Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, flampouras said:

Σε τι έχει πλεονέκτημα λόγο tuya;

Είναι ολόκληρο οικοσύστημα που σου επιτρέπει να κανείς σενάρια ,αν δεν θέλεις να το δουλεύεις σε cloud υπάρχει το local tuya ,αν προτιμάς το home assistant πάλι μπορείς να κανείς integration 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Είναι ολόκληρο οικοσύστημα που σου επιτρέπει να κανείς σενάρια ,αν δεν θέλεις να το δουλεύεις σε cloud υπάρχει το local tuya ,αν προτιμάς το home assistant πάλι μπορείς να κανείς integration 

Υπόψη ότι και τα midea παίζουν άψογα με το homeassistant . Και local.

Υπάρχει και το παρακάτω για haier ( δεν έχω για να δω αν παίζει)

https://github.com/gvigroux/hon

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Είναι ολόκληρο οικοσύστημα που σου επιτρέπει να κανείς σενάρια ,αν δεν θέλεις να το δουλεύεις σε cloud υπάρχει το local tuya ,αν προτιμάς το home assistant πάλι μπορείς να κανείς integration 

Εγώ πάντως έχω σπαταλήσει άπειρες ώρες για να ρυθμίσω το climate entity για το local tuya, ενώ υπάρχει στο official tuya και παίζει απροβλημάτιστα. Έχω καταλήξει ότι το έχουν παρατήσει (;). Μόνο μέσω ξεχωριστών entities τα κατάφερα αλλά και πάλι έχω προβλήματα. Επίσης το official tuya δεν είναι σαν trial το cloud του? Αν έχεις κανένα tip στείλε pm γιατί βαίνουμε offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω διότι αν και εγώ ασχοληθεί αρκετά με το tuya  δεν έχω προσθέσει ποτέ aircodition .Οταν λες trial το cloud μαλλον εννοεις κάτι που μου διαφεύγει .Ότι συσκευή χειρίζεσαι με το πρόγραμμα τους είναι δωρεάν και δεν νομίζω να αλλάξει αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

όχι ιδιαίτερα full ψύξη επίσης δεν εξυπηρετεί Λάρισα του you.gr 

Επεξ/σία από axilleaslarisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, axilleaslarisa είπε

όχι ιδιαίτερα full ψύξη επίσης δεν εξυπηρετεί Λάρισα του you.gr 

Το σκέφτομαι καμιά ώρα τώρα.

Από τη μία θέλω να σε πάω στο legend. Τα νούμερα δείχνουν τη μέγιστη οικονομία σε ψύξη. Αλλά με κρατάνε πίσω οι αναφορές μελών για 550-600W ελάχιστα και μετά off. Μετά σκέφτομαι, Λάρισα είναι, ζέστη θα έχει, χάλια μονώσεις. Θα πάει ποτέ κάτω από 550W έτσι και αλλιώς; Ναι αλλά αν πάει;

Μήπως τότε το comfort; Φασόν Haier με τίγκα features και αυτό και καλούτσικο αληθινό seer. Μικρή διαφορά από το δικό μου asyg24kmta.

Βέβαια αυτά τα νούμερα είναι βάσει προτύπου, το οποίο θέλει στους 35C το κλιματιστικό να παίζει στο 100% του φορτίου κάτι που στην πραγματικότητα δεν το έχουμε ποτέ ή σχεδόν ποτέ στα σπίτια μας όπως έχουμε πει εδώ.

Το heavy 71 σου φαίνεται ακριβό. Και είναι. 400W ελάχιστα. Κάπως καλύτερα. Ναι αλλά το asyg24kmta πάει και 170W. Σάμπως όμως θα τα δεις ποτέ με την τηγανιέρα που έχεις για σπίτι; Μάλλον όχι.

