Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

οπότε έχω πρόβλημα για Λάρισα?

Αν ένας Εσκιμώος που ζει σε ιγκλού αγοράσει ψυγείο έχει πρόβλημα, ΟΧΙ, απλά θα έχει πετάξει τα λεφτά του σε κάτι που δε του χρειάζεται 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν ένας Εσκιμώος που ζει σε ιγκλού αγοράσει ψυγείο έχει πρόβλημα, ΟΧΙ, απλά θα έχει πετάξει τα λεφτά του σε κάτι που δε του χρειάζεται 

ωραία τα λες....αλλά μιλάω για την ζέστη της Λάρισας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

ωραία τα λες....αλλά μιλάω για την ζέστη της Λάρισας

Και εσυ ωραία τα λες αλλα εμείς λέμε για ηλεκτρικές  αντιστάσεις και λειτουργίες  στους -30 , τι σχεση μπορεί να εχει η ζεστη της Λάρισας για μια λειτουργια που ενεργοποιείται στην θέρμανση το χειμώνα σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες , δε μπορώ να καταλάβω πως κανεις τέτοια σύνδεση 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, axilleaslarisa said:

ούτε εδώ λέει για αφύγρανση 

Midea Κλιματιστικό Τοίχου All Easy Pro 24kBtu/h - FG Europe

Το μηχάνημα έχει αφυγρανση με βεβαιότητα, το έχω. Πρόσεχε πριν αποφασίσεις για το συγκεκριμενο, ψύξη/θέρμανση θα παίζεις minimum γύρω στα 600w.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και εσυ ωραία τα λες αλλα εμείς λέμε για ηλεκτρικές  αντιστάσεις και λειτουργείς στους -30 , τι σχεση μπορεί να εχει η ζεστη της Λάρισας για μια λειτουργια που ενεργοποιείται στην θέρμανση το χειμώνα , δε μπορώ να καταλάβω πως κανεις τέτοια σύνδεση 

τώρα κατάλαβα....αλλά ένας φίλος ποιο πάνω αναφέρει λειτουργει συνέχεια και στο stand buy

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Από public μόνο και ανάλογα τις απώλειες σου, στο heavy 63 ή στο heavy 71.

χωρίς ιονιστή και χωρίς wifi....και ειναι 22 άρι με 2 χρόνια εγγύηση 

Επεξ/σία από axilleaslarisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, axilleaslarisa είπε

τώρα κατάλαβα....αλλά ένας φίλος ποιο πάνω αναφέρει λειτουργει συνέχεια και στο stand buy

Ναι σωστά λέει αλλα πάντα στη θέρμανση όμως θα ανάψει η εξωτερική αντίσταση και σε θερμοκρασίες ακραίες εξωτερικής θερμοκρασίας για να βοηθήσει την λειτουργία της εξωτερικής μονάδας για να μην είναι ποτέ παγωμένη όταν θα χρειας5ει να την ανάψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Το μηχάνημα έχει αφυγρανση με βεβαιότητα, το έχω. Πρόσεχε πριν αποφασίσεις για το συγκεκριμενο, ψύξη/θέρμανση θα παίζεις minimum γύρω στα 600w.

Μάλλον σε αυτό πάω

INVENTOR Leon LHUVI-24/LHUVO-24 Κλιματιστικό Inverter 24.000 BTU A+++/A+++ με Ιονιστή & WiFi

λες να είναι στα ίδια?

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Ναι σωστά λέει αλλα πάντα στη θέρμανση όμως θα ανάψει η εξωτερική αντίσταση και σε θερμοκρασίες ακραίες εξωτερικής θερμοκρασίας για να βοηθήσει την λειτουργία της εξωτερικής μονάδας για να μην είναι ποτέ παγωμένη όταν θα χρειας5ει να την ανάψεις 

οπότε πάντα θα καίει? στο stadbuy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

οπότε πάντα θα καίει? στο stadbuy

Αμα έχεις έξω -15 -20 θα καίει , έχεις τέτοιες θερμοκρασίες στη Λάρισα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

οπότε έχω πρόβλημα για Λάρισα?

για αν καταλάβω αυτά τι παραπάνω προσφέρουν?

υπάρχει χρήση όταν η θερμοκρασία είναι +40?

Όχι.

Οικονομία σε θέρμανση.

Όχι.

13 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

τώρα κατάλαβα....αλλά ένας φίλος ποιο πάνω αναφέρει λειτουργει συνέχεια και στο stand buy

χωρίς ιονιστή και χωρίς wifi....και ειναι 22 άρι με 2 χρόνια εγγύηση 

Συνέχεια σε stby κάτω από κάποια εξωτερική θερμοκρασία.

3 χρόνια εγγύηση. Στο public μπορείς να πας σε 5 με επέκταση.

Όντως δεν έχουν, αλλά είναι δευτερεύοντα μπροστά στην οικονομία σε θέρμανση. Εφόσον τη χρειάζεσαι βέβαια, εσύ αποφασίζεις.

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ναι σωστά λέει αλλα πάντα στη θέρμανση όμως θα ανάψει η εξωτερική αντίσταση και σε θερμοκρασίες ακραίες εξωτερικής θερμοκρασίας για να βοηθήσει την λειτουργία της εξωτερικής μονάδας για να μην είναι ποτέ παγωμένη όταν θα χρειας5ει να την ανάψεις 

Την αντίσταση αυτήν την έχει και το δικό μου 9αρι carrier. Δεν ξέρω σε τι θερμοκρασία έχει ρυθμιστεί το midea , αλλά αν είναι σαν το δικό μου, ανάβει όταν η εξωτερική πέσει κοντά στους 0C. Πιο συγκεκριμένα κάτω από 2C και φυσικά εφόσον το κλιματιστικό είναι stby.

