Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Zeda είπε

Καλημέρα , είμαι σε αναζητηση κλιματιστικού για ισόγειο γραφειο με τζαμαρία 

Ο χώρος είναι 43 τμ σύνολο και το μέρος που θα είναι στημένο το γραφειο και μας ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο περίπου 25 

Από όσα έψαξα κατάλαβα ότι ενδεχομένως μου κάνει και ένα 12αρι . Παρ όλα αυτά επειδή δεν είμαι καθόλου σχετικός , μπορείτε να μου κάνετε κάποια πρόταση 

Δες λίγο από πάνω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, flampouras said:

Έχει σίγουρα Tuya το Leon. Το έχω και το έχω διαπιστώσει στην πράξη. 

 Eιμαι μεταξυ LG Artcool Mirror και  Inventor Dark.

Στο σκρουτζ διαβασα οτι το inventor dark εχει την εφαρμογη inventor control app ,που απο οτι βλεπω μοιαζει να ειναι tuya .

Για πειτε οι γνωστες ,και το inventor dark εχει tuya? 

To lg ειναι επωνυμο και μου αρεσει περισσοτερο ενω το inventor φαινεται να εχει πλεονεκτημα λογω tuya.

Εχει καποιος εμπειρια να μου πει για αυτα τα δυο? 

 

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

 Eιμαι μεταξυ LG Artcool Mirror και  Inventor Dark.

Στο σκρουτζ διαβασα οτι το inventor dark εχει την εφαρμογη inventor control app ,που απο οτι βλεπω μοιαζει να ειναι tuya .

Για πειτε οι γνωστες ,και το inventor dark εχει tuya? 

To lg ειναι περισσοτερο επωνυμο και μου αρεσει περισσοτερο ενω το inventor φαινεται να εχει πλεονεκτημα λογω tuya.

Εχει καποιος εμπειρια να μου πει για αυτα τα δυο? 

 

Χρήση; BTUs ;

Ερωτηματολόγιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κάποιος εμπειρία από αυτά τα δυο η από κάποιο άλλο σκούρο ας μας διαφωτίσει. Η χρήση είναι για ψύξη μόνο το καλοκαίρι ενώ Τα btu είναι 24.000 .Λόγω ύπαρξης φωτοβολταϊκών θα δουλευουν 24 ώρες 7 ημέρες την εβδομάδα χωρίς να με νοιάζει η κατανάλωση .οποτε ας μην σας κουράσω με το ερωτηματολόγιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα κόσμε,

διαβάζω εδώ και καιρό το νήμα και τελικά με επέλεξαν τα πεθερικά μου να τους βρω κλιματιστικό γιατί επιτέλους παίρνουν την επιδότηση (ήταν επιλαχόντες) αλλαγής με ποσοστό 45% :-)

η θέρμανση του διαμερίσματος είναι φυσικό αέριο και το κλιματιστικό που θα αλλαχτεί είναι ενα 18000BTU του καρφουρ που λειτουργεί μόνο το καλοκαίρι και δεν είναι Inverter. (Σαλονοκουζίνα, 1 δωμάτιο, 1 μπάνιο)

η αλλαγή γίνεται ώστε να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί κυρίως για ψύξη το καλοκαίρι αλλά αν ανέβει πάλι το αέριο στα ύψη και για θέρμανση.

το ερωτηματολόγιο έδωσε τα παρακάτω αποτελέσματα.

Θερμικές Απώλειες

5628.37Watt

4840.40KCal/h

102.33Watt/m2

88.01KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη Γ
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 21 ℃
Έτος Kατασκευής: 2006
Εμβαδό Κατοικίας: 55 m2
Ύψος Ορόφου: 3 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων: Πλημμελής Μόνωση (με ερωτιματικό)
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Mη θερμαινόμενο χώρο (κλειστό διαμέρισμα)
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Mη θερμαινόμενο χώρο  (διάδρομος ορόφου)
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία (κλειστό διαμέρισμα καθώς ο ιδιοκτήτης είναι κάτοικος εξωτερικού και δεν έρχεται συχνά αλλά ούτε το νοικιάζει)
Μόνωση Δαπέδου: Πλημελής - 3εκ. (με ερωτιματικό)
Οροφή σε επαφή με: Μη θερμαινόμενο χώρο (το μεγαλύτερο μέρος του ταβανιού είναι η βεράντα του επάνω ορόφου)
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 3
Παράθυρα: 1 (δεν με αφήνει να βάλω 0 καθώς το μπάνιο όμως δεν έχει παράθυρο αλλά αεραγωγό)
Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες έχω μπερδευτεί με τα τόσα μοντέλα που υπάρχουν αν και είχα μια κατεύθυνση προς toshiba edge 18000 ή το Fujitsu ASYG18KMTE που αναφέρθηκε μερικά μηνύματα παραπάνω από τον Κωτσόβολο.