Οπότε;

Μάλλον legend ή comfort. Δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Βέβαια αυτά τα νούμερα είναι βάσει προτύπου, το οποίο θέλει στους 35C το κλιματιστικό να παίζει στο 100% του φορτίου κάτι που στην πραγματικότητα δεν το έχουμε ποτέ ή σχεδόν ποτέ στα σπίτια μας όπως έχουμε πει εδώ.

 

Γι' αυτό κάνουμε υποδιαστσιολογηση 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Το σκέφτομαι καμιά ώρα τώρα.

Από τη μία θέλω να σε πάω στο legend. Τα νούμερα δείχνουν τη μέγιστη οικονομία σε ψύξη. Αλλά με κρατάνε πίσω οι αναφορές μελών για 550-600W ελάχιστα και μετά off. Μετά σκέφτομαι, Λάρισα είναι, ζέστη θα έχει, χάλια μονώσεις. Θα πάει ποτέ κάτω από 550W έτσι και αλλιώς; Ναι αλλά αν πάει;

Μήπως τότε το comfort; Φασόν Haier με τίγκα features και αυτό και καλούτσικο αληθινό seer. Μικρή διαφορά από το δικό μου asyg24kmta.

Βέβαια αυτά τα νούμερα είναι βάσει προτύπου, το οποίο θέλει στους 35C το κλιματιστικό να παίζει στο 100% του φορτίου κάτι που στην πραγματικότητα δεν το έχουμε ποτέ ή σχεδόν ποτέ στα σπίτια μας όπως έχουμε πει εδώ.

Το heavy 71 σου φαίνεται ακριβό. Και είναι. 400W ελάχιστα. Κάπως καλύτερα. Ναι αλλά το asyg24kmta πάει και 170W. Σάμπως όμως θα τα δεις ποτέ με την τηγανιέρα που έχεις για σπίτι; Μάλλον όχι.

Οπότε;

Μάλλον legend ή comfort. Δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο.

 

Καλημέρα το comfort ποίο είναι;

Επίσης γιατί το Legend και όχι αυτό

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/inventor-leon-lhuvi-24lhuvo-24-klimatistiko-inverter-24000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1843315

με δωρεάν εγκατάσταση και απεγκατασταση; και κέρδος και 100 ευρώ ποιο φτηνό 

Επεξ/σία από axilleaslarisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Γι' αυτό κάνουμε υποδιαστσιολογηση 😇

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι τόσο στο πρότυπο όσο και στο excel που έχω για να υπολογίσω τα δικά μου seer, πάνε και βάζουν 100% φορτίο στους 35C. Και είναι κλειδωμένο, δεν μπορώ να το αλλάξω. Στην πραγματικότητα δεν πιστεύω ότι θα θέλαμε να δούμε κάτι τέτοιο μιας και τα κλιματιστικά μας αν έχουν επιλεγεί σωστά, θα παίζουν πιο κάτω σε φορτίο και άρα σε περιοχή υψηλότερης απόδοσης.

Ενδεικτικά εμένα το asyg24kmta ήταν κάπου στο 35-40% στους 35.

Οπότε τα πραγματικά seer που υπολόγισα δεν είναι και τόσο πραγματικά. Στην πράξη θα ήταν μεγαλύτερα. Το θέμα είναι ότι εξακολουθεί και είναι valid η σύγκριση μεταξύ των μοντέλων που έβαλα στον κουβά; Δεν το ξέρω. Δεν έχω κάτι καλύτερο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2023 στις 4:11 ΜΜ, liakjim είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/261487-a-c-in18btu-inventor-ldvi-18wfi-legend

Για μένα όχι.

Υπάρχει και η εναλλακτική αν έχετε κάποιον γνωστό στην Αθήνα για να σας το στείλει (γιατί αυτός βλέπω κάνει πρόγραμμα μόνο για Αττική), να πάρετε από αυτόν https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-18000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-18g3kvsg-e-ras

και να το εγκαταστήσετε με κάποιον δικό σας ψυκτικό που έτσι και αλλιώς προσωπικά θα το συνιστούσα μιας και οι δωρεάν εγκαταστάσεις έχουν αυξημένο ρίσκο για τσαπατσουλιά.

