Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/9/2023 στις 11:52 ΠΜ, axilleaslarisa είπε

Λοιπόν έκανα επικοινωνία με την Inventor (πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί)

Leon είναι ίδιο με το Legent χωρίς απλά να έχει τον αισθητήρα κίνησης που έχει το Legent (το Leon είναι ποιο νέο μοντέλο)

Leon  LHUVI με το LEUVI  ή μόνη διαφορά η εξωτερική αντίσταση που απλά θα με ενημερώσουν σε ποια θερμοκρασία ενεργοποιήτε  (αναμένω τηλέφωνο)

Οπότε απλά μένει να διαλέξω ανάμεσα σε Leon  LHUVI και Midea All Easy Pro 

Σε συνέχεια της άριστης επικοινωνίας με την Inventor, σήμερα επικοινώνησαν μαζί μου και μου είπαν για το Leon LHUVI η αντίσταση ενεργοποιήτε όταν η εξωτερική μονάδα δει Θερμοκρασία 3 βαθμούς και κάτω και αφού το κληματιστικο το εσωτερικό είναι ανοικτό στην θέρμανση και δουλεύει πάνω από 25 λεπτά σε αυτή. Δεν λειτουργεί η αντίσταση όταν το κλιματιστικό είναι Standby mode (δηλαδή είναι κλειστό) και ας πάει η θερμοκρασία κάτω από 3 βαθμούς.

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το support της Inventor στις ερωτήσεις μου. Το Leon LHUVI θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για να είναι αυτό που θα καταλήξω...εκτός αν έχετε κάτι άλλο να μου αναφέρεται ως πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

Σε συνέχεια της άριστης επικοινωνίας με την Inventor, σήμερα επικοινώνησαν μαζί μου και μου είπαν για το Leon LHUVI η αντίσταση ενεργοποιήτε όταν η εξωτερική μονάδα δει Θερμοκρασία 3 βαθμούς και κάτω και αφού το κληματιστικο το εσωτερικό είναι ανοικτό στην θέρμανση και δουλεύει πάνω από 25 λεπτά σε αυτή. Δεν λειτουργεί η αντίσταση όταν το κλιματιστικό είναι Standby mode (δηλαδή είναι κλειστό) και ας πάει η θερμοκρασία κάτω από 3 βαθμούς.

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το support της Inventor στις ερωτήσεις μου. Το Leon LHUVI θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για να είναι αυτό που θα καταλήξω...εκτός αν έχετε κάτι άλλο να μου αναφέρεται ως πρόταση.

Ε τότε δεν έχει το belt αλλά το στοιχείο στον πάτο της εξωτερικής μονάδας για τα defrost όπως διαβάζουμε πιο κάτω για το all easy pro nordic ( το οποίο έχει και τα δύο)

Electrical heater for the outdoor unit

An electric heater on the bottom of the outdoor unit prevents condensation from freezing at low temperatures.

Compressor heater belt

An electric compressor heater makes it easier to start the system in very cold ambient temperatures.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, θελω να κανω μια ερωτηση γιατι απο ολους τους γνωστους παιρνω διαφορετικες απαντησεις. Εγκατασταθηκε καινουριο AirCondition σε σπιτι κλειστο πριν 5 χρονια, το οποιο δεν δουλεψε ποτε (εκτος απο μια δοκιμη του 1 λεπτου οταν μπηκε). Τωρα το σπιτι προκειτε να κατοικηθει για πρωτη φορα (μετα τα 5 αυτα χρονια). Χρειαζεται συντηρηση απο τεχνικο? Απλος καθαρισμος εσωτερικων φιλτρων? Απλος καθαρισμος με νερο της εξωτερικης μοναδας?. Πρεπει να δω για φρεον η δε θα υπαρχει προβλημα εφοσον δεν υπαρχει διαρροη? . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ε τότε δεν έχει το belt αλλά το στοιχείο στον πάτο της εξωτερικής μονάδας για τα defrost όπως διαβάζουμε πιο κάτω για το all easy pro nordic ( το οποίο έχει και τα δύο)

Electrical heater for the outdoor unit

An electric heater on the bottom of the outdoor unit prevents condensation from freezing at low temperatures.