κάποια βοήθεια?

 

Επεξ/σία από raven_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, tu-luba είπε

σύμφωνα με τον οδηγό αν βάλεις έστω το ελάχιστο μια υποτυπώδης μόνωση ανάμεσα σε πλάκα και κεραμίδι θα έχεις  τεράστια διαφορά σε απώλειες 

Δες αυτό πρώτα και μετά κοίτα για αιρ-κοντίσιον 

Αλλιώς οποίο 24αρι και να βάλεις θα δουλεύει φουλ συνεχώς 

Είναι το επόμενο που πρέπει να γίνει σίγουρα αλλά προέχει συ η την στιγμη η αλλαγή του AC μέσω του προγράμματος....οπότε πρέπει να κάνω μια επιλογή μια βάση την φουλ ψύξη 

17 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

SRK71ZR-W τουλάχιστον..

Μάλιστα 1539 ευρώ το ρημαδι πολύ ακριβό χμμμ

17 ώρες πριν, dimo69 είπε

Την προσφορά του Κωτσόβολου την είδατε? Έχει δώρο τον ΦΠΑ και εγκατάσταση σε κάποια μοντέλα όπως το Leon που συζητάτε 

Και μέσω του προγράμματος;

12 ώρες πριν, energy52 είπε

Εννοω πως απ τα χαρακτηριστικα εχει αναφερθει στο νημα πως ειναι inside Haier οποτε θα αποδιδει καλυτερα στη θερμανση..Aπ τα ακριβα τους μοντελα..Αν δεν απατωμαι ομως δεν εχουμε feedback

Κατανοητό 

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Βλεπω atxc35d εγκατεστημένο στα 510€.

Asyg24kmte στα 1370€

Asyg18kmte στα 1100€

Νομίζω ότι η συγκεκριμένη προσφορά, μείον ΦΠΑ + εγκατάσταση, ίσως είναι από τις καλύτερες ευκαιρίες της χρονιάς.

Επίσης όσοι θέλουν δύο μηχανήματα δείτε και την προσφορά του public με το -50% στο δεύτερο μηχάνημα.

Αφορά και μέσω προγράμματος;

Επεξ/σία από axilleaslarisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

Είναι το επόμενο που πρέπει να γίνει σίγουρα αλλά προέχει συ η την στιγμη η αλλαγή του AC μέσω του προγράμματος....οπότε πρέπει να κάνω μια επιλογή μια βάση την φουλ ψύξη 

Μάλιστα 1539 ευρώ το ρημαδι πολύ ακριβό χμμμ

Και μέσω του προγράμματος;

Κατανοητό 

Αφορά και μέσω προγράμματος;

φαίνεται ότι τα δίνει και μέσω προγράμματος ωστόσο δεν σου δίνει την δωροεπιταγή ανακύκλωσης  (100 ευρώ)

"από την σελίδα--->

Καν΄ το δικό σου, ανακύκλωσε το παλιό σου κλιματιστικό και κέρδισε 100€ δωροεπιταγή για την επόμενη αγορά σου!

Η εξαργύρωση της δωροεπιταγής ανακύκλωσης ισχύει για αγορές άνω των 99€.

H δωροεπιταγή ανακύκλωσης δεν αφορά τους δικαιούχους του προγράμματος Ανακυκλώνω - Αλλάζω Συσκευή!

 

Επεξ/σία από raven_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, raven_gr είπε

φαίνεται ότι τα δίνει και μέσω προγράμματος ωστόσο δεν σου δίνει την δωροεπιταγή ανακύκλωσης  (100 ευρώ)

"από την σελίδα--->

Καν΄ το δικό σου, ανακύκλωσε το παλιό σου κλιματιστικό και κέρδισε 100€ δωροεπιταγή για την επόμενη αγορά σου!

Η εξαργύρωση της δωροεπιταγής ανακύκλωσης ισχύει για αγορές άνω των 99€.

H δωροεπιταγή ανακύκλωσης δεν αφορά τους δικαιούχους του προγράμματος Ανακυκλώνω - Αλλάζω Συσκευή!

