Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

Αυτή την στιγμή η ποιο αξιολόγη πρόταση για ψύξη με ΦΠΑ δωρεάν και μέσω προγράμματος στον Κωτσόβολο ποια είναι;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/261487-a-c-in18btu-inventor-ldvi-18wfi-legend

21 λεπτά πριν, raven_gr είπε

 μήπως να κοιτάξω σε άλλα μοντέλα?

Για μένα όχι.

Υπάρχει και η εναλλακτική αν έχετε κάποιον γνωστό στην Αθήνα για να σας το στείλει (γιατί αυτός βλέπω κάνει πρόγραμμα μόνο για Αττική), να πάρετε από αυτόν https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-18000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-18g3kvsg-e-ras

και να το εγκαταστήσετε με κάποιον δικό σας ψυκτικό που έτσι και αλλιώς προσωπικά θα το συνιστούσα μιας και οι δωρεάν εγκαταστάσεις έχουν αυξημένο ρίσκο για τσαπατσουλιά.

@raven_gr , δες και αυτό https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

δωρεάν εγκατάσταση, 136€ επέκταση στα 5 έτη και θα δουλεύει πιο οικονομικά σε ψύξη και θέρμανση από toshiba/fujitsu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Αν έχει κάποιος εμπειρία από αυτά τα δυο η από κάποιο άλλο σκούρο ας μας διαφωτίσει. Η χρήση είναι για ψύξη μόνο το καλοκαίρι ενώ Τα btu είναι 24.000 .Λόγω ύπαρξης φωτοβολταϊκών θα δουλευουν 24 ώρες 7 ημέρες την εβδομάδα χωρίς να με νοιάζει η κατανάλωση .οποτε ας μην σας κουράσω με το ερωτηματολόγιο .

Κάνε μια προσπάθεια με την εφαρμογή απωλειών να υπάρχει ένας μπούσουλας.

Έχουμε δει ότι θηριώδη μηχανήματα σε σχέση με της απώλειες δημιουργούν θέματα θερμικής άνεσης (εκτός της οικονομίας). Από συχνά "ον-οφ" μέχρι να μην μπορείς να κάτσεις άνετα σε απόσταση 3 μέτρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/261487-a-c-in18btu-inventor-ldvi-18wfi-legend

Για μένα όχι.

Υπάρχει και η εναλλακτική αν έχετε κάποιον γνωστό στην Αθήνα για να σας το στείλει (γιατί αυτός βλέπω κάνει πρόγραμμα μόνο για Αττική), να πάρετε από αυτόν https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-18000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-18g3kvsg-e-ras

και να το εγκαταστήσετε με κάποιον δικό σας ψυκτικό που έτσι και αλλιώς προσωπικά θα το συνιστούσα μιας και οι δωρεάν εγκαταστάσεις έχουν αυξημένο ρίσκο για τσαπατσουλιά.

@raven_gr , δες και αυτό https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

δωρεάν εγκατάσταση, 136€ επέκταση στα 5 έτη και θα δουλεύει πιο οικονομικά σε ψύξη και θέρμανση από toshiba/fujitsu.

Εκεί πήγε το μυαλό μου μαζί με άλλα δύο τι λέτε παιδιά ;

 

IMG_20230916_170514.jpg

IMG_20230916_170613.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει αν πάρει κάποιος από Κωτσόβολο μέσω του προγράμματος και να πάρει την προσφορά του ΦΠΑ? Δεν μου περνάει το κουπόνι 

Μάλλον δεν συνδιαζεται 

Το όφελος ισχύει σε μεγάλες και μικρές οικιακές συσκευές, κλιματιστικά, αφυγραντήρες και συσκευές προσωπικής φροντίδας έως 16/09/2023 ή μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων. Εξαιρούνται Φοιτητικά Πακέτα , Ηλιακοί, Κλιματιστικά: CARRIER, TOSHIBA, MITSUBISHI ELECTRIC, KEROSUN, TYCOON, NAKASSI & Επιλεγμένοι Κωδικοί. Το όφελος ίσο με την αξία του Φ.Π.Α. δεν συνδυάζεται με το πρόγραμμα Ανακυκλώνω Αλλάζω συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

Το όφελος ίσο με την αξία του Φ.Π.Α. δεν συνδυάζεται με το πρόγραμμα Ανακυκλώνω Αλλάζω συσκευη.

Φόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ενιαίο χώρο ( σαλόνι-κουζίνα ) 40-45τμ, έχω ένα 12άρι παλιό inventer Mitsubishi 12000btu..Προφανώς και δεν γεμίζει τον χώρο για ψύξη..

Δεν θέλω να το βγάλω και να βάλω 18άρι( που θέλει και ξεχωριστή γραμμή )..Λέω να βάλω ένα ακόμη...Να βάλω 9άρι ή 12άρι ;;Τι είναι καλύτερο ;; Οι τιμές τους είναι ίδιες πάνω κάτω..

Δεν το θέλω για θέρμανση...Μόνο για ψύξη

Ποια εποχή είναι καλύτερη για αγορά κλιματιστικού ;;

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

Δεν θέλω να το βγάλω και να βάλω 18άρι( που θέλει και ξεχωριστή γραμμή )..Λέω να βάλω ένα ακόμη...Να βάλω 9άρι ή 12άρι

Άμα φορτώσεις δύο κλιματιστικά στην ίδια  γραμμή ρεύματος  θα καταλήξεις με το ίδιο αποτέλεσμα ,

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

ένα 18άρι παλιό inventer Mitsubishi 12000btu

Αυτό πώς γίνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Άμα φορτώσεις δύο κλιματιστικά στην ίδια  γραμμή ρεύματος  θα καταλήξεις με το ίδιο αποτέλεσμα ,

 

Ξέρω ότι για 18αρι θέλει χοντρό καλώδιο...Τα 12άρια δεν μπορούν να παίρνουν από πρίζα , το ένα στο σαλόνι το άλλο στην κουζίνα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Ξέρω ότι για 18αρι θέλει χοντρό καλώδιο...Τα 12άρια δεν μπορούν να παίρνουν από πρίζα , το ένα στο σαλόνι το άλλο στην κουζίνα ;;

Τα 12αρια  εννοειται μπορουν να παιρνουν απο μπριζα με τη σωστη γραμμη παντα..Εγω και το 18αρι σε μπριζα το εχω αλλα ειναι ενισχυμενη ξεχωριστη παροχη απ τον πινακα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Ξέρω ότι για 18αρι θέλει χοντρό καλώδιο...Τα 12άρια δεν μπορούν να παίρνουν από πρίζα , το ένα στο σαλόνι το άλλο στην κουζίνα ;;

Η ουσία είναι τι φορτίο σηκώνει η γραμμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

 Eιμαι μεταξυ LG Artcool Mirror και  Inventor Dark.

Στο σκρουτζ διαβασα οτι το inventor dark εχει την εφαρμογη inventor control app ,που απο οτι βλεπω μοιαζει να ειναι tuya .

Για πειτε οι γνωστες ,και το inventor dark εχει tuya? 

To lg ειναι επωνυμο και μου αρεσει περισσοτερο ενω το inventor φαινεται να εχει πλεονεκτημα λογω tuya.

Εχει καποιος εμπειρια να μου πει για αυτα τα δυο? 

 

Σε τι έχει πλεονέκτημα λόγο tuya;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...