Compressor heater belt

An electric compressor heater makes it easier to start the system in very cold ambient temperatures.

 

Ακριβώς....

Οπότε έχουμε και λέμε (κύρια χρήση ψύξη)

Public

1. TOYOTOMI Izuru eco II TRN/TRG-2171ZR Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A++/A+++ με Ιονιστή & WiFi (1249 + Δωρεάν Εγκατάσταση και Επεγκατάσταση)

2. INVENTOR Leon LHUVI-24/LHUVO-24 Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A+++/A+++ με Ιονιστή & WiFi (1249 + Δωρεάν Εγκατάσταση και Επεγκατάσταση)

3. MIDEA All Easy Pro AEP2-24NXD6-I/O Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A+++/A+++ με Ιονιστή & WiFi (1325 + Δωρεάν Εγκατάσταση και Επεγκατάσταση)

4. FUJITSU Ecolandia ASY/AOYG071KLCA Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A++/A+++ (1398 + Δωρεάν Εγκατάσταση και Επεγκατάσταση)

Plaisio:

1. Toyotomi IZURU eco II TRN/TRG-2171ZR Κλιματιστικό 24.000 BTU/h (1249+ Δωρεάν Εγκατάσταση)

2. Inventor Leon LHUVI-24WF/LHUVO-24 I/O (1249 Χωρίς Εγκατάσταση)

3.MIDEA All Easy Pro AEP2-24NXD6-I/O Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A+++/A+++ με Ιονιστή & WiFi (1325 + Δωρεάν Εγκατάσταση)

4. FUJITSU Ecolandia ASY/AOYG071KLCA Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A++/A+++ (1345 + Δωρεάν Εγκατάσταση)

Κωτσόβολος:

1. Toyotomi IZURU eco II TRN/TRG-2171ZR Κλιματιστικό 24.000 BTU/h (1349+ Δωρεάν Εγκατάσταση)

2. Inventor Leon LHUVI-24WF/LHUVO-24 I/O (1249+ Δωρεάν Εγκατάσταση)

3.MIDEA All Easy Pro AEP2-24NXD6-I/O Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A+++/A+++ με Ιονιστή & WiFi (1349 + Χωρίς Εγκατάσταση)

4. FUJITSU Ecolandia ASY/AOYG071KLCA Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A++/A+++ (1399 + Δωρεάν Εγκατάσταση

Παρακαλώ για τις τελικές απόψεις σας (Πρέπει να το αποφασίσω άμεσα)

Επεξ/σία από axilleaslarisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LeGioul είπε

Χρειαζεται συντηρηση απο τεχνικο?

Εάν το βάλεις μπροστά και δουλεύει όχι 

10 λεπτά πριν, LeGioul είπε

Απλος καθαρισμος εσωτερικων φιλτρων? Απλος καθαρισμος με νερο της εξωτερικης μοναδας

Ναι 

 

10 λεπτά πριν, LeGioul είπε

Πρεπει να δω για φρεον η δε θα υπαρχει προβλημα εφοσον δεν υπαρχει διαρροη? . 

Θα το δεις ότι;ν το βάλεις μπροστά και πως θα συμπεριφερθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Ruthl3ss said:

Παιδιά το self clean που έχουν τα κλιματιστικά κάθε πότε το χρησιμοποιούμε;

Έγω το κάνω μια φορά πριν ξεκινήσει η καλοκαιρινή περίοδος, περίοδος που δεν θερμαίνεται το στοιχείο και νομίζω πως είναι και η πιο επίφοβη.

Άλλη μια φορά που το κάνω είναι μετά τα πλυσίματα που κάνω μόνος μου(περίπου και αυτά ανα έτος άντε διετία🤣), για την περίπτωση που έχω βάλει μικρόβια κατά την διαδικασία του καθαρισμού απ τυχόν βρώμικη ψεκαστήρα, κακό-ακατάλληλο καθαριστικό  κτλ να με προστατέψει. (αν δουλεύει όπως υποτίθεται ότι δουλεύει ο αυτοκαθαρισμός...)