 

Αν δίνει το ΦΠΑ είναι καλό deal....την δωροεπιταγη δεν την δίνουνε 

Το public το -50% στο δεύτερο λογικά δεν ισχύει γιαεσω προγράμματος έτσι;

Επεξ/σία από axilleaslarisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Αν έχει κάποιος εμπειρία από αυτά τα δυο η από κάποιο άλλο σκούρο ας μας διαφωτίσει. Η χρήση είναι για ψύξη μόνο το καλοκαίρι ενώ Τα btu είναι 24.000 .Λόγω ύπαρξης φωτοβολταϊκών θα δουλευουν 24 ώρες 7 ημέρες την εβδομάδα χωρίς να με νοιάζει η κατανάλωση .οποτε ας μην σας κουράσω με το ερωτηματολόγιο .

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/230936-null

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, liakjim said:

Αυτό είναι του heavy 71. Όντως το amber κρατάει καλύτερα.

image.png.6c12f8c1d37244f08ad05dd3219edff7.png

Μάλιστα, άρα εφόσον το συγκεκριμένο άμπερ κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά, είναι μία χρήσιμη πρόταση για κάτι συνοικίες της Αττικής - Στερεοελλαδίτικους - Θεσσαλικούς κάμπους - υψίπεδα του Μωριά - πεδιάδες της Κρήτης και της Ρόδου, ονόματα δε λέμε, που βγάζουν τα 43άρια - 44άρια σα ζεστά ψωμάκια τα καλοκαίρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, raven_gr είπε

διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες έχω μπερδευτεί με τα τόσα μοντέλα που υπάρχουν αν και είχα μια κατεύθυνση προς toshiba edge 18000 ή το Fujitsu ASYG18KMTE που αναφέρθηκε μερικά μηνύματα παραπάνω από τον Κωτσόβολο.

κάποια βοήθεια?

 

Και εγώ για το edge white θα σε πήγαινα ώστε να είσαι ήσυχος με εγγύηση και από τη στιγμή που αφήνεις ανοιχτό και το κομμάτι της χρήσης σε θέρμανση.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/282145-a-c-in18-toshiba-18j2avsg-e1-b18g3kvsg-e

 

 

16 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Μάλιστα, άρα εφόσον το συγκεκριμένο άμπερ κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά, είναι μία χρήσιμη πρόταση για κάτι συνοικίες της Αττικής - Στερεοελλαδίτικους - Θεσσαλικούς κάμπους - υψίπεδα του Μωριά - πεδιάδες της Κρήτης και της Ρόδου, ονόματα δε λέμε, που βγάζουν τα 43άρια - 44άρια σα ζεστά ψωμάκια τα καλοκαίρια.

Ποια είναι όμως η αντιπροσωπεία;

Βλέπω αυτό

https://www.quest.gr/el/archive/ta-klimatistika-gree-stin-elliniki-agora-apo-ton-omilo-quest

αλλά για πάτα εδώ

https://www.gree.gr/product/amber/

ή https://www.gree.gr/climaquest/

https://www.gree.gr/texniki-ypostirixi/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Και εγώ για το edge white θα σε πήγαινα ώστε να είσαι ήσυχος με εγγύηση και από τη στιγμή που αφήνεις ανοιχτό και το κομμάτι της χρήσης σε θέρμανση.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/282145-a-c-in18-toshiba-18j2avsg-e1-b18g3kvsg-e

Σε ευχαριστώ για την πρόταση αλλά στο συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει έκπτωση ΦΠΑ, ούτε δωρεάν εγκατάσταση με αποτέλεσμα να ανεβάζει την τελική τιμή στα 1489...(ενώ το Fujitsu με όλα θα κοστίσει 1203)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, raven_gr είπε

Σε ευχαριστώ για την πρόταση αλλά στο συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει έκπτωση ΦΠΑ, ούτε δωρεάν εγκατάσταση με αποτέλεσμα να ανεβάζει την τελική τιμή στα 1489...(ενώ το Fujitsu με όλα θα κοστίσει 1203)

Αν δεν μπορείτε να περιμένετε για προσφορά στο edge , το Fujitsu είναι μια πολύ καλή επιλογή. Απλά θα έχει 3 χρόνια εγγύηση ενώ θα κάνει πιο συχνά defrost τον χειμώνα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν δεν μπορείτε να περιμένετε για προσφορά στο edge , το Fujitsu είναι μια πολύ καλή επιλογή. Απλά θα έχει 3 χρόνια εγγύηση ενώ θα κάνει πιο συχνά defrost τον χειμώνα.

Από πεθερές ξέρεις? 🤣🤣🤣🤣

Το είδα αυτό με την εγγύηση που αναφέρεις και καταλαβαίνω το θέμα του defrost οπότε μήπως να κοιτάξω σε άλλα μοντέλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...