@raven_gr , δες και αυτό https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

δωρεάν εγκατάσταση, 136€ επέκταση στα 5 έτη και θα δουλεύει πιο οικονομικά σε ψύξη και θέρμανση από toshiba/fujitsu.

δεν έγινε η αγορά του fujitsu και τελείωσε η προσφορά με την επιδότηση του ΦΠΑ στον κωτσόβολο (σε εμένα στο καλάθι μου έδινε δυνατότητα να βάλω και το κουπόνι και να προχωρήσω αλλά σταμάτησα την διαδικασία ψάχνοντας τι εστί mitsubishi αλλά και η διαφορά στα οικονομικά), οπότε η αναζήτηση ξεκίνησε πάλι. Είχαν στόχο να δώσουν περίπου 600 ευρώ (πλέον της επιδότησης), με το fujitsu φτάσαμε στα 690 (αν ίσχυε η προσφορά του ΦΠΑ) και τώρα στα 765 του mitsubishi (αν προσθέσουμε και την επέκταση εγγύησης 5 χρόνια, πιάνουμε 900). ωστόσο σήμερα το mitsubishi φαίνεται καλύτερο σαν προσφορά στα 1389 έναντι 1449 του fujitsu. με τα νέα δεδομένα αν έλεγα ότι δεν μας ενδιαφέρει τόσο η χρήση για θέρμανση υπάρχει κάτι οικονομικότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, raven_gr είπε

δεν έγινε η αγορά του fujitsu και τελείωσε η προσφορά με την επιδότηση του ΦΠΑ στον κωτσόβολο (σε εμένα στο καλάθι μου έδινε δυνατότητα να βάλω και το κουπόνι και να προχωρήσω αλλά σταμάτησα την διαδικασία ψάχνοντας τι εστί mitsubishi αλλά και η διαφορά στα οικονομικά), οπότε η αναζήτηση ξεκίνησε πάλι. Είχαν στόχο να δώσουν περίπου 600 ευρώ (πλέον της επιδότησης), με το fujitsu φτάσαμε στα 690 (αν ίσχυε η προσφορά του ΦΠΑ) και τώρα στα 765 του mitsubishi (αν προσθέσουμε και την επέκταση εγγύησης 5 χρόνια, πιάνουμε 900). ωστόσο σήμερα το mitsubishi φαίνεται καλύτερο σαν προσφορά στα 1389 έναντι 1449 του fujitsu. με τα νέα δεδομένα αν έλεγα ότι δεν μας ενδιαφέρει τόσο η χρήση για θέρμανση υπάρχει κάτι οικονομικότερο;

Καλημέρα εγώ ρώτησα προχθές για την προσφορθμε ΦΠΑ και να μπει κουπόνι του προγράμματος Αλλάζω Συσκευή τον Κωτσόβολο και μου είπαν δεν συνδιαζεται για αυτό έκανα όλη την διαδικασία και δεν την ολοκλήρωνε. Ποιο Mitsubishi λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, raven_gr είπε

δεν μας ενδιαφέρει τόσο η χρήση για θέρμανση υπάρχει κάτι οικονομικότερο;

Όταν δεν υπάρχει η ανάγκη για θέρμανση όπου εκεί οι ώρες χρήσης είναι πραγματικά πάρα πολλές και σε ενδιαφέρει η ψύξη όπου η χρήση εκ των πραγμάτων είναι περιορισμένη τότε μπορείς να πας σε πολύ οικονομικότερη λύση γιατί εάν δώσεις τα παραπάνω λεφτά για να πάρεις ένα κλιματιστικό από το πάνω ράφι δε θα μπορέσεις να κάνεις ποτέ απόσβεση ακομα και αν οι τιμές από τις kwh πάνε στο θεό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...