2 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

όχι -5 στα πολύ κρύα....

Βλέπε πιο πάνω. Το πιθανότερο είναι ότι θα ανάβει. Ρώτα την ινβεντορ να σου πουν τι είναι και πότε ενεργοποιείται για το συγκεκριμένο μοντέλο εφόσον την έχει. Τσάμπα χάνεις χρόνο εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οικονομία σε θέρμανση.

τεράστια διαφορά με το Leon?

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συνέχεια σε stby κάτω από κάποια εξωτερική θερμοκρασία.

όταν για παράδειγμα πάει 0 τοτε ανοίγει ηαντίσταση και καίει τα 25w σωστα?

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

3 χρόνια εγγύηση. Στο public μπορείς να πας σε 5 με επέκταση.

+ 135 ευρώ για 5 χρόνια 

 

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όντως δεν έχουν, αλλά είναι δευτερεύοντα μπροστά στην οικονομία σε θέρμανση. Εφόσον τη χρειάζεσαι βέβαια, εσύ αποφασίζεις.

πόσο είναι αυτή η διαφορά με το Leon για να το ζυγίσω

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Την αντίσταση αυτήν την έχει και το δικό μου 9αρι carrier. Δεν ξέρω σε τι θερμοκρασία έχει ρυθμιστεί το midea , αλλά αν είναι σαν το δικό μου, ανάβει όταν η εξωτερική πέσει κοντά στους 0C. Πιο συγκεκριμένα κάτω από 2C και φυσικά εφόσον το κλιματιστικό είναι stby.

θα πάρω τώρα την εταιρεία να ρωτήσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@axilleaslarisa

επειδή τα έχουμε ξαναπεί, το ερώτημα σου περί του πόσο παραπάνω οικονομία θα κάνει ένα πιο αποδοτικό κλιματιστικό, εκφεύγει των δυνατοτήτων του μπλα μπλα του ινσομνια. Μόνο ένας μηχανολόγος που θα κάνει μελέτη απωλειών του χώρου σου, θα βάλει μέσα ώρες λειτουργίας και θα βγάλει ανάλογα με τους συντελεστές απόδοσης ένα κόστος χρήσης θα σου πει αν αξίζει οικονομοτεχνικα.

Πάντως ρίξε μια ματιά παρακάτω όπου έχω βάλει κάτω κάποιες σκέψεις και μετά από υπολογισμό των συντελεστών scop κάποιων μοντέλων για κλίμα Ωρωπού Αττικής που μένω. Εννοείται ότι κάποιος που μένει σε πιο ψυχρό κλίμα κοιτάει το scop σε average πχ τα Ιωάννινα είναι καρφί average ενώ η Αθήνα είναι το θερμό (η περιοχή μου είναι κάπου ενδιάμεσα).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

επειδή τα έχουμε ξαναπεί, το ερώτημα σου περί του πόσο παραπάνω οικονομία θα κάνει ένα πιο αποδοτικό κλιματιστικό, εκφεύγει των δυνατοτήτων του μπλα μπλα του ινσομνια. Μόνο ένας μηχανολόγος που θα κάνει μελέτη απωλειών του χώρου σου, θα βάλει μέσα ώρες λειτουργίας και θα βγάλει ανάλογα με τους συντελεστές απόδοσης ένα κόστος χρήσης θα σου πει αν αξίζει οικονομοτεχνικα.

Πάντως ρίξε μια ματιά παρακάτω όπου έχω βάλει κάτω κάποιες σκέψεις και μετά από υπολογισμό των συντελεστών scop κάποιων μοντέλων για κλίμα Ωρωπού Αττικής που μένω. Εννοείται ότι κάποιος που μένει σε πιο ψυχρό κλίμα κοιτάει το scop σε average πχ τα Ιωάννινα είναι καρφί average ενώ η Αθήνα είναι το θερμό (η περιοχή μου είναι κάπου ενδιάμεσα).

φυσικά έχεις δίκιο οτι πρεπει να μπουνε όλα κάτω...απλά μιλάω για δύο νουμερα ετσι για να καταλαβω στο περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

φυσικά έχεις δίκιο οτι πρεπει να μπουνε όλα κάτω...απλά μιλάω για δύο νουμερα ετσι για να καταλαβω στο περίπου

Αν το κλίμα σου μοιάζει με το δικό μου, κάπου 15%.

Αν το κλίμα σου είναι στο average, όσο είναι η % διαφορά των δύο εν λόγω scops.

Τα παραπάνω είναι ότι έχουμε στα χέρια μας. Η πραγματικότητα μπορεί να είναι από κοντά έως μακριά ανάλογα την περίπτωση => μηχανικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν το κλίμα σου μοιάζει με το δικό μου, κάπου 15%.

Αν το κλίμα σου είναι στο average, όσο είναι η % διαφορά των δύο εν λόγω scops.

Τα παραπάνω είναι ότι έχουμε στα χέρια μας. Η πραγματικότητα μπορεί να είναι από κοντά έως μακριά ανάλογα την περίπτωση => μηχανικός.

σε ψήξη σαφώς καλύτερο το Leon σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...