψάχνω για ένα κλιματιστικό με κύρια χρήση τη θέρμανση υποβοηθητικά του καλοριφέρ του καθιστικού, οπότε με ενδιαφέρει κυρίως η απόδοση του σε θέρμανση.

Με βάση αυτό το sheet https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1993682588 που αναρτήθηκε εδώ έβαλα ένα όριο σε btu 11500-13500 και σόρταρα ως προς ετήσια κατανάλωση σε κιλοβατώρες kwh/y. Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι ενώ είναι στην ίδια κλάση ισχύος περίπου, ο βαθμός απόδοσης θέρμανσης φαίνεται να μην έχει τόσο στενή συσχέτιση. Π.χ. το Toshiba Daiseikai RAS-13G2AVP-E/RAS-13G2KVP-E  με εξαιρετικό βαθμό απόδοσης scop 5.52 όντας θεωρητικά μάλλον το καλύτερο 12000άρι, έχει μία όχι τόσο χαμηλή ετήσια κατανάλωση με βάση τη λίστα στις 988 kwh/y

Ψάχνοντας λίγο τις προδιαγραφές σε συγκεκριμένα μοντέλα, νομίζω ότι η εξήγηση είναι πως οι συνθήκες ή ζώνες που μετράνε δεν είναι οι ίδιες, αλλά δεν είμαι και σίγουρος για αυτό.

Πιο ελκυστικό μου φαίνεται αυτό https://www.skroutz.gr/s/23190616/TCL-Miracle-II-12CHSA-VE-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-WiFi.html που έχει χαμηλή ετήσια κατανάλωση, χαμηλή τιμή αγοράς αλλά το 4,6 scop του δεν είναι και τόσο εντυπωσιακό όσο η κατανάλωση του. Στα μη premium κλιματιστικά όμως παραμένει από τα καλύτερα scop οπότε και πάλι κλίνω προς αυτό, απλά προσπαθώ να καταλάβω...

 

Καταρχήν κανεις ένα βασικό λάθος, κοιτάς τη μέση ζώνη και όχι τη θερμή που είναι η Ελλάδα στο 99% της επικράτειας και επισης κανεις λάθος σκέψη υπολογισμού κατανάλωσης γιατί τα φορτία σχεδιασμου δεν είναι ίδια 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, hobbyman είπε

Καλησπέρα σε όλους

Ψάχνω για ένα κλιματιστικό με κύρια χρήση τη θέρμανση υποβοηθητικά του καλοριφέρ του καθιστικού, οπότε με ενδιαφέρει κυρίως η απόδοση του σε θέρμανση.

Με βάση αυτό το sheet https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1993682588 που αναρτήθηκε εδώ έβαλα ένα όριο σε btu 11500-13500 και σόρταρα ως προς ετήσια κατανάλωση σε κιλοβατώρες kwh/y. Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι ενώ είναι στην ίδια κλάση ισχύος περίπου, ο βαθμός απόδοσης θέρμανσης φαίνεται να μην έχει τόσο στενή συσχέτιση. Π.χ. το Toshiba Daiseikai RAS-13G2AVP-E/RAS-13G2KVP-E  με εξαιρετικό βαθμό απόδοσης scop 5.52 όντας θεωρητικά μάλλον το καλύτερο 12000άρι, έχει μία όχι τόσο χαμηλή ετήσια κατανάλωση με βάση τη λίστα στις 988 kwh/y

Ψάχνοντας λίγο τις προδιαγραφές σε συγκεκριμένα μοντέλα, νομίζω ότι η εξήγηση είναι πως οι συνθήκες ή ζώνες που μετράνε δεν είναι οι ίδιες, αλλά δεν είμαι και σίγουρος για αυτό.

Πιο ελκυστικό μου φαίνεται αυτό https://www.skroutz.gr/s/23190616/TCL-Miracle-II-12CHSA-VE-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-WiFi.html που έχει χαμηλή ετήσια κατανάλωση, χαμηλή τιμή αγοράς αλλά το 4,6 scop του δεν είναι και τόσο εντυπωσιακό όσο η κατανάλωση του. Στα μη premium κλιματιστικά όμως παραμένει από τα καλύτερα scop οπότε και πάλι κλίνω προς αυτό, απλά προσπαθώ να καταλάβω...