(Φίλτρα πλένω πιο συχνά αλλά όχι ανα βδομάδα που ακούω εδω και να πω την αλήθεια μερικές φορές απλά τα τινάζω. Περίπου στο μήνα ίσα που αρχίζει να σχηματίζεται τοπικά ενα λεπτό φίλμ σκόνης)

Στην 2η περίπτωση μετά απο πλύσιμο συνήθως φροντίζω να μην είμαι στο χώρο γιατί μυρίζει και λίγο το σαπούνι για πιάτα που βάζω μαζί με λίγο ξύδι και μερικές σταγόνες detol μήλο όσο και αν το ξεπλύνω με νερό στο τέλος.

Δεν εχω δοκιμάσει να πλύνω με τελείος χημικά καθαριστικά.

Ένας "επαγγεματίας" ταξιτζής ήταν ό άνθρωπος που είχε έρθει απο το δουλευταρά με το ταξί του... είχε βάλει φάρμακο μέσα έξω οπως είχε πει, άγνωστο τι...

Φαντάζομαι μυστικά του επαγγέλματος.

Όσο φάρμακο και να ήταν αν έβλεπες τον λιγδιασμένο ψεκαστήρα του μετά δεν ήθελες να ξαναψεις το κλιματιστικό και δεν ένιωθες να βγάζει την ίδια δροσιά... 

Φυσικά δεν ξαναπήρα "επαγγελματία" απο τότε.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έρχεται αύριο για εγκατάσταση του Fujitsu Asyg071KLCA, και διάβαζα το Manual δεν βρήκα πουθενά ελάχιστο μήκος σωληνώσεων. Γνωρίζουμε?

Η μαλακία είναι ότι το ήθελα γραμμένο στο manual για να του πω να αυτο ζητάει αυτό βάλε μου, και αγχωθηκα λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Divs_Athens said:

Παιδιά, έρχεται αύριο για εγκατάσταση του Fujitsu Asyg071KLCA, και διάβαζα το Manual δεν βρήκα πουθενά ελάχιστο μήκος σωληνώσεων. Γνωρίζουμε?

Η μαλακία είναι ότι το ήθελα γραμμένο στο manual για να του πω να αυτο ζητάει αυτό βάλε μου, και αγχωθηκα λίγο...

3 μέτρα θέλει και να επιμείνεις.

Κάνουν σαν να τους κλέβεις όταν ζητάς τα αυτονόητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_1 είπε

3 μέτρα θέλει και να επιμείνεις.

Κάνουν σαν να τους κλέβεις όταν ζητάς τα αυτονόητα.

Θα φύγω από δουλειά κάπως να μαι εκεί γιατι ο πατέρας μόνος του δε το βλέπω να πιέζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Divs_Athens είπε

Παιδιά, έρχεται αύριο για εγκατάσταση του Fujitsu Asyg071KLCA, και διάβαζα το Manual δεν βρήκα πουθενά ελάχιστο μήκος σωληνώσεων. Γνωρίζουμε?

Η μαλακία είναι ότι το ήθελα γραμμένο στο manual για να του πω να αυτο ζητάει αυτό βάλε μου, και αγχωθηκα λίγο...

Στο asyg24klca έλεγε 3μ. Στο ίδιο asyg071klca το έχουν αφαιρέσει. Δεν ξέρω γιατί αλλά προσωπικά θα απαιτούσα 3μ και άνω αλλιώς ο επόμενος.

P90805-073153-1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κυνηγάμε προσφορές!

Η πιο μεγαλη υπερπροσφορα παντως που ειχε παιξει αρχες Αυγουστου ηταν το 24αρι Yukai στα 1030 περιπου με εγκατασταση απο το πρακτικερ και με κουπονι το πηρε κουνιαδος μου περιπου 650€. Δεν νομιζω να ξαναπαιξει τετοια τιμη.

λογικα καμια επιστροφη eurobank εχει καιρο να γινει για aircondition 

αυτη τη στιγμη κατα την γνωμη μου εχουν φτασει οι τιμες στο peak οποτε σιγα σιγα θα αρχισουν οι προσφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...