 

Είναι λάθος η προσέγγισή σου. Το λέμε και στο sticky ότι οι ετήσιες κιλοβατώρες είναι ο λόγος της πράξης (pdesign*1400)/scop, όπου 1400 είναι οι ώρες λειτουργίας της χειμερινής περιόδου βάσει προτύπου στο θερμό (και στο average), όπου θερμό είναι η Αθήνα (πάλι βάσει προτύπου).

image.png.ff12534f8a99f9d06c53612160c02abd.png

 

Οπότε αν αλλάζει το φορτίο σχεδιασμού (pdesign) ανάμεσα σε μοντέλα που κοιτάς, θα έχεις και άλλες κιλοβατώρες ακόμη και με ίδιο scop. Πχ κοίτα το asyg12kgte πόσο λιγότερες βγάζει σε σχέση με το TCL που είπες.

Αυτό που πρέπει να κοιτάς είναι το scop όπου αν είσαι πχ Αθήνα κοιτάς θερμό, αν είσαι Ιωάννινα - Βόρεια Ελλάδα κοιτάς average (δες τον χάρτη παρακάτω) και επίσης θέλουμε το φορτίο σχεδιασμού σε θερμό να είναι σημαντικά χαμηλότερο από το αντίστοιχο σε average (έχουμε δει ότι αυτό ισοδυναμεί συνήθως σε χαμηλά ελάχιστα watts)

image.png.93bcd652148866cfae5ffbbde0195d81.png

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μετά από εγκατάσταση κλιματιστικού απο ψυκτικούς μεγάλης αλυσίδας παρατήρησα ότι είχανε βάλει τη σωλήνα της εσωτερικής μονάδας πάνω στις γρίλιες της εξωτερικής κάτι το οποίο ακόμα και για μένα τον άσχετο μου φαίνεται τελείως λάθος. Για την ώρα το έχω βγάλει και το έχω όπως στη φωτογραφία.

Υπάρχει κάποιο εξάρτημα που μπορώ να βάλω ώστε η εσωτερική σωλήνα να μπει στο ίδιο σημείο με την εξωτερική και να φεύγουν τα νερά απο εκεί;

Ευχαριστώ. 

20230920_170857.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι λάθος η προσέγγισή σου. Το λέμε και στο sticky ότι οι ετήσιες κιλοβατώρες είναι ο λόγος της πράξης (pdesign*1400)/scop, όπου 1400 είναι οι ώρες λειτουργίας της χειμερινής περιόδου βάσει προτύπου στο θερμό (και στο average), όπου θερμό είναι η Αθήνα (πάλι βάσει προτύπου).

image.png.ff12534f8a99f9d06c53612160c02abd.png

 

Οπότε αν αλλάζει το φορτίο σχεδιασμού (pdesign) ανάμεσα σε μοντέλα που κοιτάς, θα έχεις και άλλες κιλοβατώρες ακόμη και με ίδιο scop. Πχ κοίτα το asyg12kgte πόσο λιγότερες βγάζει σε σχέση με το TCL που είπες.

Αυτό που πρέπει να κοιτάς είναι το scop όπου αν είσαι πχ Αθήνα κοιτάς θερμό, αν είσαι Ιωάννινα - Βόρεια Ελλάδα κοιτάς average (δες τον χάρτη παρακάτω) και επίσης θέλουμε το φορτίο σχεδιασμού σε θερμό να είναι σημαντικά χαμηλότερο από το αντίστοιχο σε average (έχουμε δει ότι αυτό ισοδυναμεί συνήθως σε χαμηλά ελάχιστα watts)

image.png.93bcd652148866cfae5ffbbde0195d81.png

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το sheet, έχει μόνο τη στήλη J με SCOP και μετά υπάρχει η πιο γενική με κλάσεις Α+,Α++ κλπ. Αυτές δεν αναφέρουν κλιματικές ζώνες, οπότε φαντάζομαι ότι είναι για τη μέση ζώνη.

Υπάρχει αντίστοιχο πινακάκι συγκεντρωτικό με SCOP για θερμό ή θα πρέπει να ανατρέχω στις προδιαγραφές κάθε μοντέλου ξεχωριστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...